Taiwanese athletes at the Guangzhou 2010 Asian Games* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | TPE | Sung Chia-chun | |||
Athletics | |||||
4x100 m M | TPE | Liu Yuan-Kai | |||
Tsai Meng-Lin | |||||
Wang Wen-Tang | |||||
Yi Wei-Chen | |||||
Shot put M | TPE | Chang Ming-huang | |||
Badminton | |||||
Doubles mixed | TPE | Chen Hung-ling | |||
Cheng Wen-Hsing | |||||
Baseball | |||||
Baseball M | TPE | Lin Chih-Sheng | |||
Lin Yi-hao | |||||
Lo Ching-lung | |||||
Lo Kuo-Hui | |||||
Chang Chien-Ming | |||||
Hsiao Yi-chieh | |||||
Lee Bing-yen | |||||
Peng Cheng-Min | |||||
Chen Chun-hsiu | |||||
Lin Yi-chuan | |||||
Chen Kuan-yu | |||||
Lin Che-Hsuan | |||||
Chen Yung-chi | |||||
Hu Chin-lung | |||||
Kao Chih-Kang | |||||
Lin Kun-sheng | |||||
Huang Chih-lung | |||||
Yang Chien-Fu | |||||
Lin Ying-chieh | |||||
Kuo Yen-Wen | |||||
Chen Hung-wen | |||||
Chang Tai-Shan | |||||
Yang Yao-hsun | |||||
Pan Wei-Lun | |||||
Board Games | |||||
Xiangqi individual W | TPE | Gao Yi-ping | |||
Go team W | TPE | Chang Cheng-ping | |||
Hsieh Yi-min | |||||
Wang Jing-yi | |||||
Joanne Missingham | |||||
Cue Sports | |||||
Eight-ball singles W | TPE | Chou Chieh-yu | |||
Chang Shu-han | |||||
Eight-ball singles M | TPE | Kuo Po-cheng | |||
Nine-ball singles M | TPE | Ko Pin-yi | |||
Nine-ball singles W | TPE | Lin Yuan-chun | |||
Chou Chieh-yu | |||||
Six-red snooker individual W | TPE | Lai Hui-shan | |||
Six-red snooker team W | TPE | Chan Ya-ting | |||
Liu Shin-mei | |||||
Lai Hui-shan | |||||
Cycling | |||||
Road race W | TPE | Hsiao Mei-yu | |||
500 m time trial W | TPE | Hsiao Mei-yu | |||
Golf | |||||
Individual M | TPE | Hung Chien-yao | |||
Team W | TPE | Liu Yi-chen | |||
Yao Hsuan-yu | |||||
Hsu Ke-hui | |||||
Team M | TPE | Hsieh Chi-hsien | |||
Huang Tao | |||||
Hung Chien-yao | |||||
Yang Fei-hao | |||||
Gymnastics | |||||
Pommel horse M | TPE | Huang Che-kuei | |||
Rings M | TPE | Chen Chih-yu | |||
Judo | |||||
Middleweight M | TPE | Tseng Han-chieh | |||
Lightweight W | TPE | Lien Chen-ling | |||
Half-middleweight W | TPE | Wang Chin-fang | |||
Karate | |||||
Kata W | TPE | Huang Yu-chi | |||
Kumite 75 kg M | TPE | Huang Hao-yun | |||
Kumite 50 kg W | TPE | Chen Yen-hui | |||
Kumite 68 kg W | TPE | Liu Ya-li | |||
Kumite 84 kg M | TPE | Yen Tzu-yao | |||
Kumite 55 kg M | TPE | Hsieh Cheng-kang | |||
Roller Sports | |||||
Artistic skating free W | TPE | Wang Hsiao-chu | |||
Artistic skating free M | TPE | Yeh Chia-chen | |||
Speed skating 300 m time trial M | TPE | Sung Ching-yang | |||
Speed skating 500 m sprint W | TPE | Huang Yu-ting | |||
Speed skating 500 m sprint M | TPE | Lo Wei-lin | |||
Sung Ching-yang | |||||
Speed skating 10000 m points elimination W | TPE | Pan Yi-chin | |||
Rowing | |||||
Single sculls M | TPE | Wang Ming-hui | |||
Softball | |||||
Softball W | TPE | Li Chiu-ching | |||
Li Szu-shih | |||||
Lin Su-hua | |||||
Chiang Hui-chuan | |||||
Liu Hui-fang | |||||
Chen Miao-yi | |||||
Chang Man-hsuan | |||||
Huang Hui-wen | |||||
Chiu An-ju | |||||
Lai Meng-ting | |||||
Lo Yin-sha | |||||
Chung Hui-lin | |||||
Lin Pei-chun | |||||
Lu Hsueh-mei | |||||
Chueh Ming-hui | |||||
Swimming | |||||
400 m medley W | TPE | Cheng Wan-Jung | |||
Taekwondo | |||||
Flyweight M | TPE | Wei Chen-yang | |||
Featherweight M | TPE | Lo Tsung-jui | |||
Lightweight W | TPE | Chang Chiung-fang | |||
Light-flyweight M | TPE | Hsu Chia-lin | |||
Light-flyweight W | TPE | Huang Hsien-yung | |||
Tennis | |||||
Doubles mixed | TPE | Chan Latisha | |||
Yang Tsung-hua | |||||
Doubles W | TPE | Chuang Chia-jung | |||
Hsieh Su-wei | |||||
Latisha Chan | |||||
Chang Kai-chen | |||||
Doubles M | TPE | Yi Chu-huan | |||
Lee Hsin-han | |||||
Team W | TPE | Chang Kai-chen | |||
Chuang Chia-jung | |||||
Latisha Chan | |||||
Hsieh Su-wei | |||||
Soft tennis singles W | TPE | Chiang Wan-chi | |||
Soft tennis singles M | TPE | Yang Sheng-fa | |||
Soft tennis team W | TPE | Cheng Chu-ling | |||
Chu Yun-hsuan | |||||
Chiang Wan-chi | |||||
Hang Chia-ling | |||||
Chang Wen-hsin | |||||
Soft tennis team M | TPE | Kuo Chia-wei | |||
Li Chia-hung | |||||
Lin Ting-chun | |||||
Yang Sheng-fa | |||||
Liu Chia-lun | |||||
Soft tennis doubles mixed | TPE | Cheng Chu-ling | |||
Liu Chia-lun | |||||
Li Chia-hung | |||||
Hang Chia-ling | |||||
Team M | TPE | Chen Ti | |||
Lu Yen-hsun | |||||
Yang Tsung-hua | |||||
Yi Chu-huan | |||||
Soft tennis doubles M | TPE | Li Chia-hung | |||
Yang Sheng-fa | |||||
Weightlifting | |||||
Light-heavyweight W | TPE | Wang Ya-jhen | |||
Flyweight W | TPE | Chen Wei-ling | |||
Wushu | |||||
Jianshu-qiangshu W | TPE | Lee Wen-jung | |||
Taijiquan-taijijian W | TPE | Wen Ching-ni | |||
Taijiquan-taijijian M | TPE | Hsiao Yung-jih | |||
Sanda 60 kg W | TPE | Wu Tzu-yi | |||
* The list of Taiwanese athletes in the 2010 Asian Games is not yet complete | |||||