Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Bulgarien
Sport
Kano & kajak
Bulgarske OL-deltagere i Kano & kajak*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kano & kajak 1960
K2 1000 m M
BUL
Lyubomir Oresharov
Ivan Simeonov
C1 1000 m M
BUL
Bogdan Ivanov
C2 1000 m M
BUL
Marin Gopov
Toma Sokolov
Kano & kajak 1964
K1 500 m K
BUL
Nicolina Russeva
C1 1000 m M
BUL
Bogdan Antonov
Kano & kajak 1968
C1 1000 m M
BUL
Boris Lyubenov
C2 1000 m M
BUL
Aleksandar Damyanov
Ivan Valov
Kano & kajak 1972
K1 500 m K
BUL
Natasha Petrova
K2 500 m K
BUL
Petrana Koleva
Natasha Petrova
K1 1000 m M
BUL
Vasil Chilingrov
K2 1000 m M
BUL
Aleksandar Donkov
Vasil Chilingrov
C1 1000 m M
BUL
Boris Lyubenov
C2 1000 m M
BUL
Fedia Damianov
Ivan Burchin
Kano & kajak 1976
K1 500 m K
BUL
Roza Gheorghieva
K1 500 m M
BUL
Ivan Manev
K2 500 m K
BUL
Natacha Yanakieva
Maria Mincheva
K2 500 m M
BUL
Lazar Christov
Borislav Konstantinov
K2 1000 m M
BUL
Lazar Christov
Borislav Konstantinov
K4 1000 m M
BUL
Vassil Tchilinghirov
Ivan Manev
Bojidar Milenkov
Nikolai Natchev
C1 500 m M
BUL
Borislav Ananiev
C2 500 m M
BUL
Ivan Burchin
Krassimir Khristov
C1 1000 m M
BUL
Borislav Ananiev
C2 1000 m M
BUL
Ivan Burchin
Krassimir Khristov
Kano & kajak 1980
K1 500 m K
BUL
Vania Gesheva
K2 500 m K
BUL
Natasha Petrova
Maria Mincheva
K2 500 m M
BUL
Slavcho Mangarakov
Boiko Savov
K1 1000 m M
BUL
Ivan Manev
K2 1000 m M
BUL
Lazar Hristov
Georgi Donchev
K4 1000 m M
BUL
Ivan Manev
Borislav Borissov
Bozhidar Milenkov
Lazar Hristov
C1 500 m M
BUL
Lyubomir Lyubenov
C2 500 m M
BUL
Borislav Ananiev
Nikolai Ilkov
C1 1000 m M
BUL
Lyubomir Lyubenov
C2 1000 m M
BUL
Kaman Kutsev
Raycho Karmadzhiev
Kano & kajak 1988
K1 500 m K
BUL
Vania Gesheva
K2 500 m K
BUL
Vania Gesheva
Diana Paliiska
K4 500 m K
BUL
Ogniana Petkova
Diana Paliiska
Vania Gesheva
Borislava Ivanova
K4 1000 m M
BUL
Petar Godev
Ivan Marinov
Nikolay Yordanov
Borislav Tzvetkov
C1 500 m M
BUL
Martin Marinov
C2 500 m M
BUL
Petar Bozhilov
Deyan Bonev
C1 1000 m M
BUL
Nikolay Bukhalov
C2 1000 m M
BUL
Petar Bozhilov
Deyan Bonev
Kano & kajak 1992
K2 500 m K
BUL
Mariya Kichukova
Bonka Pindzheva
K2 500 m M
BUL
Milko Kazanov
Petar Godev
K4 500 m K
BUL
Tanya Georgieva
Bonka Pindzheva
Kinka Racheva
Mariya Kichukova
K4 1000 m M
BUL
Nikolay Georgiev
Milko Kazanov
Nikolay Yordanov
Petar Godev
C1 500 m M
BUL
Nikolay Bukhalov
C2 500 m M
BUL
Blagovest Stoyanov
Martin Marinov
C1 1000 m M
BUL
Nikolay Bukhalov
C2 1000 m M
BUL
Martin Marinov
Blagovest Stoyanov
Kano & kajak 1996
K1 500 m M
BUL
Petar Merkov
K2 500 m K
BUL
Neli Zafirova
Bonka Pindzheva
K2 500 m M
BUL
Andrian Dushev
Milko Kazanov
K2 1000 m M
BUL
Milko Kazanov
Andrian Dushev
K4 1000 m M
BUL
Nikolay Yordanov
Petar Karadzhov
Georgi Choykov
Petar Merkov
C1 500 m M
BUL
Nikolay Bukhalov
C2 500 m M
BUL
Blagovest Stoyanov
Martin Marinov
C1 1000 m M
BUL
Nikolay Bukhalov
C2 1000 m M
BUL
Blagovest Stoyanov
Martin Marinov
Kano & kajak 2000
K1 500 m M
BUL
Petar Merkov
K2 500 m M
BUL
Petar Sibinkic
Milko Kazanov
K1 1000 m M
BUL
Petar Merkov
K2 1000 m M
BUL
Marian Dimitrov
Dimitar Ivanov
K4 1000 m M
BUL
Milko Kazanov
Yordan Yordanov
Petar Merkov
Petar Sibinkic
C1 500 m M
BUL
Nikolay Bukhalov
C1 1000 m M
BUL
Nikolay Bukhalov
Kano & kajak 2004
K1 500 m M
BUL
Petar Merkov
K2 500 m K
BUL
Delyana Dacheva
Bonka Pindzheva
K2 500 m M
BUL
Ivan Hristov
Yordan Yordanov
K4 1000 m M
BUL
Yordan Yordanov
Petar Merkov
Milko Kazanov
Ivan Hristov
C1 500 m M
BUL
Stanimir Atanasov
C1 1000 m M
BUL
Stanimir Atanasov
Kano & kajak 2008
C2 500 m M
BUL
Adnan Aliev
Deyan Georgiev
C2 1000 m M
BUL
Adnan Aliev
Deyan Georgiev
Kano & kajak 2012
K1 1000 m M
BUL
Miroslav Kirchev
Kano & kajak 2016
K1 1000 m M
BUL
Miroslav Kirchev
C1 200 m M
BUL
Angel Kodinov
C1 1000 m M
BUL
Angel Kodinov
Kano & kajak 2020
C1 200 m K
BUL
Staniliya Stamenova
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Bulgarske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Bulgarske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy