Cubanske deltagere ved OL i Atlanta 1996 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
200 m M | CUB | Ivan Garcia | |||
800 m M | CUB | Norberto Téllez | |||
110 m hæk M | CUB | Emilio Valle | |||
Erick Batte | |||||
Anier Garcia | |||||
4x100 m M | CUB | Andres Gomez | |||
Joel Gonzalez | |||||
Joel Isasi | |||||
Luis Alberto Perez | |||||
Joel Lamela Luaces | |||||
Luis Perez Rionda | |||||
Joel Lamela | |||||
Ivan Garcia | |||||
4x400 m M | CUB | Georkis Vera Rivaux | |||
Omar Mena Abreu | |||||
Jorge Crusellas Alvarez | |||||
Roberto Hernandez | |||||
Højdespring M | CUB | Javier Sotomayor | |||
Længdespring M | CUB | Jaime Jefferson | |||
Ivan Pedroso | |||||
Trespring M | CUB | Yoel Garcia Luis | |||
Yoelbi Quesada | |||||
Aliecer Urrutia Delgado | |||||
Diskoskast M | CUB | Roberto Moya Sandoval | |||
Alexis Elizalde Estevez | |||||
Hammerkast M | CUB | Alberto Sanchez | |||
Spydkast M | CUB | Isbel Luaces | |||
Emeterio Gonzalez | |||||
Tikamp M | CUB | Raul Duany | |||
Eugenio Balanque | |||||
800 m K | CUB | Ana Fidelia Quirot | |||
100 m hæk K | CUB | Aliuska Lopez | |||
4x100 m K | CUB | Idalia Hechavarria | |||
Liliana Allen | |||||
Dainelky Perez | |||||
Aliuska Lopez | |||||
4x400 m K | CUB | Surella Morales | |||
Idalmis Bonne | |||||
Julia Duporty | |||||
Ana Fidelia Quirot | |||||
Højdespring K | CUB | Ioamnet Quintero | |||
Længdespring K | CUB | Niurka Montalvo | |||
Lissette Cuza Diaz | |||||
Regla Cardenas Telo | |||||
Trespring K | CUB | Yamilé Aldama | |||
Kuglestød K | CUB | Yumileidi Cumbá | |||
Belsis Laza | |||||
Diskoskast K | CUB | Barbara Hechevarria | |||
Maritza Marten | |||||
Spydkast K | CUB | Isel Lopez | |||
Xiomara Rivero | |||||
Odelmys Palma | |||||
Syvkamp K | CUB | Regla Cardenas Telo | |||
Magalys Garcia | |||||
Baseball | |||||
Baseball M | CUB | Juan Padilla Alfonso | |||
Jose Antonio Estrada | |||||
Luis Ulacia Alvarez | |||||
Jorge Fumero | |||||
Omar Linares Izquierdo | |||||
Lazaro Vargas Alvarez | |||||
Jose Ariel Contreras Carnejo | |||||
Alberto Hernandez Perez | |||||
Omar Ajete Iglesias | |||||
Juan Manrique Garcia | |||||
Rey Isaac | |||||
Orestes Kindelan Olivares | |||||
Antonio Pacheco Masso | |||||
Miguel Caldes Luis | |||||
Omar Luis | |||||
Antonio Scull Hernandez | |||||
Eduardo Paret Perez | |||||
Ormari Romero | |||||
Eliecer Montes de Oca Fleites | |||||
Pedro Luis Lazo Iglesias | |||||
Basketball | |||||
Basketball K | CUB | Olga Vigil | |||
Maria Leon | |||||
Grisel Herrera | |||||
Cariola Hechevarria | |||||
Yamilet Martinez | |||||
Lisdeivi Victores | |||||
Milayda Enriquez | |||||
Judith Aguila | |||||
Gertrudis Gomez | |||||
Biosotis Lagno | |||||
Delia Hernandez Henry | |||||
Tania Seino | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | CUB | Yosvany Aguilera | |||
Fluevægt M | CUB | Maikro Romero | |||
Bantamvægt M | CUB | Arnaldo Mesa | |||
Fjervægt M | CUB | Lorenzo Aragon | |||
Letvægt M | CUB | Julio Gonzalez | |||
Letweltervægt M | CUB | Hector Vinent | |||
Weltervægt M | CUB | Juan Hernandez Sierra | |||
Letmellemvægt M | CUB | Alfredo Duvergel | |||
Mellemvægt M | CUB | Ariel Hernandes Ascuy | |||
Letsværvægt M | CUB | Freddy Rojas | |||
Sværvægt M | CUB | Felix Savon | |||
Supersværvægt M | CUB | Alexis Rubalcaba | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | CUB | Dania Perez | |||
Pointsløb K | CUB | Dania Perez | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | CUB | Oscar Garcia Perez | |||
Elvis Gregory Gil | |||||
Rolando Tucker Leon | |||||
Fleuret hold M | CUB | Rolando Tucker Leon | |||
Elvis Gregory Gil | |||||
Oscar Garcia Perez | |||||
Kårde individuelt K | CUB | Tamara Esteri | |||
Mirayda Garcia | |||||
Milagros Palma | |||||
Kårde individuelt M | CUB | Ivan Trevejo Perez | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | CUB | Amarilys Savon Carmenate | |||
Halv-letvægt K | CUB | Legna Verdecia | |||
Letvægt K | CUB | Driulys Gonzalez Morales | |||
Halv-mellemvægt K | CUB | Ileana Beltran | |||
Mellemvægt K | CUB | Odalys Reve Jimenez | |||
Halv-sværvægt K | CUB | Diadenys Luna Castellanos | |||
Sværvægt K | CUB | Estella Rodriguez Villanueva | |||
Ekstra-letvægt M | CUB | Manolo Poulat | |||
Halv-letvægt M | CUB | Israel Hernandez Planas | |||
Mellemvægt M | CUB | Yosvane Despaigne | |||
Halv-sværvægt M | CUB | Angel Sanchez | |||
Sværvægt M | CUB | Frank Moreno | |||
Roning | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | CUB | Alexis Arias | |||
Raul Leon | |||||
Sejlsport | |||||
470 M | CUB | Pedro Fernandez | |||
Angel Jimenez | |||||
Skydning | |||||
Skeet M | CUB | Juan Rodriguez Martinez | |||
Servando Puldon | |||||
Alfredo Torres | |||||
Svømning | |||||
100 m rygcrawl M | CUB | Neisser Bent Vasquez | |||
Rodolfo Falcon Cabrera | |||||
200 m rygcrawl M | CUB | Rodolfo Falcon Cabrera | |||
Neisser Bent Vasquez | |||||
100 m brystsvømning M | CUB | Mario Gonzalez Montesinos | |||
200 m brystsvømning M | CUB | Mario Gonzalez Montesinos | |||
Volleyball | |||||
Volleyball K | CUB | Marlenis Costa | |||
Regla Torres Herrera | |||||
Idalmis Gato Moya | |||||
Yumilka Ruiz Luaces | |||||
Magalys Carvajal Rivera | |||||
Regla Bell McKenzie | |||||
Mirka Francia Vasconcelos | |||||
Taimaris Aguero | |||||
Mireya Luis Hernandez | |||||
Raisa Ofarril | |||||
Ana Ivis Fernandez | |||||
Lilia Izquierdo Aguirre | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | CUB | William Vargas Trujillo | |||
Letvægt M | CUB | Idalberto Aranda Quintero | |||
Mellemvægt M | CUB | Pablo Lara Rodriguez | |||
Mellemsværvægt M | CUB | Enrique Sabari Gayten | |||
Carlos Hernandez Calderon | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | CUB | Alexis Vila Perdomo | |||
Fri stil fluevægt M | CUB | Carlos Varela | |||
Fri stil bantamvægt M | CUB | Alejandro Puerto Diaz | |||
Fri stil letvægt M | CUB | Yosmany Sanchez Larrudet | |||
Fri stil mellemvægt M | CUB | Ariel Ramos Wilson | |||
Græsk romersk letfluevægt M | CUB | Wilber Sanchez Amita | |||
Græsk romersk fluevægt M | CUB | Lazaro Rivas Scull | |||
Græsk romersk bantamvægt M | CUB | Luis Sarmiento Hernandez | |||
Græsk romersk fjervægt M | CUB | Juan Luis Maren Delis | |||
Græsk romersk letvægt M | CUB | Liubal Colas Oris | |||
Græsk romersk weltervægt M | CUB | Filiberto Azcuy Aguilera | |||
Græsk romersk letsværvægt M | CUB | Reynaldo Pena Borroto | |||
Græsk romersk sværvægt M | CUB | Hector Milian Perez | |||
* Listen ovenfor over Cubanske deltagere ved OL i 1996 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Cubanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Atlanta 1996 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||