Ukrainske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | UKR | Viktor Kurchenko | |||
Igor Parkhomenko | |||||
Serhiy Antonov | |||||
Individuelt K | UKR | Nataliya Burdeyna | |||
Olena Sadovnycha | |||||
Kateryna Serdyuk | |||||
Hold M | UKR | Igor Parkhom Enko | |||
Serhiy Antonov | |||||
Viktor Kurchenko | |||||
Hold K | UKR | Olena Sadovnycha | |||
Nataliya Burdeyna | |||||
Kateryna Serdyuk | |||||
Atletik | |||||
100 m M | UKR | Koatyantyn Rurak | |||
Anatoliy Dovgal | |||||
400 m M | UKR | Oleksandr Kaydash | |||
1500 m M | UKR | Ivan Heshko | |||
5000 m M | UKR | Sergiy Lebid | |||
400 m hæk M | UKR | Gennadiy Gorbenko | |||
3000 m forhindringsløb M | UKR | Sergiy Redko | |||
4x400 m M | UKR | Roman Voronko | |||
Oleksandr Kaydash | |||||
Yevhen Ziukov | |||||
Gennadiy Gorbenko | |||||
50 km kapgang M | UKR | Oleksiy Shelest | |||
Højdespring M | UKR | Ruslan Glyvynskyy | |||
Sergii Dymchenko | |||||
Andrey Sokolovskiy | |||||
Stangspring M | UKR | Denys Yurchenko | |||
Sergey Bubka | |||||
Længdespring M | UKR | Olexiy Lukashevych | |||
Roman Schurenko | |||||
Trespring M | UKR | Serhiy Izmailov | |||
Kuglestød M | UKR | Yuriy Bilonog | |||
Roman Virastyuk | |||||
Diskoskast M | UKR | Kyrylo Chuprynin | |||
Hammerkast M | UKR | Vladyslav Piskunov | |||
Oleksey Krykun | |||||
Andriy Skvaruk | |||||
Tikamp M | UKR | Fedir Laukhin | |||
Volodymyr Mykhaylenko | |||||
Oleksandr Yurkov | |||||
100 m K | UKR | Iryna Pukha | |||
Anzhela Kravchenko | |||||
Zhanna Pintusevych | |||||
200 m K | UKR | Olena Pastushenko | |||
Zhanna Pintusevych | |||||
400 m K | UKR | Olena Rurak | |||
800 m K | UKR | Olena Buzhenko | |||
1500 m K | UKR | Tetyana Kryvobok | |||
100 m hæk K | UKR | Mayya Shemchishena | |||
Nadiya Bodrova | |||||
Olena Krasovska | |||||
400 m hæk K | UKR | Tetyana Debela | |||
Tetyana Tereshchuk-Antipova | |||||
4x100 m K | UKR | Iryna Pukha | |||
Olena Krasovska | |||||
Olena Pastushenko | |||||
Anzhela Kravchenko | |||||
20 km kapgang K | UKR | Valentina Savchuk | |||
Vira Zozulya | |||||
Højdespring K | UKR | Vita Palamar | |||
Iryna Mykhalichenko | |||||
Inha Babakova | |||||
Stangspring K | UKR | Anzhela Balakhonova | |||
Længdespring K | UKR | Viktoriya Vershynina | |||
Olena Shekhovtsova | |||||
Trespring K | UKR | Olena Khlusovych | |||
Olena Govorova | |||||
Diskoskast K | UKR | Oleana Antonova | |||
Hammerkast K | UKR | Iryna Sekachova | |||
Spydkast K | UKR | Tetyana Lyakhovych | |||
Syvkamp K | UKR | Lyudmila Blonska | |||
Larysa Necheporuk | |||||
Badminton | |||||
Single M | UKR | Vladyslav Druzchenko | |||
Single K | UKR | Elena Nozdran | |||
Double K | UKR | Viktoriya Yevtushenko | |||
Elena Nozdran | |||||
Mixdouble | UKR | Viktoriya Yevtushenko | |||
Vladyslav Druzchenko | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | UKR | Valeri Sidorenko | |||
Fluevægt M | UKR | Vladimir Sidorenko | |||
Bantamvægt M | UKR | Serguey Danilchenko | |||
Fjervægt M | UKR | Servin Suleymanov | |||
Letvægt M | UKR | Andriy Kotelnyk | |||
Letweltervægt M | UKR | Vyacheslav Senchenko | |||
Weltervægt M | UKR | Sergey Dotsenko | |||
Mellemvægt M | UKR | Aleksandr Zubrihin | |||
Letsværvægt M | UKR | Andri Fedtchouk | |||
Sværvægt M | UKR | Oleksandr Yatsenko | |||
Supersværvægt M | UKR | Oleksii Mazkin | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | UKR | Inna Osypenko | |||
K2 500 m K | UKR | Hanna Balabanova | |||
Nataliya Feklisova | |||||
K4 500 m K | UKR | Nataliya Feklisova | |||
Hanna Balabanova | |||||
Mariya Ralcheva | |||||
Olena Cherevatova | |||||
K1 1000 m M | UKR | Vladyslav Tereshchenko | |||
C1 500 m M | UKR | Mykhaylo Silvinskyy | |||
C2 500 m M | UKR | Serhiy Klyniuk | |||
Dmytro Sablin | |||||
C2 1000 m M | UKR | Roman Bundz | |||
Leonid Kamlochuk | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | UKR | Tatiana Stiajkina | |||
Oksana Saprykina | |||||
Valentyna Karpenko | |||||
Landevejsløb M | UKR | Oleksandr Fedenko | |||
Serhiy Honchar | |||||
Vladimir Duma | |||||
Volodimir Gustov | |||||
Serguei Outschakov | |||||
Enkeltstart K | UKR | Tetiana Stiazhkina | |||
Enkeltstart M | UKR | Sergiy Matveyev | |||
Serhiy Honchar | |||||
Individuel forfølgelse M | UKR | Sergiy Matveyev | |||
Oleksandr Symonenko | |||||
Holdforfølgelse M | UKR | Sergiy Matveyev | |||
Oleksandr Fedenko | |||||
Sergiy Chernyavskyy | |||||
Oleksandr Symonenko | |||||
Pointsløb M | UKR | Vasyl Yakovlev | |||
Parløb M | UKR | Vasyl Yakovlev | |||
Oleksandr Fedenko | |||||
500 m på tid K | UKR | Iryna Yanovych | |||
Sprint K | UKR | Iryna Yanovych | |||
Mountainbike M | UKR | Sergii Rysenko | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | UKR | Eduard Safonov | |||
Dmitri Lysenko | |||||
3 m spring K | UKR | Ganna Sorokina | |||
Olga Yefimenko | |||||
Tårnspring M | UKR | Oleksandr Skrypnik | |||
Roman Volodkov | |||||
Tårnspring K | UKR | Svitlana Serbina | |||
Olena Zhupina | |||||
Synkron 3 m spring K | UKR | Olena Zhupina | |||
Ganna Sorokina | |||||
Synkron tårnspring M | UKR | Oleksandr Skrypnik | |||
Roman Volodkov | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | UKR | Lyudmyla Vasylyeva | |||
Olena Koltsova | |||||
Olga Leleyko | |||||
Fleuret individuelt M | UKR | Oleksii Bryzgalov | |||
Oleksiy Kruglyak | |||||
Sergiy Golubytsky | |||||
Fleuret hold K | UKR | Lyudmyla Vasylyeva | |||
Olga Leleiko | |||||
Olena Koltsova | |||||
Kårde individuelt M | UKR | Oleksandr Gorbachuk | |||
Sabel individuelt M | UKR | Volodymyr Lukashenko | |||
Volodymyr Kalyuzhnyy | |||||
Vadym Huttsait | |||||
Sabel hold M | UKR | Volodymyr Lukashenko | |||
Volodymyr Kaliuzhniy | |||||
Vadym Huttsait | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | UKR | Alona Kvasha | |||
Halyna Tyryk | |||||
Tetyana Yarosh | |||||
Olga Roshchupkina | |||||
Viktoriya Karpenko | |||||
Olha Teslenko | |||||
Individuelt M | UKR | Valeriy Goncharov | |||
Valeriy Pereshkura | |||||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Roman Zozulya | |||||
Oleksandr Svitlychnyy | |||||
Oleksandr Beresh | |||||
Hold K | UKR | Olga Roshchupkina | |||
Olha Teslenko | |||||
Halyna Tyryk | |||||
Tetyana Yarosh | |||||
Alona Kvasha | |||||
Viktoriya Karpenko | |||||
Hold M | UKR | Ruslan Myezyentsev | |||
Oleksandr Svitlychnyy | |||||
Valeriy Goncharov | |||||
Valeriy Pereshkura | |||||
Roman Zozulya | |||||
Oleksandr Beresh | |||||
Gulv K | UKR | Halyna Tyryk | |||
Tetyana Yarosh | |||||
Olga Roshchupkina | |||||
Viktoriya Karpenko | |||||
Olha Teslenko | |||||
Spring på hest K | UKR | Halyna Tyryk | |||
Tetyana Yarosh | |||||
Olga Roshchupkina | |||||
Viktoriya Karpenko | |||||
Alona Kvasha | |||||
Bom K | UKR | Tetyana Yarosh | |||
Olga Roshchupkina | |||||
Viktoriya Karpenko | |||||
Olha Teslenko | |||||
Halyna Tyryk | |||||
Forskudt barre K | UKR | Halyna Tyryk | |||
Tetyana Yarosh | |||||
Olga Roshchupkina | |||||
Viktoriya Karpenko | |||||
Olha Teslenko | |||||
Gulv M | UKR | Valeriy Pereshkura | |||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Roman Zozulya | |||||
Oleksandr Svitlychnyy | |||||
Oleksandr Beresh | |||||
Spring på hest M | UKR | Roman Zozulya | |||
Oleksandr Svitlychnyy | |||||
Oleksandr Beresh | |||||
Valeriy Goncharov | |||||
Valeriy Pereshkura | |||||
Bensving M | UKR | Oleksandr Beresh | |||
Valeriy Goncharov | |||||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Roman Zozulya | |||||
Oleksandr Svitlychnyy | |||||
Ringe M | UKR | Valeriy Goncharov | |||
Ruslan Myezyentsev | |||||
Roman Zozulya | |||||
Oleksandr Svitlychnyy | |||||
Oleksandr Beresh | |||||
Barre M | UKR | Valeriy Goncharov | |||
Valeriy Pereshkura | |||||
Roman Zozulya | |||||
Oleksandr Svitlychnyy | |||||
Oleksandr Beresh | |||||
Reck M | UKR | Oleksandr Svitlychnyy | |||
Valeriy Goncharov | |||||
Valeriy Pereshkura | |||||
Roman Zozulya | |||||
Oleksandr Beresh | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | UKR | Tamara Yerofeyeva | |||
Olena Vitrychenko | |||||
Trampolin individuelt K | UKR | Oxana Tsyhuleva | |||
Trampolin individuelt M | UKR | Olexander Chernonos | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | UKR | Lyudmyla Lusnikova | |||
Mellemvægt K | UKR | Tetiana Beliaieva | |||
Sværvægt K | UKR | Maryna Prokofyeva | |||
Ekstra-letvægt M | UKR | Ruslan Mirzaliyev | |||
Letvægt M | UKR | Hennadiy Bilodid | |||
Mellemvægt M | UKR | Ruslan Mashurenko | |||
Sværvægt M | UKR | Valentyn Rusliakov | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | UKR | Tetiana Nakaznaya | |||
Individuelt M | UKR | Georgii Tchimeris | |||
Vadim Tkachuk | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | UKR | Kostyantyn Zaytsev | |||
Kostyantyn Pronenko | |||||
Toer uden styrmand K | UKR | Nina Proskura | |||
Yevgeniya Andryeyeva | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | UKR | Svitlana Mazii | |||
Tatyana Ustyuzhanina | |||||
Olena Ronzhyna | |||||
Dina Myftakhutdinova | |||||
Dobbeltfirer M | UKR | Oleg Lykov | |||
Oleksandr Zaskalko | |||||
Oleksandr Marchenko | |||||
Leonid Shaposhnykov | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | UKR | Volodymyr Korotkov | |||
Sergiy Timokhov | |||||
Sergiy Pichugin | |||||
49er | UKR | Heorhiy Leonchuk | |||
Rodion Luka | |||||
470 K | UKR | Olena Pakholchyk | |||
Ruslana Taran | |||||
470 M | UKR | Igor Matviyenko | |||
Yevhan Braslavets | |||||
Windsurfer K | UKR | Olha Maslivets | |||
Windsurfer M | UKR | Maksym Oberemko | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | UKR | Oleg Mykhaylov | |||
Artur Ayvazyan | |||||
Riffel tre positioner K | UKR | Lesya Leskiv | |||
Nataliya Kalnysh | |||||
Riffel liggende M | UKR | Oleg Mykhaylov | |||
Artur Aivazian | |||||
Luftriffel M | UKR | Artur Ayvazyan | |||
Oleg Mykhaylov | |||||
Luftriffel K | UKR | Lesya Leskiv | |||
Nataliya Kalnysh | |||||
Bevægeligt mål M | UKR | Oleksandr Zinenko | |||
Skeet M | UKR | Mykola Milchev | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | UKR | Olga Mukomol | |||
50 m fri stil M | UKR | Oleksander Volynets | |||
100 m fri stil K | UKR | Olga Mukomol | |||
100 m fri stil M | UKR | Pavlo Khnykin | |||
200 m fri stil K | UKR | Olena Lapunova | |||
200 m fri stil M | UKR | Rostyslav Svanidze | |||
400 m fri stil K | UKR | Olena Lapunova | |||
400 m fri stil M | UKR | Igor Chervynskiy | |||
Igor Snitko | |||||
800 m fri stil K | UKR | Olga Beresnyeva | |||
Yana Klochkova | |||||
1500 m fri stil M | UKR | Igor Chervynskiy | |||
Igor Snitko | |||||
100 m rygcrawl K | UKR | Nadiya Beshevli | |||
100 m rygcrawl M | UKR | Volodyrmyr Nikolaychuk | |||
200 m rygcrawl K | UKR | Nadiya Beshevli | |||
200 m rygcrawl M | UKR | Volodyrmyr Nikolaychuk | |||
100 m brystsvømning K | UKR | Svetlana Bondarenko | |||
100 m brystsvømning M | UKR | Oleg Lisohor | |||
200 m brystsvømning K | UKR | Inna Nikitina | |||
200 m brystsvømning M | UKR | Oleg Lisohor | |||
100 m butterfly K | UKR | Mariya Ohurtsova | |||
100 m butterfly M | UKR | Denys Sylvantyev | |||
Andriy Serdinov | |||||
200 m butterfly K | UKR | Zhanna Lozumyrska | |||
200 m butterfly M | UKR | Denys Sylvantyev | |||
Sergiy Fesenko | |||||
200 m medley K | UKR | Yana Klochkova | |||
200 m medley M | UKR | Artem Honcharenko | |||
400 m medley K | UKR | Yana Klochkova | |||
400 m medley M | UKR | Dmytro Nazarenko | |||
4x100 m fri stil K | UKR | Olena Lapunova | |||
Nadiya Beshevli | |||||
Olga Mukomol | |||||
Valentyna Trehub | |||||
4x100 m fri stil M | UKR | Artem Honcharenko | |||
Vyacheslav Shyrshov | |||||
Rostyslav Svanidze | |||||
Pavlo Khnykin | |||||
4x200 m fri stil K | UKR | Albina Bordunova | |||
Nadiya Beshevli | |||||
Zhanna Lozumyrska | |||||
Olena Lapunova | |||||
4x200 m fri stil M | UKR | Rostyslav Svanidze | |||
Igor Snitko | |||||
Sergiy Fesenko | |||||
Artem Honcharenko | |||||
4x100 m medley K | UKR | Valentyna Trehub | |||
Svetlana Bondarenko | |||||
Olena Hrytsiuk | |||||
Nadiya Beshevli | |||||
4x100 m medley M | UKR | Vyacheslav Shyrshov | |||
Oleg Lisohor | |||||
Volodymyr Nikolaichuk | |||||
Denys Sylvantyev | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | UKR | Iryna Rudnytska | |||
Olesya Zaytseva | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | UKR | Olena Kovtun | |||
Tennis | |||||
Double K | UKR | Elena Tatarkova | |||
Anna Zaporozhanova | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt M | UKR | Andriy Hlushchenko | |||
Volodymyr Polikarpenko | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | UKR | Natalia Skakun | |||
Supersværvægt K | UKR | Vita Rudenok | |||
Bantamvægt M | UKR | Oleksandr Lykhvald | |||
Mellemvægt M | UKR | Ruslan Savchenko | |||
Dmytro Hnidenko | |||||
Mellemsværvægt M | UKR | Andiy Demchuk | |||
Sværvægt M | UKR | Denys Hotfrid | |||
Igor Razoryonov | |||||
Supersværvægt M | UKR | Gennady Krasilnikov | |||
Artem Udachyn | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | UKR | Oleksandr Zakharuk | |||
Fri stil bantamvægt M | UKR | Yevgeny Buslovich | |||
Fri stil fjervægt M | UKR | Elbrus Tedeyev | |||
Fri stil letvægt M | UKR | Zaza Zozirov | |||
Fri stil weltervægt M | UKR | Alik Muzayev | |||
Fri stil mellemvægt M | UKR | Davyd Bichinashvili | |||
Fri stil sværvægt M | UKR | Vadym Tasoyev | |||
Fri stil supersværvægt M | UKR | Merabi Valiyev | |||
Græsk romersk fluevægt M | UKR | Andriy Kalashnikov | |||
Græsk romersk bantamvægt M | UKR | Oleksan Stepanyan | |||
Græsk romersk fjervægt M | UKR | Grygoriy Komyshenko | |||
Græsk romersk letvægt M | UKR | Adji Roustam | |||
Græsk romersk weltervægt M | UKR | David Manukyan | |||
Evgeniy Erofaylov | |||||
Græsk romersk mellemvægt M | UKR | Vyacheslav Oliynyk | |||
Græsk romersk sværvægt M | UKR | Davyd Saldadze | |||
Græsk romersk supersværvægt M | UKR | Georgiy Saldadze | |||
* Listen ovenfor over Ukrainske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Ukrainske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||