Hviderussiske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | BLR | Anton Prylepav | |||
Individuelt K | BLR | Hanna Karasyova | |||
Atletik | |||||
Maraton M | BLR | Azat Rakipov | |||
20 km kapgang M | BLR | Yevgeniy Misyulya | |||
Ivan Trotskiy | |||||
Andrey Talashko | |||||
50 km kapgang M | BLR | Andrey Stepanchuk | |||
Højdespring M | BLR | Gennadiy Moroz | |||
Aleksey Lesnichyi | |||||
Trespring M | BLR | Dmitriy Valyukevich | |||
Aleksandr Glavatskiy | |||||
Kuglestød M | BLR | Pavel Lyzhyn | |||
Andrei Mikhnevich | |||||
Yuriy Belov | |||||
Diskoskast M | BLR | Vasiliy Kaptyuk | |||
Aleksandr Malasevic | |||||
Leonid Cherevko | |||||
Hammerkast M | BLR | Ivan Tikhon | |||
Vadim Devyatovskiy | |||||
Igor Astapkovich | |||||
Tikamp M | BLR | Aleksandr Parkhomenko | |||
100 m K | BLR | Yuliya Nestiarenko | |||
200 m K | BLR | Natalya Safronnikova | |||
400 m K | BLR | Sviatlana Usovich | |||
5000 m K | BLR | Olga Kravtsova | |||
4x100 m K | BLR | Yelena Nevmerzhitskaya | |||
Yuliya Nestiarenko | |||||
Oksana Dragun | |||||
Natalya Safronnikova | |||||
4x400 m K | BLR | Sviatlana Usovich | |||
Iryna Khliustava | |||||
Nataliya Sologub | |||||
Ilona Usovich | |||||
20 km kapgang K | BLR | Margarita Turova | |||
Valentina Tsybulskaya | |||||
Elena Ginko | |||||
Trespring K | BLR | Natalya Safronova | |||
Kuglestød K | BLR | Natalya Khoronenko | |||
Nadezhda Ostapchuk | |||||
Diskoskast K | BLR | Iryna Yatchenko | |||
Ellina Zvereva | |||||
Hammerkast K | BLR | Svetlana Sudak | |||
Mariya Smolyachkova | |||||
Olga Tsander | |||||
Spydkast K | BLR | Natallia Shymchuk | |||
Syvkamp K | BLR | Natalya Sazanovich | |||
Boksning | |||||
Fluevægt M | BLR | Bato Vankeev | |||
Bantamvægt M | BLR | Khavazhi Khatsigov | |||
Fjervægt M | BLR | Mikhail Biarnadski | |||
Letsværvægt M | BLR | Magomed Ariqgadziev | |||
Sværvægt M | BLR | Viktar Zuyev | |||
Supersværvægt M | BLR | Aleksandr Apanasenok | |||
Kano & kajak | |||||
K2 500 m K | BLR | Alena Bets | |||
Hanna Puchkova | |||||
K2 500 m M | BLR | Vadzim Makhneu | |||
Raman Piatrushenka | |||||
K4 1000 m M | BLR | Demyan Turchin | |||
Vadzim Makhneu | |||||
Aliaksei Abalmasau | |||||
Raman Piatrushenka | |||||
C1 500 m M | BLR | Aliaksandr Zhukovski | |||
C2 500 m M | BLR | Aliaksandr Kurliandchyk | |||
Aliaksandr Bahdanovich | |||||
C1 1000 m M | BLR | Aliaksandr Zhukovski | |||
C2 1000 m M | BLR | Aliaksandr Bahdanovich | |||
Aliaksandr Kurliandchyk | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | BLR | Volha Hayeva | |||
Zinaida Stahurskaya | |||||
Landevejsløb M | BLR | Alexandre Usov | |||
Individuel forfølgelse M | BLR | Vasil Kiryienko | |||
Pointsløb M | BLR | Yauheni Sobal | |||
500 m på tid K | BLR | Natallia Tsylinskaya | |||
Sprint K | BLR | Natallia Tsylinskaya | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | BLR | Aleksandr Varlamov | |||
Sergey Kuchmasov | |||||
Tårnspring M | BLR | Andrey Mamontov | |||
Aleksandr Varlamov | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | BLR | Iryna Lis | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | BLR | Vita Silchenko | |||
Sabel individuelt M | BLR | Dmitry Lapkes | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | BLR | Yulia Tarasenka | |||
Individuelt M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Denis Savenkov | |||||
Gulv K | BLR | Yulia Tarasenka | |||
Bom K | BLR | Yulia Tarasenka | |||
Forskudt barre K | BLR | Yulia Tarasenka | |||
Gulv M | BLR | Denis Savenkov | |||
Bensving M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Denis Savenkov | |||||
Ringe M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Denis Savenkov | |||||
Barre M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Denis Savenkov | |||||
Reck M | BLR | Ivan Ivankov | |||
Denis Savenkov | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | BLR | Zlatislava Nersesyan | |||
Nataliya Aleksandrova | |||||
Galina Nikandrova | |||||
Yenia Burlo | |||||
Glafira Martinovich | |||||
Mariya Poplyko | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | BLR | Svetlana Rudalova | |||
Inna Zhukova | |||||
Trampolin individuelt K | BLR | Tatiana Petrenia | |||
Trampolin individuelt M | BLR | Dmitri Polyarush | |||
Mikalai Kazak | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | BLR | Tatiana Moskvina | |||
Halv-sværvægt K | BLR | Anastasia Matrosova | |||
Ekstra-letvægt M | BLR | Siarhei Novikau | |||
Letvægt M | BLR | Anatoly Laryukov | |||
Halv-mellemvægt M | BLR | Siarhei Shundzikau | |||
Mellemvægt M | BLR | Siarhei Kukharenka | |||
Halv-sværvægt M | BLR | Ihar Makarau | |||
Sværvægt M | BLR | Yury Rybak | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | BLR | Tatsiana Mazurkevich | |||
Galina Bashlakova | |||||
Individuelt M | BLR | Dzmitry Meliakh | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | BLR | Yekaterina Karsten | |||
Toer uden styrmand K | BLR | Yuliya Bichyk | |||
Natalya Belakh | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | BLR | Tatyana Narelik | |||
Olga Berezneva | |||||
Mariya Brel | |||||
Mariya Vorona | |||||
Dobbeltfirer M | BLR | Valery Radzevich | |||
Stanislau Shcharbachenia | |||||
Andrei Pliashkou | |||||
Pavel Shurmei | |||||
Sejlsport | |||||
Europajolle K | BLR | Tatyana Drozdovskaya | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | BLR | Vitaly Bubnovich | |||
Sergei Martynov | |||||
Riffel liggende M | BLR | Yury Shcherbatsevich | |||
Sergei Martynov | |||||
Luftriffel M | BLR | Vitaly Bubnovich | |||
Bevægeligt mål M | BLR | Andrey Vasilyev | |||
Andrey Kazak | |||||
Sportspistol K | BLR | Yuliya Alipova | |||
Viktoria Chayka | |||||
Fri pistol M | BLR | Konstantin Lukashik | |||
Igor Basinsky | |||||
Luftpistol K | BLR | Yulia Sinyak | |||
Viktoria Chayka | |||||
Luftpistol M | BLR | Konstantin Lukashik | |||
Igor Basinsky | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | BLR | Svetlana Khakhlova | |||
50 m fri stil M | BLR | Stenislau Neviarouski | |||
100 m fri stil K | BLR | Hanna Shcherba | |||
Yelena Popchenko | |||||
100 m fri stil M | BLR | Stanislav Neverovsky | |||
200 m fri stil K | BLR | Yelena Popchenko | |||
200 m fri stil M | BLR | Yegor Salobutov | |||
100 m rygcrawl K | BLR | Sviatlana Kharkhlova | |||
100 m brystsvømning K | BLR | Inna Kapishina | |||
200 m brystsvømning K | BLR | Inna Kapishina | |||
100 m butterfly K | BLR | Yelena Popchenko | |||
100 m butterfly M | BLR | Pavel Lagun | |||
200 m medley K | BLR | Hanna Shcherba | |||
4x100 m fri stil K | BLR | Svetlana Khakhlova | |||
Irina Nefedova | |||||
Hanna Shcherba | |||||
Mariya Shcherba | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | BLR | Khrystsina Markovich | |||
Nastassia Vlasenka | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | BLR | Vladimir Samsonov | |||
Individuelt K | BLR | Viktoria Pavlovich | |||
Double K | BLR | Tatyana Kostromina | |||
Tatyana Logatzkaya | |||||
Viktoria Pavlovich | |||||
Veronika Pavlovich | |||||
Tennis | |||||
Single M | BLR | Vladimir Voltchkov | |||
Max Mirnyi | |||||
Double M | BLR | Vladimir Voltchkov | |||
Max Mirnyi | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt K | BLR | Anastassia Novikau | |||
Mellemvægt K | BLR | Tatsiana Stukalava | |||
Anna Batyushka | |||||
Bantamvægt M | BLR | Vitali Derbeniov | |||
Letvægt M | BLR | Siarhei Laurenau | |||
Letsværvægt M | BLR | Andrei Rybakou | |||
Aliaksandr Anishchanka | |||||
Sværvægt M | BLR | Mikhail Audzeyev | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | BLR | Herman Kantoyeu | |||
Fri stil weltervægt M | BLR | Murad Gaidarov | |||
Fri stil mellemvægt M | BLR | Siarhei Borchanka | |||
Fri stil sværvægt M | BLR | Aleksandr Shemarov | |||
Fri stil supersværvægt M | BLR | Barys Hrynkevich | |||
Fri stil mellemvægt K | BLR | Volha Khilko | |||
Græsk romersk weltervægt M | BLR | Aliaksandr Kikiniou | |||
Græsk romersk mellemvægt M | BLR | Vyacheslav Makaranka | |||
Græsk romersk sværvægt M | BLR | Siarhei Lishtvan | |||
Græsk romersk supersværvægt M | BLR | Andrei Chekhauskoi | |||
* Listen ovenfor over Hviderussiske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Hviderussiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||