Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Storbritannien
Sport
Gymnastik
Britiske OL-deltagere i Gymnastik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Gymnastik 1896
Tovklatring M
GBR
Launceston Elliott
Gymnastik 1900
Individuelt M
GBR
William Connor
Pearce
Phillips
Henry Hiatt
Gymnastik 1908
Individuelt M
GBR
James Graham
W. Watters
A. Ford
Robert Hanley
H. Smith
George Bailey
E. Dyson
Samuel Hodgetts
Otto Bauscher
Edward Potts
Sidney Domville
J. Walters
Walter Tysal
G. Meade
William Fergus
Franklin Dick
Arthur Hodges
Edmund Aspinall
Leonard Hanson
Joseph Cook
Hold M
GBR
Robert Bonney
John Whitaker
W. Barrett
J. McPhail
John Catley
W. Merrifield
W. Fitt
M. Clay
George Ross
G. Parrott
W. Manning
Charles Oldaker
N. Keighley
E. Clough
Herbert Drury
E. Parsons
J. Horridge
G. Cullen
W. Cowy
H. Stell
James Cotterell
Edgar Watkins
William Titt
E. Richardson
A. Harley
E. Justice
H. Huskinson
W. Skeeles
Arthur Hawkins
Charles Vigurs
R. Laycock
H. Gill
William Hoare
F. Whitehead
P. Baker
R. McGaw
J. W. Jones
F. Denby
Gymnastik 1912
Individuelt M
GBR
Samuel Hodgetts
William Cowhig
Charles Simmons
Reginald Potts
Leonard Hanson
John Whitaker
Hold M
GBR
Sidney Cross
Samuel Hodgetts
William Titt
Reginald Potts
Albert Betts
Edward Potts
Alfred Messenger
Bernard Franklin
George Ross
Edward Pepper
Charles Simmons
Henry Oberholzer
Charles Vigurs
Arthur Southern
John Whitaker
Herbert Drury
Charles Luck
Samuel Walker
Leonard Hanson
William Cowhig
Ronald McLean
Harold Dickason
William MacKune
Gymnastik 1920
Hold M
GBR
O. Morris
Reginald Edgecombe
James Cotterell
H. Taylor
J. Dingley
A. Pinner
E. Ness
Albert Cocksedge
J. Walker
H. Doncaster
Horace Dawswell
William Cowhig
Albert Betts
Ronald McLean
Bernard Franklin
Ralph Yandell
J. Harris
Sidney Andrew
Samuel Hodgetts
E. Pugh
Stanley Leigh
Sidney Cross
Henry Finchett
Sidney Domville
A. Page
G. Masters
W. Edwards
Gymnastik 1924
Individuelt M
GBR
Stanley Leigh
Albert Spencer
Frank Hawkins
Thomas Hopkins
Henry Finchett
Ernest Leigh
Harold Brown
Samuel Humphreys
Hold M
GBR
Albert Spencer
Harold Brown
Stanley Leigh
Henry Finchett
Ernest Leigh
Samuel Humphreys
Frank Hawkins
Thomas Hopkins
Gymnastik 1928
Hold K
GBR
Annie Broadbent
Jessie Kite
Lucy Desmond
Marjorie Moreman
Hilda Smith
Doris Woods
Edith Carrie Pickles
Isabel Judd
Ada Smith
Amy Jagger
Ethel Seymour
Margaret Hartley
Hold M
GBR
E. Walton
Bert Cronin
T. Parkinson
Gilbert Raynes
Henry Finchett
Samuel Humphreys
E. Warren
Arthur Whitford
Gymnastik 1936
Hold K
GBR
Lilian Ridgewell
Mary Heaton
Brenda Crowe
Marion Wharton
Mary Kelly
Doris Blake
Edna Gross
Clarise Hanson
Gymnastik 1948
Hold K
GBR
Joan Airey
Irene Hirst
Dorothy Hey
Dorothy Smith
Patricia Evans
Audrey Rennard
Patricia Hirst
Cissy Davies
Hold M
GBR
Ken Buffin
Alec Wales
Ivor Vice
George Weedon
Glyn Hopkins
Frank Turner
Percy May
Jack Flaherty
Gymnastik 1952
Individuelt K
GBR
Margaret Thomas
Marjorie Raistrick
Pat Hirst
Margo Morgan
Irene Hirst
Cissy Davies
Valerie Mullins
Gwynedd Lewis
Individuelt M
GBR
Peter Starling
Graham Harcourt
Jack Whitford
Ken Buffin
George Weedon
Frank Turner
Hold K
GBR
Marjorie Raistrick
Irene Hirst
Margaret Thomas
Gwynedd Lewis
Valerie Mullins
Margo Morgan
Cissy Davies
Pat Hirst
Hold M
GBR
George Weedon
Peter Starling
Frank Turner
Jack Whitford
Graham Harcourt
Ken Buffin
Holdgymnastik K
GBR
Irene Hirst
Gwynedd Lewis
Marjorie Raistrick
Cissy Davies
Margaret Thomas
Valerie Mullins
Pat Hirst
Margo Morgan
Gymnastik 1956
Individuelt K
GBR
Pat Hirst
Gymnastik 1960
Hold K
GBR
Margaret Neale
Patricia Perks
Gwynedd Lingard
Dorothy Summers
Marjorie Carter
Jill Pollard
Hold M
GBR
John Mulhall
Peter Starling
William Stuart
Ken Buffin
Richard Gradley
Jack Pancott
Gymnastik 1964
Individuelt K
GBR
Denise Goddard
Monica Rutherford
Gulv K
GBR
Monica Rutherford
Denise Goddard
Gymnastik 1972
Hold K
GBR
Pamela Hopkins
Elaine Willett
Avril Lennox
Barbara Alred
Yvonne Mugridge
Pamela Hutchinson
Gymnastik 1984
Hold K
GBR
Amanda Harrison
Sally Larner
Hayley Price
Natalie Davies
Kathy Williams
Lisa Young
Hold M
GBR
Terence Bartlett
Keith Langley
Andrew Morris
Barry Winch
Richard Benyon
Edmund Van Hoof
Rytmisk gymnastik individuelt K
GBR
Jacquie Beltrao
Lorraine Priest
Gymnastik 1988
Individuelt K
GBR
Karen Hargate
Karen Kennedy
Individuelt M
GBR
Andrew Morris
Terry Bartlett
Gulv K
GBR
Karen Hargate
Karen Kennedy
Spring på hest K
GBR
Karen Hargate
Karen Kennedy
Bom K
GBR
Karen Kennedy
Karen Hargate
Forskudt barre K
GBR
Karen Kennedy
Karen Hargate
Gulv M
GBR
Terry Bartlett
Andrew Morris
Spring på hest M
GBR
Terry Bartlett
Andrew Morris
Bensving M
GBR
Andrew Morris
Terry Bartlett
Ringe M
GBR
Terry Bartlett
Andrew Morris
Barre M
GBR
Terry Bartlett
Andrew Morris
Reck M
GBR
Andrew Morris
Terry Bartlett
Rytmisk gymnastik individuelt K
GBR
Lisa Black
Gymnastik 1992
Hold M
GBR
David Cox
Neil Thomas
Marvin Campbell
Terry Bartlett
Paul Bowler
James Michael May
Gulv K
GBR
Rowena Roberts
Sarah Mercer
Rytmisk gymnastik individuelt K
GBR
Viva Seifert
Debbie Southwick
Gymnastik 1996
Individuelt K
GBR
Annika Reeder
Sonia Lawrence
Individuelt M
GBR
Dominic Brindle
Lee McDermott
Gulv K
GBR
Annika Reeder
Sonia Lawrence
Spring på hest K
GBR
Annika Reeder
Sonia Lawrence
Bom K
GBR
Annika Reeder
Sonia Lawrence
Forskudt barre K
GBR
Annika Reeder
Sonia Lawrence
Gulv M
GBR
Dominic Brindle
Lee McDermott
Spring på hest M
GBR
Lee McDermott
Dominic Brindle
Bensving M
GBR
Lee McDermott
Dominic Brindle
Ringe M
GBR
Dominic Brindle
Lee McDermott
Barre M
GBR
Dominic Brindle
Lee McDermott
Reck M
GBR
Lee McDermott
Dominic Brindle
Gymnastik 2000
Individuelt K
GBR
Emma Williams
Sharna Murray
Lisa Mason
Kelly Hackman
Paula Thomas
Annika Reeder
Individuelt M
GBR
Craig Heap
Hold K
GBR
Emma Williams
Paula Thomas
Sharna Murray
Annika Reeder
Lisa Mason
Kelly Hackman
Gulv K
GBR
Annika Reeder
Lisa Mason
Kelly Hackman
Emma Williams
Paula Thomas
Spring på hest K
GBR
Lisa Mason
Emma Williams
Paula Thomas
Annika Reeder
Sharna Murray
Bom K
GBR
Kelly Hackman
Emma Williams
Annika Reeder
Lisa Mason
Sharna Murray
Forskudt barre K
GBR
Sharna Murray
Annika Reeder
Kelly Hackman
Lisa Mason
Emma Williams
Gulv M
GBR
Craig Heap
Spring på hest M
GBR
Craig Heap
Bensving M
GBR
Craig Heap
Ringe M
GBR
Craig Heap
Barre M
GBR
Craig Heap
Reck M
GBR
Craig Heap
Trampolin individuelt K
GBR
Jaime Moore
Trampolin individuelt M
GBR
Lee Brearley
Gymnastik 2004
Individuelt K
GBR
Cherrelle Fennell
Vanessa Hobbs
Nicola Willis
Katy Lennon
Elizabeth Line
Elizabeth Tweddle
Hold K
GBR
Nicola Willis
Elizabeth Tweddle
Cherrelle Fennell
Elizabeth Line
Katy Lennon
Vanessa Hobbs
Gulv K
GBR
Cherrelle Fennell
Vanessa Hobbs
Katy Lennon
Nicola Willis
Elizabeth Tweddle
Spring på hest K
GBR
Katy Lennon
Bom K
GBR
Elizabeth Line
Vanessa Hobbs
Elizabeth Tweddle
Nicola Willis
Katy Lennon
Forskudt barre K
GBR
Katy Lennon
Nicola Willis
Cherrelle Fennell
Elizabeth Tweddle
Vanessa Hobbs
Rytmisk gymnastik individuelt K
GBR
Hannah McKibbin
Trampolin individuelt K
GBR
Kirsten Lawton
Trampolin individuelt M
GBR
Gary Smith
Gymnastik 2008
Individuelt K
GBR
Elizabeth Tweddle
Marissa King
Imogen Cairns
Rebecca Wing
Hannah Whelan
Beckie Downie
Individuelt M
GBR
Daniel Keatings
Louis Smith
Hold K
GBR
Rebecca Downie
Rebecca Wing
Marissa King
Elizabeth Tweddle
Hannah Whelan
Imogen Cairns
Gulv K
GBR
Marissa King
Imogen Cairns
Elizabeth Tweddle
Beckie Downie
Hannah Whelan
Bom K
GBR
Hannah Whelan
Beckie Downie
Imogen Cairns
Marissa King
Rebecca Wing
Forskudt barre K
GBR
Imogen Cairns
Marissa King
Rebecca Wing
Elizabeth Tweddle
Beckie Downie
Gulv M
GBR
Louis Smith
Daniel Keatings
Bensving M
GBR
Louis Smith
Daniel Keatings
Ringe M
GBR
Louis Smith
Daniel Keatings
Barre M
GBR
Daniel Keatings
Louis Smith
Reck M
GBR
Louis Smith
Daniel Keatings
Trampolin individuelt K
GBR
Claire Wright
Gymnastik 2012
Individuelt K
GBR
Rebecca Tunney
Jennifer Pinches
Hannah Whelan
Individuelt M
GBR
Kristian Thomas
Daniel Purvis
Hold K
GBR
Imogen Cairns
Rebecca Tunney
Jennifer Pinches
Elizabeth Tweddle
Hannah Whelan
Hold M
GBR
Max Whitlock
Kristian Thomas
Sam Oldham
Louis Smith
Daniel Purvis
Gulv K
GBR
Jennifer Pinches
Hannah Whelan
Elizabeth Tweddle
Rebecca Tunney
Bom K
GBR
Jennifer Pinches
Imogen Cairns
Rebecca Tunney
Hannah Whelan
Forskudt barre K
GBR
Rebecca Tunney
Jennifer Pinches
Elizabeth Tweddle
Hannah Whelan
Gulv M
GBR
Sam Oldham
Max Whitlock
Daniel Purvis
Kristian Thomas
Spring på hest M
GBR
Kristian Thomas
Bensving M
GBR
Max Whitlock
Louis Smith
Daniel Purvis
Kristian Thomas
Ringe M
GBR
Sam Oldham
Daniel Purvis
Max Whitlock
Kristian Thomas
Barre M
GBR
Max Whitlock
Kristian Thomas
Sam Oldham
Daniel Purvis
Reck M
GBR
Daniel Purvis
Kristian Thomas
Louis Smith
Sam Oldham
Rytmisk gymnastik hold K
GBR
Louisa Pouli
Jade Faulkner
Lynne Hutchison
Rachel Smith
Georgina Cassar
Francesca Fox
Rytmisk gymnastik individuelt K
GBR
Francesca Jones
Trampolin individuelt K
GBR
Katherine Driscoll
Gymnastik 2016
Individuelt K
GBR
Claudia Fragapane
Elissa Downie
Individuelt M
GBR
Max Whitlock
Brinn Bevan
Nile Wilson
Hold K
GBR
Elissa Downie
Amy Tinkler
Ruby Harrold
Claudia Fragapane
Rebecca Downie
Hold M
GBR
Louis Smith
Kristian Thomas
Nile Wilson
Max Whitlock
Brinn Bevan
Gulv K
GBR
Ruby Harrold
Claudia Fragapane
Elissa Downie
Amy Tinkler
Spring på hest K
GBR
Elissa Downie
Bom K
GBR
Elissa Downie
Rebecca Downie
Claudia Fragapane
Amy Tinkler
Forskudt barre K
GBR
Elissa Downie
Claudia Fragapane
Ruby Harrold
Rebecca Downie
Gulv M
GBR
Brinn Bevan
Nile Wilson
Max Whitlock
Kristian Thomas
Bensving M
GBR
Nile Wilson
Max Whitlock
Louis Smith
Brinn Bevan
Ringe M
GBR
Kristian Thomas
Brinn Bevan
Nile Wilson
Max Whitlock
Barre M
GBR
Brinn Bevan
Nile Wilson
Max Whitlock
Reck M
GBR
Brinn Bevan
Kristian Thomas
Max Whitlock
Nile Wilson
Trampolin individuelt K
GBR
Bryony Page
Katherine Driscoll
Trampolin individuelt M
GBR
Nathan Bailey
Gymnastik 2020
Individuelt K
GBR
Alice Kinsella
Jessica Gadirova
Jennifer Gadirova
Amelie Morgan
Individuelt M
GBR
Giarnni Regini-Moran
James Hall
Joe Fraser
Hold K
GBR
Amelie Morgan
Alice Kinsella
Jessica Gadirova
Jennifer Gadirova
Hold M
GBR
Giarnni Regini-Moran
James Hall
Joe Fraser
Max Whitlock
Gulv K
GBR
Alice Kinsella
Jennifer Gadirova
Jessica Gadirova
Amelie Morgan
Spring på hest K
GBR
Jessica Gadirova
Bom K
GBR
Jennifer Gadirova
Alice Kinsella
Amelie Morgan
Jessica Gadirova
Forskudt barre K
GBR
Alice Kinsella
Amelie Morgan
Jessica Gadirova
Jennifer Gadirova
Gulv M
GBR
Joe Fraser
James Hall
Giarnni Regini-Moran
Spring på hest M
GBR
Giarnni Regini-Moran
Bensving M
GBR
Joe Fraser
Max Whitlock
James Hall
Giarnni Regini-Moran
Ringe M
GBR
Giarnni Regini-Moran
Joe Fraser
James Hall
Barre M
GBR
Max Whitlock
Joe Fraser
Giarnni Regini-Moran
James Hall
Reck M
GBR
Giarnni Regini-Moran
Joe Fraser
James Hall
Max Whitlock
Trampolin individuelt K
GBR
Bryony Page
Laura Gallagher
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Britiske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Britiske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy