Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Slovakiet
Sport
Skiskydning
Slovakiske OL-deltagere i Skiskydning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Skiskydning 1994
7,5 km K
SVK
Martina Jasicova
Sona Mihokova
10 km M
SVK
Daniel Krcmar
Pavel Kotraba
15 km K
SVK
Sona Mihokova
Martina Jasicova
20 km M
SVK
Pavel Sladek
Lukas Krejci
Skiskydning 1998
7,5 km K
SVK
Martina Schwarzbacherova
Sona Mihokova
Anna Murinova
4x7,5 km K
SVK
Martina Schwarzbacherova
Sona Mihokova
Anna Murinova
Tatiana Kutlikova
Skiskydning 2002
7,5 km K
SVK
Sona Mihokova
Martina Jasicova
Anna Murinova
Tatiana Kutlikova
10 km M
SVK
Marek Matiasko
10 km forfølgelse K
SVK
Anna Murinova
Martina Jasicova
Sona Mihokova
12,5 km forfølgelse M
SVK
Marek Matiasko
15 km K
SVK
Marcela Pavkovcekova
Martina Jasicova
Anna Murinova
Sona Mihokova
20 km M
SVK
Marek Matiasko
4x7,5 km K
SVK
Marcela Pavkovcekova
Sona Mihokova
Martina Jasicova
Anna Murinova
Skiskydning 2006
7,5 km K
SVK
Sona Mihokova
Martina Halinarova
Anna Murinova
Marcela Pavkovcekova
10 km M
SVK
Marek Matiasko
Miroslav Matiasko
Matej Kazar
Pavol Hurajt
10 km forfølgelse K
SVK
Marcela Pavkovcekova
Anna Murinova
Sona Mihokova
Martina Halinarova
12,5 km forfølgelse M
SVK
Pavol Hurajt
Matej Kazar
Miroslav Matiasko
15 km K
SVK
Marcela Pavkovcekova
Jana Gerekova
Martina Halinarova
Sona Mihokova
20 km M
SVK
Dusan Simocko
Pavol Hurajt
Marek Matiasko
Miroslav Matiasko
4x6 km K
SVK
Sona Mihokova
Anna Murinova
Martina Halinarova
Marcela Pavkovcekova
4x7,5 km M
SVK
Pavol Hurajt
Marek Matiasko
Dusan Simocko
Miroslav Matiasko
15 km mass start M
SVK
Marek Matiasko
Skiskydning 2010
7,5 km K
SVK
Jana Gerekova
Anastasiya Kuzmina
Lubomira Kalinova
Martina Halinarova
10 km M
SVK
Miroslav Matiasko
Marek Matiasko
Dusan Simocko
Pavol Hurajt
10 km forfølgelse K
SVK
Anastasiya Kuzmina
Jana Gerekova
Martina Halinarova
12,5 km forfølgelse M
SVK
Pavol Hurajt
15 km K
SVK
Anastasiya Kuzmina
Jana Gerekova
Lubomira Kalinova
Martina Halinarova
20 km M
SVK
Marek Matiasko
Pavol Hurajt
Dusan Simocko
Miroslav Matiasko
4x6 km K
SVK
Anastasiya Kuzmina
Martina Halinarova
Jana Gerekova
Natalia Prekopova
4x7,5 km M
SVK
Pavol Hurajt
Marek Matiasko
Dusan Simocko
Miroslav Matiasko
12,5 km mass start K
SVK
Anastasiya Kuzmina
15 km mass start M
SVK
Pavol Hurajt
Skiskydning 2014
7,5 km K
SVK
Anastasiya Kuzmina
Jana Gerekova
Martina Chrapanova
Paulina Fialkova
10 km M
SVK
Martin Otcenas
Tomas Hasilla
Matej Kazar
Pavol Hurajt
10 km forfølgelse K
SVK
Anastasiya Kuzmina
Jana Gerekova
12,5 km forfølgelse M
SVK
Matej Kazar
Pavol Hurajt
15 km K
SVK
Jana Gerekova
Martina Chrapanova
Anastasiya Kuzmina
Terezia Poliakova
20 km M
SVK
Miroslav Matiasko
Matej Kazar
Tomas Hasilla
Pavol Hurajt
4x6 km K
SVK
Paulina Fialkova
Martina Chrapanova
Jana Gerekova
Terezia Poliakova
4x7,5 km M
SVK
Tomas Hasilla
Pavol Hurajt
Matej Kazar
Miroslav Matiasko
12,5 km mass start K
SVK
Anastasiya Kuzmina
15 km mass start M
SVK
Matej Kazar
Mixed Stafet
SVK
Anastasiya Kuzmina
Jana Gerekova
Pavol Hurajt
Matej Kazar
Skiskydning 2018
7,5 km K
SVK
Anastasiya Kuzmina
Ivona Fialkova
Terezia Poliakova
Paulina Fialkova
10 km M
SVK
Matej Kazar
Simon Bartko
Tomas Hasilla
Martin Otcenas
10 km forfølgelse K
SVK
Paulina Fialkova
Anastasiya Kuzmina
12,5 km forfølgelse M
SVK
Martin Otcenas
Matej Kazar
15 km K
SVK
Ivona Fialkova
Terezia Poliakova
Paulina Fialkova
Anastasiya Kuzmina
20 km M
SVK
Martin Otcenas
Tomas Hasilla
Michal Sima
Matej Kazar
4x6 km K
SVK
Terezia Poliakova
Paulina Fialkova
Ivona Fialkova
Anastasiya Kuzmina
4x7,5 km M
SVK
Simon Bartko
Matej Kazar
Martin Otcenas
Tomas Hasilla
12,5 km mass start K
SVK
Paulina Fialkova
Anastasiya Kuzmina
Skiskydning 2022
7,5 km K
SVK
Henrieta Horvatova
Ivona Fialkova
Paulina Fialkova
Veronika Machyniakova
10 km M
SVK
Tomas Sklenarik
Matej Baloga
Simon Bartko
Michal Sima
10 km forfølgelse K
SVK
Paulina Fialkova
Ivona Fialkova
15 km K
SVK
Veronika Machyniakova
Henrieta Horvatova
Paulina Fialkova
Ivona Fialkova
20 km M
SVK
Simon Bartko
Matej Baloga
Tomas Sklenarik
Michal Sima
4x6 km K
SVK
Paulina Fialkova
Ivona Fialkova
Henrieta Horvatova
Veronika Machyniakova
4x7,5 km M
SVK
Tomas Sklenarik
Matej Baloga
Simon Bartko
Michal Sima
12,5 km mass start K
SVK
Paulina Fialkova
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Slovakiske skiskydere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Slovakiske skiskydere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy