Østrigske deltagere ved OL i Torino 2006 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | AUT | Elisabeth Görgl | |||
Alexandra Meissnitzer | |||||
Renate Götschl | |||||
Michaela Dorfmeister | |||||
Styrtløb M | AUT | Fritz Strobl | |||
Hermann Maier | |||||
Michael Walchhofer | |||||
Klaus Kröll | |||||
Super G K | AUT | Alexandra Meissnitzer | |||
Renate Götschl | |||||
Michaela Dorfmeister | |||||
Andrea Fischbacher | |||||
Super G M | AUT | Christoph Gruber | |||
Hannes Reichelt | |||||
Hermann Maier | |||||
Benjamin Raich | |||||
Storslalom K | AUT | Michaela Kirchgasser | |||
Kathrin Zettel | |||||
Marlies Schild | |||||
Nicole Hosp | |||||
Storslalom M | AUT | Benjamin Raich | |||
Stephan Görgl | |||||
Rainer Schönfelder | |||||
Hermann Maier | |||||
Slalom K | AUT | Marlies Schild | |||
Michaela Kirchgasser | |||||
Kathrin Zettel | |||||
Nicole Hosp | |||||
Slalom M | AUT | Mario Matt | |||
Rainer Schönfelder | |||||
Reinfried Herbst | |||||
Benjamin Raich | |||||
Kombination K | AUT | Michaela Kirchgasser | |||
Kathrin Zettel | |||||
Nicole Hosp | |||||
Marlies Schild | |||||
Kombination M | AUT | Mario Matt | |||
Rainer Schönfelder | |||||
Benjamin Raich | |||||
Michael Walchhofer | |||||
Skiskydning | |||||
10 km M | AUT | Christoph Sumann | |||
Ludwig Gredler | |||||
Wolfgang Rottmann | |||||
Wolfgang Perner | |||||
12,5 km forfølgelse M | AUT | Christoph Sumann | |||
Ludwig Gredler | |||||
Wolfgang Rottmann | |||||
Wolfgang Perner | |||||
20 km M | AUT | Daniel Mesotitsch | |||
Friedrich Pinter | |||||
Ludwig Gredler | |||||
Wolfgang Perner | |||||
4x7,5 km M | AUT | Ludwig Gredler | |||
Christoph Sumann | |||||
Friedrich Pinter | |||||
Daniel Mesotitsch | |||||
15 km mass start M | AUT | Christoph Sumann | |||
Bobslæde | |||||
Toer M | AUT | Jürgen Loacker | |||
Wolfgang Stampfer | |||||
Gerhard Köhler | |||||
Klaus Seelos | |||||
Firer M | AUT | Klaus Seelos | |||
Jürgen Loacker | |||||
Hans-Peter Welz | |||||
Wolfgang Stampfer | |||||
Langrend | |||||
15 km M | AUT | Martin Tauber | |||
Skiatlon M | AUT | Mikhail Botvinov | |||
Martin Tauber | |||||
50 km M | AUT | Mikhail Botvinov | |||
4x10 km M | AUT | Jürgen Pinter | |||
Roland Diethart | |||||
Martin Tauber | |||||
Johannes Eder | |||||
Sprint M | AUT | Harald Wurm | |||
Martin Stockinger | |||||
Holdsprint M | AUT | Jürgen Pinter | |||
Johannes Eder | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt M | AUT | Viktor Pfeifer | |||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | AUT | Margarita Marbler | |||
Kælk | |||||
Ener K | AUT | Nina Reithmayer | |||
Sonja Manzenreiter | |||||
Veronika Halder | |||||
Ener M | AUT | Rainer Margreiter | |||
Markus Kleinheinz | |||||
Daniel Pfister | |||||
Toer M | AUT | Andreas Linger | |||
Tobias Schiegl | |||||
Wolfgang Linger | |||||
Markus Schiegl | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | AUT | Christoph Bieler | |||
Michael Gruber | |||||
Felix Gottwald | |||||
Mario Stecher | |||||
Sprint M | AUT | Christoph Bieler | |||
Michael Gruber | |||||
Felix Gottwald | |||||
Mario Stecher | |||||
Hold M | AUT | Christoph Bieler | |||
Felix Gottwald | |||||
Michael Gruber | |||||
Mario Stecher | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt M | AUT | Martin Rettl | |||
Markus Penz | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | AUT | Andreas Kofler | |||
Martin Koch | |||||
Andreas Widhölzl | |||||
Thomas Morgenstern | |||||
Stor bakke M | AUT | Martin Koch | |||
Andreas Widhölzl | |||||
Thomas Morgenstern | |||||
Andreas Kofler | |||||
Hold M | AUT | Andreas Widhölzl | |||
Andreas Kofler | |||||
Martin Koch | |||||
Thomas Morgenstern | |||||
Snowboard | |||||
Giant parallel slalom K | AUT | Doresia Krings | |||
Heidi Krings | |||||
Doris Günther | |||||
Manuela Riegler | |||||
Giant parallel slalom M | AUT | Harald Walder | |||
Andreas Prommegger | |||||
Siegfried Grabner | |||||
Alexander Maier | |||||
Cross K | AUT | Doresia Krings | |||
Doris Günther | |||||
Cross M | AUT | Hans Jörg Unterrainer | |||
Mario Fuchs | |||||
Lukas Grüner | |||||
Dieter Krassnig | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
1500 m K | AUT | Anna Rokita | |||
3000 m K | AUT | Anna Rokita | |||
5000 m K | AUT | Anna Rokita | |||
* Listen ovenfor over Østrigske deltagere ved OL i 2006 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Østrigske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Torino 2006 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||