Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i Mexico City 1968 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
800 m M | TCH | Josef Plachy | |||
Tomas Jungwirth | |||||
1500 m M | TCH | Josef Odlozil | |||
110 m hæk M | TCH | Lubomir Nadenicek | |||
Højdespring M | TCH | Rudolf Hubner | |||
Jaroslav Alexa | |||||
Diskoskast M | TCH | Ludvik Danek | |||
100 m K | TCH | Eva Gleskova | |||
200 m K | TCH | Eva Gleskova | |||
400 m K | TCH | Anna Chmelkova | |||
800 m K | TCH | Jaroslava Jehlickova | |||
Højdespring K | TCH | Maria Faithova | |||
Jaroslava Valentova | |||||
Miroslava Rezkova | |||||
Boksning | |||||
Letweltervægt M | TCH | Vladimir Kucera | |||
Weltervægt M | TCH | Bohumil Nemecek | |||
Letmellemvægt M | TCH | Vojtech Stantien | |||
Mellemvægt M | TCH | Jan Hejduk | |||
Letsværvægt M | TCH | Josef Kapin | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | TCH | Ivona Vavrova | |||
K1 1000 m M | TCH | Vaclav Mara | |||
C1 1000 m M | TCH | Jiri Ctvrtecka | |||
C2 1000 m M | TCH | Svatopluk Skarupsky | |||
Rudolf Penkava | |||||
Cykling | |||||
Holdforfølgelse M | TCH | Pavel Kondr | |||
Milan Puzrla | |||||
Frantisek Rezac | |||||
Jiri Daler | |||||
1000 m på tid M | TCH | Milos Jelinek | |||
Tandem M | TCH | Milos Jelinek | |||
Ivan Kucirek | |||||
Udspring | |||||
3 m spring K | TCH | Milena Duchkova | |||
Tårnspring K | TCH | Milena Duchkova | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | TCH | Bohumila Rimnacova | |||
Vera Caslavska | |||||
Hana Liskova | |||||
Mariana Krajcirova | |||||
Miroslava Sklenickova | |||||
Hold K | TCH | Miroslava Sklenickova | |||
Vera Caslavska | |||||
Jana Kubickova | |||||
Mariana Krajcirova | |||||
Bohumila Rimnacova | |||||
Hana Liskova | |||||
Hold M | TCH | Jiri Fejtek | |||
Bohumil Mudrik | |||||
Vaclav Kubicka | |||||
Vaclav Skoumal | |||||
Frantisek Bocko | |||||
Miloslav Netusil | |||||
Gulv K | TCH | Vera Caslavska | |||
Bohumila Rimnacova | |||||
Spring på hest K | TCH | Vera Caslavska | |||
Maria Krajcirova | |||||
Miroslava Sklenickova | |||||
Bom K | TCH | Vera Caslavska | |||
Forskudt barre K | TCH | Vera Caslavska | |||
Miroslava Sklenickova | |||||
Bohumila Rimnacova | |||||
Barre M | TCH | Vaclav Kubicka | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | TCH | Vaclav Kozak | |||
Dobbeltsculler M | TCH | Jaroslav Hellebrand | |||
Petr Kratky | |||||
Toer med styrmand M | TCH | Karel Kovar | |||
Karel Kolesa | |||||
Ivan Miluska | |||||
Otter M | TCH | Pavel Svojanovsky | |||
Jiri Ptak | |||||
Zdenek Kuba | |||||
Petr Cermak | |||||
Otakar Marecek | |||||
Oldrich Svojanovsky | |||||
Jan Wallisch | |||||
Karel Kolesa | |||||
Vladimir Janos | |||||
Skydning | |||||
Riffel liggende | TCH | Jan Kurka | |||
Fri riffel | TCH | Ondrej Sima | |||
Jan Kurka | |||||
Silhuetpistol | TCH | Lubomir Nacovsky | |||
Ladislav Falta | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | TCH | Olga Kozicova | |||
200 m fri stil K | TCH | Olga Kozicova | |||
Volleyball | |||||
Volleyball M | TCH | Bohumil Golian | |||
Josef Musil | |||||
Drahomir Koudelka | |||||
Josef Smolka | |||||
Frantisek Sokol | |||||
Jiri Svoboda | |||||
Pavel Schenk | |||||
Petr Kop | |||||
Zdenek Groessi | |||||
Vladimir Petlak | |||||
Lubomir Zajicek | |||||
Antonin Prochazka | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | TCH | Ondrej Hekei | |||
Mellemvægt M | TCH | Miroslav Kolarik | |||
Letsværvægt M | TCH | Hans Zdrazila | |||
Mellemsværvægt M | TCH | Viteslav Orszag | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk fluevægt M | TCH | Miroslav Zeman | |||
Græsk romersk sværvægt M | TCH | Petr Kment | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1968 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Mexico City 1968 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||