Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i Calgary 1988 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | TCH | Adrian Bires | |||
Peter Jurko | |||||
Styrtløb K | TCH | Lucia Medzihradska | |||
Ludmila Milanova | |||||
Super G K | TCH | Lenka Kebrlova | |||
Lucia Medzihradska | |||||
Ludmila Milanova | |||||
Super G M | TCH | Adrian Bires | |||
Peter Jurko | |||||
Storslalom K | TCH | Lenka Kebrlova | |||
Lucia Medzihradska | |||||
Ludmila Milanova | |||||
Storslalom M | TCH | Adrian Bires | |||
Peter Jurko | |||||
Slalom K | TCH | Lenka Kebrlova | |||
Lucia Medzihradska | |||||
Ludmila Milanova | |||||
Slalom M | TCH | Adrian Bires | |||
Peter Jurko | |||||
Kombination K | TCH | Lenka Kebrlova | |||
Lucia Medzihradska | |||||
Ludmila Milanova | |||||
Kombination M | TCH | Adrian Bires | |||
Peter Jurko | |||||
Skiskydning | |||||
10 km M | TCH | Jaromir Simunek | |||
Jiri Holubec | |||||
Tomas Kos | |||||
Jan Matous | |||||
20 km M | TCH | Frantisek Chaladek | |||
Jiri Holubec | |||||
Tomas Kos | |||||
Jan Matous | |||||
Langrend | |||||
5 km K | TCH | Ivana Radlova | |||
Lubomira Balazova | |||||
Alzbeta Havrancikova | |||||
Viera Klimkova | |||||
15 km M | TCH | Pavel Benc | |||
Ladislav Svanda | |||||
Vaclav Korunka | |||||
Martin Petrasek | |||||
20 km K | TCH | Ivana Radlova | |||
Lubomira Balazova | |||||
Alzbeta Havrancikova | |||||
Viera Klimkova | |||||
50 km M | TCH | Petr Lisican | |||
Ladislav Svanda | |||||
Pavel Benc | |||||
Radim Nyc | |||||
10 km K | TCH | Lubomira Balazova | |||
Alzbeta Havrancikova | |||||
Viera Klimkova | |||||
30 km M | TCH | Radim Nyc | |||
Petr Lisican | |||||
Ladislav Svanda | |||||
Martin Petrasek | |||||
4x10 km M | TCH | Ladislav Svanda | |||
Pavel Benc | |||||
Vaclav Korunka | |||||
Radim Nyc | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | TCH | Iveta Voralova | |||
Individuelt M | TCH | Petr Barna | |||
Parløb | TCH | Lenka Knapova | |||
Rene Novotny | |||||
Kælk | |||||
Ener M | TCH | Lubos Jira Sr. | |||
Petr Urban | |||||
Toer M | TCH | Lubos Jira Sr. | |||
Petr Urban | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | TCH | Miroslav Kopal | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | TCH | Pavel Ploc | |||
Jiri Parma | |||||
Ladislav Dluhos | |||||
Jiri Malec | |||||
Stor bakke M | TCH | Jiri Malec | |||
Ladislav Dluhos | |||||
Pavel Ploc | |||||
Jiri Parma | |||||
Hold M | TCH | Jiri Malec | |||
Jiri Parma | |||||
Ladislav Dluhos | |||||
Pavel Ploc | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
1500 m M | TCH | Jiri Kyncl | |||
5000 m M | TCH | Jiri Kyncl | |||
10000 m M | TCH | Jiri Kyncl | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1988 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Calgary 1988 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||