Kasakhstanske deltagere ved OL i Sotji 2014 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | KAZ | Dmitriy Koshkin | |||
Martin Khuber | |||||
Igor Zakurdaev | |||||
Super G M | KAZ | Dmitriy Koshkin | |||
Martin Khuber | |||||
Igor Zakurdaev | |||||
Kombination M | KAZ | Martin Khuber | |||
Igor Zakurdaev | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | KAZ | Yelena Khrustalyova | |||
Marina Lebedeva | |||||
Darya Usanova | |||||
Galina Vishnevskaya | |||||
10 km M | KAZ | Anton Pantov | |||
Sergey Naumik | |||||
Dias Keneshev | |||||
Yan Savitskiy | |||||
10 km forfølgelse K | KAZ | Darya Usanova | |||
Yelena Khrustalyova | |||||
12,5 km forfølgelse M | KAZ | Sergey Naumik | |||
Yan Savitskiy | |||||
15 km K | KAZ | Yelena Khrustalyova | |||
Alina Raikova | |||||
Darya Usanova | |||||
Galina Vishnevskaya | |||||
20 km M | KAZ | Anton Pantov | |||
Sergey Naumik | |||||
Yan Savitskiy | |||||
Alexandr Trifonov | |||||
4x6 km K | KAZ | Darya Usanova | |||
Galina Vishnevskaya | |||||
Marina Lebedeva | |||||
Yelena Khrustalyova | |||||
4x7,5 km M | KAZ | Anton Pantov | |||
Dias Keneshev | |||||
Alexandr Trifonov | |||||
Sergey Naumik | |||||
Mixed Stafet | KAZ | Sergey Naumik | |||
Yelena Khrustalyova | |||||
Anton Pantov | |||||
Darya Usanova | |||||
Langrend | |||||
10 km K | KAZ | Yelena Kolomina | |||
Anastasiya Slonova | |||||
Tatyana Ossipova | |||||
15 km M | KAZ | Nikolay Chebotko | |||
Alexey Poltoranin | |||||
Yevgeniy Velichko | |||||
Yerdos Akhmadiyev | |||||
Skiatlon K | KAZ | Yelena Kolomina | |||
Anastasiya Slonova | |||||
Skiatlon M | KAZ | Mark Starostin | |||
Alexey Poltoranin | |||||
Sergey Cherepanov | |||||
Yevgeniy Velichko | |||||
30 km K | KAZ | Yelena Kolomina | |||
Tatyana Ossipova | |||||
50 km M | KAZ | Yerdos Akhmadiyev | |||
Mark Starostin | |||||
Sergey Cherepanov | |||||
Yevgeniy Velichko | |||||
4x10 km M | KAZ | Denis Volotka | |||
Yevgeniy Velichko | |||||
Mark Starostin | |||||
Sergey Cherepanov | |||||
Sprint K | KAZ | Yelena Kolomina | |||
Tatyana Ossipova | |||||
Sprint M | KAZ | Roman Ragozin | |||
Denis Volotka | |||||
Nikolay Chebotko | |||||
Holdsprint K | KAZ | Yelena Kolomina | |||
Anastasiya Slonova | |||||
Holdsprint M | KAZ | Nikolay Chebotko | |||
Alexey Poltoranin | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt M | KAZ | Abzal Rakhimgaliyev | |||
Denis Ten | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | KAZ | Darya Rybalova | |||
Yulia Galysheva | |||||
Pukkelpist M | KAZ | Pavel Kolmakov | |||
Dmitriy Barmashov | |||||
Dmitriy Reiherd | |||||
Spring K | KAZ | Zhanbota Aldabergenova | |||
Zhibek Arapbayeva | |||||
Spring M | KAZ | Sergey Berestovsky | |||
Baglan Inkarbek | |||||
Kælk | |||||
Ener K | KAZ | Yelizaveta Aksyonova | |||
Short track | |||||
500 m K | KAZ | Inna Simonova | |||
500 m M | KAZ | Nurbergen Zhumagaziyev | |||
Aydar Bekzhanov | |||||
1000 m K | KAZ | Inna Simonova | |||
1500 m K | KAZ | Inna Simonova | |||
1500 m M | KAZ | Denis Nikisha | |||
Aydar Bekzhanov | |||||
5000 m stafet M | KAZ | Abzal Azhgaliyev | |||
Nurbergen Zhumagaziyev | |||||
Aydar Bekzhanov | |||||
Denis Nikisha | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | KAZ | Marat Zhaparov | |||
Alexey Pchelintsev | |||||
Stor bakke M | KAZ | Marat Zhaparov | |||
Alexey Pchelintsev | |||||
Snowboard | |||||
Giant parallel slalom K | KAZ | Valeriya Tsoy | |||
Parallelslalom K | KAZ | Valeriya Tsoy | |||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | KAZ | Yekaterina Aydova | |||
500 m M | KAZ | Roman Krech | |||
1000 m K | KAZ | Yekaterina Aydova | |||
1000 m M | KAZ | Fedor Mezentsev | |||
Denis Kuzin | |||||
Roman Krech | |||||
1500 m K | KAZ | Yekaterina Aydova | |||
1500 m M | KAZ | Fedor Mezentsev | |||
Dmitriy Babenko | |||||
Aleksandr Zhigin | |||||
Denis Kuzin | |||||
5000 m M | KAZ | Dmitriy Babenko | |||
10000 m M | KAZ | Dmitriy Babenko | |||
* Listen ovenfor over Kasakhstanske deltagere ved OL i 2014 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Kasakhstanske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Sotji 2014 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||