Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Østrig
Sport
Kano & kajak
Østrigske OL-deltagere i Kano & kajak*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Kano & kajak 1936
K1 1000 m M
AUT
Gregor Hradetzky
K2 1000 m M
AUT
Alfons Dorfner
Adolf Kainz
K1 10000 m M
AUT
Fritz Landertinger
K2 10000 m M
AUT
Karl Steinhuber
Viktor Kalisch
C1 1000 m M
AUT
Otto Neumüller
C2 1000 m M
AUT
Karl Proisl
Rupert Weinstabl
C2 10000 m M
AUT
Rupert Weinstabl
Karl Proisl
K1 10000 m foldekajak M
AUT
Gregor Hradetzky
K2 10000 m foldekajak M
AUT
Alfons Dorfner
Adolf Kainz
Kano & kajak 1948
K1 500 m K
AUT
Fritzi Schwingl
K1 1000 m M
AUT
Walter Piemann
K2 1000 m M
AUT
Paul Felinger
Herbert Klepp
K1 10000 m M
AUT
Herbert Klepp
K2 10000 m M
AUT
Walter Piemann
Alfred Umgeher
C2 1000 m M
AUT
Viktor Salmhofer
Karl Molnar
C2 10000 m M
AUT
Karl Molnar
Viktor Salmhofer
Kano & kajak 1952
K1 500 m K
AUT
Gertrude Liebhart
K1 1000 m M
AUT
Herbert Schreiner
K2 1000 m M
AUT
Herbert Wiedermann
Max Raub
K1 10000 m M
AUT
Alfred Schmidtberger
K2 10000 m M
AUT
Herbert Wiedermann
Max Raub
C2 1000 m M
AUT
Kurt Liebhart
Engelbert Lulla
Kano & kajak 1956
K1 500 m K
AUT
Helga Hellebrand
K2 1000 m M
AUT
Max Raub
Herbert Wiedemann
K2 10000 m M
AUT
Alfred Schmidtberger
Hermann Salzner
C2 1000 m M
AUT
Walter Waldner
Otto Schindler
C2 10000 m M
AUT
Otto Schindler
Walter Waldner
Kano & kajak 1960
K2 500 m K
AUT
Lisa Schindler
Helga Hellebrand
K1 1000 m M
AUT
Herbert Wiedermann
K2 1000 m M
AUT
Helmut Holzschuster
Franz Wolf
K1 4x500 m M
AUT
Walter Buchgraber
Hermann Salzner
Karl Leitner
Herbert Wiedermann
C2 1000 m M
AUT
Kurt Liebhart
Herwig Dirnböck
Kano & kajak 1964
K1 500 m K
AUT
Hanneliese Spitz
K1 1000 m M
AUT
Günther Pfaff
K2 1000 m M
AUT
Günther Pfaff
Kurt Heubusch
K4 1000 m M
AUT
Günther Pfaff
Kurt Lindlgruber
Ernst Severa
Kurt Heubusch
Kano & kajak 1968
K2 1000 m M
AUT
Günther Pfaff
Gerhard Seibold
K4 1000 m M
AUT
Kurt Lindlgruber
Gerhard Seibold
Günther Pfaff
Helmut Hediger
Kano & kajak 1972
K1 1000 m M
AUT
Günther Pfaff
K2 1000 m M
AUT
Helmut Hediger
Günther Pfaff
K4 1000 m M
AUT
Heinz Rodinger
Gerhard Seibold
Kurt Heubusch
Alfred Zechmeister
K1 slalom K
AUT
Barbara Sattler
K1 slalom M
AUT
Kurt Presslmayr
Norbert Sattler
Hans Schlecht
C2 slalom M
AUT
Heimo Müllneritsch
Helmar Steindl
Kano & kajak 1976
K1 1000 m M
AUT
Günther Pfaff
K2 1000 m M
AUT
Günther Pfaff
Hans Mayr
Kano & kajak 1980
K2 500 m M
AUT
Werner Bachmayer
Wolfgang Hartl
K2 1000 m M
AUT
Dietmar Schlöglmann
Herbert Havlik
K4 1000 m M
AUT
Dietmar Schlöglmann
Hans Mayr
Herbert Havlik
Eduard Reisinger
Kano & kajak 1984
K2 500 m M
AUT
Werner Bachmayer
Wolfgang Hartl
K2 1000 m M
AUT
Werner Bachmayer
Wolfgang Hartl
Kano & kajak 1992
K1 500 m K
AUT
Ursula Profanter
K1 slalom M
AUT
Manuel Köhler
Gregor Becke
Horst Pock
Kano & kajak 1996
K1 500 m K
AUT
Ursula Profanter
K1 slalom M
AUT
Helmut Oblinger
Manuel Köhler
Kano & kajak 2000
K1 500 m K
AUT
Ursula Profanter
K1 slalom K
AUT
Violetta Oblinger Peters
K1 slalom M
AUT
Helmut Oblinger
Manuel Köhler
Kano & kajak 2004
K1 slalom K
AUT
Violetta Oblinger Peters
K1 slalom M
AUT
Helmut Oblinger
Kano & kajak 2008
K2 500 m K
AUT
Viktoria Schwarz
Yvonne Schuring
K1 slalom K
AUT
Violetta Oblinger Peters
K1 slalom M
AUT
Helmut Oblinger
Kano & kajak 2012
K2 500 m K
AUT
Yvonne Schuring
Viktoria Schwarz
K1 slalom K
AUT
Corinna Kuhnle
K1 slalom M
AUT
Helmut Oblinger
Kano & kajak 2016
K1 200 m K
AUT
Viktoria Schwarz
K2 500 m K
AUT
Yvonne Schuring
Ana-Roxana Lehaci
K1 slalom K
AUT
Corinna Kuhnle
K1 slalom M
AUT
Mario Leitner
Kano & kajak 2020
K1 500 m K
AUT
Ana-Roxana Lehaci
Viktoria Schwarz
K2 500 m K
AUT
Ana-Roxana Lehaci
Viktoria Schwarz
K1 slalom K
AUT
Viktoria Wolffhardt
K1 slalom M
AUT
Felix Oschmautz
C1 slalom K
AUT
Nadine Weratschnig
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Østrigske kano-roere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Østrigske kano-roere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy