Østrigske deltagere ved OL i Sotji 2014 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | AUT | Max Franz | |||
Matthias Mayer | |||||
Georg Streitberger | |||||
Klaus Kröll | |||||
Styrtløb K | AUT | Cornelia Hütter | |||
Nicole Hosp | |||||
Anna Fenninger | |||||
Elisabeth Görgl | |||||
Super G K | AUT | Elisabeth Görgl | |||
Regina Sterz | |||||
Nicole Hosp | |||||
Anna Fenninger | |||||
Super G M | AUT | Max Franz | |||
Matthias Mayer | |||||
Otmar Striedinger | |||||
Georg Streitberger | |||||
Storslalom K | AUT | Michaela Kirchgasser | |||
Kathrin Zettel | |||||
Anna Fenninger | |||||
Elisabeth Görgl | |||||
Storslalom M | AUT | Matthias Mayer | |||
Marcel Hirscher | |||||
Benjamin Raich | |||||
Philipp Schörghofer | |||||
Slalom K | AUT | Michaela Kirchgasser | |||
Kathrin Zettel | |||||
Marlies Schild | |||||
Bernadette Schild | |||||
Slalom M | AUT | Reinfried Herbst | |||
Marcel Hirscher | |||||
Benjamin Raich | |||||
Mario Matt | |||||
Kombination K | AUT | Elisabeth Görgl | |||
Nicole Hosp | |||||
Michaela Kirchgasser | |||||
Anna Fenninger | |||||
Kombination M | AUT | Max Franz | |||
Matthias Mayer | |||||
Otmar Striedinger | |||||
Romed Baumann | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | AUT | Lisa Hauser | |||
Katharina Innerhofer | |||||
10 km M | AUT | Simon Eder | |||
Christoph Sumann | |||||
Dominik Landertinger | |||||
Daniel Mesotitsch | |||||
10 km forfølgelse K | AUT | Lisa Hauser | |||
12,5 km forfølgelse M | AUT | Christoph Sumann | |||
Dominik Landertinger | |||||
Daniel Mesotitsch | |||||
Simon Eder | |||||
15 km K | AUT | Katharina Innerhofer | |||
Lisa Hauser | |||||
20 km M | AUT | Simon Eder | |||
Christoph Sumann | |||||
Dominik Landertinger | |||||
Daniel Mesotitsch | |||||
4x7,5 km M | AUT | Daniel Mesotitsch | |||
Christoph Sumann | |||||
Dominik Landertinger | |||||
Simon Eder | |||||
15 km mass start M | AUT | Simon Eder | |||
Christoph Sumann | |||||
Dominik Landertinger | |||||
Mixed Stafet | AUT | Katharina Innerhofer | |||
Daniel Mesotitsch | |||||
Fritz Pinter | |||||
Lisa Hauser | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | AUT | Alexandra Tüchi | |||
Christina Hengster | |||||
Toer M | AUT | Markus Sammer | |||
Benjamin Maier | |||||
Firer M | AUT | Benjamin Maier | |||
Angel Somov | |||||
Stefan Withalm | |||||
Sebastian Heufler | |||||
Langrend | |||||
10 km K | AUT | Veronika Mayerhofer | |||
Nathalie Schwarz | |||||
Katerina Smutna | |||||
15 km M | AUT | Max Hauke | |||
Skiatlon K | AUT | Teresa Stadlober | |||
Katerina Smutna | |||||
Skiatlon M | AUT | Johannes Dürr | |||
30 km K | AUT | Teresa Stadlober | |||
50 km M | AUT | Bernhard Tritscher | |||
4x5 km K | AUT | Nathalie Schwarz | |||
Katerina Smutna | |||||
Veronika Mayerhofer | |||||
Teresa Stadlober | |||||
Sprint K | AUT | Nathalie Schwarz | |||
Sprint M | AUT | Harald Wurm | |||
Bernhard Tritscher | |||||
Max Hauke | |||||
Holdsprint K | AUT | Teresa Stadlober | |||
Katerina Smutna | |||||
Holdsprint M | AUT | Harald Wurm | |||
Max Hauke | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | AUT | Kerstin Frank | |||
Individuelt M | AUT | Viktor Pfeifer | |||
Parløb | AUT | Miriam Ziegler | |||
Severin Kiefer | |||||
Freestyle | |||||
Ski cross K | AUT | Christina Staudinger | |||
Katrin Ofner | |||||
Andrea Limbacher | |||||
Ski cross M | AUT | Andreas Matt | |||
Thomas Zangerl | |||||
Christoph Wahrstötter | |||||
Patrick Koller | |||||
Slopestyle K | AUT | Philomena Bair | |||
Slopestyle M | AUT | Luca Tribondeau | |||
Halfpipe M | AUT | Andreas Gohl | |||
Marco Ladner | |||||
Kælk | |||||
Ener K | AUT | Birgit Platzer | |||
Nina Reithmayer | |||||
Miriam Kastlunger | |||||
Ener M | AUT | Reinhard Egger | |||
Wolfgang Kindl | |||||
Daniel Pfister | |||||
Toer M | AUT | Peter Penz | |||
Wolfgang Linger | |||||
Georg Fischler | |||||
Andreas Linger | |||||
Holdstafet | AUT | Wolfgang Kindl | |||
Wolfgang Linger | |||||
Miriam Kastlunger | |||||
Andreas Linger | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | AUT | Mario Stecher | |||
Bernhard Gruber | |||||
Lukas Klapfer | |||||
Christoph Bieler | |||||
Sprint M | AUT | Mario Stecher | |||
Wilhelm Denifl | |||||
Lukas Klapfer | |||||
Christoph Bieler | |||||
Hold M | AUT | Lukas Klapfer | |||
Mario Stecher | |||||
Christoph Bieler | |||||
Bernhard Gruber | |||||
Short track | |||||
500 m K | AUT | Veronika Windisch | |||
1000 m K | AUT | Veronika Windisch | |||
1500 m K | AUT | Veronika Windisch | |||
Skeleton | |||||
Individuelt K | AUT | Janine Flock | |||
Individuelt M | AUT | Raphael Maier | |||
Matthias Guggenberger | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | AUT | Thomas Diethart | |||
Michael Hayböck | |||||
Thomas Morgenstern | |||||
Gregor Schlierenzauer | |||||
Stor bakke M | AUT | Thomas Diethart | |||
Michael Hayböck | |||||
Thomas Morgenstern | |||||
Gregor Schlierenzauer | |||||
Hold M | AUT | Gregor Schlierenzauer | |||
Thomas Diethart | |||||
Thomas Morgenstern | |||||
Michael Hayböck | |||||
Normal bakke K | AUT | Daniela Iraschko-Stolz | |||
Chiara Hölzl | |||||
Snowboard | |||||
Giant parallel slalom K | AUT | Julia Dujmovits | |||
Claudia Riegler | |||||
Marion Kreiner | |||||
Ina Meschik | |||||
Giant parallel slalom M | AUT | Lukas Mathies | |||
Anton Unterkofler | |||||
Benjamin Karl | |||||
Andreas Prommegger | |||||
Cross K | AUT | Maria Ramberger | |||
Susanne Moll | |||||
Cross M | AUT | Markus Schairer | |||
Alessandro Hämmerle | |||||
Hanno Douschan | |||||
Parallelslalom K | AUT | Julia Dujmovits | |||
Claudia Riegler | |||||
Ina Meschik | |||||
Marion Kreiner | |||||
Parallelslalom M | AUT | Andreas Prommegger | |||
Lukas Mathies | |||||
Anton Unterkofler | |||||
Benjamin Karl | |||||
Slopestyle K | AUT | Anna Gasser | |||
Slopestyle M | AUT | Adrian Krainer | |||
Clemens Schattschneider | |||||
Mathias Weissenbacher | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | AUT | Vanessa Bittner | |||
1000 m K | AUT | Vanessa Bittner | |||
1500 m K | AUT | Vanessa Bittner | |||
3000 m K | AUT | Anna Rokita | |||
* Listen ovenfor over Østrigske deltagere ved OL i 2014 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Østrigske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Sotji 2014 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||