Britiske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GBR | Laurence Godfrey | |||
Alan Wills | |||||
Simon Terry | |||||
Individuelt K | GBR | Alison Williamson | |||
Naomi Folkard | |||||
Amy Oliver | |||||
Hold M | GBR | Laurence Godfrey | |||
Simon Terry | |||||
Alan Wills | |||||
Hold K | GBR | Amy Oliver | |||
Alison Williamson | |||||
Naomi Folkard | |||||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Dwain Chambers | |||
James Dasaolu | |||||
Adam Gemili | |||||
200 m M | GBR | James Ellington | |||
Christian Malcolm | |||||
400 m M | GBR | Martyn Rooney | |||
Conrad Williams | |||||
Nigel Levine | |||||
800 m M | GBR | Michael Rimmer | |||
Gareth Warburton | |||||
Andrew Osagie | |||||
1500 m M | GBR | Ross Murray | |||
Andrew Baddeley | |||||
5000 m M | GBR | Nick McCormick | |||
Mohamed Farah | |||||
10000 m M | GBR | Christopher Thompson | |||
Mohamed Farah | |||||
Maraton M | GBR | Lee Merrien | |||
Scott Overall | |||||
110 m hæk M | GBR | Andrew Pozzi | |||
Lawrence Clarke | |||||
Andrew Turner | |||||
400 m hæk M | GBR | David Greene | |||
Rhys Williams | |||||
Jack Green | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Stuart Stokes | |||
4x100 m M | GBR | Daniel Talbot | |||
Dwain Chambers | |||||
Adam Gemili | |||||
Christian Malcolm | |||||
4x400 m M | GBR | Nigel Levine | |||
Conrad Williams | |||||
David Greene | |||||
Jack Green | |||||
Martyn Rooney | |||||
50 km kapgang M | GBR | Dominic King | |||
Højdespring M | GBR | Robert Grabarz | |||
Stangspring M | GBR | Steven Lewis | |||
Længdespring M | GBR | Christopher Tomlinson | |||
Greg Rutherford | |||||
Trespring M | GBR | Phillips Idowu | |||
Kuglestød M | GBR | Carl Myerscough | |||
Diskoskast M | GBR | Brett Morse | |||
Abdul Buhari | |||||
Lawrence Okoye | |||||
Hammerkast M | GBR | Alexander Smith | |||
Spydkast M | GBR | Mervyn Luckwell | |||
Tikamp M | GBR | Daniel Awde | |||
100 m K | GBR | Anyika Onuora | |||
Abiodun Oyepitan | |||||
200 m K | GBR | Abiodun Oyepitan | |||
Anyika Onuora | |||||
Margaret Adeoye | |||||
400 m K | GBR | Lee McConnell | |||
Christine Ohuruogu | |||||
Shana Cox | |||||
800 m K | GBR | Lynsey Sharp | |||
1500 m K | GBR | Hannah England | |||
Lisa Dobriskey | |||||
Laura Weightman | |||||
5000 m K | GBR | Julia Bleasdale | |||
Joanne Pavey | |||||
Barbara Parker | |||||
10000 m K | GBR | Julia Bleasdale | |||
Joanne Pavey | |||||
Maraton K | GBR | Mara Yamauchi | |||
Freya Murray | |||||
Claire Hallissey | |||||
100 m hæk K | GBR | Tiffany Porter | |||
Jessica Ennis | |||||
400 m hæk K | GBR | Eilidh Childs | |||
Perri Shakes-Drayton | |||||
3000 m forhindringsløb K | GBR | Eilish McColgan | |||
Barbara Parker | |||||
4x400 m K | GBR | Shana Cox | |||
Christine Ohuruogu | |||||
Eilidh Childs | |||||
Perri Shakes-Drayton | |||||
Lee McConnell | |||||
20 km kapgang K | GBR | Johanna Jackson | |||
Stangspring K | GBR | Holly Bleasdale | |||
Kate Dennison | |||||
Længdespring K | GBR | Shara Proctor | |||
Trespring K | GBR | Yamilé Aldama | |||
Hammerkast K | GBR | Sophie Hitchon | |||
Spydkast K | GBR | Goldie Sayers | |||
Syvkamp K | GBR | Louise Hazel | |||
Jessica Ennis | |||||
Katarina Johnson-Thompson | |||||
Badminton | |||||
Single M | GBR | Rajiv Ouseph | |||
Single K | GBR | Susan Egelstaff | |||
Mixdouble | GBR | Christopher Adcock | |||
Imogen Bankier | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | GBR | Andrew Lawrence | |||
Dan Clark | |||||
Eric Boateng | |||||
Nate Reinking | |||||
Robert Archibald | |||||
Drew Sullivan | |||||
Mike Lenzly | |||||
Kyle Johnson | |||||
Kieron Achara | |||||
Joel Freeland | |||||
Luol Deng | |||||
Pops Mensah-bonsu | |||||
Basketball K | GBR | Jenaya Wade-fray | |||
Rachael Vanderwal | |||||
Azania Stewart | |||||
Rose Anderson | |||||
Dominique Allen | |||||
Julie Page | |||||
Chantelle Handy | |||||
Stef Collins | |||||
Natalie Stafford | |||||
Temi Fagbenle | |||||
Johannah Leedham | |||||
Kim Butler | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GBR | Andrew Selby | |||
Bantamvægt M | GBR | Luke Campbell | |||
Letvægt M | GBR | Josh Taylor | |||
Letweltervægt M | GBR | Thomas Stalker | |||
Weltervægt M | GBR | Freddie Evans | |||
Mellemvægt M | GBR | Anthony Ogogo | |||
Supersværvægt M | GBR | Anthony Joshua | |||
Fluevægt K | GBR | Nicola Adams | |||
Letvægt K | GBR | Natasha Jonas | |||
Mellemvægt K | GBR | Savannah Marshall | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | GBR | Jessica Walker | |||
K1 500 m K | GBR | Rachel Cawthorn | |||
K2 500 m K | GBR | Abigail Edmonds | |||
Louise Sawers | |||||
K4 500 m K | GBR | Angela Hannah | |||
Jessica Walker | |||||
Louise Sawers | |||||
Rachel Cawthorn | |||||
K1 200 m M | GBR | Ed McKeever | |||
K2 200 m M | GBR | Jon Schofield | |||
Liam Heath | |||||
K1 1000 m M | GBR | Tim Brabants | |||
C1 200 m M | GBR | Richard Jefferies | |||
C1 1000 m M | GBR | Richard Jefferies | |||
K1 slalom K | GBR | Lizzie Neave | |||
K1 slalom M | GBR | Richard Hounslow | |||
C1 slalom M | GBR | David Florence | |||
C2 slalom M | GBR | Tim Baillie | |||
David Florence | |||||
Etienne Stott | |||||
Richard Hounslow | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GBR | Ian Stannard | |||
David Millar | |||||
Mark Cavendish | |||||
Bradley Wiggins | |||||
Christopher Froome | |||||
Landevejsløb K | GBR | Elizabeth Armitstead | |||
Emma Pooley | |||||
Nicole Cooke | |||||
Lucy Martin | |||||
Enkeltstart K | GBR | Emma Pooley | |||
Elizabeth Armitstead | |||||
Enkeltstart M | GBR | Bradley Wiggins | |||
Christopher Froome | |||||
Omnium K | GBR | Laura Trott | |||
Omnium M | GBR | Edward Clancy | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Geraint Thomas | |||
Peter Kennaugh | |||||
Steven Burke | |||||
Edward Clancy | |||||
Keirin K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Holdforfølgelse K | GBR | Laura Trott | |||
Dani King | |||||
Joanna Rowsell | |||||
Holdsprint K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Jessica Varnish | |||||
Sprint M | GBR | Jason Kenny | |||
Sprint K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Holdsprint M | GBR | Philip Hindes | |||
Chris Hoy | |||||
Jason Kenny | |||||
Keirin M | GBR | Chris Hoy | |||
Mountainbike M | GBR | Liam Killeen | |||
Mountainbike K | GBR | Annie Last | |||
BMX M | GBR | Liam Phillips | |||
BMX K | GBR | Shanaze Reade | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Jack Laugher | |||
Chris Mears | |||||
3 m spring K | GBR | Hannah Starling | |||
Rebecca Gallantree | |||||
Tårnspring M | GBR | Thomas Daley | |||
Peter Waterfield | |||||
Tårnspring K | GBR | Stacie Powell | |||
Monique Gladding | |||||
Synkron 3 m spring M | GBR | Nicholas Robinson-Baker | |||
Chris Mears | |||||
Synkron 3 m spring K | GBR | Rebecca Gallantree | |||
Alicia Blagg | |||||
Synkron tårnspring M | GBR | Peter Waterfield | |||
Thomas Daley | |||||
Synkron tårnspring K | GBR | Sarah Barrow | |||
Tonia Couch | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GBR | Carl Hester | |||
Laura Bechtolsheimer | |||||
Charlotte Dujardin | |||||
Richard Davison | |||||
Dressur hold | GBR | Laura Bechtolsheimer | |||
Carl Hester | |||||
Charlotte Dujardin | |||||
Military individuelt | GBR | Nicola Wilson | |||
Zara Phillips | |||||
Mary King | |||||
William Fox-Pitt | |||||
Kristina Cook | |||||
Military hold | GBR | Nicola Wilson | |||
Mary King | |||||
Kristina Cook | |||||
Zara Phillips | |||||
William Fox-Pitt | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Nick Skelton | |||
Peter Charles | |||||
Benjamin Maher | |||||
Scott Brash | |||||
Ridebanespringning hold | GBR | Peter Charles | |||
Scott Brash | |||||
Benjamin Maher | |||||
Nick Skelton | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GBR | Anna Bentley | |||
Sophie Troiano | |||||
Natalia Sheppard | |||||
Fleuret individuelt M | GBR | James-Andrew Davis | |||
Husayn Rosowsky | |||||
Richard Kruse | |||||
Fleuret hold K | GBR | Natalia Sheppard | |||
Martina Emanuel | |||||
Sophie Troiano | |||||
Anna Bentley | |||||
Kårde individuelt K | GBR | Corinna Lawrence | |||
Sabel individuelt K | GBR | Sophie Williams | |||
Louise Bond-Williams | |||||
Sabel individuelt M | GBR | James Honeybone | |||
Fleuret hold M | GBR | Husayn Rosowsky | |||
James-Andrew Davis | |||||
Richard Kruse | |||||
Laurence Halsted | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold K | GBR | Alex Scott | |||
Rachel Williams | |||||
Rachel Brown | |||||
Eniola Aluko | |||||
Claire Rafferty | |||||
Anita Asante | |||||
Rachel Yankey | |||||
Kim Little | |||||
Ellen White | |||||
Kelly Smith | |||||
Karen Carney | |||||
Fara Williams | |||||
Sophie Bradley | |||||
Casey Stoney | |||||
Stephanie Houghton | |||||
Jill Scott | |||||
Dunia Susi | |||||
Ifeoma Dieke | |||||
Karen Bardsley | |||||
Fodbold M | GBR | Craig Bellamy | |||
Daniel Sturridge | |||||
Tom Cleverley | |||||
Joe Allen | |||||
Jason Steele | |||||
James Tomkins | |||||
Steven Caulker | |||||
Craig Dawson | |||||
Scott Sinclair | |||||
Marvin Sordell | |||||
Ryan Bertrand | |||||
Danny Rose | |||||
Micah Richards | |||||
Aaron Ramsey | |||||
Jack Butland | |||||
Neil Taylor | |||||
Ryan Giggs | |||||
Jack Cork | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GBR | Jennifer Pinches | |||
Hannah Whelan | |||||
Rebecca Tunney | |||||
Individuelt M | GBR | Daniel Purvis | |||
Kristian Thomas | |||||
Hold K | GBR | Hannah Whelan | |||
Imogen Cairns | |||||
Elizabeth Tweddle | |||||
Jennifer Pinches | |||||
Rebecca Tunney | |||||
Hold M | GBR | Sam Oldham | |||
Kristian Thomas | |||||
Daniel Purvis | |||||
Max Whitlock | |||||
Louis Smith | |||||
Gulv K | GBR | Jennifer Pinches | |||
Hannah Whelan | |||||
Rebecca Tunney | |||||
Elizabeth Tweddle | |||||
Bom K | GBR | Jennifer Pinches | |||
Imogen Cairns | |||||
Hannah Whelan | |||||
Rebecca Tunney | |||||
Forskudt barre K | GBR | Hannah Whelan | |||
Rebecca Tunney | |||||
Elizabeth Tweddle | |||||
Jennifer Pinches | |||||
Gulv M | GBR | Max Whitlock | |||
Daniel Purvis | |||||
Sam Oldham | |||||
Kristian Thomas | |||||
Spring på hest M | GBR | Kristian Thomas | |||
Bensving M | GBR | Max Whitlock | |||
Daniel Purvis | |||||
Kristian Thomas | |||||
Louis Smith | |||||
Ringe M | GBR | Daniel Purvis | |||
Max Whitlock | |||||
Sam Oldham | |||||
Kristian Thomas | |||||
Barre M | GBR | Max Whitlock | |||
Daniel Purvis | |||||
Sam Oldham | |||||
Kristian Thomas | |||||
Reck M | GBR | Sam Oldham | |||
Kristian Thomas | |||||
Louis Smith | |||||
Daniel Purvis | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | GBR | Rachel Smith | |||
Lynne Hutchison | |||||
Jade Faulkner | |||||
Louisa Pouli | |||||
Francesca Fox | |||||
Georgina Cassar | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | GBR | Francesca Jones | |||
Trampolin individuelt K | GBR | Katherine Driscoll | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | GBR | Ciaran Williams | |||
Christopher Mcdermott | |||||
Daniel McMillan | |||||
Steven Larsson | |||||
Sebastian Prieto | |||||
Jesper Parker | |||||
John Pearce | |||||
Robin Garnham | |||||
Mark Hawkins | |||||
Robert White | |||||
Martin Hare | |||||
Gawain Vincent | |||||
Christopher Mohr | |||||
Sebastien Edgar | |||||
Håndbold K | GBR | Britt Goodwin | |||
Lynn Mccafferty | |||||
Zoe Van Der Weel | |||||
Sarah Hargreaves | |||||
Marie Gerbron | |||||
Kathryn Fudge | |||||
Yvonne Leuthold | |||||
Holly Lam-moores | |||||
Kelsi Fairbrother | |||||
Nina Heglund | |||||
Jane Mayes | |||||
Louise Jukes | |||||
Ewa Palies | |||||
Lyn Byl | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Richard Smith | |||
Dan Fox | |||||
Harry Martin | |||||
James Fair | |||||
Iain Mackay | |||||
Barry Middleton | |||||
Alastair Wilson | |||||
Nicholas Catlin | |||||
Robert Moore | |||||
Ashley Jackson | |||||
Matt Daly | |||||
James Tindall | |||||
Ben Hawes | |||||
Jonty Clarke | |||||
Glenn Kirkham | |||||
Iain Lewers | |||||
Hockey K | GBR | Helen Richardson-Walsh | |||
Emily Maguire | |||||
Hannah Macleod | |||||
Laura Unsworth | |||||
Elizabeth Storry | |||||
Georgie Twigg | |||||
Nicola White | |||||
Ashleigh Ball | |||||
Sarah Thomas | |||||
Laura Bartlett | |||||
Sally Walton | |||||
Kate Walsh | |||||
Alex Danson | |||||
Anne Panter | |||||
Chloe Rogers | |||||
Crista Cullen | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | GBR | Kelly Edwards | |||
Halv-letvægt K | GBR | Sophie Cox | |||
Letvægt K | GBR | Sarah Clark | |||
Halv-mellemvægt K | GBR | Gemma Howell | |||
Alice Schlesinger | |||||
Mellemvægt K | GBR | Sally Conway | |||
Halv-sværvægt K | GBR | Gemma Gibbons | |||
Sværvægt K | GBR | Karina Bryant | |||
Ekstra-letvægt M | GBR | Ashley McKenzie | |||
Halv-letvægt M | GBR | Colin Oates | |||
Letvægt M | GBR | Daniel Williams | |||
Halv-mellemvægt M | GBR | Euan Burton | |||
Mellemvægt M | GBR | Winston Gordon | |||
Halv-sværvægt M | GBR | James Austin | |||
Sværvægt M | GBR | Christopher Sherrington | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | GBR | Mhairi Spence | |||
Samantha Murray | |||||
Individuelt M | GBR | Samuel Weale | |||
Nicholas Woodbridge | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GBR | Alan Campbell | |||
Dobbeltsculler K | GBR | Anna Watkins | |||
Katherine Grainger | |||||
Dobbeltsculler M | GBR | Sam Townsend | |||
Bill Lucas | |||||
Toer uden styrmand K | GBR | Helen Glover | |||
Heather Stanning | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | George Nash | |||
William Satch | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | GBR | Frances Houghton | |||
Melanie Wilson | |||||
Debbie Flood | |||||
Beth Rodford | |||||
Dobbeltfirer M | GBR | Matthew Wells | |||
Thomas Solesbury | |||||
Charles Cousins | |||||
Stephen Rowbotham | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | Alex Gregory | |||
Pete Reed | |||||
Andrew Triggs Hodge | |||||
Tom James | |||||
Otter K | GBR | Victoria Thornley | |||
Louisa Reeve | |||||
Annabel Vernon | |||||
Lindsey Maguire | |||||
Katie Greves | |||||
Olivia Whitlam | |||||
Caroline O'Connor | |||||
Natasha Page | |||||
Jessica Eddie | |||||
Otter M | GBR | Mohamed Sbihi | |||
James Foad | |||||
Matthew Langridge | |||||
Alex Partridge | |||||
Constantine Louloudis | |||||
Tom Ransley | |||||
Gregory Searle | |||||
Richard Egington | |||||
Phelan Hill | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | GBR | Sophie Hosking | |||
Katherine Copeland | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | GBR | Mark Hunter | |||
Zac Purchase | |||||
Letvægtsfirer M | GBR | Richard Chambers | |||
Peter Chambers | |||||
Chris Bartley | |||||
Rob Williams | |||||
Sejlsport | |||||
Elliott 6 m K | GBR | Kate MacGregor | |||
Lucy MacGregor | |||||
Annie Lush | |||||
Star M | GBR | Andrew Simpson | |||
Iain Percy | |||||
49er M | GBR | Ben Rhodes | |||
Stephen Morrison | |||||
470 K | GBR | Hannah Mills | |||
Saskia Clark | |||||
470 M | GBR | Luke Patience | |||
Stuart Bithell | |||||
Finnjolle M | GBR | Ben Ainslie | |||
Laser K | GBR | Alison Young | |||
Laser M | GBR | Paul Goodison | |||
Windsurfer K | GBR | Bryony Shaw | |||
Windsurfer M | GBR | Nicholas Dempsey | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GBR | James Huckle | |||
Jonathan Hammond | |||||
Riffel tre positioner K | GBR | Jennifer McIntosh | |||
Riffel liggende M | GBR | James Huckle | |||
Jonathan Hammond | |||||
Luftriffel M | GBR | James Huckle | |||
Luftriffel K | GBR | Jennifer McIntosh | |||
Sportspistol K | GBR | Georgina Geikie | |||
Luftpistol K | GBR | Georgina Geikie | |||
Trap K | GBR | Charlotte Kerwood | |||
Trap M | GBR | Edward Ling | |||
Skeet K | GBR | Elena Allen | |||
Skeet M | GBR | Rory Warlow | |||
Richard Brickell | |||||
Dobbelttrap M | GBR | Richard Faulds | |||
Peter Robert Wilson | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | GBR | Francesca Halsall | |||
Amy Smith | |||||
50 m fri stil M | GBR | Adam Brown | |||
100 m fri stil K | GBR | Francesca Halsall | |||
Amy Smith | |||||
100 m fri stil M | GBR | Adam Brown | |||
200 m fri stil K | GBR | Caitlin McClatchey | |||
Rebecca Turner | |||||
200 m fri stil M | GBR | Ieuan Lloyd | |||
Robert Renwick | |||||
400 m fri stil K | GBR | Joanne Jackson | |||
Rebecca Adlington | |||||
400 m fri stil M | GBR | Robert Renwick | |||
David Carry | |||||
800 m fri stil K | GBR | Rebecca Adlington | |||
Ellie Faulkner | |||||
1500 m fri stil M | GBR | David Davies | |||
Daniel Fogg | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Gemma Spofforth | |||
Georgia Davies | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Chris Walker-Hebborn | |||
Liam Tancock | |||||
200 m rygcrawl K | GBR | Elizabeth Simmonds | |||
Stephanie Proud | |||||
200 m rygcrawl M | GBR | Marco Loughran | |||
Chris Walker-Hebborn | |||||
100 m brystsvømning K | GBR | Siobhan-Marie O'Connor | |||
Kate Haywood | |||||
100 m brystsvømning M | GBR | Craig Benson | |||
Michael Jamieson | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Stacey Tadd | |||
200 m brystsvømning M | GBR | Michael Jamieson | |||
Andrew Willis | |||||
100 m butterfly K | GBR | Francesca Halsall | |||
Ellen Gandy | |||||
100 m butterfly M | GBR | Anthony James | |||
Michael Rock | |||||
200 m butterfly K | GBR | Ellen Gandy | |||
Jemma Lowe | |||||
200 m butterfly M | GBR | Roberto Pavoni | |||
Joe Roebuck | |||||
200 m medley K | GBR | Hannah Miley | |||
Sophie Allen | |||||
200 m medley M | GBR | James Goddard | |||
Joe Roebuck | |||||
400 m medley K | GBR | Hannah Miley | |||
Aimee Willmott | |||||
400 m medley M | GBR | Roberto Pavoni | |||
Joe Roebuck | |||||
4x100 m fri stil K | GBR | Caitlin McClatchey | |||
Francesca Halsall | |||||
Rebecca Turner | |||||
Amy Smith | |||||
Jess Lloyd | |||||
4x100 m fri stil M | GBR | James Disney-May | |||
Simon Burnett | |||||
Craig Gibbons | |||||
Grant Turner | |||||
4x200 m fri stil K | GBR | Joanne Jackson | |||
Caitlin McClatchey | |||||
Rebecca Turner | |||||
Ellie Faulkner | |||||
Hannah Miley | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Ieuan Lloyd | |||
Robert Bale | |||||
David Carry | |||||
Ross Davenport | |||||
Robert Renwick | |||||
4x100 m medley K | GBR | Siobhan-Marie O'Connor | |||
Amy Smith | |||||
Gemma Spofforth | |||||
Ellen Gandy | |||||
Jemma Lowe | |||||
Francesca Halsall | |||||
4x100 m medley M | GBR | Michael Jamieson | |||
Liam Tancock | |||||
Michael Rock | |||||
Adam Brown | |||||
Craig Benson | |||||
Marathon 10 km K | GBR | Keri-Anne Payne | |||
Marathon 10 km M | GBR | Daniel Fogg | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | GBR | Jenna Randall | |||
Olivia Federici | |||||
Hold K | GBR | Victoria Lucass | |||
Katie Dawkins | |||||
Katie Clark | |||||
Yvette Baker | |||||
Asha Randall | |||||
Jennifer Knobbs | |||||
Jenna Randall | |||||
Olivia Federici | |||||
Katie Skelton | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | GBR | Paul Drinkhall | |||
Individuelt K | GBR | Joanna Parker | |||
Hold M | GBR | Paul Drinkhall | |||
Andrew Baggaley | |||||
Liam Pitchford | |||||
Hold K | GBR | Na Liu | |||
Kelly Sibley | |||||
Joanna Parker | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | GBR | Jade Jones | |||
Weltervægt K | GBR | Sarah Stevenson | |||
Fjervægt M | GBR | Martin Stamper | |||
Weltervægt M | GBR | Lutalo Muhammad | |||
Tennis | |||||
Single M | GBR | Andy Murray | |||
Double M | GBR | Andy Murray | |||
Colin Fleming | |||||
Jamie Murray | |||||
Ross Hutchins | |||||
Single K | GBR | Heather Watson | |||
Laura Robson | |||||
Anne Keothavong | |||||
Elena Baltacha | |||||
Double K | GBR | Anne Keothavong | |||
Heather Watson | |||||
Elena Baltacha | |||||
Laura Robson | |||||
Mixdouble | GBR | Andy Murray | |||
Laura Robson | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | GBR | Vicky Holland | |||
Helen Jenkins | |||||
Lucy Hall | |||||
Individuelt M | GBR | Jonathan Brownlee | |||
Alistair Brownlee | |||||
Stuart Hayes | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | GBR | Rachel Bragg | |||
Jennifer Taylor | |||||
Grace Carter | |||||
Lucy Wicks | |||||
Elizabeth Reid | |||||
Joanne Morgan | |||||
Maria Bertelli | |||||
Rachel Laybourne | |||||
Savanah Leaf | |||||
Ciara Michel | |||||
Janine Sandell | |||||
Lynne Beattie | |||||
Volleyball M | GBR | Nathan French | |||
Jason Haldane | |||||
Mark Plotyczer | |||||
Peter Bakare | |||||
Oluwadamilola Bakare | |||||
Kieran O'Malley | |||||
Joel Miller | |||||
Andrew Pink | |||||
Mark Mcgivern | |||||
Daniel Hunter | |||||
Ben Pipes | |||||
Christopher Lamont | |||||
Beachvolley K | GBR | Zara Dampney | |||
Shauna Mullin | |||||
Beachvolley M | GBR | John Garcia-Thompson | |||
Steven Grotowski | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | GBR | Glen Robinson | |||
Alex Parsonage | |||||
Ed Scott | |||||
Joseph Oregan | |||||
Adam Scholefield | |||||
Jake Vincent | |||||
Jack Waller | |||||
Sean King | |||||
Ciaran James | |||||
Matt Holland | |||||
Sean Ryder | |||||
Craig Figes | |||||
Rob Parker | |||||
Vandpolo K | GBR | Beckie Kershaw | |||
Robyn Nicholls | |||||
Angie Winstanley-Smith | |||||
Hazel Musgrove | |||||
Fran Leighton | |||||
Francesca Painter-snell | |||||
Rosie Morris | |||||
Chloe Wilcox | |||||
Lisa Gibson | |||||
Francesca Clayton | |||||
Alex Rutlidge | |||||
Ciara Gibson-byrne | |||||
Fiona Mccann | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | GBR | Zoe Smith | |||
Letsværvægt K | GBR | Natasha Perdue | |||
Letvægt M | GBR | Gareth Evans | |||
Mellemvægt M | GBR | Jack Oliver | |||
Mellemsværvægt M | GBR | Peter Kirkbride | |||
Brydning | |||||
Fri stil letvægt K | GBR | Olga Butkevych | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||