Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Tjekkoslovakiet
Sport
Langrend
Tjekkoslovakiske OL-deltagere i Langrend*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Langrend 1924
18 km M
TCH
Stepan Hevak
Vaclav John
Frantisek Hak
Anton Gottstein
50 km M
TCH
Oldrich Kolar
Anton Gottstein
Stepan Hevak
Josef Nemecky
Langrend 1928
18 km M
TCH
Frantisek Donth
Otakar Nemecky
Vladimir Novak
50 km M
TCH
Frantisek Donth
Josef Nemecky
Josef Feistauer
Vaclav Fisera
Langrend 1932
18 km M
TCH
Jaroslav Feistauer
Jan Cifka
Antonin Barton
Vladimir Novak
50 km M
TCH
Jaroslav Feistauer
Antonin Barton
Jan Cifka
Vladimir Novak
Langrend 1936
18 km M
TCH
Lukas Mihalak
Frantisek Simunek
50 km M
TCH
Lukas Mihalak
Vladimir Novak
Cyril Musil
Jan Svatos
4x10 km M
TCH
Frantisek Simunek
Cyril Musil
Gustav Berauer
Lukas Mihalak
Langrend 1948
50 km M
TCH
Jaroslav Zajicek
Frantisek Balvin
Vit Fousek Sr.
Jaroslav Cardal
4x10 km M
TCH
Frantisek Balvin
Stefan Kovalcik
Jaroslav Cardal
Jaroslav Zajicek
Langrend 1952
50 km M
TCH
Jaroslav Cardal
Frantisek Balvin
4x10 km M
TCH
Vlastimil Melich
Vladimir Simunek
Jaroslav Cardal
Stefan Kovalcik
Langrend 1956
15 km M
TCH
Ilja Matous
Josef Prokes
Jaroslav Cardal
10 km K
TCH
Libuse Patockova
Olga Krasilová
Eva Lauermannova
Eva Paulusova
30 km M
TCH
Jaroslav Cardal
Josef Prokes
Ilja Matous
3x5 km K
TCH
Libuse Patockova
Eva Paulusova
Eva Lauermanova
4x10 km M
TCH
Ilja Matous
Emil Okuliar
Vlastimil Melich
Josef Prokes
Langrend 1960
15 km M
TCH
Rudolf Cillik
30 km M
TCH
Rudolf Cillik
Langrend 1964
15 km M
TCH
Ladislav Hruby
50 km M
TCH
Ladislav Hruby
Stefan Harvan
30 km M
TCH
Ladislav Hruby
Stefan Harvan
3x5 km K
TCH
Eva Brizova
Jarmila Skodova
Eva Paulusova
Langrend 1968
15 km M
TCH
Vaclav Perina
Karel Stefl
Jan Fajstavr
50 km M
TCH
Jan Fajstavr
Vaclav Perina
Fousek Vít
30 km M
TCH
Karel Stefl
Jan Fajstavr
Fousek Vít
Vaclav Perina
Langrend 1972
5 km K
TCH
Milena Chlumova
Helena Sikolova
Alena Bartosova
Milena Cillerova
15 km M
TCH
Stanislav Henych
Jan Fajstavr
Jan Ilavsky
Jan Michalko
50 km M
TCH
Jan Fajstavr
Jan Michalko
10 km K
TCH
Milena Cillerova
Alena Bartosova
Milena Chlumova
Helena Sikolova
30 km M
TCH
Jan Fajstavr
Stanislav Henych
Jan Ilavsky
Jan Michalko
Langrend 1976
4x5 km K
TCH
Alena Bartosova
Blanka Paulu
Anna Pasiarova
Gabriela Svobodova
Langrend 1980
5 km K
TCH
Kvetoslava Jeriova
Dagmar Svubova
Gabriela Svobodova
Blanka Paulu
15 km M
TCH
Milos Becvar
Jiri Beran
Frantisek Simon
Jiri Svub
50 km M
TCH
Frantisek Simon
Jiri Svub
Jiri Beran
10 km K
TCH
Kvetoslava Jeriova
Dagmar Paleckova
Gabriela Svobodova
Blanka Paulu
30 km M
TCH
Jiri Svub
Jiri Beran
Frantisek Simon
Milos Becvar
4x5 km K
TCH
Blanka Paulu
Gabriela Svobodova
Dagmar Paleckova
Kvetoslava Jeriova
4x10 km M
TCH
Jiri Beran
Frantisek Simon
Milos Becvar
Jiri Svub
Langrend 1984
5 km K
TCH
Kvetoslava Jeriova
15 km M
TCH
Milos Becvar
Pavel Benc
20 km K
TCH
Blanka Paulu
Kvetoslava Jeriova
50 km M
TCH
Milos Becvar
10 km K
TCH
Kvetoslava Jeriova
30 km M
TCH
Pavel Benc
Milos Becvar
4x5 km K
TCH
Dagmar Svubova
Gabriela Svobodova
Kvetoslava Jeriova
Blanka Paulu
Langrend 1988
5 km K
TCH
Lubomira Balazova
Viera Klimkova
Ivana Radlova
Alzbeta Havrancikova
15 km M
TCH
Ladislav Svanda
Martin Petrasek
Pavel Benc
Vaclav Korunka
20 km K
TCH
Ivana Radlova
Viera Klimkova
Alzbeta Havrancikova
Lubomira Balazova
50 km M
TCH
Petr Lisican
Pavel Benc
Radim Nyc
Ladislav Svanda
10 km K
TCH
Lubomira Balazova
Viera Klimkova
Alzbeta Havrancikova
30 km M
TCH
Ladislav Svanda
Radim Nyc
Martin Petrasek
Petr Lisican
4x10 km M
TCH
Pavel Benc
Ladislav Svanda
Radim Nyc
Vaclav Korunka
Langrend 1992
5 km K
TCH
Lubomira Balazova
Iveta Zelingerova
Alzbeta Havrancikova
Katerina Neumannova
10 km M
TCH
Radim Nyc
Vaclav Korunka
Martin Petrasek
Pavel Benc
15 km K
TCH
Katerina Neumannova
Zora Simcakova
Anna Janouskova
Lubomira Balazova
30 km M
TCH
Martin Petrasek
Jiri Teply
Lubomir Buchta
30 km K
TCH
Iveta Zelingerova
Alzbeta Havrancikova
Zora Simcakova
Anna Janouskova
50 km M
TCH
Vaclav Korunka
Pavel Benc
Radim Nyc
Jiri Teply
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tjekkoslovakiske langrendsløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Tjekkoslovakiske langrendsløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy