Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i London 1948 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
800 m M | TCH | Vaclav Winter | |||
1500 m M | TCH | Vaclav Cevona | |||
5000 m M | TCH | Emil Zatopek | |||
10000 m M | TCH | Emil Zatopek | |||
Længdespring M | TCH | Jaroslav Fikejz | |||
Kuglestød M | TCH | Cestmir Calina | |||
Hammerkast M | TCH | Jaroslav Knotek | |||
Spydkast M | TCH | Lumir Kiesewetter | |||
100 m K | TCH | Olga Sicnerova | |||
200 m K | TCH | Olga Sicnerova | |||
80 m hæk K | TCH | Libuse Lomska | |||
Kuglestød K | TCH | Jaroslava Komarkova | |||
Spydkast K | TCH | Dana Ingrova | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | TCH | Frantisek Majdloch | |||
Letvægt M | TCH | Alois Petrina | |||
Weltervægt M | TCH | Julius Torma | |||
Mellemvægt M | TCH | Miloslav Prihoda | |||
Letsværvægt M | TCH | Otakar Rademacher | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | TCH | Ruzena Kostalova | |||
K1 1000 m M | TCH | Lubomir Vambera | |||
K2 1000 m M | TCH | Ota Kroutil | |||
Milos Pech | |||||
K1 10000 m M | TCH | Jan Matocha | |||
K2 10000 m M | TCH | Karel Lomecky | |||
Ludvik Klima | |||||
C1 1000 m M | TCH | Josef Holecek | |||
C2 1000 m M | TCH | Jan Brzak-Felix | |||
Bohumil Kudma | |||||
C1 10000 m M | TCH | Frantisek Capek | |||
C2 10000 m M | TCH | Vaclav Havel | |||
Jiri Pecka | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | TCH | Zdenek Ruzicka | |||
Hold K | TCH | Olga Silhanova | |||
Milena Mullerova | |||||
Miloslava Misakova | |||||
Maria Kovarova | |||||
Bozena Smcova | |||||
Zdenka Vermirovska | |||||
Vera Ruzickova | |||||
Zdenka Hinsova | |||||
Hold M | TCH | Vladimir Karas | |||
Leo Sotornik | |||||
Frantisek Wirth | |||||
Vratislav Petracek | |||||
Pavel Benetka | |||||
Zdenek Ruzicka | |||||
Gustav Hruby | |||||
Miroslav Malek | |||||
Gulv M | TCH | Vladimir Karas | |||
Leo Sotronik | |||||
Pavel Benetka | |||||
Zdenek Ruzicka | |||||
Spring på hest M | TCH | Leo Sotornik | |||
Ringe M | TCH | Zdenek Ruzicka | |||
Vladimir Karas | |||||
Barre M | TCH | Zdenek Ruzicka | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | TCH | Otto Jemelka | |||
Karel Bartu | |||||
Svømning | |||||
400 m fri stil M | TCH | Miroslav Bartusek | |||
1500 m fri stil M | TCH | Miroslav Bartusek | |||
100 m rygcrawl M | TCH | Jiri Kovar | |||
200 m brystsvømning M | TCH | Jiri Linhart | |||
Brydning | |||||
Fri stil sværvægt M | TCH | Josef Ruzicka | |||
Græsk romersk fjervægt M | TCH | Jan Stehlik | |||
Græsk romersk letvægt M | TCH | Vaclav Tuhy | |||
Græsk romersk sværvægt M | TCH | Josef Ruzicka | |||
* Listen ovenfor over Tjekkoslovakiske deltagere ved OL i 1948 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tjekkoslovakiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 1948 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||