Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Tyskland
Sport
Sejlsport
Tyske OL-deltagere i Sejlsport*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Sejlsport 1900
1-2 t (II)
GER
Unknown athletes 14
Sejlsport 1928
6 m
GER
Carl Wentzel
Hans Paschen
Anton Huber
Erich Laeisz
Oswald Thomsen
Finnjolle
GER
Egon Beyn
Sejlsport 1932
Finnjolle
GER
Edgar Behr
Sejlsport 1936
8 m
GER
Eduard Mohr
Fritz Bischoff
Felix Scheder-Bieschin
Otto Wachs
Hans Howaldt
Alfred Krupp Halbach
6 m
GER
Dietrich Christensen
Hans Lubinus
Theodor Thomsen
Haimar Wedemeyer
Kurt Frey
Star
GER
Hans-Joachim Weise
Peter Bischoff
Finnjolle
GER
Werner Krogmann
Sejlsport 1952
5,5 m
GER
Hans Lubinus
Hans-Hermann Magnussen
Ludwig Bielenberg
Drage
GER
Erich Natusch
Theodor Thomsen
Georg Nowka
Star
GER
Paul Fischer
Claus Wunderlich
Finnjolle M
GER
Werner Krogmann
6 m
GER
Erich von Mirbach
Paul-Heinrich Lange
Andreas Howaldt
Hans Kadelbach
Wolfgang Elsner
Sejlsport 1956
5,5 m
GER
Ludwig Bielenberg
Adolf Stein
Hans Lubinus
Drage
GER
Theodor Thomsen
Georg Nowka
Erich Natusch
Finnjolle M
GER
Jürgen Vogler
Sharpie
GER
Ingo von Bredow
Rolf Mulka
Sejlsport 1960
5,5 m
GER
Hans Baars-Lindner
Herbert Scholl
Karl-August Stolze
Drage
GER
Günther Benecke
Hans Ravenborg
Peter Rebien
Star
GER
Eckart Wagner
Bruno Splieth
Flying Dutchman
GER
Ingo von Bredow
Rolf Mulka
Sejlsport 1964
5,5 m
GER
Fritz Kopperschmidt
Eckart Wagner
Herbert Reich
Drage
GER
Peter Ahrendt
Wilfried Lorenz
Ulrich Mense
Star
GER
Bruno Splieth
Karsten Meyer
Finnjolle M
GER
Wilhelm Kuhweide
Flying Dutchman
GER
Dietmar Gedde
Eberhard Reschwamm
Sejlsport 1992
Soling
GER
Thomas Flach
Jochen Schumann
Bernd Jäkel
Star
GER
Jörg Fricke
Hans Vogt
Tornado
GER
Frank Parlow
Roland Gäbler
470 K
GER
Christina Pinnow
Peggy Hardwiger
470 M
GER
Wolfgang Hunger
Rolf Schmidt
Finnjolle M
GER
Peter Aldag
Flying Dutchman
GER
Peter Lang
Albert Batzill
Windsurfer M
GER
Timm Stade
Sejlsport 1996
Soling
GER
Jochen Schumann
Bernd Jäkel
Thomas Flach
Star
GER
Frank Butzmann
Kai Falkenthal
Tornado
GER
Frank Parlow
Roland Gäbler
470 K
GER
Susanne Bauckholt
Kathrin Adlkofer
470 M
GER
Ronald Rensch
Torsten Haverland
Europajolle K
GER
Sibylle Powarsynski
Finnjolle M
GER
Michael Fellmann
Laser
GER
Stefan Warkalla
Windsurfer M
GER
Matthias Bornhäuser
Sejlsport 2000
Soling
GER
Jochen Schumann
Ingo Borowski
Gunnar Bahr
Star
GER
Thomas Auracher
Marc Pickel
Tornado
GER
Roland Gäbler
Rene Schwall
49er
GER
Philip Barth
Marcus Baur
470 K
GER
Nicola Birkner
Wibke Bülle
470 M
GER
Frank Thieme
Stefan Meister
Europajolle K
GER
Petra Niemann
Finnjolle M
GER
Michael Fellmann
Windsurfer K
GER
Amelie Lux
Windsurfer M
GER
Alexander Baronjan
Sejlsport 2004
Yngling K
GER
Veronika Lochbrunner
Anna Höll
Kristin Wagner
Star M
GER
Alexander Hagen
Jochen Wolfram
Tornado
GER
Gunnar Struckmann
Roland Gäbler
49er
GER
Marcus Baur
Max Groy
470 K
GER
Stefanie Rothweiler
Monika Leu
470 M
GER
Felix Krabbe
Lucas Zellmer
Finnjolle M
GER
Michael Fellmann
Europajolle K
GER
Petra Niemann
Windsurfer K
GER
Amelie Lux
Windsurfer M
GER
Toni Wilhelm
Sejlsport 2008
Yngling K
GER
Ulli Schuemann
Julia Bleck
Ute Höpfner
Star M
GER
Ingo Borkowski
Marc Pickel
Tornado
GER
Johannes Polgar
Florian Spalteholz
49er
GER
Jan Peter Peckolt
Hannes Peckolt
470 K
GER
Stefanie Rothweiler
Vivien Kussatz
Laser K
GER
Petra Niemann
Sejlsport 2012
Star M
GER
Frithjof Kleen
Robert Stanjek
49er M
GER
Tobias Schadewaldt
Hannes Baumann
470 K
GER
Friederike Belcher
Kathrin Kadelbach
470 M
GER
Ferdinand Gerz
Patrick Follmann
Laser K
GER
Franziska Goltz
Laser M
GER
Simon Groteluschen
Windsurfer K
GER
Moana Delle
Windsurfer M
GER
Toni Wilhelm
Sejlsport 2016
49er K
GER
Anika Lorenz
Victoria Jurczok
Nacra 17
GER
Carolina Werner
Paul Kohlhoff
49er M
GER
Thomas Plössel
Erik Heil
470 K
GER
Marlene Steinherr
Annika Bochmann
470 M
GER
Ferdinand Gerz
Oliver Szymanski
Laser M
GER
Philipp Buhl
Windsurfer M
GER
Toni Wilhelm
Sejlsport 2020
49er K
GER
Tina Lutz
Susann Beucke
Nacra 17
GER
Paul Kohlhoff
Alica Stuhlemmer
49er M
GER
Thomas Plössel
Erik Heil
470 K
GER
Luise Wanser
Anastasiya Winkel
Laser K
GER
Svenja Weger
Laser M
GER
Philipp Buhl
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tyske sejlere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Tyske sejlere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy