Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Ukraine
Sport
Svømning
Ukrainske OL-deltagere i Svømning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Svømning 1996
50 m fri stil M
UKR
Pavlo Khnykin
Yuriy Vlasov
100 m fri stil M
UKR
Rostyslav Svanidze
Pavlo Khnykin
200 m fri stil K
UKR
Olena Lapunova
200 m fri stil M
UKR
Denys Zavhorodniy
400 m fri stil M
UKR
Igor Snitko
1500 m fri stil M
UKR
Igor Snitko
Denys Zavhorodniy
100 m rygcrawl M
UKR
Volodyrmyr Nikolaychuk
100 m brystsvømning K
UKR
Svetlana Bondarenko
100 m brystsvømning M
UKR
Oleksandr Dzhaburiya
200 m brystsvømning K
UKR
Svetlana Bondarenko
200 m brystsvømning M
UKR
Dmytro Ivanusa
100 m butterfly K
UKR
Natalya Zolotukhina
100 m butterfly M
UKR
Pavlo Khnykin
Denys Sylvantyev
200 m butterfly K
UKR
Natalya Zolotukhina
200 m butterfly M
UKR
Denys Sylvantyev
200 m medley K
UKR
Olena Lapunova
200 m medley M
UKR
Serkan Atasay
4x100 m medley M
UKR
Volodymyr Nikolaichuk
Denys Sylvantyev
Oleksandr Dzhaburiya
Pavlo Khnykin
Svømning 2000
50 m fri stil K
UKR
Olga Mukomol
50 m fri stil M
UKR
Oleksander Volynets
100 m fri stil K
UKR
Olga Mukomol
100 m fri stil M
UKR
Pavlo Khnykin
200 m fri stil K
UKR
Olena Lapunova
200 m fri stil M
UKR
Rostyslav Svanidze
400 m fri stil K
UKR
Olena Lapunova
400 m fri stil M
UKR
Igor Chervynskiy
Igor Snitko
800 m fri stil K
UKR
Yana Klochkova
Olga Beresnyeva
1500 m fri stil M
UKR
Igor Chervynskiy
Igor Snitko
100 m rygcrawl K
UKR
Nadiya Beshevli
100 m rygcrawl M
UKR
Volodyrmyr Nikolaychuk
200 m rygcrawl K
UKR
Nadiya Beshevli
200 m rygcrawl M
UKR
Volodyrmyr Nikolaychuk
100 m brystsvømning K
UKR
Svetlana Bondarenko
100 m brystsvømning M
UKR
Oleg Lisohor
200 m brystsvømning K
UKR
Inna Nikitina
200 m brystsvømning M
UKR
Oleg Lisohor
100 m butterfly K
UKR
Mariya Ohurtsova
100 m butterfly M
UKR
Andriy Serdinov
Denys Sylvantyev
200 m butterfly K
UKR
Zhanna Lozumyrska
200 m butterfly M
UKR
Sergiy Fesenko
Denys Sylvantyev
200 m medley K
UKR
Yana Klochkova
200 m medley M
UKR
Artem Honcharenko
400 m medley K
UKR
Yana Klochkova
400 m medley M
UKR
Dmytro Nazarenko
4x100 m fri stil K
UKR
Olga Mukomol
Nadiya Beshevli
Olena Lapunova
Valentyna Trehub
4x100 m fri stil M
UKR
Artem Honcharenko
Pavlo Khnykin
Rostyslav Svanidze
Vyacheslav Shyrshov
4x200 m fri stil K
UKR
Olena Lapunova
Zhanna Lozumyrska
Nadiya Beshevli
Albina Bordunova
4x200 m fri stil M
UKR
Sergiy Fesenko
Artem Honcharenko
Igor Snitko
Rostyslav Svanidze
4x100 m medley K
UKR
Valentyna Trehub
Nadiya Beshevli
Olena Hrytsiuk
Svetlana Bondarenko
4x100 m medley M
UKR
Volodymyr Nikolaichuk
Oleg Lisohor
Denys Sylvantyev
Vyacheslav Shyrshov
Svømning 2004
50 m fri stil K
UKR
Olga Mukomol
50 m fri stil M
UKR
Oleksander Volynets
Vyacheslav Shyrshov
100 m fri stil K
UKR
Olga Mukomol
100 m fri stil M
UKR
Yuriy Yehoshyn
200 m fri stil K
UKR
Olena Lapunova
200 m fri stil M
UKR
Dmytro Vereitynov
400 m fri stil K
UKR
Olga Beresnyeva
400 m fri stil M
UKR
Sergiy Fesenko
800 m fri stil K
UKR
Olga Beresnyeva
1500 m fri stil M
UKR
Igor Chervynskiy
100 m rygcrawl K
UKR
Iryna Amshennikova
100 m rygcrawl M
UKR
Volodymyr Nikolaichuk
200 m rygcrawl K
UKR
Iryna Amshennikova
200 m rygcrawl M
UKR
Volodyrmyr Nikolaychuk
100 m brystsvømning K
UKR
Svetlana Bondarenko
100 m brystsvømning M
UKR
Oleg Lisohor
200 m brystsvømning K
UKR
Iryna Maystruck
200 m brystsvømning M
UKR
Valeriy Dymo
100 m butterfly K
UKR
Kateryna Zubkova
100 m butterfly M
UKR
Denys Sylvantyev
Andriy Serdinov
200 m butterfly K
UKR
Natalya Samorodina
200 m butterfly M
UKR
Denys Sylvantyev
Sergii Advena
200 m medley K
UKR
Yana Klochkova
200 m medley M
UKR
Serkan Atasay
400 m medley K
UKR
Yana Klochkova
400 m medley M
UKR
Dmytro Nazarenko
4x100 m fri stil M
UKR
Yuriy Yehoshyn
Pavlo Khnykin
Denys Syzonenko
Andriy Serdinov
4x200 m fri stil M
UKR
Dmytro Vereitynov
Sergiy Fesenko
Maksym Kokosha
Sergii Advena
4x100 m medley K
UKR
Kateryna Zubkova
Yana Klochkova
Svetlana Bondarenko
Olga Mukomol
4x100 m medley M
UKR
Oleg Lisohor
Denys Sylvantyev
Pavlo Illichov
Valeriy Dymo
Andriy Serdinov
Yuriy Yehoshyn
Svømning 2008
50 m fri stil K
UKR
Oksana Serikova
50 m fri stil M
UKR
Yuriy Yegoshin
100 m fri stil K
UKR
Darya Stepanyuk
100 m fri stil M
UKR
Yuriy Yegoshin
200 m fri stil K
UKR
Nataliya Khudyakova
200 m fri stil M
UKR
Sergii Advena
400 m fri stil K
UKR
Nataliya Khudyakova
400 m fri stil M
UKR
Sergiy Fesenko
1500 m fri stil M
UKR
Sergiy Fesenko
100 m rygcrawl K
UKR
Iryna Amshennikova
Kateryna Zubkova
100 m rygcrawl M
UKR
Oleksandr Isakov
200 m rygcrawl K
UKR
Kateryna Zubkova
Iryna Amshennikova
200 m rygcrawl M
UKR
Oleksandr Isakov
100 m brystsvømning K
UKR
Anna Khlistunova
Yuliya Pidlisna
100 m brystsvømning M
UKR
Igor Borysik
Oleg Lisohor
200 m brystsvømning K
UKR
Yuliya Pidlisna
200 m brystsvømning M
UKR
Valeriy Dymo
Igor Borysik
100 m butterfly K
UKR
Kateryna Zubkova
100 m butterfly M
UKR
Sergii Breus
Andriy Serdinov
200 m butterfly K
UKR
Tetyana Khala
200 m butterfly M
UKR
Denys Sylvantyev
Sergii Advena
200 m medley K
UKR
Ganna Dzerkal
200 m medley M
UKR
Vadym Lepskyy
400 m medley M
UKR
Vadym Lepskyy
4x100 m fri stil K
UKR
Nataliya Khudyakova
Ganna Dzerkal
Darya Stepanyuk
Kateryna Dikidzhi
4x100 m medley K
UKR
Kateryna Zubkova
Yuliya Pidlisna
Darya Stepanyuk
Iryna Amshennikova
4x100 m medley M
UKR
Yuriy Yehoshyn
Valeriy Dymo
Sergii Breus
Oleksandr Isakov
Marathon 10 km K
UKR
Natalya Samorodina
Marathon 10 km M
UKR
Igor Chervynskiy
Svømning 2012
50 m fri stil K
UKR
Darya Stepanyuk
50 m fri stil M
UKR
Andrii Govorov
400 m fri stil M
UKR
Sergii Frolov
1500 m fri stil M
UKR
Sergii Frolov
100 m rygcrawl K
UKR
Daryna Zevina
100 m rygcrawl M
UKR
Oleksandr Sakov
200 m rygcrawl K
UKR
Daryna Zevina
200 m rygcrawl M
UKR
Oleksandr Isakov
100 m brystsvømning K
UKR
Mariia Liver
100 m brystsvømning M
UKR
Valeriy Dymo
200 m brystsvømning K
UKR
Ganna Dzerkal
200 m brystsvømning M
UKR
Igor Borysik
200 m butterfly M
UKR
Illya Chuyev
200 m medley K
UKR
Ganna Dzerkal
200 m medley M
UKR
Maksym Shemberev
400 m medley K
UKR
Ganna Dzerkal
400 m medley M
UKR
Maksym Shemberev
4x200 m fri stil K
UKR
Ganna Dzerkal
Darya Stepanyuk
Iryna Glavnyk
Daryna Zevina
Marathon 10 km K
UKR
Olga Beresnyeva
Marathon 10 km M
UKR
Igor Chervynskiy
Svømning 2016
50 m fri stil K
UKR
Darya Stepanyuk
50 m fri stil M
UKR
Andrii Govorov
1500 m fri stil M
UKR
Sergii Frolov
Mykhailo Romanchuk
200 m rygcrawl K
UKR
Daryna Zevina
200 m brystsvømning M
UKR
Dmytro Oseledets
100 m butterfly K
UKR
Darya Stepanyuk
100 m butterfly M
UKR
Liubomyr Lemeshko
Svømning 2020
50 m fri stil M
UKR
Vladyslav Bukhov
100 m fri stil M
UKR
Serhii Shevtsov
1500 m fri stil M
UKR
Mykhailo Romanchuk
Sergii Frolov
100 m rygcrawl K
UKR
Daryna Zevina
200 m rygcrawl K
UKR
Daryna Zevina
100 m butterfly M
UKR
Ihor Troianovskyi
200 m butterfly M
UKR
Ihor Troianovskyi
Denys Kesyl
Marathon 10 km K
UKR
Krystyna Panchishko
800 m fri stil M
UKR
Sergii Frolov
Mykhailo Romanchuk
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Ukrainske svømmere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Ukrainske svømmere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy