Taiwanese athletes at the Jakarta 2018 Asian Games* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual W | TPE | Le Chien-ying | |||
Team M | TPE | Luo Wei-min | |||
Tang Chih-chun | |||||
Wei Chun-heng | |||||
Team W | TPE | Peng Chia-mao | |||
Tan Ya-ting | |||||
Le Chien-ying | |||||
Compound team W | TPE | Lin Ming-ching | |||
Chen Li-ju | |||||
Chen Yi-hsuan | |||||
Compound team mixed | TPE | Chen Yi-hsuan | |||
Pan Yu-ping | |||||
Athletics | |||||
4x400 m M | TPE | Yu Chia-Hsuan | |||
Chen Chieh | |||||
Yu Chen-Yi | |||||
Yang Lung-Hsiang | |||||
200 m M | TPE | Wei Tai-Sheng | |||
Yang Chun-han | |||||
100 m hurdles W | TPE | Hsieh Hsi-En | |||
400 m hurdles M | TPE | Yu Chia-Hsuan | |||
Chen Chieh | |||||
4x100 m M | TPE | Wei Tai-Sheng | |||
Yang Chun-han | |||||
Wei Yi-Ching | |||||
Wang Wei-hsu | |||||
110 m hurdles M | TPE | Chen Kuei-ru | |||
Yang Wei-Ting | |||||
100 m M | TPE | Wang Wei-hsu | |||
Yang Chun-han | |||||
Shot put W | TPE | Lin Chia-Ying | |||
Javelin throw W | TPE | Li Hui-Jun | |||
Heptathlon W | TPE | Chu Chia-Ling | |||
4x100 m W | TPE | Hu Chia-Chen | |||
Liao Yan-jun | |||||
Chen Wan-Mei | |||||
Liao Ching-Hsien | |||||
High jump W | TPE | Tsai Ching-Jung | |||
Pole vault W | TPE | Wu Chia-Ju | |||
Shen Yi-Ju | |||||
High jump M | TPE | Hsiang Chun-hsien | |||
Long jump M | TPE | Lin Hung-Min | |||
Lin Tzu-Chi | |||||
Triple jump M | TPE | Lee Kuei-Lung | |||
Shot put M | TPE | Chang Ming-huang | |||
Javelin throw M | TPE | Cheng Chao-tsun | |||
Huang Shih-feng | |||||
100 m W | TPE | Chen Wan-Mei | |||
Liao Yan-jun | |||||
400 m M | TPE | Yang Lung-Hsiang | |||
Badminton | |||||
Singles M | TPE | Chou Tien-chen | |||
Doubles M | TPE | Lee Jhe-huei | |||
Lee Yang | |||||
Singles W | TPE | Tai Tzu-ying | |||
Team M | TPE | Chen Hung-ling | |||
Yang Chih-chieh | |||||
Wang Chi-lin | |||||
Lee Yang | |||||
Chou Tien-chen | |||||
Hsu Jen-hao | |||||
Yang Po-han | |||||
Wang Tzu-wei | |||||
Lu Ching-yao | |||||
Lee Jhe-huei | |||||
Baseball | |||||
Baseball M | TPE | Lin Hua-ching | |||
Shen Hao-wei | |||||
Tsai Wei-fan | |||||
Huang Chien-lung | |||||
Tang Chia-chun | |||||
Wang Yu-pu | |||||
Lin Chia-yu | |||||
Wu Sheng-feng | |||||
Chen Bo-hao | |||||
Lin Cheng-hsien | |||||
Lin Chen-fei | |||||
Tai Ju-liang | |||||
Wang Cheng-hao | |||||
Chen Hsiao-yun | |||||
Lin Han | |||||
Chen Jui-mu | |||||
Lin Yu-hsiang | |||||
Chen Wei-chih | |||||
Hsiao Po-ting | |||||
Lin Tzu-chieh | |||||
Chiang Chien-ming | |||||
Wang Tsung-hao | |||||
Huang Chia-wei | |||||
Chan Tzu-hsien | |||||
Bowling | |||||
Trios W | TPE | Pan Yu-fen | |||
Chou Chia-chen | |||||
Tsai Hsin-yi | |||||
Trios M | TPE | Hsieh Chin-liang | |||
Wu Hao-ming | |||||
Lin Pai-feng | |||||
Masters W | TPE | Huang Chiung-yao | |||
Chou Chia-chen | |||||
Masters M | TPE | Lin Pai-feng | |||
Hung Kun-yi | |||||
Team of 6 W | TPE | Chou Chia-chen | |||
Chang Yu-hsuan | |||||
Wang Ya-ting | |||||
Tsai Hsin-yi | |||||
Pan Yu-fen | |||||
Huang Chiung-yao | |||||
Team of 6 M | TPE | Hsieh Chin-liang | |||
Chen Ming-tang | |||||
Chen Hsin-an | |||||
Lin Pai-feng | |||||
Hung Kun-yi | |||||
Wu Hao-ming | |||||
Boxing | |||||
Lightweight W | TPE | Wu Shih-Yi | |||
Flyweight W | TPE | Lin Yu-ting | |||
Lightweight M | TPE | Lai Chu-en | |||
Middleweight M | TPE | Kan Chia-Wei | |||
Featherweight W | TPE | Huang Hsiao-wen | |||
Light-flyweight M | TPE | Tu Po-Wei | |||
Bridge | |||||
Pair W | TPE | Tsai Wen-chuan | |||
Wu Yu-fang | |||||
Pair Mixed | TPE | Fan Kang-wei | |||
Yang Hsin-lung | |||||
Tsai Po-ya | |||||
Lu Yi-zu | |||||
Superteam Mixed | TPE | Wang Shao-yu | |||
Liu Pei-hua | |||||
Chen Yin-shou | |||||
Liu Ming-chien | |||||
So Ho-yee | |||||
Lin Yin-yu | |||||
Canoe & Kayak | |||||
K1 200 m W | TPE | Hsieh Ming-Juan | |||
K2 500 m W | TPE | Hsieh Ming-Juan | |||
Tsai Liang-Yu | |||||
K4 500 m W | TPE | Yan Siou-Hua | |||
Liu Hui-Chi | |||||
Chou Ju-Chuan | |||||
Chen Hsin-Shuang | |||||
K1 slalom W | TPE | Chang Chu-han | |||
K1 slalom M | TPE | Wu Shao-Hsuan | |||
C1 slalom M | TPE | Chang Yun-chuan | |||
C1 slalom W | TPE | Chen Wei-han | |||
Cycling | |||||
Road race M | TPE | Feng Chun-kai | |||
Liu En-Chieh | |||||
Chen Chien-Liang | |||||
Road race W | TPE | Chang Yao | |||
Huang Ting-ying | |||||
Time trial W | TPE | Huang Ting-ying | |||
Time trial M | TPE | Feng Chun-kai | |||
Omnium W | TPE | Huang Ting-ying | |||
Omnium M | TPE | Li Wen-Chao | |||
Keirin W | TPE | Chang Yao | |||
Sprint W | TPE | Chang Yao | |||
Mountainbike M | TPE | Chiang Sheng-shan | |||
Mountainbike W | TPE | Chou Pei-Ni | |||
Tsai Ya-Yu | |||||
Mountainbike downhill W | TPE | Chou Pei-Ni | |||
Mountainbike downhill M | TPE | Chiang Sheng-shan | |||
Individual pursuit W | TPE | Huang Ting-ying | |||
Individual pursuit M | TPE | Li Wen-Chao | |||
Dragon Boat | |||||
TBR 200 m M | TPE | Ho Chia-lin | |||
Chou Chih-wei | |||||
Lin Sheng-ru | |||||
Chuang Ying-chieh | |||||
Wu Chen-po | |||||
Lin Min-hao | |||||
Wu Wei-min | |||||
Tuan Yen-yu | |||||
Wu Chun-chieh | |||||
Yin Wan-ting | |||||
Chang Sheng-huang | |||||
Chen Yu-an | |||||
Chien Cheng-yen | |||||
Chen Tzu-hsien | |||||
Chou En-ping | |||||
Chen Yueh-hung | |||||
TBR 500 m M | TPE | Yin Wan-ting | |||
Chen Tzu-hsien | |||||
Chen Yueh-hung | |||||
Chou Chih-wei | |||||
Chuang Ying-chieh | |||||
Lin Min-hao | |||||
Chang Sheng-huang | |||||
Chien Cheng-yen | |||||
Tuan Yen-yu | |||||
Chen Yu-an | |||||
Chou En-ping | |||||
Wu Chun-chieh | |||||
Ho Chia-lin | |||||
Wu Wei-min | |||||
Lin Sheng-ru | |||||
Wu Chen-po | |||||
TBR 1000 m M | TPE | Wu Wei-min | |||
Chen Tzu-hsien | |||||
Chen Yueh-hung | |||||
Chou Chih-wei | |||||
Chang Sheng-huang | |||||
Chuang Ying-chieh | |||||
Chen Yu-an | |||||
Lin Min-hao | |||||
Chien Cheng-yen | |||||
Tuan Yen-yu | |||||
Chou En-ping | |||||
Wu Chun-chieh | |||||
Ho Chia-lin | |||||
Yin Wan-ting | |||||
Lin Sheng-ru | |||||
Wu Chen-po | |||||
Golf | |||||
Individual W | TPE | Hou Yu-Sang | |||
An Ho-Yu | |||||
Hou Yu-Chiang | |||||
Individual M | TPE | Yu Chun-an | |||
Lin Chuan-Tai | |||||
Wang Wei-Hsuan | |||||
Hsu Hung-Hsuan | |||||
Team W | TPE | Hou Yu-Sang | |||
Hou Yu-Chiang | |||||
An Ho-Yu | |||||
Team M | TPE | Yu Chun-an | |||
Wang Wei-Hsuan | |||||
Lin Chuan-Tai | |||||
Hsu Hung-Hsuan | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | TPE | Chuang Hsiu-Ju | |||
Fang Ko-Ching | |||||
Individual all-round M | TPE | Yu Chao-Wei | |||
Lee Chih-kai | |||||
Floor W | TPE | Chuang Hsiu-Ju | |||
Fang Ko-Ching | |||||
Huang Hui-Mei | |||||
Chen Chian-Shiun | |||||
Vault W | TPE | Chuang Hsiu-Ju | |||
Fang Ko-Ching | |||||
Balance beam W | TPE | Huang Hui-Mei | |||
Lai Pin-Ju | |||||
Chuang Hsiu-Ju | |||||
Fang Ko-Ching | |||||
Uneven bars W | TPE | Fang Ko-Ching | |||
Lai Pin-Ju | |||||
Chen Chian-Shiun | |||||
Chuang Hsiu-Ju | |||||
Floor M | TPE | Tang Chia-hung | |||
Shiao Yu-Jan | |||||
Yu Chao-Wei | |||||
Lee Chih-kai | |||||
Vault M | TPE | Shiao Yu-Jan | |||
Lee Chih-kai | |||||
Pommel horse M | TPE | Shiao Yu-Jan | |||
Yu Chao-Wei | |||||
Lee Chih-kai | |||||
Rings M | TPE | Chen Chih-yu | |||
Tang Chia-hung | |||||
Yu Chao-Wei | |||||
Lee Chih-kai | |||||
Parallel bars M | TPE | Shiao Yu-Jan | |||
Yu Chao-Wei | |||||
Lee Chih-kai | |||||
Horizontal bar M | TPE | Tang Chia-hung | |||
Shiao Yu-Jan | |||||
Yu Chao-Wei | |||||
Lee Chih-kai | |||||
Judo | |||||
Extra-lightweight W | TPE | Gao Jun-Ying | |||
Half-lightweight W | TPE | Chen Chin-Ying | |||
Lightweight W | TPE | Lien Chen-ling | |||
Half-middleweight W | TPE | Chen Yun-Ting | |||
Extra-lightweight M | TPE | Yang Yung-wei | |||
Kabaddi | |||||
Team W | TPE | Yen Chiao-wen | |||
Chuang Ya-han | |||||
Lin I-min | |||||
Wu Yu-jung | |||||
Huang Yi-yun | |||||
Feng Hsiu-chen | |||||
Chen Yung-ting | |||||
Huang Ssu-chin | |||||
Liao Yu-tzu | |||||
Lin Yu-fen | |||||
Qin Pei-jyun | |||||
Hu Yu-chen | |||||
Karate | |||||
Kumite 55 kg W | TPE | Wen Tzu-yun | |||
Kumite 75 kg M | TPE | Hsu Wei-chun | |||
Kata M | TPE | Wang Yi-ta | |||
Kumite 50 kg W | TPE | Gu Shiau-shuang | |||
Kumite 84 kg M | TPE | Wu Chun-wei | |||
Kurash | |||||
78 kg W | TPE | Yang Hsien-tzu | |||
66 kg M | TPE | Chan Hao-cheng | |||
Paragliding | |||||
Accuracy individual M | TPE | Yu Lin-Qiao | |||
Yang Yi-Chun | |||||
Accuracy team M | TPE | Tai Lei | |||
Chen Keng-Feng | |||||
Yang Yi-Chun | |||||
Liu Cho-Yi | |||||
Yu Lin-Qiao | |||||
Roller Sports | |||||
Rollerskate 20 km road race W | TPE | Yang Ho-chen | |||
Lee Meng-chu | |||||
Rollerskate 20 km road race M | TPE | Chao Tsu-cheng | |||
Rowing | |||||
Single sculls W | TPE | Huang Yi-ting | |||
Lightweight double sculls W | TPE | Chen Qing-Xuan | |||
Chen Chia-yi | |||||
Double sculls M | TPE | Wang Ming-hui | |||
Hsu Wen-Chuan | |||||
Quadruple sculls without cox W | TPE | Hsieh I-Ching | |||
Chiu Chin-Yu | |||||
Lee Kuan-Yi | |||||
Hua Yi-An | |||||
Sailing | |||||
Windsurfer M | TPE | Chang Hao | |||
Shooting | |||||
Trap team Mixed | TPE | Yang Kun-pi | |||
Lin Yi-chun | |||||
Air rifle M | TPE | Lu Shao-chuan | |||
Air rifle W | TPE | Chen Yun-Yun | |||
Lin Ying-shin | |||||
Sports pistol W | TPE | Tien Chia-chen | |||
Wu Chia-ying | |||||
Air rifle team Mixed | TPE | Lin Ying-shin | |||
Lu Shao-chuan | |||||
Air pistol W | TPE | Tien Chia-chen | |||
Yu Ai-wen | |||||
Trap W | TPE | Lin Yi-chun | |||
Liu Wan-Yu | |||||
Trap M | TPE | Yang Kun-pi | |||
Shih Jung-Hung | |||||
Skeet M | TPE | Lee Meng-Yuan | |||
Tsai I-Hsuan | |||||
Double trap M | TPE | Chuang Han-Lin | |||
Skateboarding | |||||
Street W | TPE | Chu Pei-Yu | |||
Street M | TPE | Lu Hung-Chen | |||
Softball | |||||
Softball W | TPE | Liu Hsuan | |||
Tsai Chia-chen | |||||
Lin Feng-chen | |||||
Shih Ching-ping | |||||
Lai Meng-ting | |||||
Chen Miao-yi | |||||
Chen Chia-yi | |||||
Li Szu-shih | |||||
Chiu An-ju | |||||
Lin Ying-hsin | |||||
Su Yi-hsuan | |||||
Lin Su-hua | |||||
Lin Chih-ying | |||||
Tu Ya-ting | |||||
Yen Yi | |||||
Yang Yi-ting | |||||
Lin Pei-chun | |||||
Swimming | |||||
4x100 m freestyle M | TPE | Wang Yu-Lian | |||
Lin Chien-Liang | |||||
Huang Yen-Hsin | |||||
An Ting-Yao | |||||
50 m freestyle M | TPE | Lin Chien-Liang | |||
Wu Chun-Feng | |||||
100 m freestyle M | TPE | Wang Yu-Lian | |||
An Ting-Yao | |||||
200 m freestyle M | TPE | An Ting-Yao | |||
1500 m freestyle M | TPE | Cho Cheng-Chi | |||
Huang Guo-Ting | |||||
100 m backstroke M | TPE | Chuang Mu-Lun | |||
Chang Hou-Chi | |||||
100 m breaststroke W | TPE | Lin Pei-wun | |||
200 m backstroke M | TPE | Chuang Mu-Lun | |||
Chang Hou-Chi | |||||
200 m breaststroke W | TPE | Lin Pei-wun | |||
100 m butterfly W | TPE | Chen Yu-Rong | |||
Huang Mei-Chien | |||||
100 m butterfly M | TPE | Wang Kuan-Hung | |||
Chu Chen-Ping | |||||
200 m butterfly M | TPE | Wang Kuan-Hung | |||
200 m medley M | TPE | Wang Hsing-Hao | |||
400 m medley M | TPE | Wang Hsing-Hao | |||
Cho Cheng-Chi | |||||
4x200 m freestyle M | TPE | Wang Yu-Lian | |||
Wang Hsing-Hao | |||||
Huang Yen-Hsin | |||||
An Ting-Yao | |||||
4x100 m medley M | TPE | Chuang Mu-Lun | |||
Lee Hsuan-yen | |||||
Chu Chen-Ping | |||||
An Ting-Yao | |||||
800 m freestyle M | TPE | Cho Cheng-Chi | |||
Huang Guo-Ting | |||||
50 m backstroke M | TPE | Chuang Mu-Lun | |||
Chang Hou-Chi | |||||
50 m breaststroke M | TPE | Wu Chun-Feng | |||
50 m breaststroke W | TPE | Lin Pei-wun | |||
50 m butterfly W | TPE | Huang Mei-Chien | |||
Chen Yu-Rong | |||||
50 m butterfly M | TPE | Chu Chen-Ping | |||
Lin Chien-Liang | |||||
Table Tennis | |||||
Team M | TPE | Lin Yun-ju | |||
Lee Chia-sheng | |||||
Chuang Chih-Yuan | |||||
Liao Cheng-ting | |||||
Chen Chien-an | |||||
Taekwondo | |||||
Welterweight W | TPE | Lin Yi-Ching | |||
Featherweight W | TPE | Su Po-ya | |||
Featherweight M | TPE | Ho Chia-hsin | |||
Heavyweight W | TPE | Chen Yann-Yeu | |||
Super-heavyweight W | TPE | Ma Ting-Hsia | |||
Poomsae individual M | TPE | Chen Ching | |||
Poomsae team W | TPE | Chen Hsiang-ting | |||
Lin Kan-yu | |||||
Chen Yi-hsuan | |||||
Tennis | |||||
Doubles W | TPE | Chan Latisha | |||
Chan Hao-ching | |||||
Singles W | TPE | Liang En-shuo | |||
Soft tennis singles W | TPE | Cheng Chu-ling | |||
Soft tennis team W | TPE | Lee Ching-wen | |||
Huang Shih-yuan | |||||
Cheng Chu-ling | |||||
Kuo Chien-chi | |||||
Chan Chia-hsin | |||||
Soft tennis team M | TPE | Kuo Chien-chun | |||
Chen Tsung-wen | |||||
Yu Kai-wen | |||||
Lin Wei-chieh | |||||
Chen Yu-hsun | |||||
Soft tennis doubles mixed | TPE | Yu Kai-wen | |||
Cheng Chu-ling | |||||
Triathlon | |||||
Individual W | TPE | Chang Chi-Wen | |||
Kuo Jia-Chi | |||||
Individual M | TPE | Wang Wei-Kai | |||
Chang Tuan-Chun | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball M | TPE | Liu Hung-min | |||
Huang Shih-hao | |||||
Liu Hong-jie | |||||
Shih Hsiu-chih | |||||
Lin Yi-huei | |||||
Hsu Mei-chung | |||||
Su Hou-chen | |||||
Tai Ju-chien | |||||
Wang Chien-pin | |||||
Li Chia-hsuan | |||||
Chen Chien-chen | |||||
Huang Chien-feng | |||||
Lin Cheng-yang | |||||
Wu Tsung-hsuan | |||||
Weightlifting | |||||
Light-heavyweight M | TPE | Chen Po-Jen | |||
Super-heavyweight M | TPE | Chen Shih-Chieh | |||
Lightweight W | TPE | Kuo Hsing-chun | |||
Light-heavyweight W | TPE | Liu Lan-Yin | |||
Hung Wan-ting | |||||
Heavyweight W | TPE | Yao Chi-Ling | |||
Bantamweight M | TPE | Kao Chan-Hung | |||
Lightweight M | TPE | Chuang Sheng-Min | |||
Chiang Tsung-Han | |||||
Flyweight W | TPE | Fang Wan-Ling | |||
Wrestling | |||||
Freestyle light-heavyweight W | TPE | Chen Wen-ling | |||
Freestyle welterweight M | TPE | Wang Ming-Liang | |||
Freestyle lightweight W | TPE | Chiu Hsin-Ju | |||
Freestyle heavyweight W | TPE | Chang Hui-Tsz | |||
Greco-Roman bantamweight M | TPE | Lin Yu-Hung | |||
Greco-Roman lightweight M | TPE | Hung Ying-Hua | |||
Wushu | |||||
Changquan W | TPE | Yu Chih-Hsuan | |||
Changquan M | TPE | Tsai Tse-min | |||
Nanquan-nangun W | TPE | Tsai Wen-chuan | |||
Nanquan-nangun M | TPE | Lai Po-Wei | |||
Taijiquan-taijijian W | TPE | Chuang Chia-Wen | |||
Taijiquan-taijijian M | TPE | Sun Chia-Hung | |||
Daoshu-gunshu M | TPE | Wang Chen-Ming | |||
Sanda 52 kg W | TPE | Chen Wei-ting | |||
Sanda 60 kg W | TPE | Lin Yi-Ju | |||
Sanda 56 kg M | TPE | Chien Hung-Yi | |||
* The list of Taiwanese athletes in the 2018 Asian Games is not yet complete | |||||