Finske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | FIN | Miika Aulio | |||
Jari Lipponen | |||||
Individuelt K | FIN | Katri Suutari | |||
Atletik | |||||
100 m M | FIN | Tommi Hartonen | |||
200 m M | FIN | Tommi Hartonen | |||
50 km kapgang M | FIN | Valentin Kononen | |||
Højdespring M | FIN | Toni Huikuri | |||
Mika Polku | |||||
Kuglestød M | FIN | Ville Tiisanoja | |||
Timo Aaltonen | |||||
Arsi Harju | |||||
Hammerkast M | FIN | Olli-Pekka Karjalainen | |||
Spydkast M | FIN | Harri Hakkarainen | |||
Arki Parviainen | |||||
Harri Haatainen | |||||
Tikamp M | FIN | Aki Heikkinen | |||
Eduard Hämäläinen | |||||
100 m K | FIN | Heidi Hannula | |||
200 m K | FIN | Johanna Manninen | |||
100 m hæk K | FIN | Manuela Bosco | |||
4x100 m K | FIN | Manuela Bosco | |||
Johanna Manninen | |||||
Sanna Hernesniemi | |||||
Heidi Hannula | |||||
Hammerkast K | FIN | Sini Poyry | |||
Mia Strömmer | |||||
Spydkast K | FIN | Mikaela Ingberg | |||
Taina Uppa | |||||
Syvkamp K | FIN | Susanna Rajamäki | |||
Tiia Hautala | |||||
Badminton | |||||
Single M | FIN | Jyri Aalto | |||
Single K | FIN | Anu Weckström-Nieminen | |||
Boksning | |||||
Fjervægt M | FIN | Joni Turunen | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | FIN | Kimmo Latvamäki | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | FIN | Pia Sundstedt | |||
500 m på tid K | FIN | Mira Kasslin | |||
Sprint K | FIN | Mira Kasslin | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | FIN | Joona Puhakka | |||
Jukka Piekkanen | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | FIN | Heidi Svanborg | |||
Elisabet Ehrnrooth | |||||
Military individuelt | FIN | Piia Pantsu | |||
Gymnastik | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | FIN | Heini-Maria Lautala | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | FIN | Maarit Kallio | |||
Sejlsport | |||||
49er | FIN | Jyrki Jarvi | |||
Thomas Johanson | |||||
470 M | FIN | Petri Leskinen | |||
Kristian Heinila | |||||
Europajolle K | FIN | Sari Multala | |||
Laser M | FIN | Roope Suomalainen | |||
Windsurfer K | FIN | Minna Aalto | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | FIN | Juha Hirvi | |||
Riffel liggende M | FIN | Juha Hirvi | |||
Luftriffel M | FIN | Juha Hirvi | |||
Bevægeligt mål M | FIN | Pasi Wedman | |||
Trap K | FIN | Satu Pusila | |||
Skeet K | FIN | Maarit Lepomäki | |||
Skeet M | FIN | Timo Laitinen | |||
Dobbelttrap M | FIN | Raimo Kauppila | |||
Dobbelttrap K | FIN | Satu Ousila | |||
Pia Julin | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | FIN | Hanna-Maria Seppälä | |||
100 m fri stil K | FIN | Hanna-Maria Seppälä | |||
100 m fri stil M | FIN | Jere Haard | |||
100 m rygcrawl K | FIN | Anu Koivisto | |||
200 m rygcrawl K | FIN | Anu Koivisto | |||
100 m brystsvømning M | FIN | Jarno Pihlava | |||
200 m brystsvømning M | FIN | Jarno Pihlava | |||
100 m butterfly K | FIN | Marja Päivinen | |||
100 m butterfly M | FIN | Jere Haard | |||
Tero Välimaa | |||||
200 m butterfly M | FIN | Tero Välimaa | |||
200 m medley M | FIN | Jani Sievinen | |||
400 m medley M | FIN | Jani Sievinen | |||
4x100 m medley M | FIN | Tero Välimaa | |||
Jere Haard | |||||
Jarno Pihlava | |||||
Jani Sievinen | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | FIN | Kirsimarja Koskinen | |||
Sværvægt K | FIN | Veera Liukkonen | |||
Vægtløftning | |||||
Karoliina Lundahl | |||||
Brydning | |||||
Græsk romersk fluevægt M | FIN | Tero Katajisto | |||
Græsk romersk letvægt M | FIN | Juha Lappalainen | |||
Græsk romersk weltervægt M | FIN | Marko Yli-Hannuksela | |||
Græsk romersk mellemvægt M | FIN | Marko Asell | |||
* Listen ovenfor over Finske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Finske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||