Britiske deltagere ved OL i Seoul 1988 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GBR | Leroy Watson | |||
Richard Priestman | |||||
Steven Hallard | |||||
Individuelt K | GBR | Cheryl Sutton | |||
Pauline Edwards | |||||
Joanne Franks | |||||
Hold M | GBR | Richard Priestman | |||
Leroy Watson | |||||
Steven Hallard | |||||
Hold K | GBR | Cheryl Sutton | |||
Joanne Franks | |||||
Pauline Edwards | |||||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Barrington Williams | |||
John Regis | |||||
Linford Christie | |||||
200 m M | GBR | Michael Rosswess | |||
John Regis | |||||
Linford Christie | |||||
400 m M | GBR | Derek Redmond | |||
Brian Whittle | |||||
Todd Bennett | |||||
800 m M | GBR | Tom McKean | |||
Peter Elliott | |||||
Stephen Cram | |||||
1500 m M | GBR | Steve Crabb | |||
Peter Elliott | |||||
Stephen Cram | |||||
5000 m M | GBR | Eamonn Martin | |||
Gary Staines | |||||
Jack Buckner | |||||
10000 m M | GBR | Steve Binns | |||
Eamonn Martin | |||||
Michael McLeod | |||||
Maraton M | GBR | Charles Spedding | |||
Kevin Forster | |||||
Dave Long | |||||
110 m hæk M | GBR | Anthony Jarrett | |||
Colin Jackson | |||||
Jonathan Ridgeon | |||||
400 m hæk M | GBR | Max Robertson | |||
Philip Harries | |||||
Kriss Akabusi | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Eddie Wedderburn | |||
Roger Hackney | |||||
Mark Rowland | |||||
4x100 m M | GBR | Clarence Callender | |||
Michael McFarlane | |||||
Linford Christie | |||||
Elliott Bunney | |||||
John Regis | |||||
4x400 m M | GBR | Clarence Callender | |||
Michael McFarlane | |||||
Linford Christie | |||||
Brian Whittle | |||||
Todd Bennett | |||||
Philip Brown | |||||
Kriss Akabusi | |||||
Elliott Bunney | |||||
John Regis | |||||
Poul Harmsworth | |||||
20 km kapgang M | GBR | Ian McCombie | |||
Christopher Maddocks | |||||
50 km kapgang M | GBR | Paul Blagg | |||
Leslie Morton | |||||
Højdespring M | GBR | Floyd Manderson | |||
Geoff Parsons | |||||
Dalton Grant | |||||
Stangspring M | GBR | Andrew Ashurst | |||
Længdespring M | GBR | Mark Forsythe | |||
John King | |||||
Stewart Faulkner | |||||
Trespring M | GBR | Jonathan Edwards | |||
Vernon Samuels | |||||
John Herbert | |||||
Kuglestød M | GBR | Paul Edwards | |||
Diskoskast M | GBR | Paul Mardle | |||
Hammerkast M | GBR | David Smith | |||
Matthew Mileham | |||||
Michael Jones | |||||
Spydkast M | GBR | Roald Bradstock | |||
David Ottley | |||||
Michael Hill | |||||
Tikamp M | GBR | Daley Thompson | |||
Gregory Richards | |||||
Alexander Kruger | |||||
100 m K | GBR | Helen Miles | |||
Paula Dunn | |||||
Simmone Jacobs | |||||
200 m K | GBR | Louise Stuart | |||
Paula Dunn | |||||
Simmone Jacobs | |||||
400 m K | GBR | Linda Keough | |||
Loreen Hall | |||||
Pat Beckford | |||||
800 m K | GBR | Shireen Bailey | |||
Diane Edwards | |||||
Kirsty Wade | |||||
1500 m K | GBR | Kirsty Wade | |||
Shireen Bailey | |||||
Christina Cahill | |||||
3000 m K | GBR | Wendy Sly | |||
Yvonne Murray | |||||
Jill Hunter | |||||
10000 m K | GBR | Elizabeth McColgan | |||
Jane Shields | |||||
Angela Tooby | |||||
Maraton K | GBR | Susan Crehan | |||
Susan Tooby | |||||
Angela Pain | |||||
100 m hæk K | GBR | Sally Gunnell | |||
Wendy Jeal | |||||
Lesley-Ann Skeete | |||||
400 m hæk K | GBR | Simone Laidlaw | |||
Elaine McLaughlin | |||||
Sally Gunnell | |||||
4x100 m K | GBR | Sallyanne Short | |||
Simmone Jacobs | |||||
Beverly Kinch | |||||
Paula Dunn | |||||
4x400 m K | GBR | Linda Keough | |||
Sally Gunnell | |||||
Janet Smith | |||||
Angela Piggford | |||||
Jennifer Stoute | |||||
Højdespring K | GBR | Janet Boyle | |||
Diana Davies | |||||
Joanne Jennings | |||||
Længdespring K | GBR | Kim Hagger | |||
Mary Berkeley | |||||
Kuglestød K | GBR | Yvonne Hanson-Nortey | |||
Myrtle Augee | |||||
Judith Oakes | |||||
Diskoskast K | GBR | Jacqueline McKernan | |||
Spydkast K | GBR | Sharon Gibson | |||
Fatima Whitbread | |||||
Tessa Sanderson | |||||
Syvkamp K | GBR | Kim Hagger | |||
Judy Simpson | |||||
Joanne Mulliner | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | GBR | Mark Epton | |||
Fluevægt M | GBR | John Lyon | |||
Bantamvægt M | GBR | Mike Deveney | |||
Fjervægt M | GBR | David Anderson | |||
Letvægt M | GBR | Charles Kane | |||
Letweltervægt M | GBR | Mark Elliott | |||
Letmellemvægt M | GBR | Richard Woodhall | |||
Sværvægt M | GBR | Henry Akinwande | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Suzannah Perrett | |||
K1 500 m M | GBR | Jeremy West | |||
K2 500 m K | GBR | Elizabeth Sharman | |||
Janine Lawler | |||||
K2 500 m M | GBR | Ivan Lawler | |||
Grayson Bourne | |||||
K4 500 m K | GBR | Andrea Dallaway | |||
Angela Dawson | |||||
Janine Lawler | |||||
Susie Perrett | |||||
K1 1000 m M | GBR | Ivan Lawler | |||
K2 1000 m M | GBR | Kevin Smith | |||
Andrew Sherriff | |||||
K4 1000 m M | GBR | Adrian Collier | |||
Robin Ayres | |||||
Jan Raciborski | |||||
Reuben Burgess | |||||
C1 500 m M | GBR | Eric Jamieson | |||
C2 500 m M | GBR | Stephen Train | |||
Andrew Train | |||||
C1 1000 m M | GBR | Eric Jamieson | |||
C2 1000 m M | GBR | Stephen Train | |||
Andrew Train | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | GBR | Maria Blower | |||
Lisa Brambani | |||||
Sally Hodge | |||||
Landevejsløb M | GBR | Mark Gornall | |||
Neil Hoban | |||||
Paul Curran | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | Ben Luckwell | |||
Philip Bateman | |||||
David Spencer | |||||
Harry Lodge | |||||
Individuel forfølgelse M | GBR | David Brinton | |||
Colin Sturgess | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | Robert Coull | |||
Chris Boardman | |||||
Glen Sword | |||||
Simon Lillistone | |||||
Sprint M | GBR | Edward Alexander | |||
Sprint K | GBR | Louise Jones | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Graham Morris | |||
Robert Morgan | |||||
3 m spring K | GBR | Carolyn Roscoe | |||
Naomi Bishop | |||||
Tårnspring M | GBR | Robert Morgan | |||
Jeffrey Arbon | |||||
Tårnspring K | GBR | Carolyn Roscoe | |||
Ridning | |||||
Military individuelt | GBR | Virginia Leng | |||
Ian Stark | |||||
Military hold | GBR | Virginia Long | |||
Karen Straker | |||||
Ian Stark | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Joseph Turi | |||
Nick Skelton | |||||
David Broome | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GBR | Linda Ann Martin | |||
Liz Thurley | |||||
Fiona McIntosh | |||||
Sabel individuelt M | GBR | Mark Slade | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GBR | Karen Kennedy | |||
Karen Hargate | |||||
Individuelt M | GBR | Terry Bartlett | |||
Andrew Morris | |||||
Gulv K | GBR | Karen Kennedy | |||
Karen Hargate | |||||
Spring på hest K | GBR | Karen Kennedy | |||
Karen Hargate | |||||
Bom K | GBR | Karen Kennedy | |||
Karen Hargate | |||||
Forskudt barre K | GBR | Karen Kennedy | |||
Karen Hargate | |||||
Gulv M | GBR | Terry Bartlett | |||
Andrew Morris | |||||
Spring på hest M | GBR | Terry Bartlett | |||
Andrew Morris | |||||
Bensving M | GBR | Terry Bartlett | |||
Andrew Morris | |||||
Ringe M | GBR | Terry Bartlett | |||
Andrew Morris | |||||
Barre M | GBR | Terry Bartlett | |||
Andrew Morris | |||||
Reck M | GBR | Terry Bartlett | |||
Andrew Morris | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | GBR | Lisa Black | |||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Ian Taylor | |||
Jonathan Potter | |||||
Paul Barber | |||||
Veryan Pappin | |||||
Imran Sherwani | |||||
David Faulkner | |||||
Sean Kerly | |||||
Russell Garcia | |||||
James Kirkwood | |||||
Robert Clift | |||||
Stephen Batchelor | |||||
Dulbir Bhaura | |||||
Richard Dodds | |||||
Richard Leman | |||||
Stephen Martin | |||||
Martyn Grimley | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | GBR | Neil Eckersley | |||
Halv-letvægt M | GBR | Mark Adshead | |||
Letvægt M | GBR | Kerrith Brown | |||
Mellemvægt M | GBR | Densign White | |||
Halv-sværvægt M | GBR | Dennis Stewart | |||
Sværvægt M | GBR | Elvis Gordon | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GBR | Dominic Mahony | |||
Richard Phelps | |||||
Graham Brookhouse | |||||
Hold M | GBR | Richard Phelps | |||
Dominic Mahony | |||||
Graham Brookhouse | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler K | GBR | Sally Andreae | |||
Alison Gill | |||||
Toer uden styrmand K | GBR | Kim Thomas | |||
Alison Bonner | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | Steven Redgrave | |||
Andrew Holmes | |||||
Toer med styrmand M | GBR | Patrick Sweeney | |||
Steven Redgrave | |||||
Andrew Holmes | |||||
Firer med styrmand K | GBR | Fiona Johnston | |||
Alison Norrish | |||||
Katherine Grose | |||||
Susan Smith | |||||
Joanne Gough | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | Peter Mulkerrins | |||
Stephen Peel | |||||
Simon Berrisford | |||||
Mark Buckingham | |||||
Firer med styrmand M | GBR | Vaughan Thomas | |||
Adam Clift | |||||
Martin Cross | |||||
John Maxey | |||||
John Garrett | |||||
Otter M | GBR | Salih Hassan | |||
Simon Jefferies | |||||
Stephen Turner | |||||
Gavin Stewart | |||||
Anton Obholzer | |||||
Richard Stanhope | |||||
Nicholas Burfitt | |||||
Terence Dillon | |||||
Peter Beaumont | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | GBR | Edward Leask | |||
Jeremy Richards | |||||
Lawrie Smith | |||||
Star | GBR | Michael McIntyre | |||
Bryn Vaile | |||||
Tornado | GBR | Jeremy Newman | |||
Robert White | |||||
470 K | GBR | Debra Jarvis | |||
Susan Hay-Carr | |||||
470 M | GBR | Andrew Hemmings | |||
Jason Belben | |||||
Finnjolle M | GBR | Stuart Childerley | |||
Flying Dutchman | GBR | Neal McDonald | |||
Roger Yeoman | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GBR | Alister Allan | |||
Malcolm Cooper | |||||
Riffel tre positioner K | GBR | Sarah Cooper | |||
Riffel liggende M | GBR | Alister Allan | |||
Malcolm Cooper | |||||
Luftriffel M | GBR | Malcolm Cooper | |||
Alister Allan | |||||
Luftriffel K | GBR | Sarah Cooper | |||
Sportspistol K | GBR | Margaret Thomas | |||
Fri pistol M | GBR | Paul Leatherdale | |||
Silhuetpistol M | GBR | Adrian Breton | |||
Luftpistol K | GBR | Margaret Thomas | |||
Luftpistol M | GBR | Paul Leatherdale | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | GBR | Annabelle Cripps | |||
Alison Sheppard | |||||
50 m fri stil M | GBR | Michael Fibbens | |||
Mark Foster | |||||
100 m fri stil K | GBR | June Croft | |||
Annabelle Cripps | |||||
100 m fri stil M | GBR | Andrew Jameson | |||
Roland Lee | |||||
200 m fri stil K | GBR | June Croft | |||
Ruth Gilfillan | |||||
200 m fri stil M | GBR | Michael Green | |||
Paul Howe | |||||
400 m fri stil K | GBR | June Croft | |||
Ruth Gilfillan | |||||
400 m fri stil M | GBR | John Anthony Day | |||
Kevin Boyd | |||||
800 m fri stil K | GBR | Karen Mellor | |||
Tracey Atkin | |||||
1500 m fri stil M | GBR | John Anthony Day | |||
Kevin Boyd | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Sharon Page | |||
Katharine Read | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Neil Cochran | |||
Neil Harper | |||||
200 m rygcrawl K | GBR | Helen Slatter | |||
Katharine Read | |||||
200 m rygcrawl M | GBR | John Davey | |||
Gary Binfield | |||||
100 m brystsvømning K | GBR | Margaret Hohmann | |||
Susannah Brownsdon | |||||
100 m brystsvømning M | GBR | James Parrack | |||
Adrian Moorhouse | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Susannah Brownsdon | |||
Helen Frank | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | Adrian Moorhouse | |||
Nick Gillingham | |||||
100 m butterfly K | GBR | Annabelle Cripps | |||
Caroline Foot | |||||
100 m butterfly M | GBR | Andrew Jameson | |||
Neil Cochran | |||||
200 m butterfly K | GBR | Lynne Wilson | |||
Helen Bewley | |||||
200 m butterfly M | GBR | Nicholas Hodgson | |||
Timothy Jones | |||||
200 m medley K | GBR | Zara Long | |||
Jean Hill | |||||
200 m medley M | GBR | Neil Cochran | |||
John Davey | |||||
400 m medley K | GBR | Tracey Atkin | |||
Susannah Brownsdon | |||||
400 m medley M | GBR | Paul Brew | |||
John Davey | |||||
4x100 m fri stil K | GBR | Joanna Coull | |||
Annabelle Cripps | |||||
Linda Donnelly | |||||
June Croft | |||||
4x100 m fri stil M | GBR | Roland Lee | |||
Andrew Jameson | |||||
Michael Fibbens | |||||
Mark Foster | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Roland Lee | |||
Paul Howe | |||||
Jonathan Broughton | |||||
Kevin Boyd | |||||
4x100 m medley K | GBR | Caroline Foot | |||
Susannah Brownsdon | |||||
Katharine Read | |||||
Joanna Coull | |||||
4x100 m medley M | GBR | Adrian Moorhouse | |||
Gary Binfield | |||||
Mark Foster | |||||
Roland Lee | |||||
Andrew Jameson | |||||
Neil Harper | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | GBR | Nicola Shearn | |||
Joanne Seeburg | |||||
Lian Goodwin | |||||
Duet K | GBR | Lian Goodwin | |||
Nicola Shearn | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt M | GBR | Dean Willey | |||
Richard Chaplin | |||||
Letsværvægt M | GBR | David Morgan | |||
Mellemsværvægt M | GBR | David Mercer | |||
Keith Boxell | |||||
Sværvægt 100 kg M | GBR | Peter May | |||
Andrew Saxton | |||||
Sværvægt M | GBR | Mark Thomas | |||
Andrew Davies | |||||
Supersværvægt M | GBR | Matthew Vine | |||
Brydning | |||||
Fri stil sværvægt M | GBR | Noel Loban | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1988 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Seoul 1988 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||