Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Tyskland
Sport
Skiskydning
Tyske OL-deltagere i Skiskydning*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Skiskydning 1960
20 km M
GER
Herbert Kirchner
Horst Nickel
Kuno Werner
Kurt Hinze
Skiskydning 1964
20 km M
GER
Egon Schnabel
Helmut Klöpsch
Hans-Dieter Riechel
Dieter Ritter
Skiskydning 1992
7,5 km K
GER
Antje Misersky
Petra Schaaf
10 km M
GER
Jens Steinigen
Mark Kirchner
Ricco Gross
15 km K
GER
Antje Misersky
20 km M
GER
Mark Kirchner
3x7,5 km K
GER
Uschi Disl
Antje Misersky
Petra Schaaf
4x7,5 km M
GER
Ricco Gross
Jens Steinigen
Fritz Fischer
Mark Kirchner
Skiskydning 1994
7,5 km K
GER
Uschi Disl
Petra Schaaf
Simone Greiner-Petter
Antje Harvey
10 km M
GER
Sven Fischer
Ricco Gross
Mark Kirchner
Frank Luck
15 km K
GER
Petra Schaaf
Antje Harvey
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter
20 km M
GER
Frank Luck
Jens Steinigen
Mark Kirchner
Sven Fischer
4x7,5 km K
GER
Simone Greiner-Petter
Petra Schaaf
Antje Harvey
Uschi Disl
4x7,5 km M
GER
Sven Fischer
Frank Luck
Ricco Gross
Mark Kirchner
Skiskydning 1998
7,5 km K
GER
Katrin Apel
Uschi Disl
10 km M
GER
Frank Luck
15 km K
GER
Martina Zellner
Uschi Disl
20 km M
GER
Peter Sendel
Ricco Gross
4x7,5 km K
GER
Uschi Disl
Katrin Apel
Martina Zellner
Petra Behle
4x7,5 km M
GER
Ricco Gross
Frank Luck
Peter Sendel
Sven Fischer
Skiskydning 2002
7,5 km K
GER
Kati Wilhelm
Uschi Disl
Katrin Apel
Andrea Henkel
10 km M
GER
Michael Greis
Sven Fischer
Frank Luck
Ricco Gross
10 km forfølgelse K
GER
Kati Wilhelm
Katrin Apel
Andrea Henkel
Uschi Disl
12,5 km forfølgelse M
GER
Sven Fischer
Ricco Gross
Frank Luck
Michael Greis
15 km K
GER
Martina Glagow
Katrin Apel
Uschi Disl
Andrea Henkel
20 km M
GER
Sven Fischer
Ricco Gross
Frank Luck
Alexander Wolf
4x7,5 km K
GER
Uschi Disl
Katrin Apel
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
4x7,5 km M
GER
Ricco Gross
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
Skiskydning 2006
7,5 km K
GER
Kati Wilhelm
Martina Glagow
Uschi Disl
Katrin Apel
10 km M
GER
Michael Greis
Ricco Gross
Alexander Wolf
Sven Fischer
10 km forfølgelse K
GER
Katrin Apel
Uschi Disl
Kati Wilhelm
Martina Glagow
12,5 km forfølgelse M
GER
Alexander Wolf
Ricco Gross
Michael Greis
Sven Fischer
15 km K
GER
Uschi Disl
Kati Wilhelm
Andrea Henkel
Martina Glagow
20 km M
GER
Michael Rösch
Sven Fischer
Michael Greis
Ricco Gross
4x6 km K
GER
Andrea Henkel
Martina Glagow
Kati Wilhelm
Katrin Apel
4x7,5 km M
GER
Michael Greis
Ricco Gross
Sven Fischer
Michael Rösch
12,5 km mass start K
GER
Kati Wilhelm
Uschi Disl
Andrea Henkel
Martina Glagow
15 km mass start M
GER
Sven Fischer
Michael Rösch
Alexander Wolf
Michael Greis
Skiskydning 2010
7,5 km K
GER
Kati Wilhelm
Andrea Henkel
Magdalena Neuner
Simone Hauswald
10 km M
GER
Andreas Birnbacher
Christoph Stephan
Michael Greis
Arnd Peiffer
10 km forfølgelse K
GER
Simone Hauswald
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
Magdalena Neuner
12,5 km forfølgelse M
GER
Andreas Birnbacher
Christoph Stephan
Arnd Peiffer
Michael Greis
15 km K
GER
Kati Wilhelm
Martina Beck
Andrea Henkel
Magdalena Neuner
20 km M
GER
Michael Greis
Christoph Stephan
Andreas Birnbacher
