Spanske deltagere ved OL i Barcelona 1992

Spanske deltagere ved OL i Barcelona 1992

  Facts om Spanien ved OL i Barcelona 1992 width=

Disciplin

Deltagere

 Bueskydning
Hold M ESP Juan Holgado Romero
Antonio Vasquez Megido
Alfonso Menendez Vallin
 Atletik
100 m M ESP Juan Trapero
200 m M ESP Miguel Gomez
400 m M ESP Cayetano Cornet
800 m M ESP Tomas de Teresa
Jose Arconada
Luis Gonzalez
1500 m M ESP Manuel Pancorbo
Fermin Cacho
Jose Gonzalez Sanchez
5000 m M ESP Antonio Serrano Sanchez
Martin Fiz
Abel Anton Rodrigo
10000 m M ESP Alejandro Gomez Cabral
Carlos de la Torre
Jose Adan Arias
Maraton M ESP Diego Garcia Corrales
Rodrigo Gavela Rodriguez
110 m hæk M ESP Carlos Sala
20 km kapgang M ESP Miguel Prieto
Daniel Plaza
Valentin Massana
50 km kapgang M ESP Jose Marin
Jesús Ángel Garcia
Jaime Barroso
Højdespring M ESP Gustavo Becquer
Arturo Ortiz
Stangspring M ESP Javier Garcia
Daniel Marti Lluch
Alberto Ruiz
Længdespring M ESP Angel Hernandez Yanez
Jesus Olivan Mallen
Trespring M ESP Santiago Moreno
Diskoskast M ESP David Martinez Varela
Spydkast M ESP Julian Sotelo Madrazo
Tikamp M ESP Francisco Benet Martin
Alvaro Burrell
Antonio Penalver
100 m K ESP Christina Castro
400 m K ESP Julia Merino
800 m K ESP Amaya Andres
1500 m K ESP Maite Zuniga
3000 m K ESP Maria Estevez
100 m hæk K ESP Maria Jose Mardomingo
400 m hæk K ESP Miriam Alonso
10 km kapgang K ESP Encarnacion Granados
Emilia Cano
Maria Cruz Diaz
Kuglestød K ESP Margarita Ramos
Diskoskast K ESP Angeles Barreiro
 Boksning
Letfluevægt M ESP Rafael Lozano
Fjervægt M ESP Faustino Reyes Lopez
 Kano & kajak
K1 500 m K ESP Susana Torrejon Diaz
K1 500 m M ESP Gregorio Vicente
K2 500 m M ESP Juan Jose Roman
Juan Manuel Sanchez
C1 1000 m M ESP Jose Alfredo Bea
 Cykling
Landevejsløb K ESP Ainhoa Ortolazabal Royo
Teodora Ruano Sanchon
Belen Cuevas Lopez
Landevejsløb M ESP Angel Edo Alsina
Landevejsløb hold M ESP Miguel Fernandez
Eleuterio Mancebo
Alvaro Galdeano
David Plaza
Holdforfølgelse M ESP Jonathan Garrido
Santos Gonzalez Capilla
Adolfo Alperi
Gabriel Aynat
Pointsløb M ESP Gabriel Aynat
1000 m på tid M ESP Jose Manuel Moreno
Sprint M ESP Jose Manuel Moreno
 Udspring
3 m spring M ESP Jose Gil Canizares
3 m spring K ESP Julia Cruz
Tårnspring M ESP Rafael Alvarez Serrano
 Ridning
Military individuelt  ESP Luis Alvarez Cervena
Military hold  ESP Santiago Rocha Mille
Luis Alvarez Cervena
Fernando Gomez
Ridebanespringning hold  ESP Enrique Sarasola
Luis Astolfi
Luis Alvarez Cervena
 Fægtning
Sabel individuelt M ESP Antonio Garcia Hernandez
 Fodbold
Fodbold M ESP Alfonso Perez Munoz
Antonio Pinilla Miranda
Miguel Hernandez Sanchez
Roberto Solozabel Villanueva
Abelardo Fernandez Antuna
Luis "Enrique" Martinez Garcia
David Villabona Etxaleku
Francisco Narvaez
Rafael Berges Marin
Albert Ferrer Llopis
Francisco Soler Atencis
Antonio Jimenez Sistachs
Josep Guardiola Sala
Jose Amavisca Garate
Juan Lopez Martinez
Mikel Lasa Goicoechea
Gabriel Vidal Nova
 Gymnastik
Hold K ESP Silvia Martinez
Sonia Fraguas
Alicia Fernandez
Ruth Rollan
Cristina Fraguas
Eva Rueda Bravo
Spring på hest K ESP Eva Rueda Bravo
Forskudt barre K ESP Christina Fraguas Sanchez
Rytmisk gymnastik individuelt K ESP Carmen Acedo Jorge
Carolina Pascual Garcia
 Hockey
Hockey K ESP Mercedes Coghen Alberdingk
Teresa Motos Iceta
Celia Corres Giner
Ana Maiques Dern
Natalia Dorado Gomes
Sonia Barrio Gutierrez
Nagore Gabellanes Marieta
Maria Barea Cobos
Maria Martinez de Murguia
Nuria Olive Vancelis
Maider Telleria Goni
Elisabeth Maragall Verge
Maria Rodriguez Suarez
Silvia Manrique Perez
Virginia Ramirez Merino
Maria Gonzalez Aguillo
 Judo
Halv-letvægt K ESP Almudena Munoz Martinez
Letvægt K ESP Miriam Blasco Soto
Halv-letvægt M ESP Francisco Lorenzo Aparicio
 Moderne femkamp
Hold M ESP Carles Lerin
Jesus Centeno
Leopoldo Centeno
 Sejlsport
Soling  ESP Fernando Leon Boissier
Alfredo Vazquez Jimenez
Crown Prince Felipe de Borbon
Star  ESP Fernando Rita
Jaime Piris
Tornado  ESP Carlos Santacreu
Jose Luis Ballester Tuliesa
470 K ESP Theresa Zabell Lucas
Patricia Guerra Cabrera
470 M ESP Francisco Sanchez Luna
Jordi Calafat Esterlich
Europajolle K ESP Natalia Via Dufresne
Finnjolle M ESP Jose van der Ploeg Garcia
Flying Dutchman  ESP Luis Doreste Blanco
Domingo Manrique
Windsurfer K ESP Mireia Casas
Windsurfer M ESP Asier Fernandez Bobadilla
 Skydning
Luftpistol K ESP Maria del Pilar Fernandez
Skeet  ESP Jose Colorado Gonzalez
 Svømning
50 m fri stil K ESP Claudia Franco Solana
100 m fri stil K ESP Claudia Franco Solana
Natalia Pulido
200 m fri stil K ESP Natalia Pulido
400 m fri stil K ESP Itziar Esparza
800 m fri stil K ESP Itziar Esparza
1500 m fri stil M ESP Sergio Roura Cuspineda
100 m rygcrawl K ESP Nuria Castello Marrugat
100 m rygcrawl M ESP Martin Lopez-Zubero
Carlos Ventosa Delmas
200 m rygcrawl K ESP Nuria Castello Marrugat
Cristina Rey Cerpa
200 m rygcrawl M ESP Martin Lopez-Zubero
Jorge Perez Salinas
100 m brystsvømning K ESP Rocio Ruiz Sanchis
100 m brystsvømning M ESP Sergio Lopez Miro
Ramon Camallonga
200 m brystsvømning K ESP Lourdes Becerra Portero
200 m brystsvømning M ESP Joaquin Fernandez Corredor
Sergio Lopez Miro
100 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
Barbara Franco Solana
100 m butterfly M ESP Jaime Fernandez Serrano
Martin Lopez-Zubero
200 m butterfly K ESP Maria Pelaez Navarrete
Maria Fernandez Diaz
200 m butterfly M ESP Jose Ballester Rupert
Jorge Perez Salinas
200 m medley K ESP Lourdes Becerra Portero
Silvia Parera Carrau
200 m medley M ESP Martin Lopez-Zubero
Joaquin Fernandez Corredor
400 m medley K ESP Silvia Parera Carrau
Elisenda Perez Valls
400 m medley M ESP Jorge Perez Salinas
4x100 m medley K ESP Nuria Castello Marrugat
Maria Pelaez Navarrete
Rocio Ruiz Sanchis
Claudia Franco Solana
4x100 m medley M ESP Jaime Fernandez Serrano
Martin Lopez-Zubero
Carlos Ventosa Delmas
Ramon Camallonga
 Tennis
Single M ESP Jordi Arrese
Single K ESP Arantxa Sanchez Vicario
Double K ESP Arantxa Sanchez Vicario
Conchita Martinez
 Vandpolo
Vandpolo M ESP Daniel Ballart Sans
Miguel Oca Gaia
Manuel Silvestre Sanchez
Ruben Michavila Jover
Jordi Sans Juan
Marco Antonio Gonzalez
Ricardo Sanchez Alarcon
Salvador Gomez Aguera
Jesus Rollan Prada
Pedro Garcia Aguado
Jose Pico Llado
Manuel Estiarte Duocastella
Sergio Pedrerol Cavalle
 Vægtløftning
Fluevægt M ESP Jose Ibanez Puig
Bantamvægt M ESP Jose Zurera Alberca
Jose Luis Martinez Ocana
Fjervægt M ESP Cecilio Leal
Letvægt M ESP Fernando Mariaca
Letsværvægt M ESP Juan Carlos Javier
 Brydning
Fri stil mellemvægt M ESP Francisco Iglesias Serna
* Listen ovenfor over Spanske deltagere ved OL i 1992 er endnu ikke komplet
Informationen om Spanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Barcelona 1992 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy