Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i Rom 1960 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
200 m M | TCH | Vilem Mandlik | |||
400 m M | TCH | Zdenek Vana | |||
Josef Trousil | |||||
800 m M | TCH | Jaromir Slegr | |||
5000 m M | TCH | Miroslav Jurek | |||
Jaroslav Bohaty | |||||
10000 m M | TCH | Jaroslav Bohaty | |||
Maraton M | TCH | Pavel Kantorek | |||
3000 m forhindringsløb M | TCH | Bohumir Zhanal | |||
Vlastimil Brlica | |||||
4x400 m M | TCH | Josef Trousil | |||
Jaroslav Jirasek | |||||
Jaromir Slegr | |||||
Zdenek Vana | |||||
20 km kapgang M | TCH | Ladislav Moc | |||
50 km kapgang M | TCH | Svatopluk Sykora | |||
Ladislav Moc | |||||
Josef Dolezal | |||||
Højdespring M | TCH | Jiri Lansky | |||
Stangspring M | TCH | Rudolf Tomasek | |||
Længdespring M | TCH | Jan Netopilik | |||
Kuglestød M | TCH | Jiri Skobla | |||
Jaroslav Plihal | |||||
Diskoskast M | TCH | Zdenek Nemec | |||
Zedenek Cihak | |||||
200 m K | TCH | Alena Stolzova | |||
800 m K | TCH | Bednska Kulhava | |||
80 m hæk K | TCH | Alena Stolzova | |||
Længdespring K | TCH | Vlasta Prikrylova | |||
Kuglestød K | TCH | Vera Cerna | |||
Diskoskast K | TCH | Jirina Nemcova | |||
Stepanka Mertova | |||||
Spydkast K | TCH | Vlasta Peskova | |||
Dana Zatopkova | |||||
Boksning | |||||
Letvægt M | TCH | Jozef Töre | |||
Letweltervægt M | TCH | Bohumil Nemecek | |||
Sværvægt M | TCH | Josef Nemec | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | TCH | Eva Kutova | |||
K2 500 m K | TCH | Eva Kutova | |||
Eva Kolinska | |||||
K1 1000 m M | TCH | Ladislav Cepciansky | |||
K2 1000 m M | TCH | Frantisek Riha | |||
Frantisek Vrsovsky | |||||
K1 4x500 m M | TCH | Miroslav Pavelec | |||
Ladislav Cepciansky | |||||
Vladimir Spacek | |||||
Frantisek Vrsovsky | |||||
C1 1000 m M | TCH | Tibor Polakovic | |||
C2 1000 m M | TCH | Jiri Kodes | |||
Vaclav Vokal | |||||
Cykling | |||||
Holdforfølgelse M | TCH | Josef Volf | |||
Ferdinand Duchon | |||||
Jan Chlistovsky | |||||
Slavoj Cerny | |||||
Tandem M | TCH | Dusan Skvarenina | |||
Juraj Miklusica | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | TCH | Tomas Bauer | |||
Tårnspring M | TCH | Tomas Bauer | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | TCH | Frantisek Sembera | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | TCH | Vera Caslavska | |||
Individuelt M | TCH | Jaroslav Stastny | |||
Pavel Gajdos | |||||
Jaroslav Bim | |||||
Ferdinand Danis | |||||
Josef Trmal | |||||
Hold K | TCH | Vera Caslavska | |||
Matylda Matouskova | |||||
Adolfina Tacova | |||||
Eva Bosakova | |||||
Ludmila Svedova | |||||
Hana Ruzickova | |||||
Hold M | TCH | Pavel Gajdos | |||
Ferdinand Danis | |||||
Josef Trmal | |||||
Jaroslav Bim | |||||
Jaroslav Stastny | |||||
Ladislav Pazdera | |||||
Gulv K | TCH | Eva Bosakova | |||
Spring på hest K | TCH | Adolfina Tacova | |||
Bom K | TCH | Eva Bosakova | |||
Vera Caslavska | |||||
Gulv M | TCH | Jaroslav Stastny | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | TCH | Pavel Schmidt | |||
Vaclav Kozak | |||||
Toer med styrmand M | TCH | Vaclav Chalupa Sr. | |||
Miroslav Strejcek | |||||
Frantisek Stanek | |||||
Firer uden styrmand M | TCH | Jaroslav Starosta | |||
Miroslav Jiska | |||||
Rene Libal | |||||
Jindrich Blazek | |||||
Firer med styrmand M | TCH | Oldrich Tikal | |||
Miroslav Konicek | |||||
Pavel Hofmann | |||||
Petr Pulkrabek | |||||
Richard Novy | |||||
Otter M | TCH | Jan Sveda | |||
Stanislav Lusk | |||||
Miroslav Konicek | |||||
Ludek Pojezny | |||||
Jiri Lundak | |||||
Vaclav Pavkovic | |||||
Jan Jindra | |||||
Bohumil Janousek | |||||
Josef Ventus | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | TCH | Duoan Houdek | |||
Otakar Horinek | |||||
Riffel liggende M | TCH | Dusan Houdek | |||
Otakar Horinek | |||||
Fri riffel M | TCH | Frantisek Prokop | |||
Vladimir Stiborik | |||||
Fri pistol M | TCH | Jiri Hrenecek | |||
Stanislav Kudrna | |||||
Silhuetpistol M | TCH | Josef Svab | |||
Jiri Hrnecek | |||||
Trap M | TCH | Vaclav Zavazal | |||
Josef Hrach | |||||
Svømning | |||||
200 m brystsvømning K | TCH | Marta Kadlecova | |||
200 m brystsvømning M | TCH | Vitezslav Svozil | |||
200 m butterfly M | TCH | Pavel Pazdirek | |||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | TCH | Zdenek Otahal | |||
Mellemsværvægt M | TCH | Zdenek Srstka | |||
Sværvægt M | TCH | Vaclav Syrovy | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk bantamvægt M | TCH | Jiri Svec | |||
Græsk romersk fjervægt M | TCH | Vojtech Toth | |||
Græsk romersk letvægt M | TCH | Karel Matousek | |||
Græsk romersk sværvægt M | TCH | Bohumil Kubat | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1960 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rom 1960 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||