Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Sovjetunionen
Montreal 1976
Sovjetiske medaljer ved OL i Montreal 1976
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
Trespring M
URS
Viktor Saneyev
Hammerkast M
URS
Yuri Sedykh
800 m K
URS
Tatyana Kazankina
1500 m K
URS
Tatyana Kazankina
Basketball
Basketball K
URS
Raisa Kurvyakova
Angele Rupsiene
Natalya Klimova
Nelly Feriabnikova
Olga Sukharnova
Uljana Semjonova
Nadezhda Zakharova
Tatyana Ovechkina
Nadezhda Shuvayeva
Olga Barisheva
Tatyana Zakharova
Tamara Dauinene
Brydning
Fri stil bantamvægt M
URS
Vladimir Yumin
Fri stil letvægt M
URS
Pavlo Pinigin
Fri stil letsværvægt M
URS
Levan Tediashvili
Fri stil sværvægt M
URS
Ivan Yarygin
Fri stil supersværvægt M
URS
Soslan Andiyev
Græsk romersk letfluevægt M
URS
Aleksei Shumakov
Græsk romersk fluevægt M
URS
Vitaly Konstantinov
Græsk romersk letvægt M
URS
Suren Nalbandyan
Græsk romersk weltervægt M
URS
Anatoly Bykov
Græsk romersk letsværvægt M
URS
Valery Rezantsev
Græsk romersk sværvægt M
URS
Nikolai Balboshin
Græsk romersk supersværvægt M
URS
Oleksandr Kolchynskiy
Cykling
Landevejsløb hold M
URS
Anatoly Chukanov
Aavo Pikkuus
Valery Chaplygin
Vladimir Kaminsky
Fægtning
Fleuret hold K
URS
Yelena Belova
Olga Kniazeva
Valentina Sidorova
Valentina Nikonova
Nailya Gilyazova
Sabel individuelt M
URS
Viktor Krovopuskov
Sabel hold M
URS
Mikhail Burtsev
Viktor Sidyak
Viktor Krovopuskov
Eduard Vinokurov
Vladimir Nazlymov
Gymnastik
Individuelt M
URS
Nikolai Andrianov
Hold K
URS
Elvira Saadi
Olga Korbut
Lyudmila Turischeva
Nelli Kim
Svetlana Grozdova
Maria Filatova
Gulv K
URS
Nelli Kim
Spring på hest K
URS
Nelli Kim
Gulv M
URS
Nikolai Andrianov
Spring på hest M
URS
Nikolai Andrianov
Ringe M
URS
Nikolai Andrianov
Håndbold
Håndbold M
URS
Yuri Kidyayev
Valery Gassy
Aleksandr Anpilogov
Yuri Klimov
Vassily Ilyin
Vladimir Maksimov
Mikhail Ishchenko
Oleksandr Rezanov
Nikolay Tomyn
Yevgeny Chernyshov
Yuri Lahutyn
Vladimir Kravzov
Sergei Kushniryuk
Anatoly Fedyukin
Håndbold K
URS
Lyubov Berezhnaya
Natalya Sherstyuk
Larysa Karlova
Nina Lobova
Halyna Zakharova
Tetyana Hluchenko
Mariya Litoshenko
Zinaida Turchyna
Rafiga Shabanova
Lyudmila Panchuk
Aldona Cesaityte
Lyudmila Shubina
Lyudmila Bobrus
Tetyana Makarets
Judo
Halv-mellemvægt M
URS
Vladimir Nevzorov
Sværvægt M
URS
Sergei Novikov
Kano & kajak
K2 500 m K
URS
Galina Kreft
Nina Gopova
K2 1000 m M
URS
Vladimir Romanovsky
Sergei Nahorny
K4 1000 m M
URS
Sergei Chukhrai
Vladimir Morozov
Aleksandr Degtyarev
Yuri Filatov
C1 500 m M
URS
Aleksandr Rogov
C2 500 m M
URS
Aleksandr Vinogradov
Sergei Petrenko
C2 1000 m M
URS
Sergei Petrenko
Aleksandr Vinogradov
Roning
Firer med styrmand M
URS
Mikhail Kuznetsov
Vladimir Yeshinov
Aleksandr Klepikov
Nikolai Ivanov
Aleksandr Lukianov
Skydning
Bevægeligt mål
URS
Aleksandr Gazov
Svømning
200 m brystsvømning K
URS
Marina Koshevaia
Udspring
Tårnspring K
URS
Yelena Vaytsekhovskaya
Vægtløftning
Fluevægt M
URS
Aleksandr Voronin
Fjervægt M
URS
Nikolay Kolesnikov
Letvægt M
URS
Petro Korol
Letsværvægt M
URS
Valery Shary
Mellemsværvægt M
URS
David Rigert
Sværvægt M
URS
Yuri Zaitsev
Supersværvægt M
URS
Vassily Alekseyev
Sølvmedaljer
Atletik
Kuglestød M
URS
Yevgeny Mironov
Hammerkast M
URS
Aleksei Spiridonov
100 m hæk K
URS
Tatyana Anisimova
Kuglestød K
URS
Nadezhda Chizhova
Boksning
Mellemvægt M
URS
Rufat Riskiyev
Brydning
Fri stil letfluevægt M
URS
Roman Dmitriev
Fri stil fluevægt M
URS
Aleksandr Ivanov
Fri stil mellemvægt M
URS
Viktor Novozhilov
Græsk romersk fjervægt M
URS
Nelson Davydyan
Græsk romersk mellemvægt M
URS
Vladimir Cheboksarov
Bueskydning
Individuelt K
URS
Valentyna Kovpan
Cykling
Holdforfølgelse M
URS
Aleksandr Perov
Vitaly Petrakov
Vladimir Osokin
Viktor Sokolov
Fægtning
Fleuret individuelt M
URS
Aleksandr Romankov
Sabel individuelt M
URS
Vladimir Nazlymov
Gymnastik
Individuelt K
URS
Nelli Kim
Hold M
URS
Vladimir Tikhonov
Gennady Kryssin
Nikolai Andrianov
Vladimir Karkelov
Vladimir Manchenko
Aleksandr Dityatin
Gulv K
URS
Lyudmila Turischeva
Spring på hest K
URS
Lyudmila Turischeva
Bom K
URS
Olga Korbut
Gulv M
URS
Vladimir Marchenko
Ringe M
URS
Aleksandr Dityatin
Barre M
URS
Nikolai Andrianov
Judo
Mellemvægt M
URS
Valery Dvoynikov
Halv-sværvægt M
URS
Ramaz Kharshiladze
Kano & kajak
K1 500 m K
URS
Tatiana Korshunova
K2 500 m M
URS
Vladimir Romanovsky
Sergei Nahorny
C1 1000 m M
URS
Vasyl Yurchenko
Moderne femkamp
Individuelt M
URS
Pavel Lednyov
Roning
Toer med styrmand M
URS
Yuri Lorentson
Dmitri Bekhterev
Yuri Shurkalov
Dobbeltfirer med styrmand K
URS
Nadezhda Chemyshova
Larissa Aleksandrova
Anna Kondrachina
Galina Yermolayeva
Mira Bryunina
Dobbeltfirer M
URS
Yuri Yakomov
Aivars Lazdenieks
Yevgeny Duleyev
Vytautas Butkus
Otter K
URS
Nadiya Rozhon
Olga Kolkova
Klavdia Kozenkova
Lyubov Talalayeva
Olga Huzenko
Nelli Tarakanova
Elena Zubko
Nadezhda Roshchina
Olga Pukhovska
Sejlsport
Tempest
URS
Valentin Mankin
Vladyslav Akimenko
Finnjolle M
URS
Andrei Balashov
Skydning
Bevægeligt mål
URS
Aleksandr Kedyarov
Svømning
100 m brystsvømning K
URS
Lyubov Rusanova
200 m brystsvømning K
URS
Maryna Yurchenya
4x200 m fri stil M
URS
Andrey Smirnov
Vladimir Raskatov
Andrei Krylov
Vladimir Mikheyev
Andrey Bogdanov
Sergey Koplyakov
Vægtløftning
Mellemvægt M
URS
Vartan Militosyan
Volleyball
Volleyball K
URS
Natalya Kushnir
Lyudmila Shchetinina
Nina Smoleyeva
Zoya Yusova
Larissa Bergen
Olga Kozakova
Liliya Osadcha
Anna Rostova
Inna Ryskal
Nina Muradyan
Lyudmila Chernyshova
Lyubov Rudovska
Volleyball M
URS
Vladimir Chernyshev
Pavels Selivanovs
Vladimir Dorokhov
Anatoly Polishuk
Vladimir Kondra
Vladimir Patkin
Vladimir Ulanov
Oleg Molyboga
Aleksandr Ermilov
Vyacheslav Zaitsev
Efim Chulak
Yuri Starunski
Yury Chesnokov
Aleksandr Savin
Bronzemedaljer
Atletik
100 m M
URS
Valery Borzov
400 m hæk M
URS
Yevgeny Gavrilenko
4x100 m M
URS
Juris Silovs
Valery Borzov
Nikolai Kolesnikov
Aleksandr Aksinin
Kuglestød M
URS
Aleksandr Baryshnikov
Hammerkast M
URS
Anatoly Bondarchuk
Tikamp M
URS
Nikolai Avilov
100 m hæk K
URS
Natalya Lebedeva
4x100 m K
URS
Nadezhda Bezfamilnaya
Lyudmila Maslakova
Tatyana Prorochenko
Vera Anisimova
4x400 m K
URS
Nadezhda Ilyina
Lyudmila Aksenova
Natalya Sokolova
Inta Klimovica
Længdespring K
URS
Lidiya Alfeyeva
Basketball
Basketball M
URS
Vladimir Arzamaskov
Ivan Yedeshko
Sergei Belov
Vladimir Zhigiliy
Anatoly Myshkin
Andrei Makeev
Aleksandr Salnikov
Aleksandr Belov
Alshan Sharmukhamedov
Mikhail Korkiya
Vladimir Tkachenko
Valery Miloserdov
Boksning
Fluevægt M
URS
David Torosyan
Bantamvægt M
URS
Victor Rybakov
Letvægt M
URS
Vassily Solomin
Letmellemvægt M
URS
Viktor Savchenko
Brydning
Græsk romersk bantamvægt M
URS
Farhat Mustafin
Bueskydning
Individuelt K
URS
Zebiniso Rustamova
Fægtning
Fleuret individuelt K
URS
Yelena Belova
Sabel individuelt M
URS
Viktor Sidyak
Fodbold
Fodbold M
URS
Mikhail Formenko
Anatoly Konkov
Viktor Zvyagintsev
Aleksandr Prokhorov
Vladimir Feodorov
Oleg Blokhin
Viktor Kolotov
David Kipiani
Stefan Reshko
Viktor Matviyenko
Vladimir Astapovsky
Leonid Nazarenko
Aleksandr Minayev
Leonid Buryak
Vladimir Veremiyev
Vladimir Onyshenko
Vladimir Troshkin
Gymnastik
Individuelt K
URS
Lyudmila Turischeva
Bensving M
URS
Nikolai Andrianov
Judo
Åben klasse M
URS
Shota Chochoshvili
Roning
Singlesculler K
URS
Yelena Antonova
Dobbeltsculler K
URS
Leonora Kaminskaite
Genovaite Ramoskiene
Firer med styrmand K
URS
Lidiya Krylova
Galina Mishenina
Nadezhda Sevostyanova
Anna Pasokha
Lyudmila Krokhina
Firer uden styrmand M
URS
Nikolai Kuznetsov
Valery Dolinin
Anushavan Gasan-Dzalalov
Raul Arnemann
Skydning
Riffel liggende
URS
Gennady Lushchikov
Svømning
400 m fri stil M
URS
Vladimir Raskatov
100 m brystsvømning K
URS
Marina Koshevaia
100 m brystsvømning M
URS
Arvydas Iuozaytis
200 m brystsvømning K
URS
Lyubov Rusanova
400 m medley M
URS
Andrey Smirnov
Udspring
3 m spring M
URS
Aleksandr Kosenkov
Tårnspring M
URS
Vladimir Aleynik
Informationen om Sovjetunionen ved de olympiske sommerlege ved OL i Montreal 1976 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy