Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Rusland
Sotji 2014
Russiske medaljer ved OL i Sotji 2014
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Kunstskøjteløb
Individuelt K
RUS
Adelina Sotnikova
Parløb
RUS
Maxim Trankov
Tatiana Volosozhar
Hold
RUS
Yulia Lipnitskaya
Nikita Katsalapov
Elena Ilinykh
Dmitri Soloviev
Maxim Trankov
Fedor Klimov
Ksenia Stolbova
Tatiana Volosozhar
Ekaterina Bobrova
Yevgeny Plushenko
Langrend
50 km M
RUS
Alexander Legkov
Short track
500 m M
RUS
Victor An
1000 m M
RUS
Victor An
5000 m stafet M
RUS
Semen Elistratov
Victor An
Ruslan Zakharov
Vladimir Grigorev
Skeleton
Individuelt M
RUS
Aleksandr Tretyakov
Skiskydning
4x7,5 km M
RUS
Alexey Volkov
Yevgeny Ustyugov
Dmitry Malyshko
Anton Shipulin
Snowboard
Giant parallel slalom M
RUS
Victor Wild
Parallelslalom M
RUS
Victor Wild
Sølvmedaljer
Hurtigløb på skøjter
500 m K
RUS
Olga Fatkulina
Kælk
Ener M
RUS
Albert Demchenko
Holdstafet
RUS
Vladislav Antonov
Albert Demchenko
Aleksandr Denisyev
Tatyana Ivanova
Kunstskøjteløb
Parløb
RUS
Ksenia Stolbova
Fedor Klimov
Langrend
50 km M
RUS
Maxim Vylegzhanin
4x10 km M
RUS
Alexander Bessmertnykh
Maxim Vylegzhanin
Dmitriy Japarov
Alexander Legkov
Holdsprint M
RUS
Nikita Kriukov
Maxim Vylegzhanin
Short track
1000 m M
RUS
Vladimir Grigorev
Snowboard
Cross M
RUS
Nikolay Olyunin
Bronzemedaljer
Freestyle
Pukkelpist M
RUS
Aleksandr Smyshlyaev
Hurtigløb på skøjter
3000 m K
RUS
Olga Graf
Team pursuit K
RUS
Yekaterina Shikhova
Yuliya Skokova
Yekaterina Lobysheva
Olga Graf
Kunstskøjteløb
Isdans
RUS
Elena Ilinykh
Nikita Katsalapov
Langrend
50 km M
RUS
Ilia Chernousov
Short track
1500 m M
RUS
Victor An
Skeleton
Individuelt K
RUS
Elena Nikitina
Skiskydning
20 km M
RUS
Evgeniy Garanichev
Snowboard
Giant parallel slalom K
RUS
Alena Zavarzina
Informationen om Rusland ved de olympiske vinterlege ved OL i Sotji 2014 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy