Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Tjekkoslovakiet
Sport
Atletik
Tjekkoslovakiske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1920
100 m M
TCH
Vojtech Plzak
Eduard Hasek
200 m M
TCH
Vojtech Plzak
400 m M
TCH
Karel Pribyl
Karel Frankenstein
800 m M
TCH
Karel Pribyl
Josef Teply
Jaroslav Prochazka
Karel Frankenstein
1500 m M
TCH
Vaclav Vohralik
5000 m M
TCH
Karel Pacak
10000 m M
TCH
Karel Pacak
110 m hæk M
TCH
Adolf Reich
Frantisek Marek
400 m hæk M
TCH
Frantisek Kiehlman
Frantisek Marek
3 km kapgang M
TCH
Josef Slehofer
10 km kapgang M
TCH
Josef Slehofer
Højdespring M
TCH
Frantisek Stejskal
Længdespring M
TCH
Frantisek Sretr
Trespring M
TCH
Frantisek Stejskal
Frantisek Sretr
Diskoskast M
TCH
Frantisek Hoplicek
Spydkast M
TCH
Otakar Vydra
Tikamp M
TCH
Eduard Hasek
Atletik 1924
100 m M
TCH
Alois Linka
Antonin Svoboda
200 m M
TCH
Alois Linka
400 m M
TCH
Karel Pribyl
800 m M
TCH
Vilem Sindler
Karel Pribyl
Eduard Riedl
1500 m M
TCH
Vilem Sindler
5000 m M
TCH
Karel Nedobity
Maraton M
TCH
Emil Kalous
Bohumil Honzatko
Josef Eberle
110 m hæk M
TCH
Otakar Jandera
10 km kapgang M
TCH
Jan Plichta
Højdespring M
TCH
Josef Machan
Mikulas Kucsera
Stangspring M
TCH
Frantisek Fuhrherr-Novy
Længdespring M
TCH
Josef Machan
Alois Sobotka
Diskoskast M
TCH
Frantisek Janda-Suk
Spydkast M
TCH
Jiri Svoboda
Femkamp M
TCH
Antonin Svoboda
Atletik 1928
100 m M
TCH
Jaroslav Vykoupil
Johann Bartl
Karel Knenicky
200 m M
TCH
Jaroslav Vykoupil
Karel Knenicky
Johann Bartl
400 m M
TCH
Jaroslav Vykoupil
Johann Bartl
800 m M
TCH
Adolf Kittel
Vilem Sindler
1500 m M
TCH
Adolf Kittel
Vilem Sindler
5000 m M
TCH
Jozef Koscak
Karel Nedobity
10000 m M
TCH
Karel Nedobity
Maraton M
TCH
Frantisek Zyka
Alois Krof
110 m hæk M
TCH
Otakar Jandera
4x400 m M
TCH
Karel Knenicky
Johann Bartl
Vilem Sindler
Jaroslav Vykoupil
Kuglestød M
TCH
Frantisek Douda
Diskoskast M
TCH
Frantisek Douda
Tikamp M
TCH
Ludwig Vesely
Atletik 1932
100 m M
TCH
Andrej Engl
200 m M
TCH
Andrej Engl
Maraton M
TCH
Oskar Heks
Kuglestød M
TCH
Frantisek Douda
Diskoskast M
TCH
Frantisek Douda
Atletik 1936
400 m M
TCH
Karel Knenicky
800 m M
TCH
Stanislav Otahal
Evzen Rosicky
1500 m M
TCH
Bedrich Hosek
10000 m M
TCH
Ludvik Bombik
Maraton M
TCH
Miloslav Lunak
Jan Takac
Josef Sulc
110 m hæk M
TCH
Ludvik Komanek
400 m hæk M
TCH
Ernst Berndt
3000 m forhindringsløb M
TCH
Josef Husek
Vaclav Hosek
Bedrich Hosek
4x400 m M
TCH
Heinz Lorenz
Evzen Rosicky
Bretislav Kratky
Karel Knenicky
50 km kapgang M
TCH
Jaroslav Stork
Højdespring M
TCH
Zdenek Sobotka
Baetislav Kratky
Stangspring M
TCH
Miroslav Klasek
Jan Korejs
Længdespring M
TCH
Jiri Hoffmann
Josef Volsolsobe
Rudolf Polame
Kuglestød M
TCH
Frantisek Douda
Karel Hoplicek
Jaroslav Vitek
Diskoskast M
TCH
Valer Barac
Miroslav Vitek
Hammerkast M
TCH
Jaroslav Elias
Jaroslav Knotek
Spydkast M
TCH
Josef Klein
Pavol Mala
Tikamp M
TCH
Josef Klein
Diskoskast K
TCH
Margareta Schieferova
Atletik 1948
800 m M
TCH
Vaclav Winter
1500 m M
TCH
Vaclav Cevona
5000 m M
TCH
Emil Zatopek
10000 m M
TCH
Emil Zatopek
Længdespring M
TCH
Jaroslav Fikejz
Kuglestød M
TCH
Cestmir Calina
Hammerkast M
TCH
Jaroslav Knotek
Spydkast M
TCH
Lumir Kiesewetter
100 m K
TCH
Olga Sicnerova
200 m K
TCH
Olga Sicnerova
80 m hæk K
TCH
Libuse Lomska
Kuglestød K
TCH
Jaroslava Komarkova
Spydkast K
TCH
Dana Ingrova
Atletik 1952
100 m M
TCH
Frantisek Broz
Miroslav Horcic
Zdenek Pospisil
200 m M
TCH
Miroslav Horcic
Frantisek Broz
Vaclav Janecek
400 m M
TCH
Jiri David
Milan Filo
800 m M
TCH
Ludvik Liska
1500 m M
TCH
Vaclav Cevona
Stanislav Jungwirth
5000 m M
TCH
Emil Zatopek
10000 m M
TCH
Emil Zatopek
Maraton M
TCH
Emil Zatopek
Jaroslav Sourek
3000 m forhindringsløb M
TCH
Jindrich Roudny
4x100 m M
TCH
Miroslav Horcic
Zdenek Pospisil
Frantisek Broz
Jiri David
10 km kapgang M
TCH
Josef Dolezal
50 km kapgang M
TCH
Josef Dolezal
Kuglestød M
TCH
Jiri Skobla
Hammerkast M
TCH
Milos Maca
Jiri Dadak
Højdespring K
TCH
Olga Modrachova
Kuglestød K
TCH
Jaroslava Kritkova
Diskoskast K
TCH
Libuse Novakova
Spydkast K
TCH
Dana Zatopkova
Atletik 1956
200 m M
TCH
Josef Trousil
Vilem Mandlik
Vaclav Janecek
1500 m M
TCH
Stanislav Jungwirth
10000 m M
TCH
Pavel Kantorek
Maraton M
TCH
Pavel Kantorek
Emil Zatopek
4x400 m M
TCH
Vaclav Janecek
Josef Trousil
Vilem Mandlik
Jaroslav Jirasek
20 km kapgang M
TCH
Josef Dolezal
50 km kapgang M
TCH
Milan Skront
Josef Dolezal
Trespring M
TCH
Martin Rehak
Kuglestød M
TCH
Jiri Skobla
Højdespring K
TCH
Jirina Voborilova
Olga Modrachova
Diskoskast K
TCH
Stepanka Mertova
Jirina Voborilova
Olga Fikotova
Spydkast K
TCH
Dana Zatopkova
Atletik 1960
200 m M
TCH
Vilem Mandlik
400 m M
TCH
Zdenek Vana
Josef Trousil
800 m M
TCH
Jaromir Slegr
5000 m M
TCH
Jaroslav Bohaty
Miroslav Jurek
10000 m M
TCH
Jaroslav Bohaty
Maraton M
TCH
Pavel Kantorek
3000 m forhindringsløb M
TCH
Bohumir Zhanal
Vlastimil Brlica
4x400 m M
TCH
Jaromir Slegr
Jaroslav Jirasek
Josef Trousil
Zdenek Vana
20 km kapgang M
TCH
Ladislav Moc
50 km kapgang M
TCH
Ladislav Moc
Svatopluk Sykora
Josef Dolezal
Højdespring M
TCH
Jiri Lansky
Stangspring M
TCH
Rudolf Tomasek
Længdespring M
TCH
Jan Netopilik
Kuglestød M
TCH
Jaroslav Plihal
Jiri Skobla
Diskoskast M
TCH
Zdenek Nemec
Zedenek Cihak
200 m K
TCH
Alena Stolzova
800 m K
TCH
Bednska Kulhava
80 m hæk K
TCH
Alena Stolzova
Længdespring K
TCH
Vlasta Prikrylova
Kuglestød K
TCH
Vera Cerna
Diskoskast K
TCH
Stepanka Mertova
Jirina Nemcova
Spydkast K
TCH
Dana Zatopkova
Vlasta Peskova
Atletik 1964
400 m M
TCH
Josef Trousil
1500 m M
TCH
Josef Odlozil
5000 m M
TCH
Josef Tomas
10000 m M
TCH
Josef Tomas
Maraton M
TCH
Pavel Kantorek
Vaclav Chudomel
20 km kapgang M
TCH
Alexander Bilek
50 km kapgang M
TCH
Alexander Bilek
Stangspring M
TCH
Rudolf Tomasek
Diskoskast M
TCH
Ludvik Danek
Jiri Zemba
Hammerkast M
TCH
Josef Matousek
100 m K
TCH
Eva Lehocka
200 m K
TCH
Eva Lehocka
Diskoskast K
TCH
Jirina Nemcova
Atletik 1968
800 m M
TCH
Josef Plachy
Tomas Jungwirth
1500 m M
TCH
Josef Odlozil
110 m hæk M
TCH
Lubomir Nadenicek
Højdespring M
TCH
Rudolf Hubner
Jaroslav Alexa
Diskoskast M
TCH
Ludvik Danek
100 m K
TCH
Eva Gleskova
200 m K
TCH
Eva Gleskova
400 m K
TCH
Anna Chmelkova
800 m K
TCH
Jaroslava Jehlickova
Højdespring K
TCH
Miroslava Rezkova
Jaroslava Valentova
Maria Faithova
Atletik 1972
100 m M
TCH
Jaroslav Matousek
Ludvik Bohman
Juraj Demec
200 m M
TCH
Ladislav Kriz
Jaroslav Matousek
Jiri Kynos
800 m M
TCH
Josef Plachy
1500 m M
TCH
Josef Horcic
5000 m M
TCH
Josef Jansky
Dusan Moravcik
10000 m M
TCH
Josef Jansky
Maraton M
TCH
Josef Jansky
110 m hæk M
TCH
Lubomir Nadenicek
Petr Cech
400 m hæk M
TCH
Ivan Danis
3000 m forhindringsløb M
TCH
Dusan Moravcik
Jozef Horoic
4x100 m M
TCH
Jiri Kynos
Ludvik Bohman
Juraj Demec
Jaroslav Matousek
Højdespring M
TCH
Jaroslav Alexa
Roman Moravec
Længdespring M
TCH
Jaroslav Broz
Trespring M
TCH
Vaclav Fiser
Kuglestød M
TCH
Jaroslav Brabec
Jaromir Vlk
Diskoskast M
TCH
Ludvik Danek
100 m K
TCH
Eva Gleskova
1500 m K
TCH
Jaroslava Jehlickova
Højdespring K
TCH
Miloslava Hübnerova
Milada Karbanova
Alena Proskova
Længdespring K
TCH
Jarmila Nygrynova
Eva Suranova
Kuglestød K
TCH
Helena Fibingerova
Atletik 1976
800 m M
TCH
Josef Plachy
3000 m forhindringsløb M
TCH
Dusan Moravcik
Trespring M
TCH
Jiri Vycichlo
Kuglestød M
TCH
Jaroslav Brabec
Diskoskast M
TCH
Josef Silhavy
Ludvik Danek
Tikamp M
TCH
Ludek Pernica
800 m K
TCH
Jozefina Cerchlanova
Højdespring K
TCH
Maria Mrachnova
Milada Karbanova
Vera Bradacova
Længdespring K
TCH
Eva Suranova
Jarmila Nygrynova
Kuglestød K
TCH
Helena Fibingerova
Atletik 1980
200 m M
TCH
Frantisek Brecka
400 m M
TCH
Karel Kolar
1500 m M
TCH
Josef Plachy
5000 m M
TCH
Jiri Sykora
10000 m M
TCH
Jiri Sykora
Maraton M
TCH
Vlastimil Zwiefelhofer
Josef Jansky
110 m hæk M
TCH
Julius Ivan
3000 m forhindringsløb M
TCH
Dušan Moravcik
Dusan Moravcik
4x400 m M
TCH
Frantisek Brecka
Josef Lomicky
Karel Kolar
Dusan Malovec
20 km kapgang M
TCH
Juraj Bencik
Pavol Blazek
Jozef Pribilinec
50 km kapgang M
TCH
Pavol Blazek
Juraj Bencik
Jaromír Vanous
Længdespring M
TCH
Jan Leitner
Kuglestød M
TCH
Jaromir Vlk
Diskoskast M
TCH
Imrich Bugar
Hammerkast M
TCH
Jiri Chamrad
400 m K
TCH
Jarmila Kratochvilová
Længdespring K
TCH
Jarmila Nygrynova
Kuglestød K
TCH
Zdenka Bartonova Silhava
Diskoskast K
TCH
Zdenka Bartonova Silhava
Femkamp K
TCH
Marcela Koblasova
Atletik 1988
1500 m M
TCH
Jan Kubista
10000 m M
TCH
Martin Vrabel
Maraton M
TCH
Karel David
Martin Vrabel
110 m hæk M
TCH
Jiri Hudec
400 m hæk M
TCH
Jozef Kucej
20 km kapgang M
TCH
Pavol Blazek
Jozef Pribilinec
Roman Mrazek
50 km kapgang M
TCH
Roman Mrazek
Pavol Szikora
Pavol Blazek
Højdespring M
TCH
Robert Ruffini
Stangspring M
TCH
Zdenek Lubensky
Trespring M
TCH
Ivan Slanar
Milan Mikulas
Kuglestød M
TCH
Remigius Machura
Diskoskast M
TCH
Gejza Valent
Imrich Bugar
Spydkast M
TCH
Zdenek Nenadal
Jan Zelezný
Tikamp M
TCH
Veroslav Valenta
Roman Hraban
10000 m K
TCH
Ludmila Melicherova
Maraton K
TCH
Ludmila Melicherova
Kuglestød K
TCH
Zdenka Silhava
Sona Vasickova
Diskoskast K
TCH
Zdenka Silhava
Syvkamp K
TCH
Zuzana Lajbnerova
Atletik 1992
Maraton M
TCH
Karel David
110 m hæk M
TCH
Igor Kovac
400 m hæk M
TCH
Jozef Kucej
20 km kapgang M
TCH
Igor Kollar
Jan Zahoncik
Pavol Blazek
50 km kapgang M
TCH
Pavol Blazek
Pavol Szikora
Roman Mrazek
Længdespring M
TCH
Milan Gombala
Trespring M
TCH
Milan Mikulas
Diskoskast M
TCH
Imrich Bugar
Hammerkast M
TCH
Pavel Sedlacek
Spydkast M
TCH
Jan Zelezný
Tikamp M
TCH
Robert Zmelik
Maraton K
TCH
Alena Peterkova
Højdespring K
TCH
Sarka Novakova
Sarka Kasparkova
Diskoskast K
TCH
Vladimira Malatova
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tjekkoslovakiske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Tjekkoslovakiske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy