Britiske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GBR | Laurence Godfrey | |||
Individuelt K | GBR | Alison Williamson | |||
Naomi Folkard | |||||
Helen Palmer | |||||
Hold K | GBR | Naomi Folkard | |||
Helen Palmer | |||||
Alison Williamson | |||||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Jason Gardener | |||
Mark Lewis-Francis | |||||
Darren Campbell | |||||
200 m M | GBR | Chris Lambert | |||
Darren Campbell | |||||
Christian Malcolm | |||||
400 m M | GBR | Malachi Davis | |||
Daniel Caines | |||||
Timothy Benjamin | |||||
800 m M | GBR | Ricky Soos | |||
1500 m M | GBR | Michael East | |||
5000 m M | GBR | John Mayock | |||
Maraton M | GBR | Daniel Robinson | |||
Jon Brown | |||||
Matthew O'Dowd | |||||
110 m hæk M | GBR | Andrew Turner | |||
Robert Newton | |||||
400 m hæk M | GBR | Matt Douglas | |||
Christopher Rawlinson | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Justin Chaston | |||
4x100 m M | GBR | Jason Gardener | |||
Marlon Devonish | |||||
Darren Campbell | |||||
Mark Lewis-Francis | |||||
4x400 m M | GBR | Matthew Elias | |||
Malachi Davis | |||||
Sean Baldock | |||||
Timothy Benjamin | |||||
Stangspring M | GBR | Nick Buckfield | |||
Længdespring M | GBR | Christopher Tomlinson | |||
Trespring M | GBR | Nathan Douglas | |||
Phillips Idowu | |||||
Diskoskast M | GBR | Emeka Udechuku | |||
Spydkast M | GBR | Stephen Backley | |||
Nick Nieland | |||||
Tikamp M | GBR | Dean Macey | |||
100 m K | GBR | Abiodun Oyepitan | |||
200 m K | GBR | Joice Maduaka | |||
Abiodun Oyepitan | |||||
400 m K | GBR | Christine Ohuruogu | |||
Donna Fraser | |||||
Lee McConnell | |||||
800 m K | GBR | Joanne Fenn | |||
Kelly Holmes | |||||
1500 m K | GBR | Joanne Pavey | |||
Hayley Tullett | |||||
Kelly Holmes | |||||
5000 m K | GBR | Joanne Pavey | |||
10000 m K | GBR | Paula Radcliffe | |||
Kathy Butler | |||||
Maraton K | GBR | Elizabeth Yelling | |||
Paula Radcliffe | |||||
Tracey Morris | |||||
100 m hæk K | GBR | Sarah Claxton | |||
4x400 m K | GBR | Lee McConnell | |||
Donna Fraser | |||||
Christine Ohuruogu | |||||
Helen Karagounis | |||||
Catherine Murphy | |||||
Længdespring K | GBR | Jade Johnson | |||
Diskoskast K | GBR | Philippa Roles | |||
Shelley Newman | |||||
Hammerkast K | GBR | Shirley Webb | |||
Lorraine Shaw | |||||
Spydkast K | GBR | Katherine Sayers | |||
Syvkamp K | GBR | Denise Lewis | |||
Kelly Sotherton | |||||
Badminton | |||||
Single M | GBR | Richard Vaughan | |||
Double M | GBR | Nathan Robertson | |||
Anthony Clark | |||||
Single K | GBR | Tracey Hallam | |||
Kelly Morgan | |||||
Double K | GBR | Donna Kellogg | |||
Ella Tripp | |||||
Gail Emms | |||||
Joanne Nicholas | |||||
Mixdouble | GBR | Nathan Robertson | |||
Natalie Munt | |||||
Gail Emms | |||||
Robert Blair | |||||
Boksning | |||||
Letvægt M | GBR | Amir Khan | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Lucy Hardy | |||
K1 500 m M | GBR | Ian Wynne | |||
K1 1000 m M | GBR | Tim Brabants | |||
K2 1000 m M | GBR | Paul Darby Dowman | |||
Ian Wynne | |||||
K1 slalom K | GBR | Helen Reeves | |||
K1 slalom M | GBR | Campbell Walsh | |||
C1 slalom M | GBR | Stuart McIntosh | |||
C2 slalom M | GBR | Stuart Bowman | |||
Nicholas Smith | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | GBR | Sara Symington | |||
Rachel Heal | |||||
Nicole Cooke | |||||
Landevejsløb M | GBR | Roger Hammond | |||
Julian Winn | |||||
Charly Wegelius | |||||
Robin Reid | |||||
Stuart Dangerfield | |||||
Enkeltstart K | GBR | Nicole Cooke | |||
Enkeltstart M | GBR | Stuart Dangerfield | |||
Individuel forfølgelse K | GBR | Emma Davies | |||
Individuel forfølgelse M | GBR | Rob Hayles | |||
Bradley Wiggins | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Rob Hayles | |||
Bradley Wiggins | |||||
Christopher Newton | |||||
Bryan Steel | |||||
Stephen Cummings | |||||
Paul Manning | |||||
Pointsløb K | GBR | Emma Davies | |||
Parløb M | GBR | Rob Hayles | |||
Bradley Wiggins | |||||
1000 m på tid M | GBR | Chris Hoy | |||
Craig Maclean | |||||
500 m på tid K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Sprint M | GBR | Ross Edgar | |||
Sprint K | GBR | Victoria Pendleton | |||
Holdsprint M | GBR | Jamie Staff | |||
Craig Maclean | |||||
Chris Hoy | |||||
Keirin M | GBR | Jamie Staff | |||
Ross Edgar | |||||
Mountainbike M | GBR | Oliver Beckingsale | |||
Liam Killeen | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Mark Shipman | |||
Tony Ally | |||||
3 m spring K | GBR | Jane Smith | |||
Tracey Richardson | |||||
Tårnspring M | GBR | Leon Taylor | |||
Peter Waterfield | |||||
Synkron 3 m spring M | GBR | Tony Ally | |||
Mark Shipman | |||||
Synkron 3 m spring K | GBR | Tandi Gerrard | |||
Jane Smith | |||||
Synkron tårnspring M | GBR | Peter Waterfield | |||
Leon Taylor | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GBR | Emma Hindle | |||
Nicola McGivern | |||||
Richard Davison | |||||
Carl Hester | |||||
Dressur hold | GBR | Nicola McGivern | |||
Carl Hester | |||||
Richard Davison | |||||
Emma Hindle | |||||
Military individuelt | GBR | Jeanette Brakewell | |||
Philippa Funnell | |||||
Leslie Law | |||||
Mary King | |||||
William Fox-Pitt | |||||
Military hold | GBR | Philippa Funnell | |||
Mary King | |||||
Jeanette Brakewell | |||||
Leslie Law | |||||
William Fox-Pitt | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Robert Smith | |||
Nick Skelton | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | GBR | Richard Kruse | |||
Sabel individuelt K | GBR | Louise Bond-Williams | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GBR | Cherrelle Fennell | |||
Katy Lennon | |||||
Elizabeth Tweddle | |||||
Nicola Willis | |||||
Elizabeth Line | |||||
Vanessa Hobbs | |||||
Hold K | GBR | Cherrelle Fennell | |||
Elizabeth Tweddle | |||||
Nicola Willis | |||||
Vanessa Hobbs | |||||
Katy Lennon | |||||
Elizabeth Line | |||||
Gulv K | GBR | Elizabeth Tweddle | |||
Nicola Willis | |||||
Vanessa Hobbs | |||||
Cherrelle Fennell | |||||
Katy Lennon | |||||
Spring på hest K | GBR | Katy Lennon | |||
Bom K | GBR | Vanessa Hobbs | |||
Katy Lennon | |||||
Elizabeth Tweddle | |||||
Nicola Willis | |||||
Elizabeth Line | |||||
Forskudt barre K | GBR | Elizabeth Tweddle | |||
Nicola Willis | |||||
Vanessa Hobbs | |||||
Cherrelle Fennell | |||||
Katy Lennon | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | GBR | Hannah McKibbin | |||
Trampolin individuelt K | GBR | Kirsten Lawton | |||
Trampolin individuelt M | GBR | Gary Smith | |||
Judo | |||||
Halv-letvægt K | GBR | Georgina Singleton | |||
Letvægt K | GBR | Sophie Cox | |||
Halv-mellemvægt K | GBR | Sarah Clark | |||
Mellemvægt K | GBR | Kate Howey | |||
Halv-sværvægt K | GBR | Rachel Wilding | |||
Sværvægt K | GBR | Karina Bryant | |||
Ekstra-letvægt M | GBR | Craig Fallon | |||
Mellemvægt M | GBR | Winston Gordon | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | GBR | Kate Allenby | |||
Georgina Harland | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GBR | Ian Lawson | |||
Dobbeltsculler K | GBR | Elise Laverick | |||
Sarah Winckless | |||||
Dobbeltsculler M | GBR | Matthew Langridge | |||
Matthew Wells | |||||
Toer uden styrmand K | GBR | Katherine Grainger | |||
Catherine Bishop | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | Rick Dunn | |||
Toby Garbett | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | GBR | Alison Mowbray | |||
Debbie Flood | |||||
Frances Houghton | |||||
Rebecca Romero | |||||
Dobbeltfirer M | GBR | Peter Gardner | |||
Peter Wells | |||||
Alan Campbell | |||||
Simon Cottle | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | Edward Coode | |||
Steve Williams | |||||
Matthew Pinsent | |||||
James Cracknell | |||||
Otter M | GBR | Tom Stallard | |||
Christian Cormack | |||||
Dan Ouseley | |||||
Robin Bourne-Taylor | |||||
Josh West | |||||
Andrew Triggs Hodge | |||||
Phil Simmons | |||||
Jonno Devlin | |||||
Kieran West | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | GBR | Helen Casey | |||
Tracy Langlands | |||||
Letvægtsfirer M | GBR | Nicholas English | |||
Michael Hennessy | |||||
Tim Male | |||||
Mark Hunter | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | GBR | Sarah Webb | |||
Shirley Robertson | |||||
Sarah Ayton | |||||
Star M | GBR | Steven Nitchell | |||
Iain Percy | |||||
Tornado | GBR | Mark Bulkeley | |||
Leighan McMillan | |||||
49er | GBR | Simon Hiscocks | |||
Chris Draper | |||||
470 K | GBR | Christina Bassadone | |||
Katherine Hobson | |||||
470 M | GBR | Joe Glanfield | |||
Nicholas Rogers | |||||
Finnjolle M | GBR | Ben Ainslie | |||
Laser | GBR | Paul Goodison | |||
Europajolle K | GBR | Laura Baldwin | |||
Windsurfer M | GBR | Nicholas Dempsey | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | GBR | Michael Babb | |||
Trap K | GBR | Sarah Gibbins | |||
Trap M | GBR | Ian Peel | |||
Ed Ling | |||||
Skeet M | GBR | Richard Brickell | |||
Dobbelttrap M | GBR | Richard Faulds | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | GBR | Alison Sheppard | |||
100 m fri stil K | GBR | Melanie Marshall | |||
100 m fri stil M | GBR | Matthew Kidd | |||
200 m fri stil K | GBR | Melanie Marshall | |||
200 m fri stil M | GBR | Simon Burnett | |||
400 m fri stil K | GBR | Rebecca Cooke | |||
Joanne Jackson | |||||
400 m fri stil M | GBR | Graeme Smith | |||
Adam Faulkner | |||||
800 m fri stil K | GBR | Rebecca Cooke | |||
1500 m fri stil M | GBR | Graeme Smith | |||
David Davies | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Katy Sexton | |||
Sarah Price | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Gregor Tait | |||
200 m rygcrawl K | GBR | Katy Sexton | |||
Kristen Caverly | |||||
200 m rygcrawl M | GBR | Gregor Tait | |||
James Goddard | |||||
100 m brystsvømning M | GBR | Darren Mew | |||
James Gibson | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Kirsty Balfour | |||
200 m brystsvømning M | GBR | Christopher Cook | |||
Ian Edmond | |||||
100 m butterfly K | GBR | Georgina Lee | |||
100 m butterfly M | GBR | Todd Cooper | |||
James Hickman | |||||
200 m butterfly K | GBR | Georgina Lee | |||
200 m butterfly M | GBR | Stephen Parry | |||
200 m medley M | GBR | Adrian Turner | |||
Robin Francis | |||||
400 m medley M | GBR | Adrian Turner | |||
Robin Francis | |||||
4x100 m fri stil K | GBR | Lisa Chapman | |||
Alison Sheppard | |||||
Kathryn Evans | |||||
Melanie Marshall | |||||
Karen Pickering | |||||
4x200 m fri stil K | GBR | Melanie Marshall | |||
Joanne Jackson | |||||
Georgina Lee | |||||
Karen Pickering | |||||
Caitlin McClatchey | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | David Carry | |||
David O'Brien | |||||
Simon Burnett | |||||
Ross Davenport | |||||
Gavin Meadows | |||||
4x100 m medley K | GBR | Sarah Price | |||
Melanie Marshall | |||||
Katy Sexton | |||||
Georgina Lee | |||||
Kathryn Evans | |||||
Kirsty Balfour | |||||
4x100 m medley M | GBR | James Gibson | |||
James Hickman | |||||
Gregor Tait | |||||
Matthew Kidd | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | GBR | Sarah Bainbridge | |||
Sværvægt K | GBR | Sarah Stevenson | |||
Fluevægt M | GBR | Paul Green | |||
Weltervægt M | GBR | Craig Brown | |||
Tennis | |||||
Single M | GBR | Tim Henman | |||
Triatlon | |||||
Individuelt K | GBR | Jodie Swallow | |||
Julie Dibens | |||||
Michelle Dillon | |||||
Individuelt M | GBR | Andrew Johns | |||
Marc Jenkins | |||||
Timothy Don | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | GBR | Michaela Breeze | |||
Fjervægt M | GBR | Kamran Panjavi | |||
Brydning | |||||
Fri stil weltervægt M | GBR | Nate Ackermann | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||