Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Grækenland
Sport
Atletik
Græske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1896
100 m M
GRE
Georgios Gennimatas
Alexandros Khalkokondylis
800 m M
GRE
Dimitrios Golemis
Angelos Phetsis
Dimitrios Tomprof
1500 m M
GRE
Angelos Phetsis
Dimitrios Tomprof
Konstantinos Karakatsanis
Dimitrios Golemis
Maraton M
GRE
Georgios Grigoriou
Spyridon Louis
Dimitrios Deligiannis
Stamatios Masouris
Vanitakis
Evangelos Gerakakis
Ilias Kafetis
Spiridon Velokas
Sokratis Lagoudakis
Dimitrios Christopoulos
Charilaos Vasilakos
Eleveitherios Papasymeon
Georgios Lavrentis
Ioannis Vrettos
110 m hæk M
GRE
Athanasios Skaltsogiannis
Anastasios Andreou
Stangspring M
GRE
Ioannis Theodoropoulos
Evangelos Damaskos
Vasilios Xydas
Længdespring M
GRE
Athanasios Skaltsogiannis
Alexandros Khalkokondylis
Trespring M
GRE
Ioannis Persakis
Christos Zoumis
Kuglestød M
GRE
Georgios Papasideris
Georgios Gouskos
Diskoskast M
GRE
Georgios Papasideris
Sotirios Versis
Panagiotis Paraskevopoulos
Atletik 1900
Kuglestød M
GRE
Sotirios Versis
Panagiotis Paraskevopoulos
Diskoskast M
GRE
Panagiotis Paraskevopoulos
Atletik 1904
Maraton M
GRE
Ioannis Loungitsas
Kharilaos Giannakas
Petros Pipilis
Georgios Drosos
Georgios Vamkaitis
Demetrios Velouis
Georgios Louridas
Andreas Oikonomou
Khristos Zekhouritis
Kuglestød M
GRE
Nikolaos Georgantas
Diskoskast M
GRE
Nikolaos Georgantas
Atletik 1908
100 m M
GRE
Georgios Skoutaridis
Mikhail Paskhalidis
200 m M
GRE
Mikhail Paskhalidis
800 m M
GRE
Stylianos Dimitriou
1500 m M
GRE
Stylianos Dimitriou
5 miles M
GRE
Nikolaos Kouloumberdas
Maraton M
GRE
Anastasios Koutoulakis
Nikolaos Kouloumberdas
110 m hæk M
GRE
Georgios Skoutaridis
Stående højdespring M
GRE
Konstantinos Tsiklitiras
Stangspring M
GRE
Stefanos Kountouriotis
Georgios Banikas
Stående længdespring M
GRE
Konstantinos Tsiklitiras
Trespring M
GRE
Dimitrios Muller
Kuglestød M
GRE
Mikael Dorizas
Nikolaos Georgantas
Diskoskast M
GRE
Mikael Dorizas
Nikolaos Georgantas
Diskoskast græsk stil M
GRE
Mikael Dorizas
Nikolaos Georgantas
Spydkast M
GRE
Kharalambos Zouras
Spydkast fri stil M
GRE
Nikolaos Georgantas
Kharalambos Zouras
Mikael Dorizas
Atletik 1912
100 m M
GRE
Dimitrios Triantafyllakos
Maraton M
GRE
Iraklis Sakellaropoulos
Stående højdespring M
GRE
Konstantinos Tsiklitiras
Stangspring M
GRE
Georgios Banikas
Stående længdespring M
GRE
Konstantinos Tsiklitiras
Kuglestød M
GRE
Mikael Dorizas
Diskoskast M
GRE
Mikael Dorizas
Atletik 1920
100 m M
GRE
Dimitrios Karabatis
200 m M
GRE
Dimitrios Karabatis
5000 m M
GRE
Panagiotis Retelas
Alexandros Kranis
10000 m M
GRE
Alexandros Kranis
Maraton M
GRE
Peter Trivoulidis
Iraklis Sakellaropoulos
110 m hæk M
GRE
Dimitrios Anfronidas
Terrænløb individuelt M
GRE
Peter Trivoulidis
Alexandros Kranis
Højdespring M
GRE
Dimitrios Andronidas
Trespring M
GRE
Menelaos Ponireas
Femkamp M
GRE
Dimitrios Andromedas
Konstantinos Roumbesis
Tikamp M
GRE
Dimitrios Andromedas
Apostolos Nikolaidis
Atletik 1924
100 m M
GRE
Alexandros Papafingos
Konstantinos Pantelidis
200 m M
GRE
Konstantinos Pantelidis
Alexandros Papafingos
5000 m M
GRE
Alexandros Kranis
10000 m M
GRE
Vyron Athanasiadis
Alexandros Kranis
Maraton M
GRE
Alexandros Kranis
Vyron Athanasiadis
Iraklis Sakellaropoulos
110 m hæk M
GRE
Ioannis Talianos
400 m hæk M
GRE
Ioannis Talianos
4x100 m M
GRE
Konstantinos Pantelidis
Ioannis Talianos
Alexandros Papafingos
Argyris Karagiannis
Højdespring M
GRE
Antonios Karyofyllis
Stangspring M
GRE
Argyris Karagiannis
Længdespring M
GRE
Konstantinos Pantelidis
Kuglestød M
GRE
Khristos Vrettos
Dimitrios Karabatis
Diskoskast M
GRE
Georgios Zakharopoulos
Dimitrios Karabatis
Spydkast M
GRE
Georgios Zakharopoulos
Femkamp M
GRE
Stylianos Benardis
Georgios Zakharopoulos
Tikamp M
GRE
Stylianos Benardis
Atletik 1928
100 m M
GRE
Angelos Lambrou
Konstantinos Petridis
Renos Frangoudis
200 m M
GRE
Angelos Lambrou
Renos Frangoudis
400 m M
GRE
Vasilios Stavrinos
800 m M
GRE
Vasilios Stavrinos
Antonios Mangos
5000 m M
GRE
Andreas Paouris
110 m hæk M
GRE
Vangelis Moiropoulos
400 m hæk M
GRE
Vangelis Moiropoulos
4x100 m M
GRE
Angelos Lambrou
Konstantinos Petridis
Renos Frangoudis
Evangelis Moiropoulos
4x400 m M
GRE
Vangelis Moiropoulos
Stelios Benardis
Renos Frangoudis
Vasilios Stavrinos
Højdespring M
GRE
Ioannis Karyofyllis
Antonios Karyofyllis
Stangspring M
GRE
Argyris Karagiannis
Stylianos Bernardis
Længdespring M
GRE
Konstantinos Petridis
Trespring M
GRE
Konstantinos Petridis
Kuglestød M
GRE
Dimitrios Karabatis
Diskoskast M
GRE
Dimitrios Karabatis
Spydkast M
GRE
Georgios Zakharopoulos
Tikamp M
GRE
Stylianos Benardis
Atletik 1932
100 m M
GRE
Angelos Lambrou
400 m M
GRE
Christos Mantikas
110 m hæk M
GRE
Christos Mantikas
400 m hæk M
GRE
Evangelos Miropoulos
Christos Mantikas
4x100 m M
GRE
Christos Mantikas
Renos Frangoudis
Vangelis Moiropoulos
Angelos Lambrou
50 km kapgang M
GRE
Ioannis Moralis
Stangspring M
GRE
Peter Chlentzos
Trespring M
GRE
Nicolas Papanikolaou
Atletik 1936
100 m M
GRE
Renos Frangoudis
Aristidis Sakellariou
200 m M
GRE
Renos Frangoudis
Aristidis Sakellariou
800 m M
GRE
Stavros Velkopoulos
Grigorios Georgakopoulos
1500 m M
GRE
Grigorios Georgakopoulos
Maraton M
GRE
Stylianos Kyriakides
110 m hæk M
GRE
Ioannis Skiadas
Christos Mantikas
400 m hæk M
GRE
Christos Mantikas
Ioannis Skiadas
Højdespring M
GRE
Konstantinos Pantazis
Længdespring M
GRE
Grigorios Lambrakis
Trespring M
GRE
Grigirios Lambrakis
Diskoskast M
GRE
Nikolaos Syllas
Hammerkast M
GRE
Khristos Dimitropoulos
Spydkast M
GRE
Konstantinos Metaxas
Napoleon Papageorgiou
100 m K
GRE
Domnitsa Lanitou
80 m hæk K
GRE
Domnitsa Lanitou
Atletik 1948
100 m M
GRE
Stefanos Petrakis
200 m M
GRE
Stefanos Petrakis
400 m M
GRE
Georgios Karageorgos
Stefanos Petrakis
Stylianos Stratakos
800 m M
GRE
Vasilios Mavroidis
Stylianos Stratakos
Georgios Karageorgos
1500 m M
GRE
Vasilios Mavroidis
5000 m M
GRE
Vasilios Mavrapostolos
Maraton M
GRE
Stelios Kyriakidis
Athanasios Ragazos
110 m hæk M
GRE
Lazaros Petropoulakis
Petros Krosfilit-Omiros
400 m hæk M
GRE
Lazaros Petropoulakis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Vasilios Mavrapostolos
4x400 m M
GRE
Stylianos Stratakos
Lazaros Petropoulakis
Stefanos Petrakis
Vasilios Mavroidis
Højdespring M
GRE
Ioannis Lambrou
Stangspring M
GRE
Theodosios Balafas
Længdespring M
GRE
Kyros Marinis
Kuglestød M
GRE
Constantinos Giataganas
Diskoskast M
GRE
Nikolaos Syllas
80 m hæk K
GRE
Domnitsa Kavounidou
Atletik 1952
100 m M
GRE
Stefanos Petrakis
200 m M
GRE
Vasilios Syllis
Stefanos Petrakis
400 m M
GRE
Vasilios Syllis
800 m M
GRE
Vasilios Mavroidis
1500 m M
GRE
Vasilios Mavroidis
400 m hæk M
GRE
Photios Cosmas
Stangspring M
GRE
Georgios Roubanis
Theodosios Balafas
Rigas Efstathiadis
Trespring M
GRE
Vasilios Sakellarakis
Kuglestød M
GRE
Constantinos Giataganas
Diskoskast M
GRE
Nikolaos Syllas
Constantinos Giataganas
Spydkast M
GRE
Aristidis Roubanis
Tikamp M
GRE
Fotios Kosmas
Atletik 1956
800 m M
GRE
Evangelos Depastas
Dimitrios Konstantinidis
1500 m M
GRE
Evangelos Depastas
Georgios Papavasileiou
110 m hæk M
GRE
Ioannis Kambadelis
400 m hæk M
GRE
Ioannis Kampadelis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Georgios Papavasileiou
Stangspring M
GRE
Georgios Roubanis
Kuglestød M
GRE
Georgios Tsakanikas
Atletik 1960
100 m M
GRE
Nikolaos Georgopoulus
200 m M
GRE
Nikolaos Georgopoulus
400 m M
GRE
Vasilios Sillis
800 m M
GRE
Konstantinos Morayemos
1500 m M
GRE
Evangelos Depastas
5000 m M
GRE
Khristos Khiotis
110 m hæk M
GRE
Georgios Marsellos
400 m hæk M
GRE
Dimitrios Skourtis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Georgios Papavasilious
4x100 m M
GRE
Leonidas Kormalis
Konstantinos Lolos
Nikolaos Georgopoulos
Ioannis Komitoudis
4x400 m M
GRE
Evangelos Depastas
Leonidas Kormalis
Constantinos Morayemos
Vasilios Syllis
Stangspring M
GRE
Georgios Roubanis
Længdespring M
GRE
Dimitrios Manglaras
Trespring M
GRE
Konstantinos Sfikas
Kuglestød M
GRE
Georgios Tsakanikas
Diskoskast M
GRE
Antonios Kounadis
Hammerkast M
GRE
Andreas Kouvelogiannis
Spydkast M
GRE
Myron Anyfantakis
Tikamp M
GRE
Panagiotis Epitropopoulos
Atletik 1964
110 m hæk M
GRE
Georgios Marsellos
Stangspring M
GRE
Christos Papanikolaou
Længdespring M
GRE
Dimitrios Manglaras
Kuglestød M
GRE
Georgios Tsakanikas
Diskoskast M
GRE
Georgios Tsakanikas
Spydkast M
GRE
Christos Pierrakos
Atletik 1968
1500 m M
GRE
Ioannis Virvilis
400 m hæk M
GRE
Georgios Birmbilis
Højdespring M
GRE
Ioannis Koussoulas
Stangspring M
GRE
Pantelis Nikolaidis
Christos Papanikolaou
Trespring M
GRE
Evangelos Vlasis
Kuglestød M
GRE
Georgios Lemonis
Atletik 1972
100 m M
GRE
Vassilios Papageorgopoulos
400 m M
GRE
Kyriakos Onissiforou
1500 m M
GRE
Spilios Zakharopoulos
400 m hæk M
GRE
Stavros Tziortzis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Spyridon Kontossoros
Panayotis Nakopoulos
Højdespring M
GRE
Loannis Koussaoulas
Vassilios Papadimitriou
Stangspring M
GRE
Christos Papanikolaou
Kuglestød M
GRE
Loukas Louka
Hammerkast M
GRE
Georgios Georgiadis
Stavros Moutaftsidis
Atletik 1976
100 m M
GRE
Vassilios Papageorgopoulos
400 m M
GRE
Stavros Tziortzis
1500 m M
GRE
Spilios Zakharopoulos
Maraton M
GRE
Mikhail Koussis
110 m hæk M
GRE
Elfstartios Vasiliou
400 m hæk M
GRE
Stavros Tziortzis
Georgios Parris
Stangspring M
GRE
Dimitrios Kytteas
Længdespring M
GRE
Panagiotis Hatzistathis
Trespring M
GRE
Apostolos Kathiniotis
Hammerkast M
GRE
Kleanthis Ierissiotis
Længdespring K
GRE
Maroula Lambrou
Spydkast K
GRE
Sofia Sakorafa
Atletik 1980
100 m M
GRE
Lambros Kefalas
200 m M
GRE
Nikolaos Angelopoulos
Maraton M
GRE
Michael Koussis
20 km kapgang M
GRE
Aristidis Karageorgos
50 km kapgang M
GRE
Christos Karageorgos
Aristidis Karageorgos
Længdespring M
GRE
Dimitrios Delifotis
Længdespring K
GRE
Maroula Lambrou
Spydkast K
GRE
Sofia Sakorafa
Atletik 1984
800 m M
GRE
Sotirios Moutsanas
Maraton M
GRE
Mikhail Koussis
400 m hæk M
GRE
Georgios Vamvakas
Athanasios Kalogiannis
Højdespring M
GRE
Dimitrios Kattis
Trespring M
GRE
Mikhas Dimitrios
Kuglestød M
GRE
Dimitrios Koutsoukis
Diskoskast M
GRE
Konstantin Georgakopoulos
100 m hæk K
GRE
Elissavet Pantazi
Spydkast K
GRE
Anna Verouli
Atletik 1988
100 m K
GRE
Paraskevi Patoulidou
200 m K
GRE
Marina Skordi
4x100 m K
GRE
Georgia Zouganeli
Ekaterini Koffa
Maria Tsoni
Paraskevi Patoulidou
Marina Skordi
Voula Patoulidou
Spydkast K
GRE
Anna Verouli
Atletik 1992
400 m hæk M
GRE
Athanasios Kalogiannis
Højdespring M
GRE
Lambros Papakostas
Kosmas Mikhalopoulos
Stangspring M
GRE
Khristos Pallakis
Længdespring M
GRE
Spyros Vasdekis
Konstantinos Koukodimos
Hammerkast M
GRE
Savvas Saritzoglou
100 m hæk K
GRE
Paraskevi Patoulidou
Højdespring K
GRE
Niki Gavera
Niki Bakogianni
Spydkast K
GRE
Anna Verouli
Atletik 1996
100 m M
GRE
Haralambos Papadias
Alexandros Terzian
Alexandros Yenovelis
200 m M
GRE
Thomas Sbokos
Georgios Panayiotopoulos
Maraton M
GRE
Spyridon Andriopoulos
110 m hæk M
GRE
Stelios Bisbas
4x100 m M
GRE
Alexandros Yenovelis
Georgios Panayiotopoulos
Alexandros Alexopoulos
Thomas Sbokos
Højdespring M
GRE
Lambros Papakostas
Længdespring M
GRE
Spyros Vasdekis
Konstantinos Koukodimos
Hammerkast M
GRE
Alexandros Papadimitriou
Hristos Polyhroniou
Spydkast M
GRE
Konstadinós Gatsioúdis
Dimitrios Polymerou
100 m K
GRE
Ekaterini Koffa
Ekaterina Thánou
200 m K
GRE
Ekaterini Koffa
Maraton K
GRE
Maria Polyzou
Højdespring K
GRE
Niki Bakogianni
Længdespring K
GRE
Voula Patoulidou
Niki Xánthou
Trespring K
GRE
Olga Vasdeki
Diskoskast K
GRE
Styliani Tsikouna
Anastasia Kelesidou
Ekaterini Vógoli
Atletik 2000
100 m M
GRE
Georgios Theodoridis
200 m M
GRE
Anastásios Goúsis
Konstantinos Kendéris
400 m M
GRE
Anastásios Goúsis
800 m M
GRE
Panayiotis Stroubakos
Maraton M
GRE
Panagiotis Kharamis
400 m hæk M
GRE
Periklis Iakovákis
3000 m forhindringsløb M
GRE
Georgios Giannelis
4x100 m M
GRE
Georgios Theodoridis
Angelos Pavlakakis
Konstantinos Kendéris
Alexandros Alexopoulos
4x400 m M
GRE
Periklis Iakovákis
Georgios Oikonomidis
Stylianos Dimotsios
Anastásios Goúsis
50 km kapgang M
GRE
Theodoros Stamatopoulos
Spyridon Kastanis
Længdespring M
GRE
Konstantinos Koukodimos
Dimitrios Serelis
Trespring M
GRE
Khristos Meletoglou
Konstadinos Zalangitis
Stamatios Lenis
Kuglestød M
GRE
Vaios Tigkas
Hammerkast M
GRE
Hristos Polihroniou
Alexandros Papadimitriou
Spydkast M
GRE
Konstadinós Gatsioúdis
Tikamp M
GRE
Prodromos Korkizoglou
100 m K
GRE
Ekaterina Thánou
Paraskevi Patoulidou
200 m K
GRE
Ekaterini Koffa
5000 m K
GRE
Hrisostomia Iakovou
400 m hæk K
GRE
Chrysoula Gountunoudi
4x100 m K
GRE
Ekaterina Thánou
Ekaterini Koffa
Paraskevi Patoulidou
Effrosini Patsou
20 km kapgang K
GRE
Athina Papayianni
Khristina Kokotou
Højdespring K
GRE
Niki Bakogianni
Stangspring K
GRE
Thalia Iakovidou
Længdespring K
GRE
Despoina Papavasilaki
Niki Xánthou
Trespring K
GRE
Olga Vasdeki
Kuglestød K
GRE
Kalliopi Ouzouni
Diskoskast K
GRE
Anastasia Kelesidou
Aikaterini Vongoli
Styliani Tsikouna
Spydkast K
GRE
Angeliki Tsiolakoudi
Mirela Manjani-Tzelili
Atletik 2004
100 m M
GRE
Georgios Theodoridis
200 m M
GRE
Panayiotis Sarris
Anastásios Goúsis
400 m M
GRE
Stylianos Dimotsios
800 m M
GRE
Panayiotis Stroubakos
Maraton M
GRE
Nikolaos Polias
400 m hæk M
GRE
Periklis Iakovákis
4x400 m M
GRE
Anastásios Goúsis
Stylianos Dimotsios
Periklis Iakovákis
Panagiotis Sarris
20 km kapgang M
GRE
Eleftherios Thanopoulos
50 km kapgang M
GRE
Theodoros Stamatopoulos
Spyridon Kastanis
Georgios Argyropoulos
Stangspring M
GRE
Marios Evaggelou
Længdespring M
GRE
Dimitrios Serelis
Loúis Tsátoumas
Dimitrios Filindras
Trespring M
GRE
Khristos Meletoglou
Diskoskast M
GRE
Savvas Panavoglou
Hammerkast M
GRE
Alexandros Papadimitriou
Tikamp M
GRE
Prodromos Korkizoglou
200 m K
GRE
Olga Kaidantzi
1500 m K
GRE
Konstadina Efedáki
5000 m K
GRE
Maria Protópappa
Maraton K
GRE
Georgia Abatzidou
100 m hæk K
GRE
Flóra Redoúmi
400 m hæk K
GRE
Fani Halkia
4x100 m K
GRE
Effrosini Patsou
Georgia Kokloni
Maria Karastamáti
Marina Vasarmidou
4x400 m K
GRE
Kharikleia Bouda
Dimitra Ntova
Chrysoula Gountunoudi
Fani Halkia
20 km kapgang K
GRE
Athanasia Tsoumeleka
Athina Papayianni
Khristina Kokotou
Højdespring K
GRE
Nikolia Mitropoulou
Stangspring K
GRE
Yeoryia Tsiliggiri
Afroditi Skafida
Længdespring K
GRE
Ioanna Kafetzi
Stiliani Pilatou
Niki Xánthou
Trespring K
GRE
Hrysopiyi Devetzi
Athanasia Pérra
Olga Vasdeki
Kuglestød K
GRE
Eirini Terzoglou
Kalliopi Ouzouni
Diskoskast K
GRE
Styliani Tsikouna
Anastasia Kelesidou
Aikaterini Vongoli
Hammerkast K
GRE
Evdokia Tsamoglou
Alexandra Papyeoryiou
Stiliani Papadopoulou
Spydkast K
GRE
Angeliki Tsiolakoudi
Voisava Lika
Miréla Manjani
Syvkamp K
GRE
Argyro Strataki
Atletik 2008
110 m hæk M
GRE
Konstadinos Douvalidis
400 m hæk M
GRE
Periklis Iakovákis
4x400 m M
GRE
Pantelis Melachroinoudis
Dimitrios Gravalos
Konstantinos Anastasiou
Stylianos Dimotsios
50 km kapgang M
GRE
Konstandinos Stefanopoulos
Højdespring M
GRE
Konstadinos Baniótis
Længdespring M
GRE
Loúis Tsátoumas
Trespring M
GRE
Dimitrios Tsiámis
Kuglestød M
GRE
Mihail Stamatogiannis
Hammerkast M
GRE
Alexandros Papadimitriou
Spydkast M
GRE
Ioannis-Yeoryios Smalios
400 m K
GRE
Dimitra Ntova
1500 m K
GRE
Konstadina Efedáki
Maraton K
GRE
Eleni Donta
100 m hæk K
GRE
Flora Rentoumi
3000 m forhindringsløb K
GRE
Irini Kokkinariou
20 km kapgang K
GRE
Athanasia Tsoumeleka
Despina Zapounidou
Evaggelia Xinou
Højdespring K
GRE
Antonia Stergiou
Stangspring K
GRE
Afroditi Skafida
Nikoléta Kiriakopóulou
Længdespring K
GRE
Hrysopiyi Devetzi
Trespring K
GRE
Hrysopiyi Devetzi
Athanasia Pérra
Kuglestød K
GRE
Eirini Terzoglou
Diskoskast K
GRE
Dorothea Kalpakidou
Hammerkast K
GRE
Alexándra Papayeoryiou
Stiliani Papadopoulou
Spydkast K
GRE
Voisava Lika
Syvkamp K
GRE
Argyro Strataki
Atletik 2012
200 m M
GRE
Likoúrgos Stéfanos Tsáonas
Maraton M
GRE
Konstandinos Poulios
110 m hæk M
GRE
Konstadinos Douvalidis
400 m hæk M
GRE
Periklis Iakovákis
20 km kapgang M
GRE
Alexandros Papamihail
50 km kapgang M
GRE
Alexandros Papamihail
Højdespring M
GRE
Konstadinos Baniótis
Stangspring M
GRE
Konstadinos Filippidis
Længdespring M
GRE
Loúis Tsátoumas
Kuglestød M
GRE
Mihail Stamatogiannis
Hammerkast M
GRE
Alexandros Papadimitriou
Spydkast M
GRE
Spiridon Lebésis
100 m K
GRE
Maria Belibasaki
200 m K
GRE
Maria Belibasaki
800 m K
GRE
Eléni Filándra
Maraton K
GRE
Konstadina Kefala
20 km kapgang K
GRE
Despina Zapounidou
Højdespring K
GRE
Adonia Steryiou
Stangspring K
GRE
Stélla-Iró Ledáki
Nikoléta Kiriakopóulou
Ekaterini Stefanidi
Trespring K
GRE
Niki Panétta
Athanasia Pérra
Spydkast K
GRE
Voisava Lika
Syvkamp K
GRE
Sofia Ifadidou
Atletik 2016
200 m M
GRE
Likoúrgos-Stéfanos Tsákonas
Maraton M
GRE
Michael Kalomiris
Hristoforos Merousis
110 m hæk M
GRE
Konstadinos Douvalidis
20 km kapgang M
GRE
Aléxandros Papamichail
50 km kapgang M
GRE
Aléxandros Papamichail
Højdespring M
GRE
Konstadinos Baniótis
Stangspring M
GRE
Konstadinos Filippidis
Længdespring M
GRE
Miltiadis Tentoglou
Kuglestød M
GRE
Nicholas Scarvelis
Hammerkast M
GRE
Mihail Anastasakis
200 m K
GRE
Maria Belimpasaki
400 m K
GRE
Irini Vasiliou
10000 m K
GRE
Alexi Pappas
Maraton K
GRE
Panayiota Vlahaki
Ourania Rebouli
Sofia Riga
100 m hæk K
GRE
Elisavet Pesiridou
20 km kapgang K
GRE
Antigóni Drisbióti
Panayiota Tsinopoulou
Stangspring K
GRE
Ekaterini Stefanidi
Nikoléta Kiriakopóulou
Længdespring K
GRE
Haido Alexouli
Trespring K
GRE
Paraskevi Papahristou
Diskoskast K
GRE
Hrisoula Anagnostopoulou
Syvkamp K
GRE
Sofia Yfantidou
Atletik 2020
110 m hæk M
GRE
Konstadinos Douvalidis
50 km kapgang M
GRE
Aléxandros Papamichail
Stangspring M
GRE
Konstantinos Filippidis
Emmanouil Karalis
Længdespring M
GRE
Miltiadis Tentoglou
Trespring M
GRE
Dimitrios Tsiámis
Hammerkast M
GRE
Michail Anastasakis
Christos Frantzeskakis
100 m K
GRE
Rafalia Spanoudaki-Chatziriga
200 m K
GRE
Rafalia Spanoudaki-Chatziriga
400 m K
GRE
Irini Vasiliou
100 m hæk K
GRE
Elisavet Pesiridou
20 km kapgang K
GRE
Antigoni Ntrismpioti
Kiriaki Filitisakou
Panagiota Tsinopoulou
Stangspring K
GRE
Nikoléta Kiriakopóulou
Ekaterini Stefanidi
Eleni-Klaoudia Polak
Trespring K
GRE
Paraskevi Papahristou
Diskoskast K
GRE
Chrysoula Anagnostopoulou
Hammerkast K
GRE
Stamatia Scarvelis
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Græske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Græske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy