Britiske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GBR | Gary Hardinges | |||
Steven Hallard | |||||
Individuelt K | GBR | Alison Williamson | |||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Ian Mackie | |||
Linford Christie | |||||
Darren Braithwaite | |||||
200 m M | GBR | John Regis | |||
Linford Christie | |||||
Owusu Dako | |||||
400 m M | GBR | Iwan Thomas | |||
Roger Black | |||||
Du'aine Ladejo | |||||
800 m M | GBR | Craig Winrow | |||
Curtis Robb | |||||
David Strang | |||||
1500 m M | GBR | John Mayock | |||
Kevin McKay | |||||
Anthony Whiteman | |||||
5000 m M | GBR | John Nuttall | |||
10000 m M | GBR | Jon Brown | |||
Paul Evans | |||||
Maraton M | GBR | Richard Nerurkar | |||
Steven Brace | |||||
Peter Whitehead | |||||
110 m hæk M | GBR | Anthony Jarrett | |||
Colin Jackson | |||||
Andy Tulloch | |||||
400 m hæk M | GBR | Gary Jennings | |||
Peter Crampton | |||||
Jonathan Ridgeon | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Keith Cullen | |||
Spencer Duval | |||||
Justin Chaston | |||||
4x100 m M | GBR | Darren Braithwaite | |||
Darren Campbell | |||||
Owusu Dako | |||||
Anthony Jarrett | |||||
4x400 m M | GBR | Roger Black | |||
Mark Hylton | |||||
Iwan Thomas | |||||
Du'aine Ladejo | |||||
James Baulch | |||||
Mark Richardson | |||||
50 km kapgang M | GBR | Christopher Maddocks | |||
Højdespring M | GBR | Dalton Grant | |||
Stephen Smith | |||||
Stangspring M | GBR | Neil Winter | |||
Nick Buckfield | |||||
Trespring M | GBR | Francis Agyepong | |||
Jonathan Edwards | |||||
Kuglestød M | GBR | Shaun Pickering | |||
Diskoskast M | GBR | Robert Weir | |||
Glen Smith | |||||
Hammerkast M | GBR | David Smith | |||
Spydkast M | GBR | Stephen Backley | |||
Nick Nieland | |||||
Michael Hill | |||||
Tikamp M | GBR | Alexander Kruger | |||
100 m K | GBR | Simmone Jacobs | |||
Marcia Richardson | |||||
Stephi Douglas | |||||
200 m K | GBR | Simmone Jacobs | |||
Katharine Merry | |||||
400 m K | GBR | Donna Fraser | |||
Phylis Smith | |||||
800 m K | GBR | Diane Modahl | |||
Kelly Holmes | |||||
1500 m K | GBR | Kelly Holmes | |||
5000 m K | GBR | Sonia McGeorge | |||
Paula Radcliffe | |||||
Alison Wyeth | |||||
Maraton K | GBR | Elizabeth McColgan | |||
Suzanne Rigg | |||||
Karen Macleod | |||||
100 m hæk K | GBR | Angie Thorp | |||
Jacqueline Agyepong | |||||
400 m hæk K | GBR | Sally Gunnell | |||
4x100 m K | GBR | Angie Thorp | |||
Marcia Richardson | |||||
Simmone Jacobs | |||||
Katharine Merry | |||||
4x400 m K | GBR | Allison Curbishley | |||
Phylis Smith | |||||
Georgina Oladapo | |||||
Donna Fraser | |||||
10 km kapgang K | GBR | Vicky Lupton | |||
Højdespring K | GBR | Lea Haggett | |||
Debbie Marti | |||||
Længdespring K | GBR | Denise Lewis | |||
Trespring K | GBR | Ashia Hansen | |||
Michelle Griffith | |||||
Kuglestød K | GBR | Judith Oakes | |||
Diskoskast K | GBR | Jacqueline McKernan | |||
Spydkast K | GBR | Tessa Sanderson | |||
Shelley Holroyd | |||||
Syvkamp K | GBR | Denise Lewis | |||
Badminton | |||||
Single M | GBR | Peter Knowles | |||
Julian Robertson | |||||
Darren Hall | |||||
Single K | GBR | Anne Gibson | |||
Kelly Morgan | |||||
Joanne Muggeridge | |||||
Boksning | |||||
Fjervægt M | GBR | David Burke | |||
Sværvægt M | GBR | Fola Okesola | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Andra Dallaway | |||
K1 500 m M | GBR | Ivan Lawler | |||
K2 500 m K | GBR | Helen Gilby | |||
Alison Thorogood | |||||
K1 1000 m M | GBR | Ivan Lawler | |||
K2 1000 m M | GBR | Paul Darby-Dowman | |||
Grayson Bourne | |||||
C2 500 m M | GBR | Stephen Train | |||
Andrew Train | |||||
C2 1000 m M | GBR | Stephen Train | |||
Andrew Train | |||||
K1 slalom K | GBR | Lynn Simpson | |||
Rachel Crosbee | |||||
K1 slalom M | GBR | Paul Radcliffe | |||
Shaun Pearce | |||||
Ian Raspin | |||||
C1 slalom M | GBR | Gareth Marriot | |||
Mark Delaney | |||||
C2 slalom M | GBR | Stewart Pitt | |||
Craig Brown | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | GBR | Caroline Alexander | |||
Sarah Phillips | |||||
Marie Purvis | |||||
Landevejsløb M | GBR | Malcolm Elliot | |||
Brian Smith | |||||
John Tanner | |||||
Maximilian Sciandri | |||||
Enkeltstart K | GBR | Sarah Phillips | |||
Yvonne McGregor | |||||
Enkeltstart M | GBR | Chris Boardman | |||
Individuel forfølgelse K | GBR | Yvonne McGregor | |||
Individuel forfølgelse M | GBR | Graeme Obree | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Bryan Steel | |||
Christopher Newton | |||||
Matthew Illingworth | |||||
Rob Hayles | |||||
Pointsløb K | GBR | Maria Lawrence | |||
1000 m på tid M | GBR | Shaun Wallace | |||
Mountainbike M | GBR | David Baker | |||
Gary Foord | |||||
Mountainbike K | GBR | Deborah Murrell | |||
Caroline Alexander | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Antonio Ali-Ally | |||
Robert Morgan | |||||
Tårnspring M | GBR | Leon Taylor | |||
Robert Morgan | |||||
Tårnspring K | GBR | Lesley Ward | |||
Hayley Allen | |||||
Ridning | |||||
Dressur hold | GBR | Richard Davison | |||
Vicky Thompson | |||||
Joanne Jackson | |||||
Jane Bredin Gregory | |||||
Military individuelt | GBR | Charlotte Bathe | |||
Chris Hunnable | |||||
Mary King | |||||
Military hold | GBR | Gary Parsonage | |||
William Fox-Pitt | |||||
Karen Dixon | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | John Whitaker | |||
Geoff Billington | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GBR | Fiona McIntosh | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GBR | Annika Reeder | |||
Sonia Lawrence | |||||
Individuelt M | GBR | Lee McDermott | |||
Dominic Brindle | |||||
Gulv K | GBR | Annika Reeder | |||
Sonia Lawrence | |||||
Spring på hest K | GBR | Annika Reeder | |||
Sonia Lawrence | |||||
Bom K | GBR | Annika Reeder | |||
Sonia Lawrence | |||||
Forskudt barre K | GBR | Annika Reeder | |||
Sonia Lawrence | |||||
Gulv M | GBR | Dominic Brindle | |||
Lee McDermott | |||||
Spring på hest M | GBR | Lee McDermott | |||
Dominic Brindle | |||||
Bensving M | GBR | Dominic Brindle | |||
Lee McDermott | |||||
Ringe M | GBR | Dominic Brindle | |||
Lee McDermott | |||||
Barre M | GBR | Dominic Brindle | |||
Lee McDermott | |||||
Reck M | GBR | Dominic Brindle | |||
Lee McDermott | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Kalbir Takher | |||
Jon Wyatt | |||||
Simon Hazlitt | |||||
Phil McGuire | |||||
John Shaw | |||||
Jason Lee | |||||
David Luckes | |||||
Jason Laslett | |||||
Soma Singh | |||||
Nick Thompson | |||||
Julian Halls | |||||
Calum Giles | |||||
Russell Garcia | |||||
Chris Mayer | |||||
Daniel Hall | |||||
Hockey K | GBR | Rhona Simpson | |||
Mandy Nicholson | |||||
Susan Fraser | |||||
Tammy Miller | |||||
Gillian Atkins | |||||
Mandy Davies | |||||
Joanne Mould | |||||
Joanne Thompson | |||||
Christine Cook | |||||
Jane Sixsmith | |||||
Hilary Rose | |||||
Anna Bennett | |||||
Christina Cullen | |||||
Karen Brown | |||||
Kathryn Johnson | |||||
Pauline Robertson | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | GBR | Joyce Heron | |||
Halv-letvægt K | GBR | Sharon Susan Rendle | |||
Letvægt K | GBR | Nicola Fairbrother | |||
Halv-mellemvægt K | GBR | Diane Bell | |||
Mellemvægt K | GBR | Rowena Sweatman | |||
Halv-sværvægt K | GBR | Kate Howey | |||
Sværvægt K | GBR | Michelle Rogers | |||
Ekstra-letvægt M | GBR | Nigel Donohue | |||
Halv-letvægt M | GBR | Julian Davies | |||
Letvægt M | GBR | Danny Kingston | |||
Halv-mellemvægt M | GBR | Graeme Randall | |||
Mellemvægt M | GBR | Ryan Birch | |||
Halv-sværvægt M | GBR | Raymond Stevens | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GBR | Richard Phelps | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | GBR | Guin Batten | |||
Singlesculler M | GBR | Peter Haining | |||
Dobbeltsculler M | GBR | James Cracknell | |||
Robert Thatcher | |||||
Toer uden styrmand K | GBR | Kate Mackenzie | |||
Philippa Cross | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | Matthew Pinsent | |||
Steven Redgrave | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | Gregory Searle | |||
Timothy Foster | |||||
Jonathan Searle | |||||
Rupert Obholzer | |||||
Otter K | GBR | Katerine Pollitt | |||
Lisa Eyre | |||||
Alison Gill | |||||
Catherine Bishop | |||||
Joanne Turvey | |||||
Annamarie Stapleton | |||||
Dorothy Blackie | |||||
Miriam Batten | |||||
Suzie Ellis | |||||
Otter M | GBR | Alexander Story | |||
James Walker | |||||
Gary Herbert | |||||
Richard Hamilton | |||||
Peter Bridge | |||||
Matthew Parish | |||||
Graham Smith | |||||
Benjamin Hunt-Davis | |||||
Roger Brown | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | GBR | Nicholas Strange | |||
Andrew Sinton | |||||
Letvægtsfirer M | GBR | Benjamin Helm | |||
James McNiven | |||||
Thomas Kay | |||||
David Lemon | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | GBR | Barry Parkin | |||
Adrian George Stead | |||||
Andrew Beadsworth | |||||
Star | GBR | Glyn Charles | |||
George Skuodas | |||||
Tornado | GBR | Ian Rhodes | |||
David Williams | |||||
470 K | GBR | Susan Hay-Carr | |||
Bethan Raggatt | |||||
470 M | GBR | John Merricks | |||
Ian Walker | |||||
Europajolle K | GBR | Shirley Robertson | |||
Finnjolle M | GBR | Richard Stenhouse | |||
Ian Ainslie | |||||
Laser | GBR | Ben Ainslie | |||
Windsurfer K | GBR | Penny Wilson | |||
Windsurfer M | GBR | Howard Plumb | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | GBR | Jonathan Stern | |||
Sportspistol K | GBR | Carol Page | |||
Luftpistol K | GBR | Carol Page | |||
Trap M | GBR | Kevin Gill | |||
Peter Boden | |||||
Dobbelttrap M | GBR | Richard Faulds | |||
Kevin Gill | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | GBR | Susan Rolph | |||
50 m fri stil M | GBR | Mark Foster | |||
100 m fri stil K | GBR | Karen Pickering | |||
Susan Rolph | |||||
100 m fri stil M | GBR | Nicholas Shackell | |||
200 m fri stil K | GBR | Karen Pickering | |||
200 m fri stil M | GBR | Andrew Clayton | |||
Paul Palmer | |||||
400 m fri stil K | GBR | Sarah Hardcastle | |||
400 m fri stil M | GBR | Paul Palmer | |||
800 m fri stil K | GBR | Sarah Hardcastle | |||
1500 m fri stil M | GBR | Graeme Smith | |||
Paul Palmer | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Helen Slatter | |||
100 m rygcrawl M | GBR | Martin Harris | |||
Neil Willey | |||||
200 m rygcrawl K | GBR | Joanne Deakins | |||
200 m rygcrawl M | GBR | Adam Ruckwood | |||
Martin Harris | |||||
100 m brystsvømning K | GBR | Jaime King | |||
100 m brystsvømning M | GBR | Richard Maden | |||
200 m brystsvømning K | GBR | Marie Hardiman | |||
200 m brystsvømning M | GBR | Nick Gillingham | |||
100 m butterfly K | GBR | Caroline Foot | |||
100 m butterfly M | GBR | James Hickman | |||
200 m butterfly M | GBR | James Hickman | |||
200 m medley K | GBR | Susan Rolph | |||
400 m medley K | GBR | Sarah Hardcastle | |||
4x100 m fri stil K | GBR | Jacquelene Willmott | |||
Susan Rolph | |||||
Karen Pickering | |||||
Alison Sheppard | |||||
4x100 m fri stil M | GBR | Alan Rapley | |||
Nicholas Shackell | |||||
Mark Stevens | |||||
Michael Fibbens | |||||
4x200 m fri stil K | GBR | Claire Huddart | |||
Victoria Horner | |||||
Janine Belton | |||||
Karen Pickering | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Mark Stevens | |||
James Salter | |||||
Paul Palmer | |||||
Andrew Clayton | |||||
4x100 m medley K | GBR | Karen Pickering | |||
Jaime King | |||||
Helen Slatter | |||||
Caroline Foot | |||||
4x100 m medley M | GBR | Neil Willey | |||
Nicholas Shackell | |||||
James Hickman | |||||
Richard Maden | |||||
Tennis | |||||
Double M | GBR | Neil Broad | |||
Tim Henman | |||||
Vægtløftning | |||||
Letsværvægt M | GBR | Anthony Arthur | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||