Vesttyske deltagere ved OL i Grenoble 1968 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | FRG | Dieter Fersch | |||
Franz Vogler | |||||
Ludwig Leitner | |||||
Gerhard Prinzing | |||||
Storslalom K | FRG | Christine Laorell | |||
Margret Hafen | |||||
Burgl Färbinger | |||||
Rosi Mittermaier | |||||
Storslalom M | FRG | Sepp Heckelmiller | |||
Willi Lesch | |||||
Ludwig Leitner | |||||
Gerhard Prinzing | |||||
Slalom K | FRG | Christl Hintermaier | |||
Christine Laprell | |||||
Burgl Färbinger | |||||
Rosi Mittermaier | |||||
Slalom M | FRG | Ludwig Leitner | |||
Max Rieger | |||||
Alfred Hagn | |||||
Willi Lesch | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | FRG | Wolfgang Zimmerer | |||
Josef Bader | |||||
Peter Utzschneider | |||||
Horst Floth | |||||
Firer M | FRG | Willi Schäfer | |||
Horst Floth | |||||
Hans Baumann | |||||
Peter Utzschneider | |||||
Frank Lange | |||||
Josef Bader | |||||
Stefan Gaisreiter | |||||
Wolfgang Zimmerer | |||||
Langrend | |||||
5 km K | FRG | Barbara Barthel | |||
Michaela Endler | |||||
Monika Mrklas | |||||
15 km M | FRG | Klaus Ganter | |||
Helmut Gerlach | |||||
Karl Buhl | |||||
Walter Demel | |||||
50 km M | FRG | Klaus Ganter | |||
Helmut Gerlach | |||||
Siegfried Weiss | |||||
Walter Demel | |||||
30 km M | FRG | Walter Demel | |||
Herbert Steinbesser | |||||
Karl Buhl | |||||
Karl-Heinz Scherzinger | |||||
3x5 km K | FRG | Michaela Endler | |||
Barbara Barthel | |||||
Monika Mrklas | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | FRG | Monika Feldmann | |||
Parløb | FRG | Margot Glockshuber | |||
Wolfgang Danne | |||||
Kælk | |||||
Ener K | FRG | Ute Gähler | |||
Angelika Dünhaupt | |||||
Christa Schmuck | |||||
Ener M | FRG | Hans Plenk | |||
Toer M | FRG | Bernhard Aschauer | |||
Fritz Nachmann | |||||
Hans Plenk | |||||
Wolfgang Winkler | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | FRG | Franz Keller | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | FRG | Henrik Ohlmeyer | |||
Heini Ihle | |||||
Günther Göllner | |||||
Stor bakke M | FRG | Günther Göllner | |||
Henrik Ohlmeyer | |||||
Heini Ihle | |||||
Franz Keller | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | FRG | Evi Sappl | |||
Hildegard Sellhuber | |||||
500 m M | FRG | Günter Traub | |||
Erhard Keller | |||||
Gerhard Zimmermann | |||||
Herbert Höfl | |||||
1000 m K | FRG | Evi Sappl | |||
Hildegard Sellhuber | |||||
1500 m K | FRG | Paula Dufter | |||
Hildegard Sellhuber | |||||
1500 m M | FRG | Günter Traub | |||
Jürgen Traub | |||||
3000 m K | FRG | Paula Dufter | |||
5000 m M | FRG | Günter Traub | |||
Jürgen Traub | |||||
10000 m M | FRG | Günter Traub | |||
Jürgen Traub | |||||
* Listen ovenfor over Vesttyske deltagere ved OL i 1968 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Vesttyske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Grenoble 1968 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||