Italienske deltagere ved OL i Torino 2006 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | ITA | Daniela Merighetti | |||
Nadia Fanchini | |||||
Lucia Recchia | |||||
Elena Fanchini | |||||
Styrtløb M | ITA | Kristian Ghedina | |||
Patrick Staudacher | |||||
Peter Fill | |||||
Kurt Sulzenbacher | |||||
Super G K | ITA | Daniela Ceccarelli | |||
Nadia Fanchini | |||||
Lucia Recchia | |||||
Elena Fanchini | |||||
Super G M | ITA | Patrick Staudacher | |||
Massimiliano Blardone | |||||
Peter Fill | |||||
Storslalom K | ITA | Karen Putzer | |||
Nadia Fanchini | |||||
Manuela Mölgg | |||||
Denise Karbon | |||||
Storslalom M | ITA | Manfred Mölgg | |||
Davide Simoncelli | |||||
Massimiliano Blardone | |||||
Alberto Schieppati | |||||
Slalom K | ITA | Manuela Mölgg | |||
Daniela Merighetti | |||||
Chiara Costazza | |||||
Annalisa Ceresa | |||||
Slalom M | ITA | Giorgio Rocca | |||
Manfred Mölgg | |||||
Hannes Paul Schmid | |||||
Patrick Thaler | |||||
Kombination K | ITA | Nadia Fanchini | |||
Daniela Merighetti | |||||
Wendy Siorpaes | |||||
Kombination M | ITA | Peter Fill | |||
Giorgio Rocca | |||||
Patrick Staudacher | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | ITA | Nathalie Santer | |||
Michela Ponza | |||||
Saskia Santer | |||||
Katja Haller | |||||
10 km M | ITA | Wilfried Pallhuber | |||
Christian De Lorenzi | |||||
Sergio Bonaldi | |||||
Rene Vuillermoz | |||||
10 km forfølgelse K | ITA | Saskia Santer | |||
Katja Haller | |||||
Michela Ponza | |||||
Nathalie Santer | |||||
12,5 km forfølgelse M | ITA | Wilfried Pallhuber | |||
Christian De Lorenzi | |||||
Rene Vuillermoz | |||||
15 km K | ITA | Michela Ponza | |||
Nathalie Santer | |||||
Barbara Ertl | |||||
Saskia Santer | |||||
20 km M | ITA | Wilfried Pallhuber | |||
Christian De Lorenzi | |||||
Paolo Longo | |||||
Rene Vuillermoz | |||||
4x6 km K | ITA | Saskia Santer | |||
Nathalie Santer | |||||
Barbara Ertl | |||||
Michela Ponza | |||||
4x7,5 km M | ITA | Rene Vuillermoz | |||
Christian De Lorenzi | |||||
Paolo Longo | |||||
Wilfried Pallhuber | |||||
12,5 km mass start K | ITA | Michela Ponza | |||
15 km mass start M | ITA | Rene Vuillermoz | |||
Wilfried Pallhuber | |||||
Christian De Lorenzi | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | ITA | Jessica Gillarduzzi | |||
Jennifer Isacco | |||||
Fabiana Mollica | |||||
Gerda Weissensteiner | |||||
Toer M | ITA | Samuele Romanini | |||
Simone Bertazzo | |||||
Fabrizio Tosini | |||||
Matteo Torchio | |||||
Firer M | ITA | Omar Sacco | |||
Samuele Romanini | |||||
Giorgio Morbidelli | |||||
Luca Ottolino | |||||
Matteo Torchio | |||||
Simone Bertazzo | |||||
Antonio De Sanctis | |||||
Fabrizio Tosini | |||||
Langrend | |||||
10 km K | ITA | Antonella Confortola | |||
Cristina Paluselli | |||||
Gabriella Paruzzi | |||||
Magda Genuin | |||||
15 km M | ITA | Fulvio Valbusa | |||
Valerio Checchi | |||||
Cristian Saracco | |||||
Fabio Santus | |||||
Skiatlon K | ITA | Gabriella Paruzzi | |||
Antonella Confortola | |||||
Sabina Valbusa | |||||
Arianna Follis | |||||
Skiatlon M | ITA | Giorgio Di Centa | |||
Pietro Piller Cottrer | |||||
Valerio Checchi | |||||
Fabio Santus | |||||
30 km K | ITA | Gabriella Paruzzi | |||
Antonella Confortola | |||||
Sabina Valbusa | |||||
Arianna Follis | |||||
50 km M | ITA | Fabio Santus | |||
Fulvio Valbusa | |||||
Giorgio Di Centa | |||||
Pietro Piller Cottrer | |||||
4x5 km K | ITA | Antonella Confortola | |||
Arianna Follis | |||||
Gabriella Paruzzi | |||||
Sabina Valbusa | |||||
4x10 km M | ITA | Giorgio Di Centa | |||
Cristian Zorzi | |||||
Pietro Piller Cottrer | |||||
Fulvio Valbusa | |||||
Sprint K | ITA | Magda Genuin | |||
Arianna Follis | |||||
Barbara Moriggl | |||||
Sprint M | ITA | Loris Frasnelli | |||
Freddy Schwienbacher | |||||
Cristian Zorzi | |||||
Renato Pasini | |||||
Holdsprint K | ITA | Arianna Follis | |||
Gabriella Paruzzi | |||||
Holdsprint M | ITA | Giorgio Di Centa | |||
Freddy Schwienbacher | |||||
Curling | |||||
Curling K | ITA | Eleonora Alvera | |||
Rosa Pompanin | |||||
Diana Gaspari | |||||
Violetta Caldart | |||||
Giulia Lacedelli | |||||
Curling M | ITA | Gianpaolo Zandegiacomo | |||
Joel Retornaz | |||||
Marco Mariani | |||||
Fabio Alvera | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | ITA | Silvia Fontana | |||
Carolina Kostner | |||||
Individuelt M | ITA | Karel Zelenka | |||
Isdans | ITA | Federica Faiella | |||
Barbara Fusar Poli | |||||
Massimo Scali | |||||
Maurizio Margaglio | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | ITA | Manangela Parravicini | |||
Deborah Scanzio | |||||
Pukkelpist M | ITA | Mattia Pegorari | |||
Claudio Bosia | |||||
Walter Bormolini | |||||
Simone Galli | |||||
Kælk | |||||
Ener K | ITA | Anastasia Oberstolz Antonova | |||
Sarah Podorieszach | |||||
Ener M | ITA | Reinhold Rainer | |||
Wilfried Huber | |||||
Armin Zöggeler | |||||
Toer M | ITA | Patrick Gruber | |||
Oswald Haselrieder | |||||
Christian Oberstolz | |||||
Gerhard Plankensteiner | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | ITA | Daniele Munari | |||
Jochen Strobl | |||||
Alessandro Pittin | |||||
Giuseppe Michielli | |||||
Sprint M | ITA | Daniele Munari | |||
Jochen Strobl | |||||
Giuseppe Michielli | |||||
Davide Bresadola | |||||
Hold M | ITA | Jochen Strobl | |||
Davide Bresadola | |||||
Daniele Munari | |||||
Giuseppe Michielli | |||||
Short track | |||||
500 m K | ITA | Marta Capurso | |||
Arianna Fontana | |||||
500 m M | ITA | Roberto Serra | |||
Anthony Lobello | |||||
Nicola Rodigari | |||||
1000 m K | ITA | Arianna Fontana | |||
Marta Capurso | |||||
1000 m M | ITA | Nicola Rodigari | |||
Fabio Carta | |||||
1500 m K | ITA | Katia Zini | |||
Marta Capurso | |||||
1500 m M | ITA | Nicola Rodigari | |||
Fabio Carta | |||||
3000 m stafet K | ITA | Marta Capurso | |||
Katia Zini | |||||
Arianna Fontana | |||||
Mara Zini | |||||
5000 m stafet M | ITA | Yuri Confortola | |||
Nicola Franceschina | |||||
Nicola Rodigari | |||||
Fabio Carta | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | ITA | Constanza Zanoletti | |||
Individuelt M | ITA | Maurizio Oioli | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | ITA | Alessio Bolognani | |||
Andrea Morassi | |||||
Sebastian Colloredo | |||||
Stor bakke M | ITA | Alessio Bolognani | |||
Andrea Morassi | |||||
Sebastian Colloredo | |||||
Hold M | ITA | Andrea Morassi | |||
Sebastian Colloredo | |||||
Alessio Bolognani | |||||
Davide Bresadola | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | ITA | Tania Detomas | |||
Romina Masolini | |||||
Halfpipe M | ITA | Manuel Pietropoli | |||
Giacomo Kratter | |||||
Giant parallel slalom K | ITA | Carmen Ranigler | |||
Isabella Dal Balcon | |||||
Corinna Boccacini | |||||
Marion Posch | |||||
Giant parallel slalom M | ITA | Simone Salvati | |||
Meinhard Erlacher | |||||
Roland Fischnaller | |||||
Cross K | ITA | Carmen Ranigler | |||
Cross M | ITA | Tommaso Tagliaferri | |||
Simone Malusa | |||||
Alberto Schiavon | |||||
Stefano Pozzolini | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | ITA | Chiara Simionato | |||
500 m M | ITA | Maurizio Carnino | |||
Ermanno Ioriatti | |||||
1000 m K | ITA | Chiara Simionato | |||
1000 m M | ITA | Maurizio Carnino | |||
Ermanno Ioriatti | |||||
1500 m K | ITA | Adelia Marra | |||
Chiara Simionato | |||||
1500 m M | ITA | Stefano Donagrandi | |||
Matteo Anesi | |||||
Enrico Fabris | |||||
Ippolito Sanfratello | |||||
3000 m K | ITA | Adelia Marra | |||
5000 m M | ITA | Stefano Donagrandi | |||
Enrico Fabris | |||||
Ippolito Sanfratello | |||||
10000 m M | ITA | Enrico Fabris | |||
Stefano Donagrandi | |||||
Ippolito Sanfratello | |||||
Team pursuit M | ITA | Stefano Donagrandi | |||
Matteo Anesi | |||||
Enrico Fabris | |||||
Ippolito Sanfratello | |||||
* Listen ovenfor over Italienske deltagere ved OL i 2006 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Italienske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Torino 2006 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||