Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i Melbourne 1956 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
200 m M | TCH | Josef Trousil | |||
Vilem Mandlik | |||||
Vaclav Janecek | |||||
1500 m M | TCH | Stanislav Jungwirth | |||
10000 m M | TCH | Pavel Kantorek | |||
Maraton M | TCH | Emil Zatopek | |||
Pavel Kantorek | |||||
4x400 m M | TCH | Jaroslav Jirasek | |||
Vilem Mandlik | |||||
Josef Trousil | |||||
Vaclav Janecek | |||||
20 km kapgang M | TCH | Josef Dolezal | |||
50 km kapgang M | TCH | Milan Skront | |||
Josef Dolezal | |||||
Trespring M | TCH | Martin Rehak | |||
Kuglestød M | TCH | Jiri Skobla | |||
Højdespring K | TCH | Olga Modrachova | |||
Jirina Voborilova | |||||
Diskoskast K | TCH | Stepanka Mertova | |||
Olga Fikotova | |||||
Jirina Voborilova | |||||
Spydkast K | TCH | Dana Zatopkova | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | TCH | Frantisek Majdloch | |||
Fjervægt M | TCH | Jan Zachara | |||
Letvægt M | TCH | Josef Chovanec | |||
Mellemvægt M | TCH | Julius Torma | |||
Sværvægt M | TCH | Josef Nemec | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | TCH | Ladislav Cepciansky | |||
K2 1000 m M | TCH | Rudolf Klabouch | |||
Miloslav Jemelka | |||||
K1 10000 m M | TCH | Ladislav Cepciansky | |||
K2 10000 m M | TCH | Rudolf Klabouch | |||
Miloslav Jemelka | |||||
C1 1000 m M | TCH | Karel Hradil | |||
C1 10000 m M | TCH | Jiri Vokner | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb hold M | TCH | Jaroslav Cihlar | |||
Jiri Nouza | |||||
Frantisek Jursa | |||||
1000 m på tid M | TCH | Ladislav Foucek | |||
Sprint M | TCH | Ladislav Foucek | |||
Tandem M | TCH | Ladislav Foucek | |||
Vaclav Machek | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | TCH | Miroslava Brdickova | |||
Vera Drazdikova | |||||
Anna Marejkova | |||||
Alena Reichova | |||||
Matylda Sinova | |||||
Eva Bosakova | |||||
Individuelt M | TCH | Josef Skvor | |||
Ferdinand Danis | |||||
Hold K | TCH | Vera Drazdikova | |||
Alena Reichova | |||||
Eva Bosakova | |||||
Miroslava Brdickova | |||||
Anna Marejkova | |||||
Matylda Sinova | |||||
Hold M | TCH | Ferdinand Danis | |||
Jaroslav Mikoska | |||||
Vladimir Kejr | |||||
Josef Skvor | |||||
Zdenek Rusicka | |||||
Jaroslav Bim | |||||
Gulv K | TCH | Eva Bosakova | |||
Bom K | TCH | Anna Marelkova | |||
Eva Bosakova | |||||
Forskudt barre K | TCH | Eva Bosakova | |||
Gulv M | TCH | Ferdinand Danis | |||
Bensving M | TCH | Jaroslav Bim | |||
Josef Skvor | |||||
Ringe M | TCH | Ferdinand Danis | |||
Reck M | TCH | Ferdinand Danis | |||
Holdgymnastik K | TCH | Matylda Matouskova | |||
Vera Drazdikova | |||||
Alena Reichova | |||||
Eva Bosakova | |||||
Miroslava Brdickova | |||||
Anna Marejkova | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | TCH | Vladimír Cerny | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | TCH | Albert Krajmer | |||
Frantisek Reich | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | TCH | Otakar Horinek | |||
Riffel liggende M | TCH | Otakar Horinek | |||
Fri pistol M | TCH | Frantisek Maxa | |||
Trap M | TCH | Igor Treybal | |||
Frantisek Capek | |||||
Svømning | |||||
100 m rygcrawl M | TCH | Ladislav Bacik | |||
100 m butterfly K | TCH | Marta Skupilova | |||
Vægtløftning | |||||
Letsværvægt M | TCH | Vaclav Psenicka Jr. | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1956 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Melbourne 1956 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||