Finske deltagere ved OL i Paris 1924 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | FIN | Lauri Härö | |||
Reijo Halme | |||||
Anton Husgafvel | |||||
Väinö Eskola | |||||
200 m M | FIN | Lauri Härö | |||
400 m M | FIN | Erik Vilen | |||
800 m M | FIN | Gösta Jansson | |||
1500 m M | FIN | Frey Liewendahl | |||
Paavo Nurmi | |||||
Aarne Peussa | |||||
Jaakko Luoma | |||||
3000 m hold M | FIN | Paavo Nurmi | |||
Elias Katz | |||||
Frey Liewendahl | |||||
Vilho Ritola | |||||
Sameli Tala | |||||
Eino Seppälä | |||||
5000 m M | FIN | Vilho Ritola | |||
Eino Rastas | |||||
Eino Seppälä | |||||
Paavo Nurmi | |||||
10000 m M | FIN | Vilho Ritola | |||
Väino Sipilä | |||||
Eero Berg | |||||
Maraton M | FIN | Hannes Kolehmainen | |||
Lauri Halonen | |||||
Albin Stenroos | |||||
Wilhelm Kyrönen | |||||
Vilho Hietakari | |||||
Gabriel Ruotsalainen | |||||
400 m hæk M | FIN | Martti Jukola | |||
Erik Vilen | |||||
3000 m forhindringsløb M | FIN | Nestor Järvelä | |||
Vilho Ritola | |||||
Karl Ebb | |||||
Elias Katz | |||||
Terrænløb individuelt M | FIN | Paavo Nurmi | |||
Vilho Ritola | |||||
Heikki Liimatainen | |||||
Väino Sipilä | |||||
Eero Berg | |||||
Eino Rastas | |||||
Terrænløb hold M | FIN | Paavo Nurmi | |||
Heikki Liimatainen | |||||
Vilho Ritola | |||||
4x100 m M | FIN | Väinö Eskola | |||
Reijo Halme | |||||
Anton Husgafvel | |||||
Lauri Härö | |||||
4x400 m M | FIN | Hirsch Drisin | |||
Erik Wilen | |||||
Erik Aaström | |||||
Eero Lehtonen | |||||
Højdespring M | FIN | Bror Krämer | |||
Stangspring M | FIN | Yrjö Helander | |||
Længdespring M | FIN | Paul Johannes Sandström | |||
Vilho Tuulos | |||||
Väinö Rainio | |||||
Trespring M | FIN | Vilho Tuulos | |||
Väinö Rainio | |||||
Kuglestød M | FIN | Akseli Takala | |||
Ville Pörhöla | |||||
Elmer Niklander | |||||
Hannes Torpo | |||||
Diskoskast M | FIN | Heikki Malmivirta | |||
Armas Taipale | |||||
Vilho Niittymaa | |||||
Elmer Niklander | |||||
Hammerkast M | FIN | Erik Eriksson | |||
Spydkast M | FIN | Paavo Johansson-Jaale | |||
Urho Peltonen | |||||
Yrjö Ekqvist | |||||
Jonni Myyrä | |||||
Femkamp M | FIN | Eero Lehtonen | |||
Iivari Yrjölä | |||||
Hugo Lahtinen | |||||
Leo Leino | |||||
Tikamp M | FIN | Paavo Yrjölä | |||
Anton Huusari | |||||
Iivari Yrjölä | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | FIN | Anton Collin | |||
Toivo Hörkkö | |||||
Erik Frank | |||||
Ilmari Voudelin | |||||
Landevejsløb hold M | FIN | Erik Frank | |||
Toivo Hörkkö | |||||
Ilmari Voudelin | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | FIN | Adolf Lindqvist | |||
Tårnspring M | FIN | Hannes Kärkkäinen | |||
Lauri Kyöstilä | |||||
Lige spring M | FIN | Yrjö Valkama | |||
Johan Elo | |||||
Hugo Koivuniemi | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | FIN | Lars Ehrnrooth | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | FIN | Jaakko Kunnas | |||
Eetu Kostamo | |||||
Eevert Kerttula | |||||
Väinö Karonen | |||||
Mikko Hämäläinen | |||||
Aarne Roine | |||||
Akseli Roine | |||||
Otto Suhonen | |||||
Hold M | FIN | Otto Suhonen | |||
Eevert Kerttula | |||||
Mikko Hämäläinen | |||||
Akseli Roine | |||||
Jaakko Kunnas | |||||
Eetu Kostamo | |||||
Väinö Karonen | |||||
Aarne Roine | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | FIN | Väinö Bremer | |||
Harry Avellan | |||||
Emil Hagelberg | |||||
Sejlsport | |||||
Finnjolle | FIN | Hans Dittmar | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | FIN | Antti Valkama | |||
Heikki Huttunen | |||||
Johannes Theslöf | |||||
Voitto Kolho | |||||
Fri riffel M | FIN | Antti Valkama | |||
Heikki Huttunen | |||||
Veli Nieminen | |||||
Johannes Theslöf | |||||
Fri riffel hold M | FIN | Aleksander Theslöf | |||
Heikki Huttunen | |||||
Voitto Kolho | |||||
Antti Valkama | |||||
Veli Nieminen | |||||
Silhuetpistol M | FIN | Johannes Theslöf | |||
Lennart Hallenius | |||||
Unio Sarlin | |||||
Jalo Urho Autonen | |||||
Trap M | FIN | Robert Tikkanen | |||
Konrad Huber | |||||
Georg Nordblad | |||||
Werner Ekman | |||||
Trap hold M | FIN | Karl Wegelius | |||
Toivo Tikkanen | |||||
Robert Huber | |||||
Georg Nordblad | |||||
Werner Ekman | |||||
Konrad Huber | |||||
Løbende mål enkeltskud M | FIN | Robert Tikkanen | |||
Martti Liuttula | |||||
Jalo Urho Autonen | |||||
Magnus Wegelius | |||||
Løbende mål enkeltskud hold M | FIN | Magnus Wegelius | |||
Martti Liuttula | |||||
Jalo Urho Autonen | |||||
Robert Tikkanen | |||||
Løbende mål dobbeltskud M | FIN | Jalo Urho Autonen | |||
Karl Wegelius | |||||
Robert Tikkanen | |||||
Martti Liuttula | |||||
Løbende mål dobbeltskud hold M | FIN | Magnus Wegelius | |||
Martti Liuttula | |||||
Jalo Urho Autonen | |||||
Robert Tikkanen | |||||
Svømning | |||||
200 m brystsvømning M | FIN | Viljo Wiklund | |||
Arvo Aaltonen | |||||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | FIN | Kustaa Pihlajamäki | |||
Kaarlo Mäkinen | |||||
Fri stil fjervægt M | FIN | Edvard Huupponen | |||
Fri stil letvægt M | FIN | Volmari Wikström | |||
Arvo Haavisto | |||||
Fri stil weltervægt M | FIN | Fridolf Lundsten | |||
Eino Leino | |||||
Fri stil mellemvægt M | FIN | Jaako Penttilä | |||
Vilho Pekkala | |||||
Fri stil letsværvægt M | FIN | Isak Mylläri | |||
Fri stil sværvægt M | FIN | Toivo Pohjala | |||
Hjalmar Nyström | |||||
Græsk romersk bantamvægt M | FIN | Anselm Ahlfors | |||
Väinö Ikonen | |||||
Græsk romersk fjervægt M | FIN | Kaarlo Anttila | |||
Aleksanteri Toivola | |||||
Græsk romersk letvægt M | FIN | Kalle Westerlund | |||
Oskar Friman | |||||
Græsk romersk mellemvægt M | FIN | Artur Lindfors | |||
Edvard Westerlund | |||||
Græsk romersk letsværvægt M | FIN | Emil Wecksten | |||
Onni Pellinen | |||||
Græsk romersk sværvægt M | FIN | Edil Rosenqvist | |||
Johan Salila | |||||
* Listen ovenfor over Finske deltagere ved OL i 1924 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Finske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Paris 1924 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||