Britiske deltagere ved OL i London 1948 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | Kenneth Jones | |||
Alistair McCorquodale | |||||
Emmanuel McDonald Bailey | |||||
200 m M | GBR | Alistair McCorquodale | |||
John Fairgrieve | |||||
Paul Valle | |||||
400 m M | GBR | Derek Pugh | |||
Leslie Lewis | |||||
William Roberts | |||||
800 m M | GBR | Harold Parlett | |||
Thomas White | |||||
Harry Tarraway | |||||
1500 m M | GBR | William Nankeville | |||
Richard Morris | |||||
Douglas Wilson | |||||
5000 m M | GBR | Jack Braughton | |||
Alec Olney | |||||
William Lucas | |||||
10000 m M | GBR | Steve McCooke | |||
James Peters | |||||
Stanley Cox | |||||
Maraton M | GBR | Thomas Richards | |||
John Holden | |||||
Stanley Jones | |||||
110 m hæk M | GBR | Donald Finlay | |||
Ray Barkway | |||||
Joseph Birrell | |||||
400 m hæk M | GBR | Harold Whittle | |||
Ronald Unsworth | |||||
Michael Pope | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Rene Howell | |||
Geoffrey Tudor | |||||
Peter Curry | |||||
4x100 m M | GBR | Alistair McCorquodale | |||
Kenneth Jones | |||||
John Archer | |||||
John Gregory | |||||
4x400 m M | GBR | Derek Pugh | |||
William Roberts | |||||
Martin Pike | |||||
Leslie Lewis | |||||
10 km kapgang M | GBR | Richard West | |||
Harold Churcher | |||||
Charles Morris | |||||
50 km kapgang M | GBR | George Whitlock | |||
Harold Martineau | |||||
Terence Lloyd-Johnson | |||||
Højdespring M | GBR | Ronald Pavitt | |||
Adegboyega Adedoyin | |||||
Alan Paterson | |||||
Stangspring M | GBR | Frederick Webster | |||
Længdespring M | GBR | Adegboyega Adedoyin | |||
Harold Whittle | |||||
Harry Askew | |||||
Trespring M | GBR | Robert Hawkey | |||
Sidney Cross | |||||
Allan Lindsay | |||||
Kuglestød M | GBR | Harold Moody | |||
John Giles | |||||
Diskoskast M | GBR | Laurence Reavell-Carter | |||
Ernest John Brewer | |||||
James Nesbitt | |||||
Hammerkast M | GBR | Norman Drake | |||
Ewan Douglas | |||||
Duncan Clark | |||||
Spydkast M | GBR | Morville Chote | |||
Malcolm Dalrymple | |||||
100 m K | GBR | Dorothy Manley | |||
Winnie Jordan | |||||
Doris Batter | |||||
200 m K | GBR | Sylvia Cheeseman | |||
Margaret Walker | |||||
Audrey Williamson | |||||
80 m hæk K | GBR | Maureen Gardner | |||
Bertha Crowter | |||||
Joan Upton | |||||
4x100 m K | GBR | Muriel Pletts | |||
Margaret Walker | |||||
Maureen Gardner | |||||
Dorothy Manley | |||||
Højdespring K | GBR | Dora Gardner | |||
Bertha Crowther | |||||
Dorothy Tyler | |||||
Længdespring K | GBR | Joan Shepherd | |||
Lorna Lee | |||||
Margaret Erskine | |||||
Kuglestød K | GBR | Bevis Reid | |||
Margaret Birthwistle | |||||
Elspeth Whyte | |||||
Diskoskast K | GBR | Margaret Birtwistle | |||
Elspeth Whyte | |||||
Bevis Reid | |||||
Spydkast K | GBR | Marian Long | |||
Gladys Clarke | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GBR | Henry Carpenter | |||
Bantamvægt M | GBR | Tommy Proffitt | |||
Fjervægt M | GBR | Peter Brander | |||
Letvægt M | GBR | Ron Cooper | |||
Weltervægt M | GBR | Max Shacklady | |||
Mellemvægt M | GBR | John Wright | |||
Letsværvægt M | GBR | Donald Scott | |||
Sværvægt M | GBR | Jack Gardner | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GBR | Joyce Richards | |||
K1 1000 m M | GBR | Norman Dobson | |||
K2 1000 m M | GBR | Jack Henderson | |||
John Simmons | |||||
C1 1000 m M | GBR | Henry Maidment | |||
C2 1000 m M | GBR | John Symons | |||
Hugh Van Zwanenberg | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GBR | Ernie Clements | |||
Ian Scott | |||||
Gordon Thomas | |||||
Robert Maitland | |||||
Landevejsløb hold M | GBR | Ian Scott | |||
Robert Maitland | |||||
Gordon Thomas | |||||
Holdforfølgelse M | GBR | David Ricketts | |||
Thomas Godwin | |||||
Wilfred Waters | |||||
Alan Geldard | |||||
1000 m på tid M | GBR | Thomas Godwin | |||
Sprint M | GBR | Reginald Harris | |||
Tandem M | GBR | Reginald Harris | |||
Alan Bannister | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Peter Heatly | |||
Peter John Elliott | |||||
Charles Johnson | |||||
3 m spring K | GBR | Edna Child | |||
Kathleen Cuthbert | |||||
Esme Harris | |||||
Tårnspring M | GBR | Peter Heatly | |||
Gordon Ward | |||||
Louis Marchant | |||||
Tårnspring K | GBR | Maire Hider | |||
Denise Newman | |||||
Lettice Bisbrown | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | GBR | Lyndon Bolton | |||
Peter Borwick | |||||
Douglas Stewart | |||||
Military hold | GBR | Lyndon Bolton | |||
Douglas Stewart | |||||
Peter Borwick | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Arthur Carr | |||
Henry Nicoll | |||||
Henry Llewellyn | |||||
Ridebanespringning hold | GBR | Henry Nicoll | |||
Arthur Carr | |||||
Henry Llewelly | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GBR | Mary Glen-Haig | |||
Gytte Minton | |||||
Betty Arbuthnott | |||||
Fleuret individuelt M | GBR | John Emrys Lloyd | |||
Gymnastik | |||||
Hold K | GBR | Dorothy Hey | |||
Patricia Hirst | |||||
Irene Hirst | |||||
Audrey Rennard | |||||
Patricia Evans | |||||
Joan Airey | |||||
Cissy Davies | |||||
Dorothy Smith | |||||
Hold M | GBR | Jack Flaherty | |||
Alec Wales | |||||
Frank Turner | |||||
Glyn Hopkins | |||||
Percy May | |||||
George Weedon | |||||
Ken Buffin | |||||
Ivor Vice | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Michael Walford | |||
Robin Lindsay | |||||
George Sime | |||||
William Griffiths | |||||
Robert Adlard | |||||
John Peake | |||||
Frank Reynolds | |||||
Michael Lindsay | |||||
David Brodie | |||||
Ronald Davies | |||||
Norman Borrett | |||||
Neil White | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GBR | Jack Lumsden | |||
Andy Martin | |||||
Geoffrey Brooke | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GBR | Anthony Rowe | |||
Dobbeltsculler M | GBR | Richard Burnell | |||
Bertie Bushnell | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | John Wilson | |||
William Laurie | |||||
Otter M | GBR | Ernest Paul Bircher | |||
Michael Lepage | |||||
Jack Dearlove | |||||
David Meyrick | |||||
Paul Massy | |||||
Guy Richardson | |||||
Christopher Barton | |||||
Alfred Mellows | |||||
Charles Brian Lloyd | |||||
Sejlsport | |||||
Swallow | GBR | Stewart Morris | |||
David Bond | |||||
Drage | GBR | James Wallace | |||
William Strain | |||||
George Brown | |||||
Star | GBR | Durward Knowles | |||
Sloan Farrington | |||||
Finnjolle | GBR | Arthur McDonald | |||
6 m | GBR | Brian Hardie | |||
James Douglas Hume | |||||
Henry Hardie | |||||
James Howden Hume | |||||
Harry Hunter | |||||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | GBR | Victor Gilbert | |||
George Jones | |||||
John Chandler | |||||
Fri riffel M | GBR | Jocelyn Barlow | |||
John Knott | |||||
Bob Maslen-Jones | |||||
Fri pistol M | GBR | John Gallie | |||
Guy Granet | |||||
Peter Marchant | |||||
Silhuetpistol M | GBR | Charles Willott | |||
Henry Swire | |||||
Henry Steele | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GBR | Lillian Preece | |||
Patricia Nielsen | |||||
Margaret Wellington | |||||
100 m fri stil M | GBR | Trevor Harrop | |||
Patrick Kendall | |||||
Ronald Stedman | |||||
400 m fri stil K | GBR | Margaret Wellington | |||
Patricia Nielsen | |||||
Catherine Gibson | |||||
400 m fri stil M | GBR | Thomas Holt | |||
Frank Botham | |||||
Jack Hale | |||||
1500 m fri stil M | GBR | John Wardrop | |||
Donald Bland | |||||
Jack Hale | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Vera Ellery | |||
Helen Yate | |||||
Catherine Gibson | |||||
100 m rygcrawl M | GBR | Thomas Summers | |||
Albert Kinnear | |||||
William John Brockway | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Jean Caplin | |||
Elizabeth Church | |||||
Helen Gordon | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | Royston Romain | |||
John Service | |||||
John Goldup Davies | |||||
4x100 m fri stil K | GBR | Margaret Wellington | |||
Patricia Nielsen | |||||
Lillian Preece | |||||
Catherine Gibson | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Jack Hale | |||
John Holt | |||||
Norman Wainwright | |||||
Frank Botham | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | GBR | Abraham Greenhalgh | |||
Julian Creus | |||||
Fjervægt M | GBR | Sidney Kemble | |||
Denis Hallett | |||||
Letvægt M | GBR | William Eland | |||
James Halliday | |||||
Mellemvægt M | GBR | Ernest Peppiatt | |||
George William Watson | |||||
Letsværvægt M | GBR | Ernest Roe | |||
Sværvægt M | GBR | Alfred Knight | |||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | GBR | Harry Parker | |||
Fri stil bantamvægt M | GBR | Raymond Cazaux | |||
Fri stil fjervægt M | GBR | Arnold Parsons | |||
Fri stil letvægt M | GBR | Peter Luck | |||
Fri stil weltervægt M | GBR | Donald Irvine | |||
Fri stil mellemvægt M | GBR | Edwin Bowey | |||
Fri stil letsværvægt M | GBR | John Sullivan | |||
Fri stil sværvægt M | GBR | Fred Oberlander | |||
Græsk romersk fluevægt M | GBR | Walter McGuffie | |||
Græsk romersk bantamvægt M | GBR | Kenneth Irvine | |||
Græsk romersk fjervægt M | GBR | James Mortimer | |||
Græsk romersk letvægt M | GBR | Raymond Myland | |||
Græsk romersk weltervægt M | GBR | James Wilson | |||
Græsk romersk mellemvægt M | GBR | Stanley Bissell | |||
Græsk romersk letsværvægt M | GBR | Kenneth Richmond | |||
Græsk romersk sværvægt M | GBR | Leonard Pidduck | |||
* Listen ovenfor over Britiske deltagere ved OL i 1948 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 1948 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||