Østrigske deltagere ved OL i Berlin 1936 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | AUT | Robert Struckl | |||
200 m M | AUT | Alfred König | |||
Felix Rinner | |||||
400 m M | AUT | Alfred König | |||
Johann Gudenus | |||||
800 m M | AUT | Franz Eichberger | |||
1500 m M | AUT | Franz Eichberger | |||
5000 m M | AUT | Friedrich Fischer | |||
10000 m M | AUT | Rudolf Wöber | |||
Maraton M | AUT | Wilhelm Rothmayer | |||
Franz Tuschek | |||||
Rudolf Wöber | |||||
110 m hæk M | AUT | Ernst Leitner | |||
Johann Langmayr | |||||
400 m hæk M | AUT | Ernst Leitner | |||
3000 m forhindringsløb M | AUT | Ladislaus Simacek | |||
Højdespring M | AUT | Fritz Neuruhrer | |||
Fritz Flachberger | |||||
Stangspring M | AUT | Alfred Proksch | |||
Jozef Haunzwickel | |||||
Trespring M | AUT | Karl Kotratschek | |||
Diskoskast M | AUT | Johann Wotapek | |||
Emil Janausch | |||||
Hammerkast M | AUT | Emil Janausch | |||
Tikamp M | AUT | Franz Sterzl | |||
100 m K | AUT | Johanna Vancura | |||
Charlotte Machmer | |||||
Margarete Neumann | |||||
80 m hæk K | AUT | Mathilde Puchberger | |||
Veronika Kohlbach | |||||
Charlotte Machmer | |||||
4x100 m K | AUT | Veronika Kohlbach | |||
Margarete Neumann | |||||
Charlotte Machmer | |||||
Johanna Vancura | |||||
Højdespring K | AUT | Wanda Nowak | |||
Diskoskast K | AUT | Veronika Kohlbach | |||
Margarethe Held | |||||
Spydkast K | AUT | Herma Bauma | |||
Boksning | |||||
Bantamvægt M | AUT | Walter Mathä | |||
Fjervægt M | AUT | Hans Wiltschek | |||
Letvægt M | AUT | Alois Swatosch | |||
Mellemvægt M | AUT | Hans Zehetmayer | |||
Letsværvægt M | AUT | Paul Schweifer | |||
Sværvægt M | AUT | Karl Lutz | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | AUT | Gregor Hradetzky | |||
K2 1000 m M | AUT | Adolf Kainz | |||
Alfons Dorfner | |||||
K1 10000 m M | AUT | Fritz Landertinger | |||
K2 10000 m M | AUT | Karl Steinhuber | |||
Viktor Kalisch | |||||
C1 1000 m M | AUT | Otto Neumüller | |||
C2 1000 m M | AUT | Rupert Weinstabl | |||
Karl Proisl | |||||
C2 10000 m M | AUT | Karl Proisl | |||
Rupert Weinstabl | |||||
K1 10000 m foldekajak M | AUT | Gregor Hradetzky | |||
K2 10000 m foldekajak M | AUT | Adolf Kainz | |||
Alfons Dorfner | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | AUT | Karl Kühn | |||
Eugen Schnalek | |||||
Hans Höfner | |||||
Virgilius Altmann | |||||
Landevejsløb hold M | AUT | Hans Höfner | |||
Eugen Schnalek | |||||
Virgilius Altmann | |||||
1000 m på tid M | AUT | Alfred Mohr | |||
Sprint M | AUT | Franz Dusika | |||
Tandem M | AUT | Alfred Mohr | |||
Franz Dusika | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | AUT | Karl Steiner | |||
3 m spring K | AUT | Alma Staudinger | |||
Tårnspring K | AUT | Alma Staudinger | |||
Therese Rampel | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | AUT | Arthur von Pongracz | |||
Albert Dolleschall | |||||
Alois Podhajsky | |||||
Dressur hold | AUT | Albert Dolleschall | |||
Arthur von Pongracz | |||||
Alois Podhajsky | |||||
Military individuelt | AUT | Karl Neumeister | |||
Ridebanespringning hold | AUT | Rudolf Trenkwitz | |||
Heinrich Sauer | |||||
Gerhard Egger | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | AUT | Ellen Preis | |||
Elisabeth Grasser | |||||
Fritzi Wenisch | |||||
Fleuret individuelt M | AUT | Josef Ritz | |||
Josef Losert | |||||
Karl Sudrich | |||||
Fleuret hold M | AUT | Ernst Baylon | |||
Roman Fischer | |||||
Josef Losert | |||||
Karl Sudrich | |||||
Hans Schönbaumsfeld | |||||
Hans Lion | |||||
Kårde individuelt M | AUT | Karl Hanisch | |||
Rudolf Weber | |||||
Roman Fischer | |||||
Sabel individuelt M | AUT | Josef Losert | |||
Hubert Loisel | |||||
Karl Sudrich | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | AUT | Walter Werginz | |||
Eduard Kainberger | |||||
Franz Mandi | |||||
Karl Kainberger | |||||
Adolf Laudon | |||||
Max Hofmeister | |||||
Anton Krenn | |||||
Ernst Künz | |||||
Josef Kitzmüller | |||||
Franz Fuchsberger | |||||
Karl Wahlmüller | |||||
Klement Steinmetz | |||||
Martin Kargl | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | AUT | Karl Pannos | |||
Gottfried Hermann | |||||
Robert Pranz | |||||
Franz Swoboda | |||||
Leopold Redl | |||||
Adolf Scheffknecht | |||||
Pius Hollenstein | |||||
August Sturm | |||||
Hold M | AUT | Adolf Scheffknecht | |||
August Sturm | |||||
Gottfried Hermann | |||||
Robert Pranz | |||||
Leopold Redl | |||||
Pius Hollenstein | |||||
Karl Pannos | |||||
Franz Swoboda | |||||
Gulv M | AUT | Gottfried Hermann | |||
Robert Pranz | |||||
Franz Swoboda | |||||
Leopold Redl | |||||
Adolf Scheffknecht | |||||
Pius Hollenstein | |||||
August Sturm | |||||
Karl Pannos | |||||
Spring på hest M | AUT | Pius Hollenstein | |||
August Sturm | |||||
Karl Pannos | |||||
Gottfried Hermann | |||||
Robert Pranz | |||||
Franz Swoboda | |||||
Leopold Redl | |||||
Adolf Scheffknecht | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | AUT | Josef Krejcl | |||
Anton Perwein | |||||
Ferdinand Kiefler | |||||
Walter Reisp | |||||
Franz Berghammer | |||||
Ludwig Schubert | |||||
Alfred Schmalzer | |||||
Franz Bistricky | |||||
Hans Houschka | |||||
Jaroslav Volak | |||||
Leopold Wohlrab | |||||
Hans Zehetner | |||||
Siegfried Purner | |||||
Emil Juracka | |||||
Otto Licha | |||||
Johann Tauscher | |||||
Franz Bartl | |||||
Alois Schnabel | |||||
Fritz Wurmböck | |||||
Franz Brunner | |||||
Fritz Maurer | |||||
Siegfried Powolny | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | AUT | Alfred Guth | |||
Karl Leban | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | AUT | Josef Hasenöhrl | |||
Sejlsport | |||||
Finnjolle | AUT | Dietz Angerer | |||
Skydning | |||||
Riffel liggende M | AUT | Alfred Hämmerle | |||
Alois Navratil | |||||
Theodor Janisch | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | AUT | Günther Zobernig | |||
400 m fri stil M | AUT | Franz Seltenheim | |||
Edmund Pader | |||||
1500 m fri stil M | AUT | Edmund Pader | |||
100 m rygcrawl K | AUT | Roma Wagner | |||
4x100 m fri stil K | AUT | Grete Ittlinger | |||
Roma Wagner | |||||
Helena von Kropiwnicki | |||||
Franziska Mally | |||||
4x200 m fri stil M | AUT | Herbert Hnatek | |||
Günther Zobernig | |||||
Franz Seltenheim | |||||
Edmund Pader | |||||
Vægtløftning | |||||
Fjervægt M | AUT | Anton Richter | |||
Mathias Zahradka | |||||
Letvægt M | AUT | Rudolf Troppert | |||
Robert Fein | |||||
Mellemvægt M | AUT | Hans Valla | |||
Anton Hangel | |||||
Letsværvægt M | AUT | Fritz Haller | |||
Johann von Szabados | |||||
Sværvægt M | AUT | Rudolf Schilberg | |||
Josef Zemann | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt M | AUT | Hubert Prokop | |||
Græsk romersk bantamvægt M | AUT | Josef Bümberger | |||
Græsk romersk weltervægt M | AUT | Franz Hametner | |||
Græsk romersk mellemvægt M | AUT | Hans Pointner | |||
Græsk romersk letsværvægt M | AUT | Franz Foidl | |||
Græsk romersk sværvægt M | AUT | Eduard Schöll | |||
* Listen ovenfor over Østrigske deltagere ved OL i 1936 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Østrigske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Berlin 1936 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||