Tyske deltagere ved OL i Rom 1960 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | GER | Walter Mahlendorf | |||
Manfred Germar | |||||
Armin Hary | |||||
200 m M | GER | Manfred Germar | |||
Marcel Wendelin | |||||
400 m M | GER | Hans-Joachim Reske | |||
Manfred Kinder | |||||
Carl Kaufmann | |||||
800 m M | GER | Jörg Balke | |||
Manfred Matuschewski | |||||
Paul Schmidt | |||||
1500 m M | GER | Arthur Hannemann | |||
Adolf Schwarte | |||||
Siegfried Valentin | |||||
5000 m M | GER | Horst Flossbach | |||
Friedrich Janke | |||||
Hans Grodotzki | |||||
10000 m M | GER | Xaver Höger | |||
Hans Grodotzki | |||||
Gerhard Hönicke | |||||
Maraton M | GER | Bruno Bartholome | |||
Lothar Beckert | |||||
Günter Havenstein | |||||
110 m hæk M | GER | Martin Lauer | |||
Klaus Gerbig | |||||
Karl-Ernst Schottes | |||||
400 m hæk M | GER | Willi Matthias | |||
Wolfgang Fischer | |||||
Helmut Janz | |||||
3000 m forhindringsløb M | GER | Hermann Buhl | |||
Ludwig Müller | |||||
Hans Hüneke | |||||
4x100 m M | GER | Bernd Cullmann | |||
Armin Hary | |||||
Walter Mahlendorf | |||||
Martin Lauer | |||||
4x400 m M | GER | Carl Kaufmann | |||
Johannes Kaiser | |||||
Manfred Kinder | |||||
Hans-Joachim Reske | |||||
20 km kapgang M | GER | Dieter Lindner | |||
Siegfried Lefanczik | |||||
Johannes Koch | |||||
50 km kapgang M | GER | Kurt Sakowski | |||
Horst Astroth | |||||
Max Weber | |||||
Højdespring M | GER | Peter Riebensahm | |||
Werner Pfeil | |||||
Theo Püll | |||||
Stangspring M | GER | Peter Laufer | |||
Günter Malcher | |||||
Manfred Preussger | |||||
Længdespring M | GER | Manfred Molzberger | |||
Fritz Köppen | |||||
Manfred Steinbach | |||||
Trespring M | GER | Manfred Hinze | |||
Karl Thierfelder | |||||
Jörg Wischmeyer | |||||
Kuglestød M | GER | Dieter Urbach | |||
Hermann Lingnau | |||||
Fritz Kühl | |||||
Diskoskast M | GER | Manfred Grieser | |||
Lothar Milde | |||||
Fritz Kühl | |||||
Hammerkast M | GER | Siegfried Lorenz | |||
Manfred Losch | |||||
Claus Peter | |||||
Spydkast M | GER | Hermann Salomon | |||
Walter Krüger | |||||
Erich Ahrendt | |||||
Tikamp M | GER | Walter Meier | |||
Manfred Bock | |||||
Klaus Grogorenz | |||||
100 m K | GER | Hannelore Räpke | |||
Gisela Birkemeyer | |||||
Brunhilde Hendrix | |||||
200 m K | GER | Hannelore Räpke | |||
Jutta Heine | |||||
Gisela Birkemeyer | |||||
800 m K | GER | Antje Gleichfeld | |||
Vera Kummerfeldt | |||||
Ursula Donath | |||||
80 m hæk K | GER | Karin Richert | |||
Zenta Kopp | |||||
Gisela Birkemeyer | |||||
4x100 m K | GER | Jutta Heine | |||
Martha Langbein | |||||
Brunhilde Hendrix | |||||
Annie Biechl | |||||
Højdespring K | GER | Karin Lenzke | |||
Ingrid Becker | |||||
Marlene Schmitz Portz | |||||
Længdespring K | GER | Renate Junker | |||
Hildrun Claus | |||||
Helga Hoffmann | |||||
Kuglestød K | GER | Wilfriede Hoffmann | |||
Renate Garisch | |||||
Johanna Lüttge | |||||
Diskoskast K | GER | Doris Lorenz | |||
Krimhild Hausmann | |||||
Irene Schuch | |||||
Spydkast K | GER | Anneliese Gerhards | |||
Erika Strössenreuther | |||||
Almut Brömmel | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GER | Manfred Homberg | |||
Bantamvægt M | GER | Horst Rascher | |||
Fjervægt M | GER | Werner Kirsch | |||
Letvægt M | GER | Harry Lempio | |||
Letweltervægt M | GER | Werner Busse | |||
Weltervægt M | GER | Bruno Guse | |||
Letmellemvægt M | GER | Rolf Caroli | |||
Mellemvægt M | GER | Eberhard Radzik | |||
Letsværvægt M | GER | Emil Willer | |||
Sværvægt M | GER | Günter Siegmund | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | GER | Therese Zenz | |||
K2 500 m K | GER | Therese Zenz | |||
Ingrid Hartmann | |||||
K1 1000 m M | GER | Wolfgang Lange | |||
K2 1000 m M | GER | Dieter Krause | |||
Wolfgang Lange | |||||
K1 4x500 m M | GER | Günther Perleberg | |||
Paul Lange | |||||
Dieter Krause | |||||
Friedhelm Wentzke | |||||
C1 1000 m M | GER | Detlef Lewe | |||
C2 1000 m M | GER | Willi Mehlberg | |||
Werner Ulrich | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GER | Bernhard Eckstein | |||
Erich Hagen | |||||
Egon Adler | |||||
Gustav-Adolf Schur | |||||
Landevejsløb hold M | GER | Egon Adler | |||
Erich Hagen | |||||
Gustav-Adolf Schur | |||||
Günter Lörke | |||||
Holdforfølgelse M | GER | Peter Gröning | |||
Manfred Klieme | |||||
Siegfried Köhler | |||||
Bernd Barleben | |||||
1000 m på tid M | GER | Dieter Gieseler | |||
Sprint M | GER | August Rieke | |||
Tandem M | GER | Jürgen Simon | |||
Lothar Stäber | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GER | Hans-Dieter Pophal | |||
Rudolf Örtel | |||||
3 m spring K | GER | Waltraud Oertel | |||
Ingrid Krämer | |||||
Tårnspring M | GER | Fritz Enskat | |||
Rolf Sperling | |||||
Tårnspring K | GER | Gabriele Schöpe | |||
Ingrid Krämer | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GER | Rosemarie Springer | |||
Josef Neckermann | |||||
Military hold | GER | Reiner Klimke | |||
Klaus Wagner | |||||
Gerhard Schulz | |||||
Ridebanespringning individuelt | GER | Fritz Thiedemann | |||
Hans-Günther Winkler | |||||
Ridebanespringning hold | GER | Alwin Schockemöhle | |||
Fritz Thiedemann | |||||
Hans-Günther Winkler | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GER | Heidi Schmid | |||
Fleuret hold K | GER | Heidi Schmid | |||
Helmi Höhle | |||||
Gudrun Theuerkauff | |||||
Helga Mees | |||||
Rosemarie Weiss | |||||
Helga Stroh | |||||
Fleuret hold M | GER | Jürgen Theuerkauff | |||
Tim Gerresheim | |||||
Eberhard Mehl | |||||
Jürgen Brecht | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | GER | Günter Lyhs | |||
Siegfried Fülle | |||||
Hold K | GER | Renate Schneider | |||
Roselore Sonntag | |||||
Ingrid Föst | |||||
Karin Boldemann | |||||
Gretel Schiener | |||||
Ute Starke | |||||
Hold M | GER | Philipp Fürst | |||
Siegfried Fülle | |||||
Karlheinz Friedrich | |||||
Günter Lyhs | |||||
Erwin Koppe | |||||
Günter Nachtigall | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | GER | Dieter Krickow | |||
Ralf Berckhan | |||||
Wolfgang Gödicke | |||||
Hold M | GER | Ralf Berckhan | |||
Dieter Krickow | |||||
Wolfgang Gödicke | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GER | Achim Hill | |||
Dobbeltsculler M | GER | Günter Schrörs | |||
Heinz Becher | |||||
Toer uden styrmand M | GER | Jochen Neuling | |||
Heinz Weigel | |||||
Toer med styrmand M | GER | Bernhard Knubel | |||
Heinz Renneberg | |||||
Klaus Zerta | |||||
Firer uden styrmand M | GER | Albrecht Wehselau | |||
Manfred Kluth | |||||
Georg Niermann | |||||
Victor Hendrix | |||||
Firer med styrmand M | GER | Michael Obst | |||
Klaus Rieckemann | |||||
Gert Cinti | |||||
Jürgen Litz | |||||
Horst Effertz | |||||
Otter M | GER | Karl-Heinz Hopp | |||
Klaus Bittner | |||||
Walter Schröder | |||||
Frank Schepke | |||||
Hans Lenk | |||||
Karl-Heinrich von Groddeck | |||||
Willi Padge | |||||
Kraft Schepke | |||||
Manfred Ruiffs | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | GER | Hans Baars-Lindner | |||
Karl-August Stolze | |||||
Herbert Scholl | |||||
Drage | GER | Peter Rebien | |||
Hans Ravenborg | |||||
Günther Benecke | |||||
Star | GER | Eckart Wagner | |||
Bruno Splieth | |||||
Flying Dutchman | GER | Ingo von Bredow | |||
Rolf Mulka | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GER | Bernd Klingner | |||
Klaus Zähringer | |||||
Riffel liggende M | GER | Bernd Klingner | |||
Peter Kohnke | |||||
Fri riffel M | GER | Hans-Joachim Mars | |||
Fri pistol M | GER | Wolfgang Losack | |||
Horst Kadner | |||||
Silhuetpistol M | GER | Heinz Franke | |||
Heinrich Gollwitzer | |||||
Trap M | GER | Heinz Kramer | |||
Gerhard Assmus | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | GER | Ursula Brunner | |||
Heidi Pechstein | |||||
100 m fri stil M | GER | Paul Völl | |||
Uwe Jacobsen | |||||
400 m fri stil K | GER | Ursula Brunner | |||
Gisela Weiss | |||||
400 m fri stil M | GER | Hans-Joachim Klein | |||
Gerhard Hetz | |||||
1500 m fri stil M | GER | Hans-Ulrich Millow | |||
Gerhard Hetz | |||||
100 m rygcrawl K | GER | Helga Schmidt | |||
Ingrid Schmidt | |||||
100 m rygcrawl M | GER | Jürgen Dietze | |||
Wolfgang Wagner | |||||
200 m brystsvømning K | GER | Barbara Göbel | |||
Wiltrud Urselmann | |||||
200 m brystsvømning M | GER | Konrad Enke | |||
Egon Henninger | |||||
100 m butterfly K | GER | Heidi Eisenschmidt | |||
Bärbel Fuhrmann | |||||
200 m butterfly M | GER | Wolfgang Sieber | |||
Jürgen Bachmann | |||||
4x100 m fri stil K | GER | Heidi Pechstein | |||
Gisela Weiss | |||||
Christel Steffin | |||||
Ursula Brunner | |||||
4x200 m fri stil M | GER | Gerhard Hetz | |||
Hans-Joachim Klein | |||||
Hans Zierold | |||||
Frank Wiegand | |||||
4x100 m medley K | GER | Ingrid Schmidt | |||
Ursula Küper | |||||
Bärbel Fuhrmann | |||||
Ursula Brunner | |||||
4x100 m medley M | GER | Hermann Lotter | |||
Günter Tittes | |||||
Uwe Jacobsen | |||||
Wolfgang Wagner | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | GER | Hans Reck | |||
Fjervægt M | GER | Georg Miske | |||
Letvægt M | GER | Werner Dittrich | |||
Mellemvægt M | GER | Roland Lortz | |||
Letsværvægt M | GER | Rolf Sennewald | |||
Mellemsværvægt M | GER | Wolfgang Müller | |||
Sværvægt M | GER | Werner Arnold | |||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | GER | Paul Neff | |||
Fri stil sværvægt M | GER | Wilfried Dietrich | |||
Græsk romersk weltervægt M | GER | Günter Maritschnigg | |||
Græsk romersk mellemvægt M | GER | Lothar Metz | |||
Græsk romersk sværvægt M | GER | Wilfried Dietrich | |||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 1960 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rom 1960 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||