Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Østtyskland
Sport
Svømning
Østtyske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1968
100 m fri stil K
GDR
Martina Grunert
Uta Schmuck
Roswitha Krause
200 m fri stil K
GDR
Gabriele Wetzko
400 m fri stil K
GDR
Gabriele Wetzko
400 m fri stil M
GDR
Alfred Müller
800 m fri stil K
GDR
Sigrid Goral
Sabine Rantzsch
1500 m fri stil M
GDR
Karl-Rüdiger Mann
100 m rygcrawl M
GDR
Roland Matthes
200 m rygcrawl K
GDR
Doris Kohardt
200 m rygcrawl M
GDR
Joachim Rother
Roland Matthes
100 m brystsvømning M
GDR
Klaus Katzur
Egon Henninger
200 m brystsvømning M
GDR
Klaus Katzur
Egon Henninger
100 m butterfly K
GDR
Christine Strübing
Helga Lindner
100 m butterfly M
GDR
Horst-Günter Gregor
200 m butterfly K
GDR
Helga Lindner
Christine Strübing
200 m medley K
GDR
Sabine Steinbach
Marianne Seydel
200 m medley M
GDR
Frank Wiegand
400 m medley K
GDR
Eva Wittke
Sabine Steinbach
Marianne Seydel
4x100 m fri stil K
GDR
Gabriele Wetzko
Uta Schmuck
Martina Grunert
Roswitha Krause
Gabriele Perthes
4x100 m fri stil M
GDR
Udo Poser
Frank Wiegand
Horst-Günter Gregor
Lothar Gericke
4x200 m fri stil M
GDR
Jochen Herbst
Horst-Günter Gregor
Frank Wiegand
Alfred Müller
4x100 m medley K
GDR
Eva Wittke
Uta Schmuck
Martina Grunert
Helga Lindner
4x100 m medley M
GDR
Horst-Günter Gregor
Frank Wiegand
Roland Matthes
Egon Henninger
Svømning 1972
100 m fri stil K
GDR
Sylvia Eichner
Gabriele Wetzko
Andrea Eife
100 m fri stil M
GDR
Peter Bruch
Wilfried Hartung
Hartmut Flöckner
200 m fri stil K
GDR
Gudrun Wegner
Karin Tülling
Andrea Eife
200 m fri stil M
GDR
Peter Bruch
Udo Poser
Wilfried Hartung
400 m fri stil K
GDR
Gudrun Wegner
Karin Tülling
400 m fri stil M
GDR
Wolfram Sperling
Udo Poser
Klaus Dockhorn
800 m fri stil K
GDR
Andrea Eife
Karin Tülling
Gudrun Wegner
1500 m fri stil M
GDR
Axel Freudenberg
Klaus Dockhorn
100 m rygcrawl K
GDR
Christina Herbst
Susanne Hilger
100 m rygcrawl M
GDR
Roland Matthes
Jürgen Krüger
Lutz Wanja
200 m rygcrawl K
GDR
Christina Herbst
Susanne Hilger
200 m rygcrawl M
GDR
Lutz Wanja
Roland Matthes
Lothar Noack
100 m brystsvømning K
GDR
Renate Vogel
Brigitte Schurchardt
Sylvia Langer
100 m brystsvømning M
GDR
Klaus Katzur
Rainer Hradetzky
200 m brystsvømning K
GDR
Hannelore Anke
Sylvia Langer
Brigitte Schuchardt
200 m brystsvømning M
GDR
Rainer Hradetzky
Klaus Katzur
100 m butterfly K
GDR
Roswitha Beier
Rosemarie Kother
100 m butterfly M
GDR
Hartmut Flöckner
Roger Pyttel
Roland Matthes
200 m butterfly K
GDR
Helga Lindner
Brigitte Mertz
Rosemarie Kother
200 m butterfly M
GDR
Hartmut Flöckner
Roger Pyttel
200 m medley K
GDR
Brigitte Schuchardt
Evelyn Stolze
Kornelia Ender
200 m medley M
GDR
Wolfram Sperling
Bertram Türpe
Christian Lietzmann
400 m medley K
GDR
Evelyn Stolze
Angela Franke
Marlies Pohl
400 m medley M
GDR
Christian Lietzmann
Wolfram Sperling
Bertram Türpe
4x100 m fri stil K
GDR
Elke Sehmisch
Gabriele Wetzko
Kornelia Ender
Andrea Eife
Sylvia Eichner
4x100 m fri stil M
GDR
Wilfried Hartung
Lutz Unger
Roland Matthes
Peter Bruch
Udo Poser
4x200 m fri stil M
GDR
Peter Bruch
Roger Pyttel
Lutz Unger
Wilfried Hartung
Udo Poser
4x100 m medley K
GDR
Kornelia Ender
Gabriele Wetzko
Renate Vogel
Christina Herbst
Roswitha Beier
4x100 m medley M
GDR
Hartmut Flöckner
Roland Matthes
Klaus Katzur
Lutz Unger
Svømning 1976
100 m fri stil K
GDR
Petra Priemer
Kornelia Ender
Claudia Hempel
100 m fri stil M
GDR
Roger Pyttel
200 m fri stil K
GDR
Claudia Hempel
Kornelia Ender
Andrea Pollack
200 m fri stil M
GDR
Rainer Strohbach
Frank Pfütze
Lutz Löscher
400 m fri stil K
GDR
Sabine Kahle
Regina Jäger
Petra Thümer
400 m fri stil M
GDR
Lutz Löscher
Frank Pfütze
Rainer Strohbach
800 m fri stil K
GDR
Petra Thümer
Regina Jäger
100 m rygcrawl K
GDR
Ulrike Richter
Antje Stille
Birgit Treiber
100 m rygcrawl M
GDR
Roland Matthes
Lutz Wanja
200 m rygcrawl K
GDR
Birgit Treiber
Antje Stille
Ulrike Richter
200 m rygcrawl M
GDR
Roland Matthes
Lutz Wanja
100 m brystsvømning K
GDR
Carola Nitschke
Hannelore Anke
Karla Linke
200 m brystsvømning K
GDR
Hannelore Anke
Karla Linke
Carola Nitschke
100 m butterfly K
GDR
Rosemarie Gabriel
Andrea Pollack
Kornelia Ender
100 m butterfly M
GDR
Roger Pyttel
Hartmut Flöckner
Roland Matthes
200 m butterfly K
GDR
Andrea Pollack
Ulrike Tauber
Rosemarie Gabriel
200 m butterfly M
GDR
Roger Pyttel
Hartmut Flöckner
400 m medley K
GDR
Birgit Treiber
Sabine Kahle
Ulrike Tauber
4x100 m fri stil K
GDR
Petra Priemer
Claudia Hempel
Andrea Pollack
Kornelia Ender
4x200 m fri stil M
GDR
Frank Pfütze
Wilfried Hartung
Rainer Strohbach
Roger Pyttel
4x100 m medley K
GDR
Hannelore Anke
Andrea Pollack
Birgit Treiber
Ulrike Richter
Rosemarie Gabriel
Kornelia Ender
Carola Nitschke
Svømning 1980
100 m fri stil K
GDR
Caren Metschuck
Ines Diers
Barbara Krause
100 m fri stil M
GDR
Jörg Woithe
Frank Kühne
200 m fri stil K
GDR
Carmela Schmidt
Barbara Krause
Ines Diers
200 m fri stil M
GDR
Jörg Woithe
Detlev Grabs
Frank Kühne
400 m fri stil K
GDR
Ines Diers
Carmela Schmidt
Petra Schneider
400 m fri stil M
GDR
Rainer Strohbach
Detlev Grabs
Frank Pfütze
800 m fri stil K
GDR
Ines Diers
Ines Geissler
Heike Dähne
1500 m fri stil M
GDR
Rainer Strohbach
100 m rygcrawl K
GDR
Ina Kleber
Petra Riedel
Rica Reinisch
100 m rygcrawl M
GDR
Dietmar Göhring
Jörg Stingl
200 m rygcrawl K
GDR
Birgit Treiber
Cornelia Polit
Rica Reinisch
200 m rygcrawl M
GDR
Jörg Stingl
Dietmar Göhring
100 m brystsvømning K
GDR
Bettina Löbel
Sylvia Rinka
Ute Geweniger
100 m brystsvømning M
GDR
Jörg Walter
200 m brystsvømning K
GDR
Bettina Löbel
Sylvia Rinka
Ute Geweniger
200 m brystsvømning M
GDR
Jörg Walter
100 m butterfly K
GDR
Christiane Knacke
Caren Metschuck
Andrea Pollack
100 m butterfly M
GDR
Roger Pyttel
200 m butterfly K
GDR
Andrea Pollack
Sybille Schönrock
Ines Geissler
200 m butterfly M
GDR
Roger Pyttel
400 m medley K
GDR
Ulrike Tauber
Grit Slaby
Petra Schneider
400 m medley M
GDR
Jörg Walter
4x100 m fri stil K
GDR
Caren Metschuck
Sarina Hülsenbeck
Ines Diers
Barbara Krause
Carmela Schmidt
4x200 m fri stil M
GDR
Rainer Strohbach
Frank Pfütze
Jörg Woithe
Frank Kühne
Detlev Grabs
4x100 m medley K
GDR
Rica Reinisch
Sarina Hülsenbeck
Caren Metschuck
Sarina Hülsenbeck
Andrea Pollack
Ute Geweniger
4x100 m medley M
GDR
Jörg Woithe
Roger Pyttel
Frank Kühne
Jörg Walter
Dietmar Göhring
Svømning 1988
50 m fri stil K
GDR
Kristin Otto
Katrin Meissner
100 m fri stil K
GDR
Manuela Stellmach
Kristin Otto
100 m fri stil M
GDR
Steffen Zesner
Sven Lodziewski
200 m fri stil K
GDR
Manuela Stellmach
Heike Friedrich
200 m fri stil M
GDR
Steffen Zesner
Thomas Flemming
400 m fri stil K
GDR
Anke Möhring
Heike Friedrich
400 m fri stil M
GDR
Jörg Hoffmann
Uwe Dassler
800 m fri stil K
GDR
Anke Möhring
Astrid Strauss
1500 m fri stil M
GDR
Jörg Hoffmann
Uwe Dassler
100 m rygcrawl K
GDR
Cornelia Sirch
Kristin Otto
100 m rygcrawl M
GDR
Frank Baltrusch
Dirk Richter
200 m rygcrawl K
GDR
Cornelia Sirch
Kathrin Zimmermann
200 m rygcrawl M
GDR
Frank Baltrusch
Dirk Richter
100 m brystsvømning K
GDR
Silke Hörner
Annett Rex
100 m brystsvømning M
GDR
Raik Hannemann
Christian Poswiat
200 m brystsvømning K
GDR
Silke Hörner
Susanne Börnike
200 m brystsvømning M
GDR
Christian Poswiat
100 m butterfly K
GDR
Kristin Otto
Birte Weigang
200 m butterfly K
GDR
Kathleen Nord
Birte Weigang
200 m medley K
GDR
Daniela Hunger
200 m medley M
GDR
Patrick Kühl
Raik Hannemann
400 m medley K
GDR
Daniela Hunger
Kathleen Nord
400 m medley M
GDR
Patrick Kühl
4x100 m fri stil K
GDR
Kristin Otto
Sabine Schulze
Heike Friedrich
Katrin Meissner
Daniela Hunger
Manuela Stellmach
4x100 m fri stil M
GDR
Steffen Zesner
Dirk Richter
Lars Hinneburg
Thomas Flemming
4x200 m fri stil M
GDR
Thomas Flemming
Sven Lodziewski
Uwe Dassler
Lars Hinneburg
Steffen Zesner
4x100 m medley K
GDR
Cornelia Sirch
Kristin Otto
Silke Hörner
Birte Weigang
Katrin Meissner
Manuela Stellmach
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Østtyske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Østtyske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy