Ukrainske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | UKR | Dmytro Hrachov | |||
Oleksandr Serdyuk | |||||
Viktor Ruban | |||||
Individuelt K | UKR | Tetyana Berezhna | |||
Kateryna Palekha | |||||
Nataliya Burdeyna | |||||
Hold M | UKR | Oleksandr Serdyuk | |||
Dmytro Hrachov | |||||
Viktor Ruban | |||||
Hold K | UKR | Nataliya Burdeyna | |||
Kateryna Palekha | |||||
Tetyana Berezhna | |||||
Atletik | |||||
800 m M | UKR | Ivan Heshko | |||
1500 m M | UKR | Ivan Heshko | |||
5000 m M | UKR | Sergiy Lebid | |||
Maraton M | UKR | Dmytro Baranovsky | |||
110 m hæk M | UKR | Sergiy Demidyuk | |||
3000 m forhindringsløb M | UKR | Vadim Slobodenyuk | |||
4x400 m M | UKR | Mykhaylo Knysh | |||
Andriy Tverdostup | |||||
Volodymyr Demchenko | |||||
Yevhen Ziukov | |||||
Højdespring M | UKR | Andrey Sokolovskiy | |||
Stangspring M | UKR | Oleksandr Korchmid | |||
Denys Yurchenko | |||||
Ruslan Yeremenko | |||||
Længdespring M | UKR | Vladimir Zyuskov | |||
Trespring M | UKR | Viktor Yastrebov | |||
Nikolay Savolaynen | |||||
Kuglestød M | UKR | Yuriy Bilonog | |||
Roman Virastyuk | |||||
Hammerkast M | UKR | Vladyslav Piskunov | |||
Oleksandr Krykun | |||||
Artem Rubanko | |||||
100 m K | UKR | Tetyana Tkalich | |||
Zhanna Block | |||||
200 m K | UKR | Maryna Maydanova | |||
400 m K | UKR | Antonina Yefremova | |||
800 m K | UKR | Tetyana Petlyuk | |||
1500 m K | UKR | Nelya Neporadna | |||
Nataliya Tobias | |||||
Iryna Lishchynska | |||||
10000 m K | UKR | Natalya Berkut | |||
100 m hæk K | UKR | Yelena Krasovskaya | |||
400 m hæk K | UKR | Tetyana Tereshchuk-Antipova | |||
4x100 m K | UKR | Iryna Kozhemyakina | |||
Tetyana Tkalich | |||||
Maryna Maydanova | |||||
Zhanna Block | |||||
4x400 m K | UKR | Oksana Illiushkina | |||
Nataliya Pyhyda | |||||
Oleksandra Ryzhkova | |||||
Antonina Yefremova | |||||
20 km kapgang K | UKR | Vira Zozulya | |||
Højdespring K | UKR | Viktoriya Styopina | |||
Inha Babakova | |||||
Iryna Mykhalchenko | |||||
Stangspring K | UKR | Anzhela Balakhonova | |||
Trespring K | UKR | Tetyana Schurenko | |||
Olena Govorova | |||||
Kuglestød K | UKR | Oksana Zakharchuk | |||
Diskoskast K | UKR | Natalya Fokina | |||
Oleana Antonova | |||||
Hammerkast K | UKR | Iryna Sekachova | |||
Spydkast K | UKR | Tetyana Lyakhovych | |||
Syvkamp K | UKR | Nataliia Dobrynska | |||
Yuliya Akulenko | |||||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | UKR | Maksim Tretyak | |||
Letvægt M | UKR | Volodymyr Kravets | |||
Weltervægt M | UKR | Viktor Polyakov | |||
Mellemvægt M | UKR | Oleg Mashkin | |||
Letsværvægt M | UKR | Andriy Fedchuk | |||
Supersværvægt M | UKR | Oleksii Mazikin | |||
Kano & kajak | |||||
K4 500 m K | UKR | Tetyana Semykina | |||
Hanna Balabanova | |||||
Inna Osypenko | |||||
Olena Cherevatova | |||||
C1 500 m M | UKR | Yuriy Cheban | |||
C2 500 m M | UKR | Ruslan Dzhalilov | |||
Maksym Prokopenko | |||||
C1 1000 m M | UKR | Yuriy Cheban | |||
C2 1000 m M | UKR | Maksym Prokopenko | |||
Ruslan Dzhalilov | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | UKR | Nataliya Kachalka | |||
Valentyna Karpenko | |||||
Iryna Chuzhynova | |||||
Landevejsløb M | UKR | Yuriy Krivtsov | |||
Vladimir Duma | |||||
Kyrylo Pospyeyev | |||||
Serhiy Honchar | |||||
Yaroslav Popovych | |||||
Enkeltstart K | UKR | Nataliya Kachalka | |||
Enkeltstart M | UKR | Yuri Krivtsov | |||
Serhiy Honchar | |||||
Individuel forfølgelse M | UKR | Volodymyr Dyudya | |||
Holdforfølgelse M | UKR | Roman Kononenko | |||
Sergiy Matveyev | |||||
Volodymyr Diudia | |||||
Vitaliy Popkov | |||||
Pointsløb M | UKR | Vasyl Yakovlev | |||
Pointsløb K | UKR | Lyudmila Vypyraylo | |||
Parløb M | UKR | Volodymyr Rybin | |||
Vasyl Yakovlev | |||||
Mountainbike M | UKR | Sergii Rysenko | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | UKR | Dmitri Lysenko | |||
Yuriy Shliakhov | |||||
3 m spring K | UKR | Olena Fedorova | |||
Ganna Sorokina | |||||
Tårnspring M | UKR | Anton Zakharov | |||
Roman Volodkov | |||||
Tårnspring K | UKR | Olha Leonova | |||
Olena Zhupina | |||||
Synkron tårnspring M | UKR | Roman Volodkov | |||
Philippe Comtois | |||||
Anton Zakharov | |||||
Alexandre Despatie | |||||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt K | UKR | Nadiya Kazimirchuk | |||
Kårde individuelt M | UKR | Maksym Khvorost | |||
Dmytro Kariuchenko | |||||
Bohdan Nikishyn | |||||
Kårde hold M | UKR | Vitaliy Osharov | |||
Maksym Khvorost | |||||
Dmytro Kariuchenko | |||||
Bogdan Nikishin | |||||
Sabel individuelt K | UKR | Darya Nedashkivska | |||
Sabel individuelt M | UKR | Volodymyr Lukashenko | |||
Vladislav Tretiak | |||||
Volodymyr Kaliuzhniy | |||||
Sabel hold M | UKR | Oleh Shturbabin | |||
Volodymyr Lukashenko | |||||
Volodymyr Kaliuzhniy | |||||
Vladislav Tretiak | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | UKR | Irina Krasnynska | |||
Mirabella Akhunu | |||||
Alona Kvasha | |||||
Alina Kozich | |||||
Irina Yarotska | |||||
Olga Sherbatykh | |||||
Individuelt M | UKR | Valeriy Goncharov | |||
Vadym Kuvakin | |||||
Evgeni Bogonosyuk | |||||
Andrei Mykaylichenko | |||||
Roman Zuzulia | |||||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Hold K | UKR | Olga Sherbatykh | |||
Mirabella Akhunu | |||||
Alina Kozich | |||||
Irina Krasnynska | |||||
Alona Kvasha | |||||
Irina Yarotska | |||||
Hold M | UKR | Andriy Mykhailychenko | |||
Ruslan Mezentsev | |||||
Valeriy Honcharov | |||||
Yevhen Bohonosiuk | |||||
Vadym Kuvakin | |||||
Roman Zuzulia | |||||
Gulv K | UKR | Olga Sherbatykh | |||
Mirabella Akhunu | |||||
Alona Kvasha | |||||
Alina Kozich | |||||
Irina Yarotska | |||||
Spring på hest K | UKR | Olga Sherbatykh | |||
Alona Kvasha | |||||
Bom K | UKR | Irina Krasnynska | |||
Mirabella Akhunu | |||||
Alona Kvasha | |||||
Alina Kozich | |||||
Irina Yarotska | |||||
Forskudt barre K | UKR | Mirabella Akhunu | |||
Alona Kvasha | |||||
Alina Kozich | |||||
Irina Yarotska | |||||
Irina Krasnynska | |||||
Gulv M | UKR | Vadym Kuvakin | |||
Roman Zuzulia | |||||
Evgeni Bogonosyuk | |||||
Andrei Mykaylichenko | |||||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Spring på hest M | UKR | Vadym Kuvakin | |||
Bensving M | UKR | Valeriy Goncharov | |||
Vadym Kuvakin | |||||
Roman Zuzulia | |||||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Andrei Mykaylichenko | |||||
Ringe M | UKR | Vadym Kuvakin | |||
Evgeni Bogonosyuk | |||||
Roman Zuzulia | |||||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Barre M | UKR | Valeriy Goncharov | |||
Vadym Kuvakin | |||||
Andrei Mykaylichenko | |||||
Roman Zozulia | |||||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Reck M | UKR | Valeriy Goncharov | |||
Evgeni Bogonosyuk | |||||
Andrei Mykaylichenko | |||||
Roman Zuzulia | |||||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | UKR | Mariya Bila | |||
Olena Dziubchuk | |||||
Oksana Paslas | |||||
Yelizaveta Karabash | |||||
Yuliya Chernova | |||||
Inha Kozhokhina | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | UKR | Anna Bessonova | |||
Natalia Godunko | |||||
Trampolin individuelt K | UKR | Olena Movchan | |||
Trampolin individuelt M | UKR | Yuriy Nikitin | |||
Håndbold | |||||
Håndbold K | UKR | Oxana Rayhel | |||
Anastasiya Borodina | |||||
Iryna Honcharova | |||||
Maryna Vergelyuk | |||||
Larysa Zaspa | |||||
Galyna Markushevska | |||||
Nataliya Lyapina | |||||
Ganna Burmystrova | |||||
Lyudmyla Shevchenko | |||||
Olena Radchenko | |||||
Tetyana Shinkarenko | |||||
Olena Yatsenko | |||||
Olena Tsygitsa | |||||
Nataliya Borysenko | |||||
Ganna Siukalo | |||||
Judo | |||||
Halv-sværvægt K | UKR | Anastasiia Matrosova | |||
Sværvægt K | UKR | Marina Prokofieva | |||
Halv-letvægt M | UKR | Musa Nastuyev | |||
Letvægt M | UKR | Gennadii Bilodid | |||
Halv-mellemvægt M | UKR | Roman Gonchuk | |||
Mellemvægt M | UKR | Valentyn Grekov | |||
Halv-sværvægt M | UKR | Vitaliy Bubon | |||
Sværvægt M | UKR | Vitaliy Polyanskyy | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | UKR | Victoriya Tereshchuk | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler K | UKR | Svetlana Maziy | |||
Nataliya Guba | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | UKR | Olena Ronzhyna | |||
Tetiana Kolesnikova | |||||
Olena Olefirenko | |||||
Yana Dementieva | |||||
Dobbeltfirer M | UKR | Sergei Hrin | |||
Leonid Shaposhnikov | |||||
Sergei Bilushchenko | |||||
Oleg Lykov | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | UKR | Ganna Kalinina | |||
Svetlana Matevusheva | |||||
Ruslana Taran | |||||
49er | UKR | Heorhiy Leonchuk | |||
Rodion Luka | |||||
470 M | UKR | Igor Matviyenko | |||
Yevhan Braslavets | |||||
Laser | UKR | Yuriy Orlov | |||
Windsurfer K | UKR | Olha Maslivets | |||
Windsurfer M | UKR | Maksym Oberemko | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | UKR | Artur Ayvazyan | |||
Yury Sukhorukov | |||||
Riffel tre positioner K | UKR | Lesya Leskiv | |||
Nataliya Kalnysh | |||||
Riffel liggende M | UKR | Artur Ayvazyan | |||
Yuriy Sukhorukov | |||||
Artur Ayvazyan | |||||
Luftriffel M | UKR | Yury Sukhorukov | |||
Artur Ayvazyan | |||||
Luftriffel K | UKR | Nataliya Kalnysh | |||
Lesya Leskiv | |||||
Bevægeligt mål M | UKR | Vladyslav Prianishkinov | |||
Sportspistol K | UKR | Olena Kostevych | |||
Yuliya Korostylova | |||||
Fri pistol M | UKR | Viktor Makarov | |||
Silhuetpistol M | UKR | Oleg Tkachov | |||
Luftpistol K | UKR | Olena Kostevych | |||
Yuliya Korostylova | |||||
Luftpistol M | UKR | Viktor Makarov | |||
Trap K | UKR | Viktoriya Chuiko | |||
Skeet M | UKR | Mykola Milchev | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | UKR | Olga Mukomol | |||
50 m fri stil M | UKR | Oleksander Volynets | |||
Vyacheslav Shyrshov | |||||
100 m fri stil K | UKR | Olga Mukomol | |||
100 m fri stil M | UKR | Yuriy Yehoshyn | |||
200 m fri stil K | UKR | Olena Lapunova | |||
200 m fri stil M | UKR | Dmytro Vereitynov | |||
400 m fri stil K | UKR | Olga Beresnyeva | |||
400 m fri stil M | UKR | Sergiy Fesenko | |||
800 m fri stil K | UKR | Olga Beresnyeva | |||
1500 m fri stil M | UKR | Igor Chervynskiy | |||
100 m rygcrawl K | UKR | Iryna Amshennikova | |||
100 m rygcrawl M | UKR | Volodymyr Nikolaichuk | |||
200 m rygcrawl K | UKR | Iryna Amshennikova | |||
200 m rygcrawl M | UKR | Volodyrmyr Nikolaychuk | |||
100 m brystsvømning K | UKR | Svetlana Bondarenko | |||
100 m brystsvømning M | UKR | Oleg Lisohor | |||
200 m brystsvømning K | UKR | Iryna Maystruck | |||
200 m brystsvømning M | UKR | Valeriy Dymo | |||
100 m butterfly K | UKR | Kateryna Zubkova | |||
100 m butterfly M | UKR | Andriy Serdinov | |||
Denys Sylvantyev | |||||
200 m butterfly K | UKR | Natalya Samorodina | |||
200 m butterfly M | UKR | Sergii Advena | |||
Denys Sylvantyev | |||||
200 m medley K | UKR | Yana Klochkova | |||
200 m medley M | UKR | Serkan Atasay | |||
400 m medley K | UKR | Yana Klochkova | |||
400 m medley M | UKR | Dmytro Nazarenko | |||
4x100 m fri stil M | UKR | Denys Syzonenko | |||
Pavlo Khnykin | |||||
Yuriy Yehoshyn | |||||
Andriy Serdinov | |||||
4x200 m fri stil M | UKR | Dmytro Vereitynov | |||
Sergii Advena | |||||
Maksym Kokosha | |||||
Sergiy Fesenko | |||||
4x100 m medley K | UKR | Olga Mukomol | |||
Svetlana Bondarenko | |||||
Yana Klochkova | |||||
Kateryna Zubkova | |||||
4x100 m medley M | UKR | Oleg Lisohor | |||
Andriy Serdinov | |||||
Valeriy Dymo | |||||
Pavlo Illichov | |||||
Yuriy Yehoshyn | |||||
Denys Sylvantyev | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | UKR | Iryna Gayvoronska | |||
Darya Yushko | |||||
Taekwondo | |||||
Fluevægt M | UKR | Oleksandr Shaposhnyk | |||
Tennis | |||||
Single K | UKR | Tetyana Perebiynis | |||
Double K | UKR | Tetyana Perebiynis | |||
Yuliya Beygelzimer | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt M | UKR | Andriy Hlushchenko | |||
Volodymyr Polikarpenko | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt K | UKR | Natalia Skakun | |||
Letsværvægt K | UKR | Vanda Maslovska | |||
Supersværvægt K | UKR | Olha Korobka | |||
Victoria Shaimardanova | |||||
Mellemsværvægt M | UKR | Anatoliy Mushyk | |||
Sværvægt M | UKR | Mykola Hordiychuk | |||
Igor Razoronov | |||||
Supersværvægt M | UKR | Gennady Krasilnikov | |||
Oleksiy Kolokoltsev | |||||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | UKR | Oleksandr Zakharuk | |||
Fri stil fjervægt M | UKR | Vasily Fedorishin | |||
Fri stil letvægt M | UKR | Elbrus Tedeyev | |||
Fri stil mellemvægt M | UKR | Taras Danko | |||
Fri stil sværvægt M | UKR | Vadym Tasoyev | |||
Fri stil supersværvægt M | UKR | Serhii Priadun | |||
Fri stil fluevægt K | UKR | Irini Merlini | |||
Fri stil letvægt K | UKR | Tetyana Lazareva | |||
Fri stil mellemvægt K | UKR | Lyudmyla Golovchenko | |||
Fri stil sværvægt K | UKR | Svetlana Sayenko | |||
Græsk romersk bantamvægt M | UKR | Oleksi Vakulenko | |||
Græsk romersk fjervægt M | UKR | Olexandr Khvoshch | |||
Græsk romersk letvægt M | UKR | Armen Vardanyan | |||
Græsk romersk weltervægt M | UKR | Volodymyr Shatskykh | |||
Græsk romersk mellemvægt M | UKR | Oleksandr Daragan | |||
Græsk romersk sværvægt M | UKR | Davyd Saldadze | |||
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||