Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Finland
Sport
Gymnastik
Finske OL-deltagere i Gymnastik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Gymnastik 1908
Individuelt M
FIN
David Teivonen
Aapeli Korhonen
Jaska Saarivuori
Iivari Partanen
Eetu Kosonen
Hold M
FIN
Arno Saarinen
Matti Markkanen
Magnus Wegelius
Johan Kemp
Karl Viktor Sandelin
Väinö Tiiri
Eino Forsström
Aarne Pohjonen
Yrjö Linko
Kaarlo Soinio
Heikki Riipinen
Aarne Salovaara
Kalle Paasia
Veli Nieminen
John Lindroth
Elias Sipilä
Einar Sahlstein
Arvi Pohjanpää
Kurt Stenberg
Heikki Lehmusto
Eino Railio
Kaarle Mikkolainen
Viktor Smeds
Iivari Kyykoski
Otto Granström
Gymnastik 1912
Individuelt M
FIN
Edvard Jansson
Kaarle Ekholm
Villiam Nieminen
Yrjö Vuolio
Antti Tamminen
Frit system hold M
FIN
Tauno Ilmoniemi
Eino Forsström
Väinö Tiiri
Eino Saastamoinen
Jalmari Kivenheimo
Kalle Vasama
Hannes Sirola
Aarne Pelkonen
Mikko Hyvärinen
Kaarle Ekholm
Lauri Tanner
Arvid Rydman
Ilmari Keinänen
Kaarlo Vähämäki
Heikki Sammallahti
Karl Lund
Eero Hyvärinen
Aarne Salovaara
Klaus Suomela
Ilmari Perjana
Gymnastik 1924
Individuelt M
FIN
Jaakko Kunnas
Akseli Roine
Aarne Roine
Eetu Kostamo
Otto Suhonen
Väinö Karonen
Mikko Hämäläinen
Eevert Kerttula
Hold M
FIN
Jaakko Kunnas
Mikko Hämäläinen
Akseli Roine
Väinö Karonen
Otto Suhonen
Eetu Kostamo
Aarne Roine
Eevert Kerttula
Gymnastik 1928
Individuelt M
FIN
Heikki Savolainen
Mauri Nyberg-Noroma
Hold M
FIN
Rafael Ylönen
Martti Uosikkinen
Birger Stenman
Kalervo Kinos
Jaakko Kunnas
Urho Korhonen
Heikki Savolainen
Mauri Nyberg-Noroma
Bensving M
FIN
Heikki Savolainen
Mauri Nyberg-Noroma
Ringe M
FIN
Mauri Nyberg-Noroma
Barre M
FIN
Mauri Nyberg-Noroma
Gymnastik 1932
Individuelt M
FIN
Heikki Savolainen
Ilmari Pakarinen
Einari Teräsvirta
Martti Uosikkinen
Mauri Nyberg-Noroma
Hold M
FIN
Mauri Nyberg-Noroma
Einari Teräsvirta
Veikko Pakarinen
Heikki Savolainen
Gulv M
FIN
Martti Uosikkinen
Ilmari Pakarinen
Mauri Nyberg-Noroma
Heikki Savolainen
Einari Teräsvirta
Spring på hest M
FIN
Einari Teräsvirta
Heikki Savolainen
Bensving M
FIN
Mauri Nyberg-Noroma
Veikko Pakarinen
Heikki Savolainen
Ringe M
FIN
Heikki Savolainen
Mauri Nyberg-Noroma
Barre M
FIN
Heikki Savolainen
Mauri Nyberg-Noroma
Reck M
FIN
Einari Teräsvirta
Veikko Pakarinen
Heikki Savolainen
Gymnastik 1936
Individuelt M
FIN
Aleksanteri Saarvala
Ilmari Pakarinen
Heikki Savolainen
Martti Uosikkinen
Esa Seeste
Einari Teräsvirta
Mauri Nyberg-Noroma
Eino Tukiainen
Hold M
FIN
Eino Tukiainen
Mauri Nyberg-Noroma
Martti Uosikkinen
Einari Teräsvirta
Esa Seeste
Heikki Savolainen
Veikko Pakarinen
Aleksanteri Saavala
Gulv M
FIN
Einari Teräsvirta
Aleksanteri Saarvala
Eino Tukiainen
Mauri Nyberg-Noroma
Ilmari Pakarinen
Esa Seeste
Martti Uosikkinen
Heikki Savolainen
Spring på hest M
FIN
Mauri Nyberg-Noroma
Esa Seeste
Heikki Savolainen
Eino Tukiainen
Einari Teräsvirta
Martti Uosikkinen
Ilmari Pakarinen
Aleksanteri Saarvala
Bensving M
FIN
Martti Uosikkinen
Ringe M
FIN
Heikki Savolainen
Barre M
FIN
Heikki Savolainen
Reck M
FIN
Aleksanteri Saarvela
Martti Uosikkinen
Veikko Pakarinen
Heikki Savolainen
Gymnastik 1948
Individuelt M
FIN
Paavo Aaltonen
Kalevi Laitinen
Veikko Huhtanen
Hold M
FIN
Olavi Rove
Aleksanteri Saarvala
Sulo Salmi
Veikko Huhtanen
Heikki Savolainen
Kalevi Laitinen
Paavo Aaltonen
Einari Teräsvirta
Spring på hest M
FIN
Paavo Aaltonen
Olavi Rove
Veikko Huhtanen
Einari Teräsvirta
Sulo Salmi
Bensving M
FIN
Paavo Aaltonen
Aleksanteri Saarvala
Veikko Huhtanen
Heikki Savolainen
Ringe M
FIN
Heikki Savolainen
Barre M
FIN
Heikki Savolainen
Paavo Aaltonen
Veikko Huhtanen
Reck M
FIN
Veikko Huhtanen
Einari Teräsvirta
Aleksanteri Saarvala
Gymnastik 1952
Individuelt K
FIN
Raili Tuominen
Pirkko Vilppunen
Raili Hoviniemi
Vappu Salonen
Raija Simola
Arja Lehtinen
Maila Nisula
Pirkko Pyykönen
Individuelt M
FIN
Onni Lappalainen
Kalevi Viskari
Kalevi Laitinen
Kaino Lempinen
Berndt Lindfors
Heikki Savolainen
Paavo Aaltonen
Olavi Rove
Hold K
FIN
Raija Simola
Arja Lehtinen
Raili Hoviniemi
Raili Tuominen
Pirkko Vilppunen
Maila Nisula
Pirkko Pyykönen
Vappu Salonen
Hold M
FIN
Berndt Lindfors
Kalevi Laitinen
Heikki Savolainen
Kalevi Viskari
Olavi Rove
Kaino Lempinen
Paavo Aaltonen
Onni Lappalainen
Gulv M
FIN
Onni Lappalainen
Kalevi Laitinen
Bensving M
FIN
Heikki Savolainen
Ringe M
FIN
Berndt Lindfors
Reck M
FIN
Heikki Savolainen
Berndt Lindfors
Holdgymnastik K
FIN
Maila Nisula
Raili Tuominen
Arja Lehtinen
Pirkko Vilppunen
Raija Simola
Pirkko Pyykönen
Vappu Salonen
Raili Hoviniemi
Gymnastik 1956
Individuelt M
FIN
Martti Mansikka
Kalevi Suoniemi
Berndt Lindfors
Hold M
FIN
Onni Lappalainen
Berndt Lindfors
Olavi Leimuvirta
Martti Mansikka
Raimo Heinonen
Kalevi Suoniemi
Gulv M
FIN
Martti Mansikka
Spring på hest M
FIN
Martti Mansikka
Bensving M
FIN
Kalevi Suoniemi
Berndt Lindfors
Ringe M
FIN
Berndt Lindfors
Barre M
FIN
Onni Lappalainen
Berndt Lindfors
Olavi Leimuvirta
Gymnastik 1960
Individuelt M
FIN
Erkki Leimuvirta
Otto Kestola
Eugen Ekman
Hold K
FIN
Eira Lehtonen
Raili Hämäläinen
Kaarina Autio
Pirkko Nieminen
Tuovi Sappinen
Ritva Salonen
Hold M
FIN
Olavi Leimuvirta
Sakari Olkkanen
Raimo Heinonen
Kauko Heikkinen
Otto Kestola
Eugen Ekman
Bensving M
FIN
Eugen Ekman
Gymnastik 1964
Individuelt K
FIN
Eira Lehtonen
Kaarina Koskinen
Hold M
FIN
Eugen Ekman
Otto Kestola
Olli Eino Laiho
Kauko Heikkinen
Hannu Rantakari
Raimo Heinonen
Gulv K
FIN
Eira Lehtonen
Kaarina Koskinen
Spring på hest M
FIN
Hannu Rantakari
Gymnastik 1968
Hold M
FIN
Olli Eino Laiho
Hannu Rantakari
Heikki Sappinen
Mauno Nissinen
Reino Heino
Keijo Rahikainen
Bensving M
FIN
Olli Eino Laiho
Gymnastik 1992
Rytmisk gymnastik individuelt K
FIN
Hanna Laiho
Gymnastik 1996
Rytmisk gymnastik individuelt K
FIN
Katri Kalpala
Gymnastik 2000
Rytmisk gymnastik individuelt K
FIN
Heini-Maria Lautala
Gymnastik 2012
Individuelt K
FIN
Annika Urvikko
Gulv K
FIN
Annika Urvikko
Bom K
FIN
Annika Urvikko
Forskudt barre K
FIN
Annika Urvikko
Gymnastik 2016
Individuelt M
FIN
Oskar Kirmes
Gulv M
FIN
Oskar Kirmes
Bensving M
FIN
Oskar Kirmes
Ringe M
FIN
Oskar Kirmes
Barre M
FIN
Oskar Kirmes
Reck M
FIN
Oskar Kirmes
Rytmisk gymnastik individuelt K
FIN
Ekaterina Volkova
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Finske gymnaster gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Finske gymnaster ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy