Bulgarske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | BUL | Yavor Hristov | |||
Atletik | |||||
Stangspring M | BUL | Spas Bukhalov | |||
Iliyan Efremov | |||||
Længdespring M | BUL | Petar Dachev | |||
Nikolay Atanasov | |||||
Trespring M | BUL | Ivaylo Rusenov | |||
Momchil Karailiev | |||||
Kuglestød M | BUL | Galin Kostadinov | |||
100 m K | BUL | Ivet Lalova | |||
200 m K | BUL | Monika Gachevska | |||
Ivet Lalova | |||||
400 m K | BUL | Mariyana Dimitrova | |||
1500 m K | BUL | Daniela Yordanova | |||
20 km kapgang K | BUL | Nevena Mineva | |||
Højdespring K | BUL | Venelina Veneva | |||
Stangspring K | BUL | Tanya Koleva | |||
Længdespring K | BUL | Antoniya Yordanova | |||
Trespring K | BUL | Mariya Dimitrova | |||
Kuglestød K | BUL | Aneliya Kumanova | |||
Diskoskast K | BUL | Tzvetanka Khristova | |||
Spydkast K | BUL | Khristina Georgieva | |||
Badminton | |||||
Single K | BUL | Petya Nedelcheva | |||
Double K | BUL | Neli Boteva | |||
Petya Nedelcheva | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | BUL | Salim Salimov | |||
Bantamvægt M | BUL | Detelin Dalakliev | |||
Letvægt M | BUL | Dimitar Stilianov | |||
Letweltervægt M | BUL | Boris Georgiev | |||
Supersværvægt M | BUL | Sergey Rozhnov | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | BUL | Petar Merkov | |||
K2 500 m K | BUL | Delyana Dacheva | |||
Bonka Pindzheva | |||||
K2 500 m M | BUL | Ivan Hristov | |||
Yordan Yordanov | |||||
K4 1000 m M | BUL | Yordan Yordanov | |||
Milko Kazanov | |||||
Ivan Hristov | |||||
Petar Merkov | |||||
C1 500 m M | BUL | Stanimir Atanasov | |||
C1 1000 m M | BUL | Stanimir Atanasov | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | BUL | Dimitar Gospodinov | |||
1000 m på tid M | BUL | Radoslav Konstantinov | |||
Sprint K | BUL | Evgenia Radanova | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | BUL | Evgenia Kuznetsova | |||
Individuelt M | BUL | Filip Yanev | |||
Jordan Jovtchev | |||||
Bom K | BUL | Evgenia Kuznetsova | |||
Forskudt barre K | BUL | Evgenia Kuznetsova | |||
Gulv M | BUL | Filip Yanev | |||
Jordan Jovtchev | |||||
Spring på hest M | BUL | Filip Yanev | |||
Bensving M | BUL | Filip Yanev | |||
Ringe M | BUL | Filip Yanev | |||
Jordan Jovtchev | |||||
Barre M | BUL | Filip Yanev | |||
Reck M | BUL | Filip Yanev | |||
Rytmisk gymnastik hold K | BUL | Galina Tancheva | |||
Zornitsa Marinova | |||||
Zhaneta Ilieva | |||||
Vladislava Tancheva | |||||
Kristina Ranguelova | |||||
Eleonora Kezhova | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | BUL | Elizabeth Paisieva | |||
Simona Peycheva | |||||
Judo | |||||
Sværvægt K | BUL | Tsvetana Bozhilova | |||
Halv-letvægt M | BUL | Georgi Georgiev | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | BUL | Rumyana Neykova | |||
Singlesculler M | BUL | Ivo Yanakiev | |||
Dobbeltsculler K | BUL | Anet-Jaqueline Buschmann | |||
Miglena Markova | |||||
Toer uden styrmand K | BUL | Milka Tancheva | |||
Anna Chuk | |||||
Sejlsport | |||||
Windsurfer K | BUL | Irina Konstantinova | |||
Windsurfer M | BUL | Veselin Nanev | |||
Skydning | |||||
Sportspistol K | BUL | Maria Grozdeva | |||
Fri pistol M | BUL | Tanyu Kiryakov | |||
Silhuetpistol M | BUL | Emil Milev | |||
Luftpistol K | BUL | Maria Grozdeva | |||
Luftpistol M | BUL | Tanyu Kiryakov | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | BUL | Raychin Antonov | |||
100 m fri stil M | BUL | Raychin Antonov | |||
200 m fri stil M | BUL | Mikhail Aleksandrov | |||
400 m fri stil K | BUL | Ivanka Moralieva | |||
400 m fri stil M | BUL | Petar Stoychev | |||
800 m fri stil K | BUL | Ivanka Moralieva | |||
1500 m fri stil M | BUL | Petar Stoychev | |||
200 m brystsvømning M | BUL | Mikhail Aleksandrov | |||
100 m butterfly M | BUL | Georgi Palazov | |||
200 m butterfly M | BUL | Georgi Palazov | |||
200 m medley M | BUL | Mikhail Aleksandrov | |||
400 m medley K | BUL | Ana Dangalakova | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | BUL | Assia Anastassova | |||
Bogdana Zareva | |||||
Tennis | |||||
Single K | BUL | Magdalena Maleeva | |||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | BUL | Tzvetelina Yanchulova | |||
Petia Yanchulova | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt K | BUL | Izabela Dragneva | |||
Letvægt K | BUL | Zlatina Atanasova | |||
Letsværvægt K | BUL | Milena Trendafilova | |||
Slaveyka Ruzhinska | |||||
Fjervægt M | BUL | Sevdalin Minchev Angelov | |||
Mellemvægt M | BUL | Ivan Stoitsov | |||
Mellemsværvægt M | BUL | Milen Dobrev | |||
Nikolay Kolev | |||||
Supersværvægt M | BUL | Velichko Cholakov | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | BUL | Radoslav Velikov | |||
Fri stil fjervægt M | BUL | Ivan Djorev | |||
Fri stil letvægt M | BUL | Serafim Barzakov | |||
Fri stil weltervægt M | BUL | Nicolay Paslar | |||
Fri stil mellemvægt M | BUL | Gochev Miroslav | |||
Fri stil sværvægt M | BUL | Krassimir Kotchev | |||
Fri stil supersværvægt M | BUL | Bozhidar Boyadzhiev | |||
Fri stil sværvægt K | BUL | Stanka Zlateva | |||
Græsk romersk fjervægt M | BUL | Armen Nazarian | |||
Græsk romersk letvægt M | BUL | Nikolay Gergov | |||
Græsk romersk mellemvægt M | BUL | Vladislav Metodiev | |||
Græsk romersk sværvægt M | BUL | Kaloyan Dinchev | |||
Græsk romersk supersværvægt M | BUL | Serguey Moreyko | |||
* Listen ovenfor over Bulgarske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Bulgarske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||