Alexander Wolf
4x6 km K
GER
Simone Hauswald
Kati Wilhelm
Martina Beck
Andrea Henkel
4x7,5 km M
GER
Arnd Peiffer
Andreas Birnbacher
Michael Greis
Simon Schempp
12,5 km mass start K
GER
Andrea Henkel
Simone Hauswald
Magdalena Neuner
Kati Wilhelm
15 km mass start M
GER
Christoph Stephan
Andreas Birnbacher
Michael Greis
Arnd Peiffer
Skiskydning 2014
7,5 km K
GER
Laura Dahlmeier
Evi Sachenbacher Stehle
Franziska Preuss
Andrea Henkel
10 km M
GER
Arnd Peiffer
Erik Lesser
Simon Schempp
Christoph Stephan
10 km forfølgelse K
GER
Evi Sachenbacher Stehle
Andrea Henkel
Franziska Preuss
Laura Dahlmeier
12,5 km forfølgelse M
GER
Erik Lesser
Arnd Peiffer
Simon Schempp
Christoph Stephan
15 km K
GER
Laura Dahlmeier
Evi Sachenbacher Stehle
Franziska Preuss
Franziska Hildebrand
20 km M
GER
Daniel Böhm
Simon Schempp
Erik Lesser
Andreas Birnbacher
4x6 km K
GER
Franziska Hildebrand
Andrea Henkel
Franziska Preuss
Laura Dahlmeier
4x7,5 km M
GER
Daniel Böhm
Simon Schempp
Erik Lesser
Arnd Peiffer
12,5 km mass start K
GER
Andrea Henkel
Franziska Hildebrand
Evi Sachenbacher Stehle
15 km mass start M
GER
Arnd Peiffer
Erik Lesser
Simon Schempp
Mixed Stafet
GER
Simon Schempp
Laura Dahlmeier
Evi Sachenbacher Stehle
Daniel Böhm
Skiskydning 2018
Mixed Stafet
GER
Laura Dahlmeier
Arnd Peiffer
Erik Lesser
Vanessa Hinz
7,5 km K
GER
Vanessa Hinz
Denise Herrmann
Laura Dahlmeier
Franziska Hildebrand
10 km M
GER
Erik Lesser
Arnd Peiffer
Simon Schempp
Benedikt Doll
10 km forfølgelse K
GER
Laura Dahlmeier
Franziska Hildebrand
Denise Herrmann
Vanessa Hinz
12,5 km forfølgelse M
GER
Simon Schempp
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Erik Lesser
15 km K
GER
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
Maren Hammerschmidt
Franziska Preuss
20 km M
GER
Simon Schempp
Erik Lesser
Arnd Peiffer
Johannes Kühn
4x6 km K
GER
Denise Herrmann
Franziska Preuss
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
4x7,5 km M
GER
Arnd Peiffer
Benedikt Doll
Simon Schempp
Erik Lesser
12,5 km mass start K
GER
Franziska Preuss
Vanessa Hinz
Denise Herrmann
Laura Dahlmeier
15 km mass start M
GER
Arnd Peiffer
Erik Lesser
Benedikt Doll
Simon Schempp
Skiskydning 2022
Mixed Stafet
GER
Vanessa Voigt
Benedikt Doll
Philipp Nawrath
Denise Herrmann
7,5 km K
GER
Vanessa Voigt
Denise Herrmann
Franziska Preuss
Vanessa Hinz
10 km M
GER
Johannes Kühn
Benedikt Doll
Roman Rees
Philipp Nawrath
10 km forfølgelse K
GER
Denise Herrmann
Vanessa Hinz
Vanessa Voigt
Franziska Preuss
12,5 km forfølgelse M
GER
Benedikt Doll
Philipp Nawrath
Roman Rees
Johannes Kühn
15 km K
GER
Vanessa Voigt
Vanessa Hinz
Franziska Preuss
Denise Herrmann
20 km M
GER
Benedikt Doll
Roman Rees
Erik Lesser
Johannes Kühn
4x6 km K
GER
Franziska Preuss
Vanessa Voigt
Denise Herrmann
Vanessa Hinz
4x7,5 km M
GER
Benedikt Doll
Philipp Nawrath
Erik Lesser
Roman Rees
12,5 km mass start K
GER
Franziska Preuss
Vanessa Voigt
Vanessa Hinz
Denise Herrmann
15 km mass start M
GER
Benedikt Doll
Roman Rees
Johannes Kühn
Philipp Nawrath
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tyske skiskydere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Tyske skiskydere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy