Indian medalists at the Guangzhou 2010 Asian Games |
|||||||
Event |
|
Medalists |
|||
Gold medalists | |||||
Athletics | |||||
400 m hurdles M | IND | Joseph Abraham | |||
400 m hurdles W | IND | Ashwini Akkunji | |||
3000 m steeplechase W | IND | Sudha Singh | |||
4x400 m W | IND | Ashwini Akkunji | |||
Manjeet Kaur | |||||
Sini Jose | |||||
Mandeep Kaur | |||||
10000 m W | IND | Preeja Sreedharan | |||
Boxing | |||||
Lightweight M | IND | Vikas Krishan Yadav | |||
Middleweight M | IND | Vijender Singh | |||
Cue Sports | |||||
English billiards singles M | IND | Pankaj Advani | |||
Kabaddi | |||||
Team W | IND | Pooja Sharma | |||
Kavitha Selvaraj | |||||
Mamatha Poojary | |||||
Kavita | |||||
Smita Kumari | |||||
Shermi Ulahannan | |||||
Manisha | |||||
Sanahanbi Devi | |||||
Snehal Sampat Salunkhe | |||||
Tejeswini Bai | |||||
Kalyani Marella | |||||
Deepika Henry Joseph | |||||
Team M | IND | Jeeva Kumar | |||
Jasmer Singh | |||||
Manjeet Chhillar | |||||
Rakesh Kumar | |||||
Jagdeep Singh | |||||
Kaptan Singh | |||||
Sonu Narwal | |||||
Samarjeet | |||||
Navneet Gautam | |||||
Anup Kumar | |||||
Nitin Ghule | |||||
Jasmer | |||||
Rowing | |||||
Single sculls M | IND | Bajrang Lal Takhar | |||
Shooting | |||||
Double trap M | IND | Ronjan Sodhi | |||
Tennis | |||||
Singles M | IND | Somdev Devvarman | |||
Doubles M | IND | Sanam Singh | |||
Somdev Devvarman | |||||
Silver medalists | |||||
Athletics | |||||
5000 m W | IND | Preeja Sreedharan | |||
10000 m W | IND | Kavita Tungar | |||
Boxing | |||||
Light-welterweight M | IND | Santhosh Kumar | |||
Light-heavyweight M | IND | Dinesh Kumar | |||
Heavyweight M | IND | Manpreet Singh | |||
Archery | |||||
Individual M | IND | Tarundeep Rai | |||
Cue Sports | |||||
Snooker team M | IND | Aditya Mehta | |||
Brijesh Damani | |||||
Yasin Merchant | |||||
Golf | |||||
Team M | IND | Abhinav Lohan | |||
Abhijit Singh Chadha | |||||
Rashid Khan | |||||
Rahul Bajaj | |||||
Rowing | |||||
Lightweight coxless four M | IND | Rajesh Kumar Yadav | |||
Manjeet Singh | |||||
Satish Joshi | |||||
Lokesh Kumar | |||||
Eight with coxswain M | IND | Girraj Singh | |||
Manjeet Singh | |||||
Satish Joshi | |||||
Rajesh Kumar Yadav | |||||
Saji Thomas | |||||
Anil Kumar | |||||
Jenil Krishnan | |||||
Ranjit Singh | |||||
Lokesh Kumar | |||||
Four without coxswain M | IND | Ranjit Singh | |||
Anil Kumar | |||||
Jenil Krishnan | |||||
Saji Thomas | |||||
Sailing | |||||
Open match racing | IND | Balkrishna Helegaonkar | |||
Atool Sinha | |||||
Farokh Tarapore | |||||
Shekhar Singh Yadav | |||||
Balraj | |||||
Shooting | |||||
Air pistol team W | IND | Sonia Rai | |||
Heena Sidhu | |||||
Annu Raj Singh | |||||
Air rifle M | IND | Gagan Narang | |||
Air rifle team M | IND | Gagan Narang | |||
Sanjeev Rajput | |||||
Abhinav Bindra | |||||
Tennis | |||||
Doubles mixed | IND | Vishnu Vardhan | |||
Sania Mirza | |||||
Wushu | |||||
Sanda 60 kg W | IND | Sandhyarani Devi | |||
Bronze medalists | |||||
Athletics | |||||
Discus throw W | IND | Poonia Krishna | |||
Heptathlon W | IND | Pramila Aiyappa | |||
Discus throw M | IND | Vikas Gowda | |||
800 m W | IND | Tintu Lukka | |||
5000 m W | IND | Kavita Tungar | |||
Boxing | |||||
Flyweight W | IND | Mary Kom | |||
Flyweight M | IND | Suranjoy Singh | |||
Middleweight W | IND | Kavita Goyat | |||
Super-heavyweight M | IND | Paramjeet Samota | |||
Wrestling | |||||
Greco-Roman lightweight M | IND | Sunil Kumar Rana | |||
Freestyle heavyweight M | IND | Mausam Khatri | |||
Greco-Roman featherweight M | IND | Ravinder Singh | |||
Board Games | |||||
Chess individual rapid W | IND | Harika Dronavalli | |||
Chess team standard M | IND | Baskaran Adhiban | |||
Surya Shekhar Ganguly | |||||
Pentala Harikrishna | |||||
Geetha Narayanan Gopal | |||||
Krishnan Sasikiran | |||||
Archery | |||||
Team M | IND | Mangal Singh Champia | |||
Rahul Banerjee | |||||
Jayanta Talukdar | |||||
Team W | IND | Deepika Kumari | |||
Rimil Buriuly | |||||
Dola Banerjee | |||||
Cue Sports | |||||
Eight-ball singles M | IND | Alok Kumar | |||
Snooker singles M | IND | Aditya Mehta | |||
Gymnastics | |||||
Floor M | IND | Ashish Kumar | |||
Hockey | |||||
Hockey M | IND | Vikram Pillay | |||
Shivendra Singh | |||||
Gurbaj Singh | |||||
Sandeep Singh | |||||
Sarvanjit Singh | |||||
Dhananjay Mahadik | |||||
Bharat Chikara | |||||
Sardara Singh | |||||
Arjun Halappa | |||||
Tushar Khandker | |||||
Dharamvir Singh | |||||
Danish Mujtaba | |||||
Rajpal Singh | |||||
Ravi Pal | |||||
Prabodh Tirkey | |||||
Bharat Chettri | |||||
Roller Sports | |||||
Artistic skating free M | IND | Anup Kumar Yama | |||
Rowing | |||||
Pair without coxswain W | IND | Pratima Puhan | |||
Pramila Prava Minz | |||||
Shooting | |||||
Air pistol M | IND | Vijay Kumar | |||
Center fire pistol M | IND | Vijay Kumar | |||
Double trap team M | IND | Vikram Bhatnagar | |||
Asher Noria | |||||
Ronjan Sodhi | |||||
Trap team M | IND | Zoravar Singh Sandhu | |||
Mansher Singh | |||||
Manavjit Singh Sandhu | |||||
Squash | |||||
Team W | IND | Anwesha Reddy | |||
Anaka Alankamony | |||||
Dipika Pallikal | |||||
Joshna Chinappa | |||||
Team M | IND | Sandeep Jangra | |||
Saurav Ghosal | |||||
Siddharth Suchde | |||||
Harinder Pal Sandhu | |||||
Individual M | IND | Saurav Ghosal | |||
Swimming | |||||
50 m butterfly M | IND | Virdhawal Khade | |||
Tennis | |||||
Singles W | IND | Sania Mirza | |||
Team M | IND | Karan Rastogi | |||
Somdev Devvarman | |||||
Sanam Singh | |||||
Vishnu Vardhan | |||||
Wushu | |||||
Sanda 60 kg M | IND | Bimoljit Singh | |||