Indian medalists at the Doha 2006 Asian Games |
|||||||
Event |
|
Medalists |
|||
Gold medalists | |||||
Athletics | |||||
4x400 m W | IND | Chitra Soman | |||
Manjeet Kaur | |||||
Pinki Pramanik | |||||
Sathi Geetha | |||||
Board Games | |||||
Chess individual rapid W | IND | Koneru Humpy | |||
Chess team standard Mixed | IND | Krishnan Sasikiran | |||
Koneru Humpy | |||||
Pentala Harikrishna | |||||
Cue Sports | |||||
English billiards singles M | IND | Pankaj Advani | |||
Kabaddi | |||||
Team M | IND | Dinesh Kumar | |||
Rakesh Kumar | |||||
Rajeev Kumar Singh | |||||
Gaurav Shetty | |||||
Suresh Kumar | |||||
Naveen Kumar | |||||
Manpreet Singh | |||||
Navneet Gautam | |||||
Pankaj Shirsat | |||||
Sukhvir Singh | |||||
Vikash Kumar | |||||
Ramesh Kumar | |||||
Shooting | |||||
Center fire pistol M | IND | Jaspal Rana | |||
Standard pistol M | IND | Jaspal Rana | |||
Center fire pistol team M | IND | Jaspal Rana | |||
Vijay Kumar | |||||
Samresh Jung | |||||
Tennis | |||||
Doubles mixed | IND | Leander Paes | |||
Sania Mirza | |||||
Doubles M | IND | Mahesh Bhupathi | |||
Leander Paes | |||||
Silver medalists | |||||
Athletics | |||||
4x400 m M | IND | Bhupinder Singh | |||
Joseph Abraham | |||||
K. M. Binu | |||||
Aboo Backer | |||||
Heptathlon W | IND | Soma Biswas | |||
Long jump W | IND | Anju Bobby George | |||
400 m W | IND | Manjeet Kaur | |||
Wrestling | |||||
Freestyle middleweight W | IND | Geetika Jakhar | |||
Cue Sports | |||||
English billiards singles M | IND | Ashok Shandilya | |||
Golf | |||||
Team M | IND | Joseph Chakola | |||
Anirban Lahiri | |||||
Chiragh Kumar | |||||
Gaganjeet Bhullar | |||||
Rowing | |||||
Single sculls M | IND | Bairanglal Takhar | |||
Four without coxswain M | IND | Dharmesh Sangwan | |||
Satish Joshi | |||||
Sukhjeet Singh | |||||
Jenil Krishnan | |||||
Sailing | |||||
Open match racing | IND | Girdhari Yadav | |||
Nitin Mongia | |||||
Mahesh Ramchandran | |||||
Sanjeev Chauhan | |||||
Shooting | |||||
Air pistol team W | IND | Harveen Srao | |||
Shweta Chaudhary | |||||
Sonia Rai | |||||
Trap M | IND | Manavjit Singh Sandhu | |||
Standard pistol team M | IND | Ronak Pandit | |||
Samresh Jung | |||||
Jaspal Rana | |||||
Double trap team M | IND | Ronjan Sodhi | |||
Vikram Bhatnagar | |||||
Rajyavardhan Rathore | |||||
Trap team M | IND | Anwer Sultan | |||
Mansher Singh | |||||
Manavjit Singh Sandhu | |||||
Tennis | |||||
Singles W | IND | Sania Mirza | |||
Team W | IND | Isha Lakhani | |||
Sania Mirza | |||||
Shikha Uberoi | |||||
Ankita Bhambri | |||||
Bronze medalists | |||||
Athletics | |||||
Discus throw W | IND | Poonia Krishna | |||
Heptathlon W | IND | J. J. Shobha | |||
1500 m W | IND | Sinimole Paulose | |||
5000 m W | IND | Orchatteri Jaisha | |||
Boxing | |||||
Middleweight M | IND | Vijender Singh | |||
Super-heavyweight M | IND | Varghese Johnson | |||
Wrestling | |||||
Freestyle super-heavyweight M | IND | Palwinder Singh Cheema | |||
Freestyle lightweight W | IND | Alka Tomar | |||
Greco-Roman bantamweight M | IND | Vinayak Dalvi | |||
Freestyle featherweight M | IND | Yogeshwar Dutt | |||
Freestyle lightweight M | IND | Sushil Kumar | |||
Archery | |||||
Team M | IND | Vishwas Wishwas | |||
Tarundeep Rai | |||||
Jayanta Talukdar | |||||
Mangal Singh Champia | |||||
Cue Sports | |||||
Snooker team M | IND | Yasin Merchant | |||
Rupesh Shah | |||||
Aditya Mehta | |||||
English billiards doubles M | IND | Geet Sethi | |||
Ashok Shandilya | |||||
Hockey | |||||
Hockey W | IND | Rajwinder Kaur | |||
Binita Toppo | |||||
Pushpa Pradhan | |||||
Jasjeet Kaur Handa | |||||
Marita Tirkey | |||||
Surinder Kaur | |||||
Asunta Lakra | |||||
Dipika Murthy | |||||
Ritu Rani | |||||
Subhadra Pradhan | |||||
Saba Anjum Karim | |||||
Jyoti Sunita Kullu | |||||
Joydeep Kaur | |||||
Mamta Kharab | |||||
Binita Xess | |||||
Suman Bala | |||||
Equestrian | |||||
Eventing team | IND | Rajesh Pattu | |||
Deep Kumar Ahlawat | |||||
Palwinder Singh | |||||
Bhagirath Singh | |||||
Rowing | |||||
Lightweight double sculls M | IND | Kiran Yalamanchi | |||
Bijender Singh | |||||
Sailing | |||||
Open Laser radial | IND | Rajesh Choudhary | |||
Shooting | |||||
Rapid fire pistol M | IND | Vijay Kumar | |||
Rifle three positions M | IND | Gagan Narang | |||
Double trap M | IND | Rajyavardhan Rathore | |||
Air rifle team W | IND | Avneet Sidhu | |||
Tejaswini Sawant | |||||
Suma Shirur | |||||
Air rifle team M | IND | Navanath Faratade | |||
P. T. Raghunath | |||||
Gagan Narang | |||||
Rifle three positions team M | IND | Sanjeev Rajput | |||
Imran Hassan Khan | |||||
Gagan Narang | |||||
Squash | |||||
Individual M | IND | Saurav Ghosal | |||
Wushu | |||||
Sanda 60 kg M | IND | Bimoljit Singh | |||