Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Rusland
Sport
Kano & kajak
Russiske OL-deltagere i Kano & kajak*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kano & kajak 1996
K1 500 m M
RUS
Sergey Verlin
K2 500 m K
RUS
Larissa Kosorukova
Natalya Guliy
K2 500 m M
RUS
Oleg Gorobiy
Anatoly Tishchenko
K4 500 m K
RUS
Olga Tishchenko
Natalya Guliy
Tatyana Tishchenko
Larissa Kosorukova
K2 1000 m M
RUS
Andrey Tisin
Aleksandr Ivanik
K4 1000 m M
RUS
Oleg Gorobiy
Georgiy Tsybulenko
Sergey Verlin
Anatoly Tishchenko
C2 500 m M
RUS
Pavel Konovalov
Andrey Kabanov
K1 slalom M
RUS
Anton Lazko
C1 slalom M
RUS
Danila Kuznetsov
Kano & kajak 2000
K1 500 m M
RUS
Anatoly Tishchenko
K2 500 m K
RUS
Elena Tissina
Natalya Goulii
K2 500 m M
RUS
Aleksandr Ivanik
Roman Zarubin
K4 500 m K
RUS
Galina Poryvayeva
Elena Tissina
Olga Tishchenko
Nataliya Guly
K1 1000 m M
RUS
Anton Ryakhov
K2 1000 m M
RUS
Yevgeny Salakhov
Oleg Gorobiy
K4 1000 m M
RUS
Oleg Gorobiy
Yevgeny Salakhov
Anatoly Tishchenko
Roman Zarubin
C1 500 m M
RUS
Maxim Opalev
C2 500 m M
RUS
Aleksandr Kovalev
Aleksandr Kostoglod
C1 1000 m M
RUS
Maxim Opalev
C2 1000 m M
RUS
Aleksandr Kovalev
Aleksandr Kostoglod
Kano & kajak 2004
K1 500 m K
RUS
Olga Kostenko
K1 500 m M
RUS
Anton Ryakhov
Andrey Shkiotov
K2 500 m M
RUS
Anatoly Tishchenko
Vladimir Grushikhin
K1 1000 m M
RUS
Andrey Shkiotov
K2 1000 m M
RUS
Anatoly Tishchenko
Vladimir Grushikhin
C1 500 m M
RUS
Maxim Opalev
C2 500 m M
RUS
Aleksandr Kovalev
Aleksandr Kostoglod
C1 1000 m M
RUS
Konstantin Fomichev
C2 1000 m M
RUS
Aleksandr Kovalev
Aleksandr Kostoglod
Kano & kajak 2008
K1 500 m K
RUS
Yuliana Salakhova
K1 500 m M
RUS
Anton Ryakhov
K1 1000 m M
RUS
Anton Ryakhov
K4 1000 m M
RUS
Anton Vasilyev
Ilya Medvedev
Konstantin Vishnyakov
Yevgeny Salakhov
C1 500 m M
RUS
Maxim Opalev
C2 500 m M
RUS
Aleksandr Kostoglod
Sergey Ulegin
C1 1000 m M
RUS
Victor Melantev
C2 1000 m M
RUS
Aleksandr Kostoglod
Sergey Ulegin
K1 slalom K
RUS
Aleksandra Perova
C1 slalom M
RUS
Aleksandr Lipatov
C2 slalom M
RUS
Mikhail Kuznetsov
Dmitry Larionov
Kano & kajak 2012
K1 200 m K
RUS
Natalia Lobova
K1 500 m K
RUS
Yuliana Salakhova
K2 500 m K
RUS
Natalia Lobova
Vera Sobetova
K4 500 m K
RUS
Vera Sobetova
Yulia Kachalova
Yuliana Salakhova
Natalia Podolskaya
K1 200 m M
RUS
Yevgeny Salakhov
K2 200 m M
RUS
Aleksandr Dyachenko
Yury Postrigay
K1 1000 m M
RUS
Pavel Nikolaev
K2 1000 m M
RUS
Ilya Medvedev
Anton Ryakhov
K4 1000 m M
RUS
Oleg Zhestkov
Anton Ryakhov
Anton Vasilev
Ilya Medvedev
C1 200 m M
RUS
Ivan Shtyl
C1 1000 m M
RUS
Ilia Shtokalov
C2 1000 m M
RUS
Alexey Korovashkov
Ilya Pervukhin
K1 slalom K
RUS
Marta Kharitonova
C1 slalom M
RUS
Aleksandr Lipatov
C2 slalom M
RUS
Dmitry Larionov
Mikhail Kuznetsov
Kano & kajak 2016
K1 500 m K
RUS
Elena Aniushina
K2 500 m K
RUS
Elena Aniushina
Kira Stepanova
K1 200 m M
RUS
Yevgeny Lukantsov
K1 1000 m M
RUS
Roman Anoshkin
K4 1000 m M
RUS
Roman Anoshkin
Vasily Pogreban
Oleg Zhestkov
Kirill Lyapunov
C1 200 m M
RUS
Andrey Kraitor
C1 1000 m M
RUS
Ilia Shtokalov
C2 1000 m M
RUS
Ilia Shtokalov
Ilya Pervukhin
K1 slalom K
RUS
Marta Kharitonova
K1 slalom M
RUS
Pavel Eigel
C1 slalom M
RUS
Aleksandr Lipatov
C2 slalom M
RUS
Mikhail Kuznetsov
Dmitry Larionov
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Russiske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Russiske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy