Tyske deltagere ved OL i Sotji 2014 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | GER | Viktoria Rebensburg | |||
Maria Höfl-Riesch | |||||
Super G K | GER | Viktoria Rebensburg | |||
Maria Höfl-Riesch | |||||
Storslalom K | GER | Viktoria Rebensburg | |||
Barbara Wirth | |||||
Storslalom M | GER | Felix Neureuther | |||
Stefan Luitz | |||||
Fritz Dopfer | |||||
Slalom K | GER | Christina Geiger | |||
Maria Höfl-Riesch | |||||
Barbara Wirth | |||||
Slalom M | GER | Felix Neureuther | |||
Stefan Luitz | |||||
Fritz Dopfer | |||||
Kombination K | GER | Maria Höfl-Riesch | |||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | GER | Laura Dahlmeier | |||
Franziska Preuss | |||||
Evi Sachenbacher Stehle | |||||
Andrea Henkel | |||||
10 km M | GER | Arnd Peiffer | |||
Simon Schempp | |||||
Erik Lesser | |||||
Christoph Stephan | |||||
10 km forfølgelse K | GER | Laura Dahlmeier | |||
Franziska Preuss | |||||
Evi Sachenbacher Stehle | |||||
Andrea Henkel | |||||
12,5 km forfølgelse M | GER | Simon Schempp | |||
Erik Lesser | |||||
Christoph Stephan | |||||
Arnd Peiffer | |||||
15 km K | GER | Franziska Hildebrand | |||
Laura Dahlmeier | |||||
Franziska Preuss | |||||
Evi Sachenbacher Stehle | |||||
20 km M | GER | Andreas Birnbacher | |||
Erik Lesser | |||||
Daniel Böhm | |||||
Simon Schempp | |||||
4x6 km K | GER | Laura Dahlmeier | |||
Franziska Hildebrand | |||||
Franziska Preuss | |||||
Andrea Henkel | |||||
4x7,5 km M | GER | Erik Lesser | |||
Simon Schempp | |||||
Daniel Böhm | |||||
Arnd Peiffer | |||||
12,5 km mass start K | GER | Franziska Hildebrand | |||
Evi Sachenbacher Stehle | |||||
Andrea Henkel | |||||
15 km mass start M | GER | Arnd Peiffer | |||
Simon Schempp | |||||
Erik Lesser | |||||
Mixed Stafet | GER | Daniel Böhm | |||
Evi Sachenbacher Stehle | |||||
Laura Dahlmeier | |||||
Simon Schempp | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | GER | Stephanie Schneider | |||
Christin Senkel | |||||
Sandra Kiriasis | |||||
Anja Schneiderheinze | |||||
Cathleen Martini | |||||
Franziska Fritz | |||||
Toer M | GER | Alexander Rödiger | |||
Kevin Kuske | |||||
Jannis Bäcker | |||||
Maximilian Arndt | |||||
Thomas Florschütz | |||||
Francesco Friedrich | |||||
Firer M | GER | Francesco Friedrich | |||
Marko Hübenbecker | |||||
Martin Putze | |||||
Christian Poser | |||||
Thomas Florschütz | |||||
Jannis Bäcker | |||||
Maximilian Arndt | |||||
Gregor Bermbach | |||||
Alexander Rödiger | |||||
Joshua Bluhm | |||||
Thorsten Margis | |||||
Kevin Kuske | |||||
Langrend | |||||
10 km K | GER | Katrin Zeller | |||
Nicole Fessel | |||||
Stefanie Böhler | |||||
15 km M | GER | Jens Filbrich | |||
Tim Tscharnke | |||||
Hannes Dotzler | |||||
Axel Teichmann | |||||
Skiatlon K | GER | Katrin Zeller | |||
Nicole Fessel | |||||
Stefanie Böhler | |||||
Claudia Nystad | |||||
Skiatlon M | GER | Axel Teichmann | |||
Tobias Angerer | |||||
Thomas Bing | |||||
Hannes Dotzler | |||||
30 km K | GER | Katrin Zeller | |||
Nicole Fessel | |||||
50 km M | GER | Arnd Peiffer | |||
Thomas Bing | |||||
Erik Lesser | |||||
Axel Teichmann | |||||
4x5 km K | GER | Denise Herrmann | |||
Stefanie Böhler | |||||
Nicole Fessel | |||||
Claudia Nystad | |||||
4x10 km M | GER | Jens Filbrich | |||
Axel Teichmann | |||||
Tobias Angerer | |||||
Hannes Dotzler | |||||
Sprint K | GER | Denise Herrmann | |||
Hanna Kolb | |||||
Claudia Nystad | |||||
Lucia Anger | |||||
Sprint M | GER | Sebastian Eisenlauer | |||
Josef Wenzl | |||||
Thomas Bing | |||||
Tim Tscharnke | |||||
Holdsprint K | GER | Denise Herrmann | |||
Stefanie Böhler | |||||
Holdsprint M | GER | Hannes Dotzler | |||
Tim Tscharnke | |||||
Curling | |||||
Curling M | GER | Peter Rickmers | |||
Christopher Bartsch | |||||
Felix Schulze | |||||
Sven Goldemann | |||||
John Jahr | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | GER | Nathalie Weinzierl | |||
Individuelt M | GER | Peter Liebers | |||
Parløb | GER | Daniel Wende | |||
Robin Szolkowy | |||||
Maylin Wende | |||||
Aliona Savchenko | |||||
Isdans | GER | Nelli Zhiganshina | |||
Tanja Kolbe | |||||
Alexander Gazsi | |||||
Stefano Caruso | |||||
Hold | GER | Alexander Gazsi | |||
Nathalie Weinzierl | |||||
Maylin Wende | |||||
Nelli Zhiganshina | |||||
Daniel Wende | |||||
Peter Liebers | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | GER | Laura Grasemann | |||
Ski cross K | GER | Heidi Zacher | |||
Anna Wörner | |||||
Ski cross M | GER | Florian Eigler | |||
Daniel Bohnacker | |||||
Andreas Schauer | |||||
Thomas Fischer | |||||
Slopestyle K | GER | Lisa Zimmermann | |||
Slopestyle M | GER | Bene Mayr | |||
Halfpipe K | GER | Sabrina Cakmakli | |||
Kælk | |||||
Ener K | GER | Anke Wischnewski | |||
Natalie Geisenberger | |||||
Tatjana Hüfner | |||||
Ener M | GER | Andi Langenhan | |||
David Möller | |||||
Felix Loch | |||||
Toer M | GER | Sascha Benecken | |||
Tobias Wendl | |||||
Toni Eggert | |||||
Tobias Arlt | |||||
Holdstafet | GER | Felix Loch | |||
Tobias Wendl | |||||
Natalie Geisenberger | |||||
Tobias Arlt | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | GER | Johannes Rydzek | |||
Fabian Riessle | |||||
Björn Kircheisen | |||||
Eric Frenzel | |||||
Sprint M | GER | Eric Frenzel | |||
Tino Edelmann | |||||
Johannes Rydzek | |||||
Fabian Riessle | |||||
Hold M | GER | Fabian Riessle | |||
Eric Frenzel | |||||
Björn Kircheisen | |||||
Johannes Rydzek | |||||
Short track | |||||
500 m M | GER | Robert Seifert | |||
1000 m M | GER | Robert Seifert | |||
1500 m K | GER | Anna Seidel | |||
1500 m M | GER | Robert Seifert | |||
Skeleton | |||||
Individuelt K | GER | Marion Thees | |||
Sophia Griebel | |||||
Anja Huber | |||||
Individuelt M | GER | Frank Rommel | |||
Alexander Kröckel | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | GER | Severin Freund | |||
Andreas Wank | |||||
Richard Freitag | |||||
Andreas Wellinger | |||||
Stor bakke M | GER | Richard Freitag | |||
Andreas Wellinger | |||||
Marinus Kraus | |||||
Severin Freund | |||||
Hold M | GER | Andreas Wank | |||
Andreas Wellinger | |||||
Severin Freund | |||||
Marinus Kraus | |||||
Normal bakke K | GER | Carina Vogt | |||
Gianini Ernst | |||||
Katharina Althaus | |||||
Ulrike Grässler | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe M | GER | Johannes Höpfl | |||
Giant parallel slalom K | GER | Selina Jörg | |||
Isabella Laböck | |||||
Amelie Kober | |||||
Anke Karstens | |||||
Giant parallel slalom M | GER | Stefan Baumeister | |||
Patrick Bussler | |||||
Alexander Bergmann | |||||
Cross M | GER | Konstantin Schad | |||
Paul Berg | |||||
Parallelslalom K | GER | Amelie Kober | |||
Anke Karstens | |||||
Selina Jörg | |||||
Isabella Laböck | |||||
Parallelslalom M | GER | Patrick Bussler | |||
Stefan Baumeister | |||||
Alexander Bergmann | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | GER | Denise Roth | |||
Judith Hesse | |||||
Jenny Wolf | |||||
Gabriele Hirschbichler | |||||
500 m M | GER | Nico Ihle | |||
Samuel Schwarz | |||||
1000 m K | GER | Gabriele Hirschbichler | |||
Judith Hesse | |||||
Monique Angermüller | |||||
Jenny Wolf | |||||
1000 m M | GER | Nico Ihle | |||
Samuel Schwarz | |||||
1500 m K | GER | Gabriele Hirschbichler | |||
Claudia Pechstein | |||||
Monique Angermüller | |||||
1500 m M | GER | Robert Lehmann | |||
Patrick Beckert | |||||
3000 m K | GER | Bente Kraus | |||
Claudia Pechstein | |||||
Stephanie Beckert | |||||
5000 m K | GER | Bente Kraus | |||
Claudia Pechstein | |||||
Stephanie Beckert | |||||
5000 m M | GER | Alexei Baumgärtner | |||
Moritz Geisreiter | |||||
Patrick Beckert | |||||
10000 m M | GER | Alexei Baumgärtner | |||
Moritz Geisreiter | |||||
Patrick Beckert | |||||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 2014 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Sotji 2014 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||