Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Østrig
Sport
Langrend
Østrigske OL-deltagere i Langrend*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Langrend 1928
18 km M
AUT
Harald Paumgarten
Langrend 1932
18 km M
AUT
Harald Paumgarten
Gregor Höll
Harald Bosio
Langrend 1936
4x10 km M
AUT
Harald Bosio
Alfred Rössner
Hans Baumann
Erich Gallwitz
Langrend 1948
50 km M
AUT
Josef Gstrein
4x10 km M
AUT
Josef Deutschmann
Karl Rafreider
Josef Gstrein
Engelbert Hundertpfund
Langrend 1952
10 km K
AUT
Lizzy Kladensky
4x10 km M
AUT
Josef Schneeberger
Karl Rafreider
Hans Eder
Friedrich Krischan
Langrend 1956
15 km M
AUT
Hermann Mayr
Josef Schneeberger
Karl Rafreider
Oskar Schulz
4x10 km M
AUT
Hermann Mayr
Karl Rafreider
Josef Schneeberger
Oskar Schulz
Langrend 1964
15 km M
AUT
Hermann Lackner
Hubert Schrott
Günther Rieger
Anton Kogler
50 km M
AUT
Andreas Janc
Hermann Mayr
30 km M
AUT
Hansjörg Farbmacher
Hermann Mayr
Franz Vetter
Andreas Janc
Langrend 1968
15 km M
AUT
Walter Failer
Ernst Pühringer
Andreas Janc
Heinrich Wallner
50 km M
AUT
Franz Vetter
Andreas Janc
30 km M
AUT
Hansjörg Farbmacher
Ernst Pühringer
Franz Vetter
Langrend 1972
15 km M
AUT
Heinrich Wallner
Josef Hauser
Herbert Wachter
30 km M
AUT
Herbert Wachter
Josef Hauser
Heinrich Wallner
Langrend 1984
15 km M
AUT
Alois Stadlober
Andreas Gumpold
50 km M
AUT
Alois Stadlober
Peter Juric
Franz Gattermann
30 km M
AUT
Peter Juric
Franz Gattermann
Langrend 1988
5 km K
AUT
Margot Kober
Cornelia Sulzer
Hildegard Embacher
Maria Theurl
15 km M
AUT
Andre Blatter
Johann Standmann
Alois Schwarz
Alois Stadlober
20 km K
AUT
Margot Kober
Cornelia Sulzer
Hildegard Embacher
50 km M
AUT
Alois Schwarz
Andre Blatter
Johann Standmann
Alois Stadlober
10 km K
AUT
Hildegard Embacher
Cornelia Sulzer
Margot Kober
Maria Theurl
30 km M
AUT
Markus Gandler
Johann Standmann
Alois Stadlober
Alois Schwarz
Langrend 1992
10 km M
AUT
Alois Stadlober
Alexander Marent
Markus Gandler
Andreas Ringhofer
30 km M
AUT
Alois Schwarz
Alois Stadlober
Martin Standmann
Alexander Marent
50 km M
AUT
Andreas Ringhofer
Alexander Marent
Markus Gandler
Martin Standmann
Langrend 1994
10 km M
AUT
Alois Stadlober
10+15 km forfølgelse M
AUT
Alois Stadlober
50 km M
AUT
Alois Stadlober
Langrend 1998
5 km K
AUT
Maria Theurl
Renate Roider
10 km M
AUT
Achim Walcher
Gerhard Urain
Markus Gandler
Alois Stadlober
5+10 km forfølgelse K
AUT
Maria Theurl
Renate Roider
10+15 km forfølgelse M
AUT
Achim Walcher
Markus Gandler
30 km K
AUT
Maria Theurl
50 km M
AUT
Christian Hoffmann
15 km K
AUT
Maria Theurl
Renate Roider
Langrend 2002
15 km M
AUT
Alexander Marent
Gerhard Urain
10+10 km forfølgelse M
AUT
Marc Mayer
Achim Walcher
Mikhail Botvinov
30 km M
AUT
Christian Hoffmann
Achim Walcher
Mikhail Botvinov
Gerhard Urain
50 km M
AUT
Mikhail Botvinov
Marc Mayer
4x10 km M
AUT
Alexander Marent
Gerhard Urain
Mikhail Botvinov
Christian Hoffmann
Sprint M
AUT
Marc Mayer
Reinhard Neuner
Langrend 2006
15 km M
AUT
Martin Tauber
Skiatlon M
AUT
Martin Tauber
Mikhail Botvinov
50 km M
AUT
Mikhail Botvinov
4x10 km M
AUT
Johannes Eder
Martin Tauber
Jürgen Pinter
Roland Diethart
Sprint M
AUT
Harald Wurm
Martin Stockinger
Holdsprint M
AUT
Jürgen Pinter
Johannes Eder
Langrend 2010
Skiatlon K
AUT
Katerina Smutna
30 km K
AUT
Katerina Smutna
Sprint K
AUT
Katerina Smutna
Langrend 2014
10 km K
AUT
Katerina Smutna
Nathalie Schwarz
Veronika Mayerhofer
15 km M
AUT
Max Hauke
Skiatlon K
AUT
Teresa Stadlober
Katerina Smutna
Skiatlon M
AUT
Johannes Dürr
30 km K
AUT
Teresa Stadlober
50 km M
AUT
Bernhard Tritscher
4x5 km K
AUT
Teresa Stadlober
Veronika Mayerhofer
Katerina Smutna
Nathalie Schwarz
Sprint K
AUT
Nathalie Schwarz
Sprint M
AUT
Harald Wurm
Bernhard Tritscher
Max Hauke
Holdsprint K
AUT
Katerina Smutna
Teresa Stadlober
Holdsprint M
AUT
Harald Wurm
Max Hauke
Langrend 2018
10 km K
AUT
Lisa Unterweger
Anna Seebacher
Teresa Stadlober
15 km M
AUT
Max Hauke
Dominik Baldauf
Bernhard Tritscher
Skiatlon K
AUT
Teresa Stadlober
Skiatlon M
AUT
Max Hauke
30 km K
AUT
Teresa Stadlober
50 km M
AUT
Max Hauke
Bernhard Tritscher
4x10 km M
AUT
Luis Stadlober
Dominik Baldauf
Max Hauke
Bernhard Tritscher
Sprint K
AUT
Lisa Unterweger
Sprint M
AUT
Luis Stadlober
Dominik Baldauf
Holdsprint K
AUT
Teresa Stadlober
Lisa Unterweger
Holdsprint M
AUT
Dominik Baldauf
Bernhard Tritscher
Langrend 2022
10 km K
AUT
Lisa Unterweger
Teresa Stadlober
15 km M
AUT
Mika Vermeulen
Skiatlon K
AUT
Teresa Stadlober
Skiatlon M
AUT
Mika Vermeulen
30 km K
AUT
Teresa Stadlober
Sprint K
AUT
Lisa Unterweger
Sprint M
AUT
Michael Föttinger
Benjamin Moser
Holdsprint K
AUT
Lisa Unterweger
Teresa Stadlober
Holdsprint M
AUT
Benjamin Moser
Michael Föttinger
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Østrigske langrendsløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Østrigske langrendsløbere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy