Kinesiske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | CHN | Yong Fujun | |||
Xue Haifeng | |||||
Individuelt K | CHN | Lin Sang | |||
He Ying | |||||
Zhang Juanjuan | |||||
Hold K | CHN | Lin Sang | |||
Zhang Juanjuan | |||||
He Ying | |||||
Atletik | |||||
100 m M | CHN | Chen Haijian | |||
200 m M | CHN | Yang Yaozu | |||
1500 m M | CHN | Dou Zhaobo | |||
Maraton M | CHN | Li Zhuhong | |||
Zhu Ronghua | |||||
Han Gang | |||||
110 m hæk M | CHN | Liu Xiang | |||
Shi Dongpeng | |||||
20 km kapgang M | CHN | Zhu Hongjun | |||
Liu Yunfeng | |||||
Han Yucheng | |||||
50 km kapgang M | CHN | A Latangadasu | |||
Yu Chaohong | |||||
Han Yucheng | |||||
Højdespring M | CHN | Liu Yang | |||
Stangspring M | CHN | Liu Feiliang | |||
Længdespring M | CHN | Zhou Can | |||
Trespring M | CHN | Li Yanxi | |||
Diskoskast M | CHN | Wu Tao | |||
Spydkast M | CHN | Li Rongxiang | |||
Tikamp M | CHN | Qi Haifeng | |||
100 m K | CHN | Li Xuemei | |||
400 m K | CHN | Bo Fanfang | |||
5000 m K | CHN | Sun Yingjie | |||
Xing Huina | |||||
10000 m K | CHN | Xing Huina | |||
Sun Yingjie | |||||
Maraton K | CHN | Zhang Shujing | |||
Zhou Chunxiu | |||||
Li Helan | |||||
100 m hæk K | CHN | Su Yiping | |||
400 m hæk K | CHN | Huang Xiaoxiao | |||
20 km kapgang K | CHN | Song Hongjuan | |||
Wang Liping | |||||
Jiang Jing | |||||
Højdespring K | CHN | Jing Xuezhu | |||
Stangspring K | CHN | Zhao Yingying | |||
Gao Shuying | |||||
Længdespring K | CHN | Wang Lina | |||
Guan Yingnan | |||||
Liang Shuyan | |||||
Trespring K | CHN | Zhang Hao | |||
Huang Qiuyan | |||||
Kuglestød K | CHN | Li Meiju | |||
Li Fengfeng | |||||
Zhang Xiaoyu | |||||
Diskoskast K | CHN | Li Yanfeng | |||
Song Aimin | |||||
Qun Huang | |||||
Hammerkast K | CHN | Liu Yinghui | |||
Gu Yuan | |||||
Zhang Wenxiu | |||||
Spydkast K | CHN | Ma Ning | |||
Xue Juan | |||||
Syvkamp K | CHN | Shen Shengfei | |||
Badminton | |||||
Single M | CHN | Bao Chunlai | |||
Chen Hong | |||||
Lin Dan | |||||
Double M | CHN | Fu Haifeng | |||
Sang Yang | |||||
Cai Yun | |||||
Zheng Bo | |||||
Single K | CHN | Gong Ruina | |||
Zhou Mi | |||||
Zhang Ning | |||||
Double K | CHN | Wei Yili | |||
Gao Ling | |||||
Yang Wei | |||||
Shao Tingting | |||||
Huang Sui | |||||
Zhang Jiewen | |||||
Mixdouble | CHN | Zhang Jun | |||
Zhao Tingting | |||||
Gao Ling | |||||
Chen Qiqiu | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | CHN | Yi Jianlian | |||
Zhang Jinsong | |||||
Zhu Fangyu | |||||
Zhang Yunsong | |||||
Chen Ke | |||||
Yao Ming | |||||
Li Nan | |||||
Liu Wei | |||||
Menke Batere | |||||
Guo Shiqiang | |||||
Mo Ke | |||||
Du Feng | |||||
Basketball K | CHN | Song Xiaoyun | |||
Chen Nan | |||||
Chen Luyun | |||||
Hu Xiaotao | |||||
Wang Ling | |||||
Pan Wei | |||||
Sui Feifei | |||||
Bian Lan | |||||
Ye Li | |||||
Ren Lei | |||||
Miao Lijie | |||||
Zhang Fan | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | CHN | Zou Shiming | |||
Bantamvægt M | CHN | Liu Yuan | |||
Letvægt M | CHN | Chen Tongzhou | |||
Weltervægt M | CHN | Hanati Silamu | |||
Mellemvægt M | CHN | Ha Dabateer | |||
Letsværvægt M | CHN | Lei Yuping | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | CHN | Li Ting | |||
K1 500 m M | CHN | Liu Haitao | |||
K2 500 m K | CHN | Xu Linbei | |||
Zhong Hongyan | |||||
K2 500 m M | CHN | Yin Yijun | |||
Wang Lei | |||||
K4 500 m K | CHN | Xu Linbei | |||
He Jing | |||||
Zhong Hongyan | |||||
Gao Yi | |||||
K1 1000 m M | CHN | Liu Haitao | |||
K2 1000 m M | CHN | Wang Lei | |||
Yin Yijun | |||||
C1 500 m M | CHN | Wang Bing | |||
C2 500 m M | CHN | Meng Guanliang | |||
Yang Wenjun | |||||
C1 1000 m M | CHN | Jing Ying | |||
C2 1000 m M | CHN | Yang Wenjun | |||
Meng Guanliang | |||||
K1 slalom K | CHN | Li Jingjing | |||
C2 slalom M | CHN | Tian Qin | |||
Chen Fubin | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | CHN | Qian Yunjuan | |||
Zhang Junying | |||||
Pointsløb K | CHN | Li Meifang | |||
500 m på tid K | CHN | Jiang Yonghua | |||
Mountainbike M | CHN | Zhu Yongbiao | |||
Mountainbike K | CHN | Ma Yanping | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | CHN | Bo Peng | |||
Wang Feng | |||||
3 m spring K | CHN | Wu Minxia | |||
Guo Jingjing | |||||
Tårnspring M | CHN | Hu Jia | |||
Tian Liang | |||||
Tårnspring K | CHN | Li Ting | |||
Lao Lishi | |||||
Synkron 3 m spring M | CHN | Bo Peng | |||
Wang Kenan | |||||
Synkron 3 m spring K | CHN | Guo Jingjing | |||
Wu Minxia | |||||
Synkron tårnspring M | CHN | Tian Liang | |||
Yang Jinghui | |||||
Synkron tårnspring K | CHN | Lao Lishi | |||
Li Ting | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | CHN | Meng Jie | |||
Fleuret individuelt M | CHN | Wu Hanxiong | |||
Wang Haibin | |||||
Dong Zhaozhi | |||||
Fleuret hold M | CHN | Wu Hanxiong | |||
Dong Zhaozhi | |||||
Ye Chong | |||||
Wang Haibin | |||||
Kårde individuelt K | CHN | Zhang Li | |||
Shen Weiwei | |||||
Li Na | |||||
Kårde individuelt M | CHN | Zhao Gang | |||
Wang Lei | |||||
Xie Yongjun | |||||
Kårde hold K | CHN | Zhong Weiping | |||
Shen Weiwei | |||||
Zhang Li | |||||
Li Na | |||||
Kårde hold M | CHN | Tuo Tong | |||
Wang Lei | |||||
Xie Yongjun | |||||
Zhao Gang | |||||
Sabel individuelt K | CHN | Zhang Ying | |||
Tan Xue | |||||
Sabel individuelt M | CHN | Zhou Hanming | |||
Huang Yaojiang | |||||
Chen Feng | |||||
Sabel hold M | CHN | Zhou Hanming | |||
Wang Jingzhi | |||||
Chen Feng | |||||
Huang Yaojiang | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold K | CHN | Ji Ting | |||
Zhang Ying | |||||
Shi Dan | |||||
Bi Yan | |||||
Li Jie | |||||
Ning Zhenyun | |||||
Wang Kun | |||||
Liu Huana | |||||
Pu Wei | |||||
Liu Yali | |||||
Han Duan | |||||
Zhong Jinyu | |||||
Gao Yingying | |||||
Fan Yunjie | |||||
Wang Liping | |||||
Ren Liping | |||||
Qu Feifei | |||||
Bai Lili | |||||
Teng Wei | |||||
Zhang Ouying | |||||
Jin Xiaomei | |||||
Xiao Zhen | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | CHN | Zhang Nan | |||
Cheng Fei | |||||
Lin Li | |||||
Fan Ye | |||||
Li Ya | |||||
Wang Tiantian | |||||
Individuelt M | CHN | Xing Aowei | |||
Teng Haibin | |||||
Xiao Qin | |||||
Li Xiaopeng | |||||
Huang Xu | |||||
Yang Wei | |||||
Hold K | CHN | Lin Li | |||
Li Ya | |||||
Zhang Nan | |||||
Fan Ye | |||||
Wang Tiantian | |||||
Cheng Fei | |||||
Hold M | CHN | Li Xiaopeng | |||
Yang Wei | |||||
Xing Aowei | |||||
Xiao Qin | |||||
Huang Xu | |||||
Teng Haibin | |||||
Gulv K | CHN | Zhang Nan | |||
Cheng Fei | |||||
Lin Li | |||||
Fan Ye | |||||
Wang Tiantian | |||||
Spring på hest K | CHN | Cheng Fei | |||
Wang Tiantian | |||||
Bom K | CHN | Zhang Nan | |||
Cheng Fei | |||||
Fan Ye | |||||
Li Ya | |||||
Wang Tiantian | |||||
Forskudt barre K | CHN | Lin Li | |||
Fan Ye | |||||
Li Ya | |||||
Wang Tiantian | |||||
Zhang Nan | |||||
Gulv M | CHN | Xiao Qin | |||
Yang Wei | |||||
Xing Aowei | |||||
Teng Haibin | |||||
Spring på hest M | CHN | Li Xiaopeng | |||
Bensving M | CHN | Teng Haibin | |||
Xiao Qin | |||||
Huang Xu | |||||
Yang Wei | |||||
Xing Aowei | |||||
Ringe M | CHN | Li Xiaopeng | |||
Huang Xu | |||||
Yang Wei | |||||
Xing Aowei | |||||
Barre M | CHN | Teng Haibin | |||
Xiao Qin | |||||
Li Xiaopeng | |||||
Huang Xu | |||||
Yang Wei | |||||
Reck M | CHN | Teng Haibin | |||
Xiao Qin | |||||
Huang Xu | |||||
Yang Wei | |||||
Xing Aowei | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | CHN | Li Jia | |||
Zhang Shuo | |||||
Dai Yongjun | |||||
Hu Mei | |||||
Lu Yuanyang | |||||
Lu Yingna | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | CHN | Zhong Ling | |||
Trampolin individuelt K | CHN | Huang Shanshan | |||
Trampolin individuelt M | CHN | Mu Yongfeng | |||
Håndbold | |||||
Håndbold K | CHN | Wu Yanan | |||
Zhang Li | |||||
Liu Xiaomei | |||||
Li Weiwei | |||||
Zhang Zhiqing | |||||
Wang Shasha | |||||
Liu Yun | |||||
Li Bing | |||||
Yu Geli | |||||
Lei Sufen | |||||
Wang Min | |||||
Zhai Chao | |||||
Chen Ji | |||||
Fan Jie | |||||
Sun Laimiao | |||||
Hockey | |||||
Hockey K | CHN | Nie Yali | |||
Huang Junxia | |||||
Chen Qiuqi | |||||
Zhou Wanfeng | |||||
Gao Lihua | |||||
Fu Baorong | |||||
Zhang Yimeng | |||||
Ma Yibo | |||||
Tang Chunling | |||||
Qiu Yingling | |||||
Li Shuang | |||||
Mai Shaoyan | |||||
Cheng Hui | |||||
Hou Xialoan | |||||
Chen Qunqing | |||||
Chen Zhaoxia | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | CHN | Gao Feng | |||
Halv-letvægt K | CHN | Xian Dongmei | |||
Letvægt K | CHN | Liu Yuxiang | |||
Halv-mellemvægt K | CHN | Li Shufang | |||
Mellemvægt K | CHN | Qin Dongya | |||
Halv-sværvægt K | CHN | Liu Xia | |||
Sværvægt K | CHN | Sun Fuming | |||
Letvægt M | CHN | Xie Jianhua | |||
Sværvægt M | CHN | Pan Song | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | CHN | Dong Lean | |||
Liang Caixia | |||||
Individuelt M | CHN | Qian Zhenhua | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | CHN | Mu Suli | |||
Singlesculler M | CHN | Su Hui | |||
Toer uden styrmand K | CHN | Cong Huanling | |||
Feng Xueling | |||||
Otter K | CHN | Yan Xiaoxia | |||
Luo Xiuhua | |||||
Zheng Na | |||||
Wu You | |||||
Yang Cuiping | |||||
Cheng Ran | |||||
Yu Fei | |||||
Jin Ziwei | |||||
Gao Yanhua | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | CHN | Xu Dongxiang | |||
Li Qian | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | CHN | Yang Jian | |||
Zhu Zhifu | |||||
Sejlsport | |||||
Laser | CHN | Chi Qiang | |||
Europajolle K | CHN | Shen Xiaoying | |||
Windsurfer K | CHN | Yin Jian | |||
Windsurfer M | CHN | Zhou Yuanguo | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | CHN | Jia Zhanbo | |||
Liu Zhiwei | |||||
Riffel tre positioner K | CHN | Wu Liuxi | |||
Wang Chengyi | |||||
Riffel liggende M | CHN | Jia Zhanbo | |||
Yao Ye | |||||
Luftriffel M | CHN | Zhu Qinan | |||
Li Jie | |||||
Luftriffel K | CHN | Zhao Yinghui | |||
Du Li | |||||
Bevægeligt mål M | CHN | Li Jie | |||
Geng Hongbin | |||||
Sportspistol K | CHN | Chen Ying | |||
Cao Ying | |||||
Fri pistol M | CHN | Tan Zongliang | |||
Xu Dan | |||||
Silhuetpistol M | CHN | Zhang Penghui | |||
Chen Yongqiang | |||||
Luftpistol K | CHN | Tao Luna | |||
Ren Jie | |||||
Luftpistol M | CHN | Wang Yifu | |||
Tan Zongliang | |||||
Trap K | CHN | Gao E | |||
Skeet K | CHN | Wei Ning | |||
Skeet M | CHN | Jin Di | |||
Dobbelttrap M | CHN | Hu Binyuan | |||
Wang Zheng | |||||
Dobbelttrap K | CHN | Gao E | |||
Li Qingnian | |||||
Softball | |||||
Softball K | CHN | Zhang Lixia | |||
Li Qi | |||||
Mi Renrong | |||||
Wei Qiang | |||||
Luo Lin | |||||
Wang Xiaoyan | |||||
Mu Xia | |||||
Deng Xiaoling | |||||
Li Chunxia | |||||
Zhou Yi | |||||
Zhang Ai | |||||
Lu Wei | |||||
Guo Jia | |||||
Tao Hua | |||||
Wu Di | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | CHN | Zhu Yingwen | |||
50 m fri stil M | CHN | Chen Zuo | |||
100 m fri stil K | CHN | Xu Yanwei | |||
Cheng Jiaru | |||||
100 m fri stil M | CHN | Huang Shaohua | |||
200 m fri stil K | CHN | Pang Jiaying | |||
Yang Yu | |||||
200 m fri stil M | CHN | Zhang Lin | |||
400 m fri stil K | CHN | Pang Jiaying | |||
Hua Chen | |||||
400 m fri stil M | CHN | Zhang Lin | |||
800 m fri stil K | CHN | Hua Chen | |||
1500 m fri stil M | CHN | Tong Xin | |||
100 m rygcrawl K | CHN | Chang Gao | |||
Zhan Shu | |||||
100 m rygcrawl M | CHN | Ouyang Kunpeng | |||
200 m rygcrawl K | CHN | Zhan Shu | |||
Chen Xiujun | |||||
200 m rygcrawl M | CHN | Yu Rui | |||
100 m brystsvømning K | CHN | Qi Hui | |||
Luo Xuejuan | |||||
100 m brystsvømning M | CHN | Wang Haibo | |||
200 m brystsvømning K | CHN | Qi Hui | |||
200 m brystsvømning M | CHN | Lai Zhongjian | |||
100 m butterfly K | CHN | Zhou Yafei | |||
Xu Yanwei | |||||
100 m butterfly M | CHN | Wu Peng | |||
200 m butterfly K | CHN | Li Jie | |||
200 m butterfly M | CHN | Wu Peng | |||
200 m medley K | CHN | Qi Hui | |||
Zhou Yafei | |||||
200 m medley M | CHN | Zhao Tao | |||
Wu Peng | |||||
400 m medley K | CHN | Zhang Tianyi | |||
400 m medley M | CHN | Liu Weijia | |||
Wu Peng | |||||
4x100 m fri stil K | CHN | Yang Yu | |||
Zhu Yingwen | |||||
Cheng Jiaru | |||||
Xu Yanwei | |||||
4x100 m fri stil M | CHN | Liu Weijia | |||
Chen Zuo | |||||
Zheng Kunliang | |||||
Huang Shaohua | |||||
4x200 m fri stil K | CHN | Xu Yanwei | |||
Zhu Yingwen | |||||
Li Ji | |||||
Yang Yu | |||||
Pang Jiaying | |||||
4x200 m fri stil M | CHN | Chen Zuo | |||
Liu Yu | |||||
Huang Shaohua | |||||
Zheng Kunliang | |||||
4x100 m medley K | CHN | Zhan Shu | |||
Qi Hui | |||||
Chen Xiujun | |||||
Zhou Yafei | |||||
Zhu Yingwen | |||||
Luo Xuejuan | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | CHN | Gu Beibei | |||
Zhang Xiaohuan | |||||
Hold K | CHN | Wu Man | |||
He Xiaochu | |||||
Hu Ni | |||||
Gu Beibei | |||||
Zhang Xiaohuan | |||||
Hou Yingli | |||||
Li Zhen | |||||
Chen Yu | |||||
Wang Na | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | CHN | Wang Hao | |||
Wang Liqin | |||||
Ma Lin | |||||
Individuelt K | CHN | Wang Nan | |||
Zhang Yining | |||||
Niu Jianfeng | |||||
Double M | CHN | Ma Lin | |||
Wang Hao | |||||
Chen Qi | |||||
Kong Linghui | |||||
Double K | CHN | Wang Nan | |||
Guo Yue | |||||
Zhang Yining | |||||
Niu Jianfeng | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | CHN | Luo Wei | |||
Sværvægt K | CHN | Chen Zhong | |||
Tennis | |||||
Single K | CHN | Zheng Jie | |||
Double K | CHN | Li Ting | |||
Zheng Jie | |||||
Sun Tian | |||||
Yan Zi | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | CHN | Wang Hongni | |||
Xing Lin | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | CHN | Feng Kun | |||
Wang Lina | |||||
Song Nina | |||||
Zhang Yuehong | |||||
Zhang Na | |||||
Zhou Suhong | |||||
Yang Hao | |||||
Zhang Ping | |||||
Chen Jing | |||||
Li Shan | |||||
Liu Yanan | |||||
Zhao Ruirui | |||||
Beachvolley K | CHN | Wang Lu | |||
Wang Fei | |||||
You Wenhui | |||||
Tian Jia | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt K | CHN | Li Zhuo | |||
Letvægt K | CHN | Chen Yanqing | |||
Letsværvægt K | CHN | Liu Chunhong | |||
Supersværvægt K | CHN | Tang Gonghong | |||
Bantamvægt M | CHN | Wu Meijin | |||
Fjervægt M | CHN | Shi Zhiyong | |||
Le Maosheng | |||||
Letvægt M | CHN | Zhang Guozheng | |||
Mellemvægt M | CHN | Zhan Xugang | |||
Letsværvægt M | CHN | Yuan Aijun | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | CHN | Li Zhengyu | |||
Fri stil sværvægt M | CHN | Wang Yuanyuan | |||
Fri stil fluevægt K | CHN | Li Hui | |||
Fri stil letvægt K | CHN | Sun Dongmei | |||
Fri stil mellemvægt K | CHN | Meng Lili | |||
Fri stil sværvægt K | CHN | Wang Xu | |||
Græsk romersk bantamvægt M | CHN | Sheng Jiang | |||
Græsk romersk fjervægt M | CHN | Ai Linuer | |||
Græsk romersk weltervægt M | CHN | Sai Yinjiya | |||
* Listen ovenfor over Kinesiske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Kinesiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||