Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nationer
Østrig
Sport
Atletik
Østrigske OL-deltagere i Atletik*
Facts
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1900
1500 m M
AUT
Hermann Wraschtil
2500 m forhindringsløb M
AUT
Hermann Wraschtil
Atletik 1904
Triathlon M
AUT
Julius Lenhart
Atletik 1908
100 m M
AUT
Erich Schönecker
200 m M
AUT
Erich Schönecker
Maraton M
AUT
Emmerich Rath
10 miles kapgang M
AUT
Emmerich Rath
Atletik 1912
100 m M
AUT
Rudolf Rauch
Fritz Weinzinger
Fritz Fleischer
200 m M
AUT
Wladyslaw Ponurski
Fritz Fleischer
Rudolf Rauch
400 m M
AUT
Wladyslaw Ponurski
Maraton M
AUT
Emmerich Rath
Karl Hack
Felix Kwieton
Terrænløb individuelt M
AUT
Emmerich Rath
4x100 m M
AUT
Fritz Weinzinger
Rudolf Rauch
Fritz Fleischer
Gustav Krojer
Stangspring M
AUT
Viktor Franzl
Længdespring M
AUT
Philipp Ehrenreich
Viktor Franzl
Trespring M
AUT
Gustav Krojer
Kuglestød M
AUT
Josef Schäffer
Diskoskast M
AUT
Josef Schäffer
Diskoskast begge hænder M
AUT
Josef Schäffer
Spydkast M
AUT
Gustav Krojer
Femkamp M
AUT
Gustav Krojer
Tikamp M
AUT
Josef Schäffer
Atletik 1924
100 m M
AUT
Fritz Schedl
Ferdinand Kaindl
200 m M
AUT
Rudolf Rauch
800 m M
AUT
Ludwig Deckardt
1500 m M
AUT
Ferdinand Friebe
5000 m M
AUT
Hans Kantor
10 km kapgang M
AUT
Rudolf Kühnel
Atletik 1928
100 m M
AUT
Hermann Geissler
200 m M
AUT
Hermann Geissler
400 m M
AUT
Hermann Geissler
110 m hæk M
AUT
Ludwig Wessely
800 m K
AUT
Josefine Lauterbach
Diskoskast K
AUT
Liesl Perkaus
Atletik 1932
400 m M
AUT
Felix Rinner
Diskoskast M
AUT
Emil Janausch
Atletik 1936
100 m M
AUT
Robert Struckl
200 m M
AUT
Felix Rinner
Alfred König
400 m M
AUT
Johann Gudenus
Alfred König
800 m M
AUT
Franz Eichberger
1500 m M
AUT
Franz Eichberger
5000 m M
AUT
Friedrich Fischer
10000 m M
AUT
Rudolf Wöber
Maraton M
AUT
Franz Tuschek
Rudolf Wöber
Wilhelm Rothmayer
110 m hæk M
AUT
Ernst Leitner
Johann Langmayr
400 m hæk M
AUT
Ernst Leitner
3000 m forhindringsløb M
AUT
Ladislaus Simacek
Højdespring M
AUT
Fritz Neuruhrer
Fritz Flachberger
Stangspring M
AUT
Alfred Proksch
Jozef Haunzwickel
Trespring M
AUT
Karl Kotratschek
Diskoskast M
AUT
Emil Janausch
Johann Wotapek
Hammerkast M
AUT
Emil Janausch
Tikamp M
AUT
Franz Sterzl
100 m K
AUT
Johanna Vancura
Charlotte Machmer
Margarete Neumann
80 m hæk K
AUT
Charlotte Machmer
Mathilde Puchberger
Veronika Kohlbach
4x100 m K
AUT
Charlotte Machmer
Margarete Neumann
Veronika Kohlbach
Johanna Vancura
Højdespring K
AUT
Wanda Nowak
Diskoskast K
AUT
Margarethe Held
Veronika Kohlbach
Spydkast K
AUT
Herma Bauma
Atletik 1948
Højdespring M
AUT
Arnulf Pilhatsch
Længdespring M
AUT
Felix Würth
Trespring M
AUT
Felix Würth
Diskoskast M
AUT
Hermann Tunner
100 m K
AUT
Grete Pavlousek
Maria Oberbreyer
200 m K
AUT
Grete Pavlousek
80 m hæk K
AUT
Maria Oberbreyer
Elfriede Steurer
4x100 m K
AUT
Grete Pavlousek
Grete Jenny
Maria Oberbreyer
Elfriede Steurer
Højdespring K
AUT
Ilse Steinegger
Længdespring K
AUT
Maria Oberbreyer
Ilse Steinegger
Kuglestød K
AUT
Anni Bruk
Ine Schäffer
Marianne Schläger
Diskoskast K
AUT
Charlotte Haidegger
Marianne Schläger
Frieda Tiltsch
Spydkast K
AUT
Herma Bauma
Gerda Schilling
Atletik 1952
400 m M
AUT
Rupert Blöch
Rudolf Haidegger
1500 m M
AUT
Fritz Prossinag
5000 m M
AUT
Kurt Rötzer
Helmuth Perz
10000 m M
AUT
Helmuth Perz
Maraton M
AUT
Adolf Gruber
400 m hæk M
AUT
Josef Haidegger
Længdespring M
AUT
Felix Würth
Trespring M
AUT
Felix Würth
Kuglestød M
AUT
Alois Schwabl
100 m K
AUT
Elfriede Steurer
80 m hæk K
AUT
Elfriede Steurer
Helene Bielansky
Højdespring K
AUT
Theodora Schenk-Solms
Diskoskast K
AUT
Frieda Tiltsch
Charlotte Haidegger
Spydkast K
AUT
Herma Bauma
Atletik 1956
Maraton M
AUT
Adolf Gruber
Højdespring K
AUT
Reinelde Knapp
Kuglestød K
AUT
Regina Branner
Atletik 1960
100 m M
AUT
Elmar Kunauer
200 m M
AUT
Elmar Kunauer
800 m M
AUT
Rudolf Klaban
1500 m M
AUT
Rudolf Klaban
Maraton M
AUT
Dolfi Gruber
Højdespring M
AUT
Helmuth Donner
Hammerkast M
AUT
Heinrich Thun
Tikamp M
AUT
Hans Muchitsch
80 m hæk K
AUT
Friederike Murauer
Diskoskast K
AUT
Doris Hofrichter
Spydkast K
AUT
Erika Strasser
Atletik 1964
800 m M
AUT
Rudolf Klaban
1500 m M
AUT
Volker Tulzer
400 m hæk M
AUT
Helmut Haid
Diskoskast M
AUT
Ernst Soudek
Hammerkast M
AUT
Heinrich Thun
100 m K
AUT
Inge Aigner
200 m K
AUT
Inge Aigner
80 m hæk K
AUT
Inge Aigner
Højdespring K
AUT
Liesl Sykora
Ulla Flegel
Femkamp K
AUT
Ulla Flegel
Atletik 1968
1500 m M
AUT
Rudolf Klaban
Stangspring M
AUT
Ingo Peyker
Diskoskast M
AUT
Heimo Reinitzer
Spydkast M
AUT
Walter Pektor
Tikamp M
AUT
Walter Diesl
Gert Herunter
Horst Mandl
80 m hæk K
AUT
Inge Aigner
Højdespring K
AUT
Ilona Gusenbauer
Spydkast K
AUT
Erika Strasser
Eva Janko
Femkamp K
AUT
Liese Prokop
Atletik 1972
100 m M
AUT
Axel Nepraunik
4x100 m M
AUT
Georg Regner
Helmut Lang
Axel Nepraunik
Günther Würfel
Diskoskast M
AUT
Heimo Reinitzer
Hammerkast M
AUT
Peter Sternad
Tikamp M
AUT
Josef Zeilbauer
200 m K
AUT
Karoline Käfer
400 m K
AUT
Maria Sykora
Karoline Käfer
800 m K
AUT
Maria Sykora
4x400 m K
AUT
Karoline Käfer
Helga Kapfer
Christiane Casapicola
Gerlinde Massing
Højdespring K
AUT
Ilona Gusenbauer
Spydkast K
AUT
Eva Janko
Femkamp K
AUT
Liese Prokop
Atletik 1976
Hammerkast M
AUT
Peter Sternad
Tikamp M
AUT
Georg Werthner
Josef Zeilbauer
200 m K
AUT
Silvia Schinzel
400 m K
AUT
Christiane Wildschek
Længdespring K
AUT
Johanna Kleinpeter
Spydkast K
AUT
Eva Janko
Atletik 1980
1500 m M
AUT
Robert Nemeth
5000 m M
AUT
Dietmar Millonig
Maraton M
AUT
Josef Steiner
3000 m forhindringsløb M
AUT
Wolfgang Konrad
20 km kapgang M
AUT
Martin Toporek
Johann Siegele
Wilfried Siegele
Længdespring M
AUT
William Rea
Tikamp M
AUT
Josef Zeilbauer
Georg Werthner
200 m K
AUT
Karoline Käfer
400 m K
AUT
Karoline Käfer
Atletik 1984
Maraton M
AUT
Gerhard Hartmann
400 m hæk M
AUT
Thomas Futterknecht
20 km kapgang M
AUT
Martin Toporek
Kuglestød M
AUT
Erwin Weitzl
Hammerkast M
AUT
Johann Lindner
Tikamp M
AUT
Georg Werthner
Atletik 1988
100 m M
AUT
Andreas Berger
200 m M
AUT
Andreas Berger
5000 m M
AUT
Dietmar Millonig
400 m hæk M
AUT
Klaus Ehrle
Stangspring M
AUT
Hermann Fehringer
Længdespring M
AUT
Andreas Steiner
Theodor Steinmayr
Kuglestød M
AUT
Klaus Bodenmüller
Hammerkast M
AUT
Johann Lindner
Tikamp M
AUT
Georg Werthner
400 m K
AUT
Gerda Haas
Længdespring K
AUT
Ulrike Kleindl
Atletik 1992
100 m M
AUT
Andreas Berger
200 m M
AUT
Christoph Postinger
Andreas Berger
Maraton M
AUT
Helmut Schmuck
110 m hæk M
AUT
Herwig Rottl
3000 m forhindringsløb M
AUT
Michael Buchleitner
4x100 m M
AUT
Andreas Berger
Thomas Renner
Christoph Postinger
Franz Ratzenberger
50 km kapgang M
AUT
Stefan Wögerbauer
Stangspring M
AUT
Hermann Fehringer
Kuglestød M
AUT
Klaus Bodenmüller
Hammerkast M
AUT
Johann Lindner
Tikamp M
AUT
Gernot Kellermayr
100 m K
AUT
Sabine Tröger
200 m K
AUT
Sabine Tröger
1500 m K
AUT
Theresia Kiesl
Højdespring K
AUT
Sigrid Kirchmann
Længdespring K
AUT
Ludmila Ninova
Diskoskast K
AUT
Ursula Weber
Atletik 1996
200 m M
AUT
Christoph Postinger
Thomas Griesser
1500 m M
AUT
Thomas Ebner
Werner Edler-Muhr
110 m hæk M
AUT
Herwig Rottl
Mark McKoy
Elmar Lichtenegger
4x100 m M
AUT
Martin Schützenauer
Martin Lachkovics
Thomas Griesser
Christoph Postinger
1500 m K
AUT
Theresia Kiesl
Højdespring K
AUT
Sigrid Kirchmann
Længdespring K
AUT
Ludmila Ninova
Atletik 2000
100 m M
AUT
Martin Lachkovics
200 m M
AUT
Martin Lachkovics
Maraton M
AUT
Michael Buchleitner
110 m hæk M
AUT
Elmar Lichtenegger
3000 m forhindringsløb M
AUT
Günther Weidlinger
Spydkast M
AUT
Gregor Hägler
Tikamp M
AUT
Klaus Ambrosch
100 m K
AUT
Karin Mayr
200 m K
AUT
Karin Mayr
800 m K
AUT
Stephanie Graf
5000 m K
AUT
Susanne Pumper
Stangspring K
AUT
Doris Auer
Kuglestød K
AUT
Valentina Fedjuschina
Atletik 2004
5000 m M
AUT
Günther Weidlinger
Maraton M
AUT
Michael Buchleitner
3000 m forhindringsløb M
AUT
Martin Pröll
Tikamp M
AUT
Roland Schwarzl
100 m K
AUT
Bettina Müller
Karin Mayr-Krifka
200 m K
AUT
Karin Mayr-Krifka
Atletik 2008
10000 m M
AUT
Günther Weidlinger
Diskoskast M
AUT
Gerhard Mayer
Maraton K
AUT
Eva Maria Gradwohl
Atletik 2012
1500 m M
AUT
Andreas Vojta
Maraton M
AUT
Günther Weidlinger
Diskoskast M
AUT
Gerhard Mayer
Maraton K
AUT
Andrea Mayr
100 m hæk K
AUT
Beate Schrott
Spydkast K
AUT
Elisabeth Eberl
Syvkamp K
AUT
Ivona Dadic
Atletik 2016
Diskoskast M
AUT
Lukas Weisshaidinger
Tikamp M
AUT
Dominik Distelberger
5000 m K
AUT
Jennifer Wenth
Maraton K
AUT
Andrea Mayr
100 m hæk K
AUT
Beate Schrott
Syvkamp K
AUT
Ivona Dadic
Atletik 2020
Maraton M
AUT
Peter Herzog
Lemawork Ketema
Diskoskast M
AUT
Lukas Weisshaidinger
400 m K
AUT
Susanne Walli
Spydkast K
AUT
Victoria Hudson
Syvkamp K
AUT
Ivona Dadic
Verena Mayr
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Østrigske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Informationen om Østrigske atletikudøvere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy