Sovjetiske deltagere ved OL i Helsingfors 1952 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | URS | Mikhail Kazantsev | |||
Levan Sanadze | |||||
Vladimir Sukharev | |||||
200 m M | URS | Levan Sanadze | |||
Vladimir Sukharev | |||||
400 m M | URS | Ardalion Ignatyev | |||
Edmunds Pilags | |||||
Yuri Lituyev | |||||
800 m M | URS | Gennady Modoj | |||
Petro Tshevgun | |||||
Georgy Ivakin | |||||
1500 m M | URS | Nikolai Belokurov | |||
Mihail Velsvebel | |||||
5000 m M | URS | Aleksandr Anufriev | |||
Ivan Semyonov | |||||
Nikifor Popov | |||||
10000 m M | URS | Nikifor Popov | |||
Ivan Pozhidayev | |||||
Aleksandr Anufriev | |||||
Maraton M | URS | Gregory Suchkov | |||
Feodosy Vanin | |||||
Yakov Moskashenkov | |||||
110 m hæk M | URS | Yevhen Bulanchyk | |||
Sergey Popov | |||||
400 m hæk M | URS | Timofei Lunev | |||
Anatoly Yulin | |||||
Yuri Lituyev | |||||
3000 m forhindringsløb M | URS | Fyodor Marulin | |||
Mikhail Saltykov | |||||
Vladimir Kazantsev | |||||
4x100 m M | URS | Boris Tokarev | |||
Levan Kalyayev | |||||
Levan Sanadze | |||||
Vladimir Sukharev | |||||
4x400 m M | URS | Edmunds Pilags | |||
Ardalion Ignatyev | |||||
Gennady Slepnyov | |||||
Yuri Lituyev | |||||
10 km kapgang M | URS | Peteris Zeltins | |||
Ivan Yarmysh | |||||
Bruno Junk | |||||
50 km kapgang M | URS | Vladimir Ukhov | |||
Sergei Lobastov | |||||
Pavel Kazankov | |||||
Højdespring M | URS | Evgeny Vansovich | |||
Yury Ilyasov | |||||
Stangspring M | URS | Viktor Knyazev | |||
Vladimir Brazhnik | |||||
Petro Denysenko | |||||
Længdespring M | URS | Leonid Grigoryev | |||
Baldadash Madatov | |||||
Nikolay Andryushchenko | |||||
Trespring M | URS | Leonid Sherbakov | |||
Kuglestød M | URS | Georgi Fyodorov | |||
Otto Grigalka | |||||
Diskoskast M | URS | Otto Grigalka | |||
Boris Matveyev | |||||
Boris Butenko | |||||
Hammerkast M | URS | Nikolay Redkin | |||
Georgy Dybenko | |||||
Mikhail Krivonosov | |||||
Spydkast M | URS | Yury Scherbakov | |||
Vladimir Kuznetsov | |||||
Viktor Tsybulenko | |||||
Tikamp M | URS | Vladimir Volkov | |||
Pyotr Kozhevnikov | |||||
Sergey Kuznetsov | |||||
100 m K | URS | Irina Turova | |||
Vera Kalashnikova | |||||
Nadezhda Khnykina | |||||
200 m K | URS | Yevgenya Sechenova | |||
Flora Kazantseva | |||||
Nadezhda Khnykina | |||||
80 m hæk K | URS | Elena Gokieli | |||
Anna Aleksandrova | |||||
Maria Golubnichaya | |||||
4x100 m K | URS | Yevgenya Setshenova | |||
Vera Kalashnikova | |||||
Irina Turova | |||||
Nadezhda Khnykina | |||||
Højdespring K | URS | Alexandra Chudina | |||
Galina Ganeker | |||||
Nina Kossova | |||||
Længdespring K | URS | Valentina Lituyeva | |||
Nina Tyurkina | |||||
Alexandra Chudina | |||||
Kuglestød K | URS | Galina Zybina | |||
Klavdia Tochenova | |||||
Tamara Tyshkevich | |||||
Diskoskast K | URS | Nina Dumbadze | |||
Yelisaveta Bagryantseva | |||||
Nina Romaschkova | |||||
Spydkast K | URS | Alexandra Chudina | |||
Yelena Gorchakova | |||||
Galina Zybina | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | URS | Heino Kruus | |||
Joann Lössov | |||||
Yuri Ozerov | |||||
Viktor Vlassov | |||||
Otar Korkiya | |||||
Stasys Stonkus | |||||
Nodar Dshordshikiya | |||||
Justinas Lagunavicius | |||||
Aleksandr Moiseyev | |||||
Ilmar Kullam | |||||
Anatoly Konyev | |||||
Kazys Petkevicius | |||||
Stepas Butautas | |||||
Maigonis Valdmanis | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | URS | Anatoly Bulakov | |||
Bantamvægt M | URS | Gennady Garbuzov | |||
Fjervægt M | URS | Yury Sokolov | |||
Letvægt M | URS | Aleksandr Zasuhin | |||
Letweltervægt M | URS | Viktor Mednov | |||
Weltervægt M | URS | Sergei Scherbakov | |||
Letmellemvægt M | URS | Boris Tishin | |||
Mellemvægt M | URS | Boris Silchev | |||
Letsværvægt M | URS | Anatoly Perov | |||
Sværvægt M | URS | Algirdas Schocikas | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | URS | Nina Savina | |||
K1 1000 m M | URS | Lev Nikitin | |||
K2 1000 m M | URS | Anatoly Troshenkov | |||
Igor Kuznetsov | |||||
K1 10000 m M | URS | Ivan Sotnikov | |||
K2 10000 m M | URS | Nikolay Teterkin | |||
Igor Feoktisov | |||||
C1 1000 m M | URS | Vladimir Kotyrev | |||
C2 1000 m M | URS | Sergey Chumakov | |||
Aleksandr Krasavin | |||||
C1 10000 m M | URS | Pavel Kharin | |||
C2 10000 m M | URS | Nukolai Perevozchikov | |||
Valentin Orichenko | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | URS | Vladimir Kryuchkov | |||
Yevgeny Klevtsov | |||||
Anatoly Kolesov | |||||
Nikolay Babarenko | |||||
Landevejsløb hold M | URS | Anatoly Kolesov | |||
Yevgeny Klevtsov | |||||
Nikolay Babarenko | |||||
1000 m på tid M | URS | Lev Tsipursky | |||
Sprint M | URS | Otar Dadunashvili | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | URS | Roman Brener | |||
Gennady Udalov | |||||
Aleksei Zigalov | |||||
3 m spring K | URS | Ninel Krutova | |||
Valentina Tshumicheva | |||||
Lyubov Shigalova | |||||
Tårnspring M | URS | Aleksandr Bakatin | |||
Roman Brener | |||||
Mikhail Chachba | |||||
Tårnspring K | URS | Ninel Krutova | |||
Eugenia Bogdanovskaya | |||||
Tatyana Vereina | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | URS | Vasily Tikhonov | |||
Vladimir Raspopov | |||||
Nikolai Sitko | |||||
Dressur hold | URS | Vasily Tikhonov | |||
Nikolai Sitko | |||||
Vladimir Raspopov | |||||
Military individuelt | URS | Valerian Kuybyshev | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | URS | Anna Ponomaryova | |||
Nadezhda Shitikova | |||||
Appolinariya Plekhanova | |||||
Fleuret individuelt M | URS | German Bokun | |||
Yulen Uralov | |||||
Mark Midler | |||||
Kårde individuelt M | URS | Juozas Udras | |||
Yury Deksbakh | |||||
Lev Saychuk | |||||
Sabel individuelt M | URS | Boris Belyakov | |||
Ivan Manayenko | |||||
Lev Kuznetsov | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | URS | Maria Gorokhovskaia | |||
Medeya Dzchugeli | |||||
Yekaterina Kalinchuk | |||||
Galina Shamrai | |||||
Pelageya Danilova | |||||
Galina Urbanovich | |||||
Galina Minaicheva | |||||
Nina Bocharova | |||||
Individuelt M | URS | Viktor Chukarin | |||
Valentin Muratov | |||||
Dmitri Leonkin | |||||
Yevgeny Korolkov | |||||
Grant Shaginyan | |||||
Mikhail Perlman | |||||
Iosif Berdiyev | |||||
Vladimir Belyakov | |||||
Hold K | URS | Medeja Dugeli | |||
Galina Shamrai | |||||
Galina Urbanovich | |||||
Nina Bocharova | |||||
Yekaterina Kalinchuk | |||||
Pelageya Danilova | |||||
Galina Minaicheva | |||||
Maria Gorokhovskaia | |||||
Hold M | URS | Grant Shaginyan | |||
Iosif Berdiyev | |||||
Valentin Muratov | |||||
Yevgeny Korolkov | |||||
Viktor Chukarin | |||||
Mikhail Perlman | |||||
Vladimir Belyakov | |||||
Dmitri Leonkin | |||||
Gulv K | URS | Galina Shamrai | |||
Galina Urbanovich | |||||
Galina Minaicheva | |||||
Nina Bocharova | |||||
Maria Gorokhovskaia | |||||
Spring på hest K | URS | Galina Minaicheva | |||
Maria Gorokhovskaia | |||||
Medeya Dzchugeli | |||||
Yekaterina Kalinchuk | |||||
Galina Urbanovich | |||||
Nina Bocharova | |||||
Bom K | URS | Galina Minaicheva | |||
Nina Bocharova | |||||
Maria Gorokhovskaia | |||||
Galina Shamrai | |||||
Pelageya Danilova | |||||
Galina Urbanovich | |||||
Forskudt barre K | URS | Yekaterina Kalinchuk | |||
Galina Shamrai | |||||
Pelageya Danilova | |||||
Galina Minaicheva | |||||
Nina Bocharova | |||||
Maria Gorokhovskaia | |||||
Medeya Dzchugeli | |||||
Gulv M | URS | Grant Shaginyan | |||
Spring på hest M | URS | Viktor Chukarin | |||
Iosif Berdiyev | |||||
Bensving M | URS | Viktor Chukarin | |||
Yevgeny Korolkov | |||||
Grant Shaginyan | |||||
Mikhail Perlman | |||||
Vladimir Belyakov | |||||
Ringe M | URS | Viktor Chukarin | |||
Valentin Muratov | |||||
Dmitri Leonkin | |||||
Yevgeny Korolkov | |||||
Grant Shaginyan | |||||
Barre M | URS | Grant Shaginyan | |||
Viktor Chukarin | |||||
Valentin Muratov | |||||
Yevgeny Korolkov | |||||
Vladimir Belyakov | |||||
Reck M | URS | Valentin Muratov | |||
Viktor Chukarin | |||||
Holdgymnastik K | URS | Pelageya Danilova | |||
Galina Minaicheva | |||||
Maria Gorokhovskaia | |||||
Medeja Dugeli | |||||
Galina Shamrai | |||||
Galina Urbanovich | |||||
Nina Bocharova | |||||
Yekaterina Kalinchuk | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | URS | Igor Novikov | |||
Aleksandr Dekhayev | |||||
Pavel Rakityansky | |||||
Hold M | URS | Aleksandr Dehayev | |||
Igor Novikov | |||||
Pavel Rakityanski | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | URS | Yuri Tyukalov | |||
Dobbeltsculler M | URS | Igor Yemchuk | |||
Georgi Zhylin | |||||
Toer uden styrmand M | URS | Vasily Bagretsov | |||
Mikhail Plaksin | |||||
Toer med styrmand M | URS | Mikhail Prudnikov | |||
Viktor Shevshenko | |||||
Yevgeny Morozov | |||||
Firer uden styrmand M | URS | Ivan Makarov | |||
Vladimir Kirsanov | |||||
Roman Zakharov | |||||
Yury Rogozov | |||||
Firer med styrmand M | URS | Kirill Putyrsky | |||
Boris Brechko | |||||
Yevgeny Tretnikov | |||||
Boris Fyodorov | |||||
Georgy Gushenko | |||||
Otter M | URS | Leonid Gissen | |||
Igor Borisov | |||||
Vladimir Rodimushkin | |||||
Igor Polyakov | |||||
Yevgeny Samsonov | |||||
Slava Amiragov | |||||
Aleksei Komarov | |||||
Yevgeny Brago | |||||
Vladimir Krukov | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | URS | Lev Alekseyev | |||
Pavel Pankrashkin | |||||
Konstantin Aleksandrov | |||||
Drage | URS | Andrey Mazovka | |||
Yury Golubev | |||||
Ivan Matveyev | |||||
Star | URS | Aleksandr Chumakov | |||
Konstantin Melgunov | |||||
Finnjolle M | URS | Pyotr Gorelikov | |||
6 m | URS | Nikolay Yermakov | |||
Kirill Kozhevnikov | |||||
Fyodor Shutkov | |||||
Nikolay Matveyev | |||||
Boris Lobashkov | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | URS | Boris Andreyev | |||
Pyotr Avilov | |||||
Riffel liggende M | URS | Boris Andreyev | |||
Pyotr Avilov | |||||
Fri riffel M | URS | Anatoly Bogdanov | |||
Lev Vainshtein | |||||
Bevægeligt mål M | URS | Petr Nikolayev | |||
Vladimir Sevryugin | |||||
Fri pistol M | URS | Lev Vainshtein | |||
Konstantin Martazov | |||||
Silhuetpistol M | URS | Vassily Frolov | |||
Vasily Novikov | |||||
Trap M | URS | Ivan Isayev | |||
Yury Nikandrov | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | URS | Vladimir Skomarovsky | |||
Lev Balandin | |||||
Endel Edasi | |||||
400 m fri stil M | URS | Viktor Drobinsky | |||
Anatoly Raznochintsev | |||||
1500 m fri stil M | URS | Vladimir Lavrinenko | |||
Endel Press | |||||
100 m rygcrawl M | URS | Leonid Sagayduk | |||
Vladimir Lopatin | |||||
Viktor Solovyov | |||||
200 m brystsvømning K | URS | Rosa Zenziveyeva | |||
Vera Kostina | |||||
Maria Gavrysh | |||||
200 m brystsvømning M | URS | Pyotr Skripchenkov | |||
Yury Kurchashov | |||||
Vladimir Borisenko | |||||
4x200 m fri stil M | URS | Vasily Karmanov | |||
Lev Balandin | |||||
Leonid Meshkov | |||||
Viktor Drobinsky | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | URS | Ivan Udodov | |||
Fjervægt M | URS | Nikolai Saksonov | |||
Rafael Chimishkyan | |||||
Letvægt M | URS | Yevgeny Lopatin | |||
Letsværvægt M | URS | Trofim Lomakin | |||
Arkady Vorobyev | |||||
Mellemsværvægt M | URS | Grigory Novak | |||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | URS | Georgy Sayadov | |||
Fri stil bantamvægt M | URS | Rashid Mamedbekov | |||
Fri stil fjervægt M | URS | Ibrahim Dadashov | |||
Fri stil letvægt M | URS | Aram Yaltyryan | |||
Fri stil mellemvægt M | URS | David Tsimakuridze | |||
Fri stil letsværvægt M | URS | August Englas | |||
Fri stil sværvægt M | URS | Arsen Mekokishvili | |||
Græsk romersk fluevægt M | URS | Boris Gurevich | |||
Græsk romersk bantamvægt M | URS | Artem Terjan | |||
Græsk romersk fjervægt M | URS | Yakiv Punkin | |||
Græsk romersk letvægt M | URS | Shazam Safin | |||
Græsk romersk weltervægt M | URS | Semen Marushkin | |||
Græsk romersk mellemvægt M | URS | Nikolai Belov | |||
Græsk romersk letsværvægt M | URS | Shalva Chikhladze | |||
Græsk romersk sværvægt M | URS | Johannes Kotkas | |||
* Listen ovenfor over Sovjetiske deltagere ved OL i 1952 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Sovjetiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Helsingfors 1952 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||