Dutch athletes in the Sydney 2000 Olympics

Dutch athletes at the Sydney 2000 Olympics*

  Facts about Netherlandsat the Sydney 2000 Olympics width=

Event

Athletes

 Archery
Individual M NED Wietse van Alten
Fred Van Zutphen
Henk Vogels
Team M NED Wietse van Alten
Fred Van Zutphen
Henk Vogels
 Athletics
800 m M NED Bram Som
1500 m M NED Marko Koers
Marathon M NED Kamiel Maase
Greg van Hest
3000 m steeplechase M NED Simon Vroemen
High jump M NED Wilbert Pennings
Pole vault M NED Rens Blom
Discus throw M NED Lieja Tunks
Marathon W NED Nadezhda Wijenberg
Shot put W NED Leija Koeman
 Badminton
Doubles M NED Quinten Van Dalm
Dennis Lens
Singles W NED Judith Meulendijks
Mia Audina
Doubles W NED Nicole van Hooren
Lotte Bruil Jonathans
Doubles mixed  NED Erica van den Heuvel
Christiaan Bruil
 Baseball
Baseball M NED Ralph Milliard
Eelco Jansen
Remy Maduro
Rob Cordemans
Ken Brauckmiller
Dirk Van 't Klooster
Sharnol Adriana
Chairon Isenia
Orlando Stewart
Ferenc Jongejan
Radhames Dijkhoff
Jurriaan Lobbezoo
Erik Remmerswaal
Robert Eenhoorn
Mike Crouwel
Reily Legito
Patrick Beljaards
Johnny Balentina
Jefrey Cranston
Rikkert Faneyte
Evert-Jan T'hoen
Patrick De Lange
Hensley Meulens
Percy Isenia
 Cycling
Road race W NED Chantal Beltman
Mirjam Melchers
Leontien Zijlaard
Road race M NED Leon van Bon
Erik Dekker
Tristan Hoffman
Koos Moerenhout
Max van Heeswijk
Time trial W NED Leontien Zijlaard
Mirjam Melchers van Poppel
Time trial M NED Koos Moerenhout
Erik Dekker
Individual pursuit W NED Leontien Zijlaard
Team pursuit M NED Wilco Zuijderwijk
Robert Slippens
John den Braber
Jens Mouris
Points race M NED Wilco Zuijderwijk
Points race W NED Leontien Zijlaard
Madison M NED Robert Slippens
Danny Stam
Mountainbike M NED Patrick Tolhoek
Bas Van Dooren
Bart Jan Brentjens
Mountainbike W NED Corine Dorland
 Equestrian
Dressage individual  NED Arjen Teeuwissen
Anky van Grunsven
Ellen Bontje
Coby van Baalen
Dressage team  NED Coby van Baalen
Arjen Teeuwissen
Ellen Bontje
Anky van Grunsven
Eventing individual  NED Eduard Stibbe
Jumping individual  NED Jeroen Dubbeldam
Albert Voorn
 Gymnastics
Trampoline individual M NED Alan Villafuerte
 Hockey
Hockey M NED Jacques Brinkman
Jeroen Delmee
Sander van der Weide
Guus Vogels
Wouter van Pelt
Ronald Jansen
Peter Wind
Remco van Wijk
Marten Eikelboom
Erik Jazet
Jaap Derk Buma
Teun de Nooijer
Stephan Veen
Diederik van Weel
Bram Lomans
Piet-Hein Geeris
Hockey W NED Minke Booij
Fatima Moreira de Melo
Ageeth Boomgaardt
Macha van der Vaart
Myrna Veenstra
Dillianne van den Boogard
Daphne Touw
Margje Teeuwen
Julie Deiters
Mijntje Donners
Clarinda Sinnige
Minke Smabers
Carole Thate
Hanneke Smabers
Susan van der Wielen
Fleur van de Kieft
 Judo
Half-lightweight W NED Deborah Gravenstijn
Lightweight W NED Jessica Gal
Half-middleweight W NED Danielle Vriezema
Middleweight W NED Edith Bosch
Half-heavyweight W NED Karin Kienhuis
Half-lightweight M NED Patrick van Kalken
Half-middleweight M NED Maarten Arens
Middleweight M NED Mark Huizinga
 Rowing
Single sculls M NED Gerard Egelmeers
Double sculls W NED Pieta van Dishoeck
Eeke van Nes
Pair without coxswain W NED Marloes Bolman
Femke Dekker
Quadruple sculls M NED Michiel Bartman
Dirk Lippits
Diederik Simon
Jochem Verberne
Eight with coxswain W NED Nelleke Penninx
Pieta van Dishoeck
Eeke van Nes
Tessa Appeldoorn
Marieke Westerhof
Anneke Venema
Carin Beek
Elien Meijer
Martijntje Quik
Eight with coxswain M NED Peter Van Der Noort
Gerrit Jan Eggenkamp
Merijn Van Oijen
Nicolaas Rienks
Geert Jan Derksen
Gijs Kind
Niels van der Zwan
Geert Cirkel
Adri Middag
Lightweight double sculls W NED Marit van Eupen
Kirsten van der Kolk
Lightweight double sculls M NED Pepijn Aardewijn
Maarten Van Der Linden
Lightweight coxless four M NED Robert van der Vooren
Joris Trooster
Simon Kolkman
Jeroen Spaans
 Sailing
Soling  NED Roy Heiner
Dirk de Ridder
Peter van Niekerk
Star  NED Jos Schrier
Mark Neeleman
470 W NED Carolijn Brouwer
Alexandra Berbeek
Europe W NED Margriet Matthijsse
Laser  NED Serge Kats
 Shooting
Air rifle M NED Dirk Boschman
Skeet M NED Hennie Dompeling
Gijs Van Beek
 Swimming
50 m freestyle W NED Willemina van Rijn
Inge de Bruijn
50 m freestyle M NED Pieter van den Hoogenband
Johan Kenkhuis
100 m freestyle W NED Willemina van Rijn
Inge de Bruijn
100 m freestyle M NED Johan Kenkhuis
Pieter van den Hoogenband
200 m freestyle W NED Carla Louise Geurts
200 m freestyle M NED Martijn Zuijdweg
Pieter van den Hoogenband
400 m freestyle W NED Carla Louise Geurts
Kirsten Vlieghuis
800 m freestyle W NED Kirsten Vlieghuis
100 m backstroke W NED Brenda Starink
200 m backstroke M NED Klaas-Erik Zwering
100 m breaststroke W NED Madelon Baans
100 m breaststroke M NED Marcel Wouda
200 m breaststroke M NED Benno Kuipers
100 m butterfly W NED Inge de Bruijn
100 m butterfly M NED Stefan Aartsen
Joris Keizer
200 m butterfly M NED Stefan Aartsen
200 m medley M NED Marcel Wouda
4x100 m freestyle W NED Willemina van Rijn
Chantal Groot
Inge de Bruijn
Thamar Henneken
Manon van Rooijen
4x100 m freestyle M NED Ewout Holst
Mark Veens
Dennis Rijnbeek
Johan Kenkhuis
4x200 m freestyle W NED Haike van Stralen
Manon van Rooijen
Chantal Groot
Carla Louise Geurts
4x200 m freestyle M NED Marcel Wouda
Martijn Zuijdweg
Mark van der Zijden
Pieter van den Hoogenband
Johan Kenkhuis
4x100 m medley W NED Chantal Groot
Madelon Baans
Thamar Henneken
Brenda Starink
4x100 m medley M NED Joris Keizer
Pieter van den Hoogenband
Marcel Wouda
Mark Veens
Klaas-Erik Zwering
 Table Tennis
Singles M NED Danny Heister
Trinko Keen
Doubles M NED Danny Heister
Trinko Keen
 Taekwondo
Featherweight W NED Virginia Lourens
Welterweight W NED Mirjam Mueskens
 Tennis
Singles W NED Miriam Oremans
Kristie Boogert
Amanda Hopmans
Doubles W NED Miriam Oremans
Kristie Boogert
 Triathlon
Individual W NED Silvia Pepels
Ludowieke Hoogzaad
Ingrid van Lubek
Individual M NED Eric van der Linden
Dennis Looze
Robert Barel
 Water Polo
Water polo W NED Ingrid Leijendekker
Carla Quint
Karin Kuipers
Karla Plugge
Edmee Hiemstra
Heleen Peerenboom
Mirjam Overdam
Gillian van den Berg
Heleen Boering
Danielle de Bruijn
Patricia Megens
Ellen van der Weijden-Bast
Marjan op den Velde
 Wrestling
Freestyle heavyweight M NED George Torchinava
* The list of Dutch athletes in the 2000 Olympic Games is not yet complete
This information about Dutch athletes in the Olympic Summer Games in Sydney 2000 is based on the official olympic reports and Olympian Database
Get it on Google Play
Facts & Information

All-time Medal Table

Olympic Sports


Nations in the Olympics

Future Olympics
 
Copyright & Disclaimer    Sportsencyclo    Privacy policy